انصاريشکوفه های زیتون- در این جلسه که با حضور دکتر جمالی نماینده مردم شریف شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی، مهندس طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت کشاورزی، مهندس گرجی معاونت امور بهره برداری آب و خاک وزارت کشاورزی، دکتر رمضانی مجری طرح زیتون دفتر زیتون، شعبان نژاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، نیکخوی سرپرست آب منطقه ای استان و سردار کاظمی پور و مدیران و کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان، استان و جانشین فرماندهی سپاه قدس گیلان به ریاست انصاری سرپرست فرمانداری شهرستان رودبار در سالن اجتماعات شهید سید یونس حسینی رودباری برگزار شد؛ علیرضا انصاری با بیان اینکه نام شهرستان رودبار با زیتون مقارن است، بازار فروش محصولات زیتون در شهرستان رودبار را از ویژگی های منحصر به فرد دانست و تأکید کرد: زیتون از مؤلفه های هویتی شهرستان رودبار است که گرچه سهم ما از نظر مساحت زیر کشت زیتون در کشور زیاد نیست، اما دیار صلح و دوستی بازار عمده فروش محصولات زیتون در کشور محسوب می شود.

سرپرست فرمانداری شهرستان رودبار با بیان اینکه تمام اهتمام مسئولان شهرستان رودبار بر صیانت و تقویت بازار عرضه و فروش زیتون و محصولات زیتون است، افزود: زیتون جز درختان پر آب است و اولین لازمه توسعه زیتون کاری در شهرستان تامین آب برای آبیاری می باشد. این درصورتی است که متأسفانه سهم شهرستان رودبار از آب سفیدرود و شاهرود بسیار ناچیز است.

وی افزود: شهرستان ‌رودبار سالیان متمادی است که از تشنگی رنج می‌برد و با وجود رودهایی که در شهرستان جاری هستند اما مجوز برای استفاده از این آبها داده نمی شود که جای بسی تأمل است.

وی در ادامه از اجرای دو طرح ملی آبرسانی به پنج قراء و ۶۵۰ هکتاری علی آباد خبر داد و خاطر نشان کرد: برای عملیاتی کردن این دو پروژه بزرگ نیازمند حمایت بیشتر و همچنین تسریع روند اجرایی هستیم که انتظار داریم با پشتیبانی مسئولان استانی و کشوری شاهد فعالیت مثمره ثمری در این راستا باشیم.

انصاری با اشاره به اینکه در زمینه الگوسازی برای اصلاح باغات زیتون اقدامات جدی صورت نگرفته است، تصریح کرد: مهمترین عامل موفقیت طرح ایجاد باغ های اصلاح شده و الگویی، مشارکت مردم در یکپارچه سازی باغات است که باید این فرهنگ سازی بصورت گسترده نهادینه و در شرایطی که دولت بخشی از هزینه های اصلاح علمی و تخصصی باغات را عهده دار شده است، می بایست جهاد کشاورزی با کمک مشاورانی که دارای صلاحیت هستند، کشاورزان را به اصلاح شیوه کشت و نیز کشت گونه‌های مناسب ترغیب کنند.

سرپرست فرمانداری شهرستان رودبار در خاتمه اظهار داشت: همه فعالیت ها در خصوص توسعه زیتون زمانی نتیجه بخش خواهد بود که آفت ۱۰ ساله مگس زیتون جدی گرفته شود و به صورت ریشه ای و اساسی مهار شود . قطعاً با پیگیری طرح تصویب شده یکساله در خصوص مبارزه با آفت مگس زیتون که در شورای پدافند غیرعامل استان و قرارگاه زیستی تصویب شده است، می توانیم با امکانات و برنامه های فنی و کارشناسی شده ای که جهاد در اختیار ستاد مبارزه با آفت مگس زیتون قرار می دهد، آفت مگس زیتون را مدیریت و نگرانی مردم شهرستان رودبار را رفع کرد.

جمالیدکتر جمالی، نماینده مردم شریف شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی:

حمایت همه جانبه مسئولین جهت مهار آفت مگس زیتون ضروری است

دکتر منوچهر جمالی، در این جلسه با عنوان اینکه اصلاح باغات زیتون باید در الویت امور قرار گیرد، در خصوص آبرسانی به پنج قراء و ۶۵۰ هکتار از زمین های علی آباد گفت: اجرای این دو پرژه برای مردم منطقه بسیار حائز اهمیت است. مردم شریف دیار صلح و دوستی تاکنون صبور بوده اند اما حق آنهاست که روند اجرای این طرح های عمرانی تسریع داده شود. نماینده مردم شریف شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی حمایت همه جانبه مسئولین جهت مهار آفت مگس زیتون ضروری دانست و اذعان کرد: باید با اتحاد و تفکر جمعی خسارات را به حداقل برسانیم و قطعا این مهم نقش بسزایی در افزایش عملکرد خواهد داشت.

دکتر رمضانی، مشاور معاون وزیر و مجری طرح زیتون:

سیاست سازمان آب منطقه ای گیلان علیه توسعه زیتون در رودبار است

دکتر محمد رمضانی، در ادامه با اعلام اینکه در آینده ای نزدیک گیلان به یکی از استانهای خشک تبدیل خواهد شد، تصریح کرد: سیاست وزارت نیرو و سازمان آب گیلان نه تنها به نفع گیلان نیست بلکه به ضرر گیلان است. بی آبی سد سفیدرود بر اساس آمار سازمان آب طی چهار دهه به یک سوم رسیده است و بر همین اساس تا دو دهه دیگر آب سد سفیدرود برای برنجکاری کافی نخواهد بود. مشاور معاون وزیر و مجری طرح زیتون با ابراز اینکه سیاست سازمان آب منطقه ای گیلان علیه توسعه زیتون در رودبار است، تأکید کرد: زنجان و قزوین هیچگونه محدودیتی برای استفاده از آب سد سفیدرود ندارند اما شهرستان رودبار از این امتیاز بی بهره است و وزارت نیرو و سازمان آب منطقه ای گیلان بجای برنامه ریزی جهت استفاده از آب شیرین باران، محدودیت توسعه باغ زیتون را پیشنهاد می نمایند که به دور از انصاف و تأمل برانگیز است. وی در خاتمه در خصوص پروژه آبرسانی به پنج قرا گفت: به درخواست خود مردم و مسئولین آبرسانی به پنج روستای کلشتر، ویایه، رزگاه، گلدیان و داکدره با توجه به کمبود آب و خشکسالی اوایل دهه هشتاد مطرح شد که با گذشت سالیان متمادی، امیدواریم با حمایت علیرضا انصاری سرپرست فرمانداری، دکتر جمالی نماینده محترم و مهندس شعبان نژاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بر این مهم هر چه زودتر جامه عمل پوشانیده شود.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :