تاریخ انتشار: دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ | ۱۵:۱۱ ب.ظ
روحانی رئیس جمهور:
۱۰هزار میلیارد تسهیلات به بنگاه‌ها داده شده‌ است/تا پایان سال به رشد بالاتر از ۵ درصد می‌رسیم
رییس جمهور گفت: قول ما این بود که هدف ۵ درصد رشد اقتصادی را محقق کنیم و حتی به بیش از رقم دست یابیم اما امسال به لطف خدا رشد بیش از ۵ درصد را خواهیم داشت.

روحانیشکوفه های زیتون- حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست خبری خود در پایان سفر به استان مرکزی با بیان اینکه برنامه دولت رونق و خروج اقتصاد ار رکود بود، گفت: قول ما این بود که هدف ۵ درصد رشد اقتصادی را محقق کنیم و حتی به بیش از رقم دست یابیم.

وی افزود: بنای دولت بر این بود که بنگاه‌های تولیدی که از ظرفیت‌ آن‌ها استفاده نمی‌شود، را رونق بدهیم. به استانداران گفتیم این مسئله را دنبال کنند و بنگاه‌ها را شناسایی و کمک کنند. تلاش هم شد پول بر محصولی صرف شود که بازار دارد و اگر بنگاه‌ها مشکلی دارند، تسهیلاتی در اختیار آن‌ها قرار بگیرد. البته کار از پیش‌بینی ما جلوتر رفت و بهتر شد.

اهم سخنان وی به نقل از خبرگزاری ها به شرح زیر است:

* تا کنون حدود ۱۰ هزار میلیارد تسهیلات به بنگاه‌ها داده شده، است. برنامه‌ریزی ما ۱۶ هزار میلیارد بود، اما تصمیم گرفتیم اگر بیش از این مقدار هم نیاز بود، بانک‌ها در اختیار آن‌ها بگذارند لذا امسال حتما رشد بیش از ۵ درصد را خواهیم داشت.

* برخی بنگاه‌های اقتصادی ما از نظر فناوری عقب هستند. پیشرفت در سایه تولید رقابتی و کسب بازار است. باید بتوانیم بازار‌ها را تصرف کنیم. امروز کشورهای فراوانی می‌خواهند با تجار ما همکاری کنند. برخی قرارداد‌ها هم منعقد شده است. این استان از این نظر ظرفیت خوبی دارد.

* دیروز هم در جلسه توسعه استان تمایل به همکاری کاملا احساس شد. توافق‌هایی هم امضا شد. استان هم ظرفیت لازم دارد. محیط آرام و امنی این استان دارد و برای احیای صنعت استان جاذبه کافی وجود دارد. برای کشاورزی هم امیدواریم بتوانیم از آبیاری مدرن استفاده کنیم. در مورد مشکلات زیست محیطی استان هم در این سفر قدم‌های خوبی برداشته شده است که البته باید اقدامات دیگری هم انجام شود.

* بخشی از گرد و غبار از این منطقه است باید کاری کنیم که بتوانیم بر این مساله فائق شویم. این استان مفاخر بزرگی داشته است. این استان، استان آفتاب است. آفتاب انقلاب و استقلال و عزت ملت ایران از این استان طلوع کرده است. هنوز هم همه ما گرمای این آفتاب را حس می‌کنیم و آثار آن تا قرن‌ها در کشور باقی می‌ماند.

* جاذبه‌ها در این استان فراوان است. امیدواریم از این جاذبه‌ها به خوبی برای اشتغال و رونق اقتصادی استفاده شود. حمل و نقل و جاده یکی از مسائل مورد توجه در این استان است. و تلاش شده جاده خمین نهایی شود و این کار انجام شده است.

*امروز در شورای اداری هم در مورد خودروسازی و پتروشیمی این استان تاکید شد که تلاش کنیم هر چه زود‌تر اقدامات لازم انجام گیرد. گفتم آقای نوبخت دو هفته دیگر به استان بیاید و نحوه اجرای طرح‌های مصوب را بررسی کند دیروز هم طرح‌های خوبی افتتاح و آغاز شد. امیدوارم طرح‌های افتتاح شده به خوبی بهره‌برداری و استفاده شود استاندار و آیت الله دری نجف آبادی هم مسائل را دنبال می‌کنند.

* همه استان‌ها باید تلاش کنند که در موارد لازم اعتبارات بیشتری جذب کنند و این مسئله هیچ اشکالی ندارد اما درباره این‌که این بنگاه‌های اقتصادی کجا باشند، نیاز به بررسی دارد.

*{با اشاره به سیاست‌های کلی اصل ۴۴} قرار بر این بود که همه بنگاه‌های اقتصادی به مردم واگذار شود که البته با اشکالاتی روبرو شد و بخشی از این واگذاری‌ها به بخش خصوصی به معنای این‌که به مردم تعلق گیرد، انجام نشد با این حال، این درست است که سود حاصل از بنگاه‌های اقتصادی متمرکز در یک استان، به مردم آن استان برسد.

*{ درباره نگاه حمایتی دولت نسبت به تسهیلات بنگاه‌های کوچک و متوسط } بنگاه‌های کوچک و متوسط زودبازده هم در مسیر ایجاد اشتغال و هم در مسیر دستیابی به رشد اقتصادی موثر هستند. حتماً درصورتی که ‌بنگاهی در استان مرکزی نیاز به تسهیلات داشته باشد، این تسهیلات در اختیارشان قرار می‌گیرد.

* بنگاه‌های بزرگ نیز علاوه بر تسهیلات، نیاز به تحول در فناوری و برخی از آن‌ها نیاز به مشارکت خارجی دارند که علاوه بر پیگیری این مسئله توسط مقام‌های استانی، دولت نیز آن را پیگیری می‌کند و تلاش ما این است که هم برای رشد اقتصادی و هم ایجاد اشتغال در استان این مسئله را دنبال کنیم.

* مسئله آمار بالای سرطان به‌عنوان یک شایعه در استان مرکزی مطرح است البته در مورد این‌که آلودگی‌ها یکی از عوامل سرطان‌ها در استان است، غیرقابل تردید است.

* در بحث تخصیص یورو ۴ استان مرکزی در اولویت قرار داشت و بحث تقاطع‌های غیرهمسطح نیز در این راستا برنامه‌ریزی شد.

*نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری یک ضرورت برای کشور است و اعلام شد نیروگاه شازند از سوخت مایع استفاده می‌شود که دستور داده شد این روند متوقف شود./ خبرآنلاین

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار