تاریخ انتشار: دوشنبه 27 فوریه 2017 | 20:54 ب.ظ
اسکار طلایی به فروشنده (اصغر فرهادی) رسید
افتخار بزرگی‌ است که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام الکساندر ماله‌گی و پخش‌کنندگانم کوهن مدیا و آمازون تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاند …

شکوفه های زیتون- محمدحسین صیادپور/ اولین بار فروشنده را در سالن سینما زیتون رودبار دیدم. به همراه یک همکار هنرمند و فرهنگ دوست؛ کنار هم نشسته بودیم؛ چند دقیقه ای از فیلم گذشته بود که وارد سینما شدیم. تا نشستیم و جای مناسبی پیدا کردیم، شهاب حسینی بازیگر نقش اول این فیلم درام، در حال اجرای تئاتر بعنوان شغل دومش در فیلم بود. هر چند شغل اول او معلمی و سر و کله زدن با تعدادی دانش آموز باهوش و بازیگوش بود.

فیلم فروشنده یک دنیا زندگی است؛ لحظاتی پر اضطراب و سردرگم. لحظاتی که احساس می کنی نباید از او جدا شد. فیلمی پر از درس های زندگی؛ درس دقت، صبر، گذشت و درس از برخی شیطان صفتان… شهاب حسینی و ترانه علیدوستی که به عنوان زن و شوهر هنرمند در این فیلم هنرمندانه بازیگری را به حد اوج خود می رسانند، به خاطر دو اشتباه درگیر ماجرایی پر از سیاهی می شوند.

ابتدا اعتماد به یک همکار در سالن تئاتر و اجاره منزلی که یک زن بدکاره در آن سکونت داشت و به قول فیلم، مشتریان مرد زیادی به انجا رفت و آمد می کردند و دوم باز گذاشتن درب ورودی آپارتمان توسط نقش دوم که در حال دوش گرفتن بود و حضور ناآگاهانه یک مرد به نیت حضور مستاجر قبلی و خیانتی از روی هوای نفسانی و شیطان صفت گونه…

ماجرای به واقع جذاب و ناراحت کننده فیلم آنگونه شما را به فضای حقیقی صدا و تصویر وارد می سازد که گویی هیچ چیز تا پیدا شدن حقیقت برایتان اهمیت ندارد.

تلاش نقش اول این فیلم برای یافتن حقیقت و ترس زن او از کشف ماجرای پیش آمده، تار و پود فیلم را به هم گره زده است. تیز هوشی مرد خانه و اعتماد به همسرش آنقدر زیباست که در نهایت حقیقت را می یابد اما به نظر نگارنده، کارگردان تمام فن حریف فروشنده، انتهای فیلم را برای مخاطب باز می گذارد. در نهایت این سوال بجا می ماند که آیا نقش دوم فیلم، مورد تجاوز مرد شیطان صفت قرار گرفته یا نه؟ که سکوت زن و سیاست او برای ادامه زندگی با همسرش فیلم را با سوالی پر از حاشیه به اتمام می رساند.

در پایان ضمن تقدیر از نویسنده، کارگردان، بازیگران و همه زحمت کشان این فیلم که افتخاری دیگر برای ایران سربلند در مجامع بین المللی را کسب نمودند؛ امیدواریم که این راه پر افتخار، با ادامه روند سیاست گذاری آزادسازی تفکر در هنر هفتم حیات همیشگی داشته باشد.
و حالا من پنج بار این فروشنده را دیده ام . . .


فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۷ شناخته شد.

اصغر فرهادی برای دومین بار سینمای ایران را صاحب جایزه اسکار کرد. او که پیش از این با فیلم جدایی نادر از سیمین توانسته بود، اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی را به دست بیاورد، در هشتاد و نهمین مراسم اسکار توانست با فیلم فروشنده به این جایزه را از آن خود و سینمای ایران کند.

انوشه انصاری که به نمایندگی از اصغر فرهادی در مراسم اسکار حضور یافته بود، هنگام دریافت جایزه به نقل از فرهادی فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را محکوم کرد و گفت: برای احترام به مردم کشورم در مراسم اسکار شرکت نکردم.

 در بیانیه اصغر فرهادی که انصاری آن را خواند، آمده است:

«افتخار بزرگی‌ است که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام الکساندر ماله‌گی و پخش‌کنندگانم کوهن مدیا و آمازون تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی.

متاسفم که امشب در کنار شما نیستم. من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیر انسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم.

تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی باعث ترس می‌شود؛ ترسی که توجیهی‌ است دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها؛ جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند.

سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدلی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدلی چیزی‌ است که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.»

پیش از این اصغر فرهادی و ترانه علیدوستی در اعتراض به سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ از حضور در اسکار ۲۰۱۷ انصراف داده بود. فرهادی دو ایرانی سرشناس ساکن آمریکا (دکتر فیروز نادری و انوشه انصاری) را به نمایندگی خود روانه این مراسم کرده بود.


همچنین فهرست برندگان جوایز اسکار به شرح زیر است:

جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به ماهرشالا علی برای فیلم «مهتاب»

* وی نخستین مسلمانی است که موفق به کسب جایزه بخش بازیگری شده است.

جایزه بهترین چهره پردازی به عوامل فیلم «جوخه انتحار»

جایزه بهترین طراحی لباس به عوامل فیلم «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها»

جایزه بهترین مستند به «او.جی : ساخت آمریکا»

جایزه بهترین تدوین صدا به عوامل فیلم «ورود»

جایزه بهترین میکس صدا به عوامل فیلم «ستیغ اره ای»

جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن به وایولا دیویس برای فیلم «حصارها»

جایزه بهترین فیلم خارجی به «فروشنده» نماینده سینمای ایران

جایزه بهترین انیمیشن کوتاه به «پایپر» اثر استودیوی پیکسار

جایزه بهترین انیمیشین بلند به «زوتوپیا» اثر شرکت والت دیزنی

جایزه بهترین طراحی صحنه به عوامل فیلم «لا لا لند»


نمایندگان اصغر فرهادی در اسکار ۲۰۱۷ را بهتر بشناسید
انوشه انصاری، متولد ایران (مشهد) سال ۱۳۴۵، اولین زن ایرانی فضانوردی‌ست که به فضا رفته است. او همچنین چهارمین گردشگر فضایی‌ست که هزینه سفر به فضا را خود پرداخت کرده است.
انوشه انصاری در دوران نوجوانی  به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد. او مدرک کارشناسی خود را در رشته الکترونیک و مهندسی کامپیوتر از دانشگاه جرج میسون و سپس مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه جرج واشنگتن دریافت کرد و در حال حاضر در حال اخذ کارشناسی ارشد در رشته نجوم از دانشگاه سوینبورن (Swinburne) است.
همچنین پروفسور فیروز نادری دیگر ایرانی صاحب نام در جهان، متولد ایران (شیراز) ۱۳۲۵ است. او  مدیرکل اکتشافات منظومهٔ خورشیدی در ناسا و معاون پیشین مدیرکل تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیش‌رانش جت (Jet Propulsion Laboratory) در ناسا (NASA) است.
فیروز نادری تحصیلات متوسطه خود را در ایران به پایان رساند و پس از آن به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد. او تحصیلات دانشگاهی خود را در آمریکا و در رشته مهندسی برق ادامه داد. نادری دوره کارشناسی خود را در دانشگاه ایالاتی آیووا و مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای خود را در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به اتمام رساند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار