تاریخ انتشار: شنبه 8 آوریل 2017 | 12:54 ب.ظ
روسیه در نشست فوق‌العاده شورای امنیت مطرح کرد:
چند لحظه قبل از حمله آمریکا به سوریه مطلع شدیم!
جانشین نماینده روسیه در سازمان ملل نیز در نشست روز جمعه شورای امنیت به شدت از حمله آمریکا به سوریه انتقاد کرد و آن را «نقض شرم‌آور قوانین بین‌المللی» و به مثابه «اقدام متجاوزانه» دانست که «عواقب آن برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی می‌تواند به شدت جدی باشد».
سازمان ملل-gettyimages
شکوفه های زیتون- شورای امنیت برای بررسی حمله موشکی امریکا به یک پایگاه ارتش سوریه، جلسه فوق‌العاده تشکیل داد. روسیه در جریان این نشست اقدام آمریکا را “تجاوز نظامی” دانست.

فرانسه و بریتانیا نیز در این جلسه فوق‌العاده شورای امنیتف ابراز امیدواری کردند که حمله موشکی آمریکا بتواند انگیزه‌ای باشد برای از سر گرفتن مذاکرات سیاسی برای پایان دادن به جنگ شش ساله سوریه.مثیو رایکرافت، نماینده بریتانیا در سازمان ملل، به خبرنگاران گفت: «بریتانیا به طور کامل از حمله موشکی آمریکا علیه ارتش اسد حمایت می‌کند».

فرانسوا دولاتر، نماینده فرانسه در سازمان ملل، حمله موشکی آمریکا را اقدامی “مناسب” دانست “که می‌تواند بازی را تغییر دهد” و به مذاکرات سیاسی جان تازه‌ای بدمد.

از سویی دیگر ولادیمیر سافرونکوف، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل، در اجلاس شورای امنیت حمله موشکی آمریکا را به شدت محکوم کرد و آن را “عملیات تجاوزکارانه” خواند.

روسیه تأیید کرده است که اندکی پیش از حمله به پایگاه هوایی سوریه، از سوی مقامات آمریکایی در جریان این حمله قرار گرفته است، تا از هرگونه برخورد نظامی میان دو قدرت جلوگیری شود.

اجلاس فوق‌العاده به دعوت بولیوی

نشست فوق‌العاده شورای امنیت برای بررسی بحران سوریه به دعوت بولیوی صورت گرفت. ساشا لورنتی، نماینده بولیوی در سازمان ملل، آمریکا را به “نقض خشن قوانین بین‌المللی” متهم کرد.

او گفت که آمریکا به جای بررسی و تحقیق درباره حمله شیمیایی در سوریه، “خود در مقام بازرس، وکیل، قاضی و مأمور اجرا” قرار گرفته است.دولت روسیه نیز حمله موشکی آمریکا را به عنوان “تعرض آشکار به حق حاکمیت یک کشور” محکوم کرد.

هشدار دبیرکل سازمان ملل

دبیرکل سازمان ملل در واکنش به حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی سوریه، هشدار داد که دخالت‌های نظامی بیشتر، تنها اوضاع سوریه را وخیم تر می‌کند. او تأکید کرد که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، روز جمعه (۷ آوریل) در نیویورک در واکنش به اقدام آمریکا در حمله موشکی به پایگاه هوایی ارتش سوریه، گفت: دولت‌ها و ارتشیان باید از هرگونه اقدامی که درد و رنج مردم سوریه را افزایش دهد، خودداری کنند.

دبیرکل سازمان ملل تأکید کرد: «برای سوریه راهی جز مذاکره سیاسی وجود ندارد».

در همین راستا جفری فلتمن، سرپرست امور خارجی سازمان ملل، گفت که اقدامات فوری برای حمایت از مردم سوریه مورد نیاز است، و تأکید کرد: «این اقدامات باید بر موازین سازمان ملل و قوانین بین‌المللی متکی باشد».

هچنین نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در  این نشست با دفاع از حمله موشکی ایالات متحده به یک پایگاه نظامی در سوریه، این اقدام را «کاملا موجه» دانست و تاکید کرد وقتی جایی سلاح شیمیایی به کار برده می‌شود، آمریکا دست روی دست نخواهد گذاشت.به گفته وی، این جزو منافع ملی و حیاتی ایالات متحده است که ایجاب می‌کند مانع استفاده از سلاح شیمیایی در جنگ‌ها شود./پارسینه
آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار