تاریخ انتشار: یکشنبه 16 آوریل 2017 | 11:28 ق.ظ
پیشنهاد چین به کره شمالی برای جلوگیری از وقوع جنگ در شبه‌جزیره کره
دولت چین علی‌رغم سابقه اعزام میلیون‌ها سرباز به جنگ کره برای حمایت از کره شمالی، این روزها ضمن هشدار به کره شمالی و ایالات متحده، بروز جنگ در شبه‌جزیره کره را تهدید مهمی می‌داند که هر دو طرف آن بازنده خواهند بود. با شدت یافتن احتمال بروز جنگ، دولت چین در حال طرح پیشنهادی برای کره شمالی است که پذیرش آن با تردید جدی مواجه است.

شکوفه های زیتون-دولت چین مایل است به کره شمالی حفاظت از این کشور در قبال دست برداشتن از سلاح هسته‌ای را پیشنهاد کند.

 نشریه گلوبال تایمز که به روزنامه خلق ارگان حزب کمونیست چین نزدیک است، مدعی شده است که صرف‌نظر از این که کره شمالی سلاح‌های هسته‌ای بیشتر و یا موشک‌های جدید را آزمایش کند، اوضاع تغییر چندانی به نفع این کشور نخواهد داشت و تنها احتمال حمله آمریکا به این کشور افزایش خواهد یافت.

دلیل اصلی کره شمالی برای ساخت سلاح هسته‌ای، حفظ رژیم حاکم بر این کشور از طریق بازدارندگی در قبال تهاجم خارجی در نظر گرفته می‌شود و در حالی که به نظر می‌رسد کره شمالی برای یک آزمایش هسته‌ای جدید آماده می‌شود، مخالفت آمریکا با سلاح هسته‌ای کره شمالی جدی‌تر شده است.

نشریه گلوبال تایمز مدعی شده است که مسیر فعلی کره شمالی قابل دوام نیست و این مسیر، حیات رژیم حاکم بر کره شمالی را به خطر خواهد انداخت و اگر کره شمالی به فعالیت‌های هسته‌ای خود خاتمه ندهد، این سرنوشت محتوم آن کشور خواهد بود. به نوشته نشریه چینی، حتی اگر ایالات متحده به کره شمالی حمله نکند، تحریم‌ها کره شمالی را به زانو در خواهد آورد.

از نظر نشریه نزدیک به دولت چین، «پیونگ یانگ ممکن است تصور کند که سلاح هسته‌ای و موشک‌های قاره‌پیما برای تضمین امنیت ملی و سیاسی این کشور ضروری هستند ولی این تصوری اشتباه است زیرا جامعه بین‌المللی و از جمله چین در قبال افزایش توانایی هسته‌ای چین ساکت باقی نخواهند ماند».

بنا به ادعای گلوبال تایمز، تفاوت آمریکا و چین این است که چین به دنبال حل مسالمت‌آمیز موضوع هسته‌ای کره شمالی است که تهدیدی برای رژیم حاکم بر کره شمالی نباشد، در حالی که آمریکا ممکن است از زور استفاده کند و دست به اقدامات تند بزند.

در حالی که گزارش‌ها از استقرار ارتش چین در مرز کره شمالی حکایت دارد، گلوبال تایمز با یادآوری حمله موشکی آمریکا به سوریه به کره شمالی هشدار داده است که ترامپ به تهدیداتی که به زبانی می‌آورد عمل می‌کند.

نشریه چینی با این مقدمه نتیجه گرفته است که اگر کره شمالی به توصیه چین عمل کندو فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعلیق کند، چین فعالانه تلاش خواهد کد تا از امنیت کره شمالی بدون سلاح هسته‌ای حمایت کند.

در حالی که چین به ایالات متحده نیز هشدار داده است که دست به اقدامات تند نزند، تحلیل‌های کارشناسان از بی‌اعتمادی کره شمالی به چین حکایت دارد. آدام کت‌کارت استاد دانشگاه و کارشناس تاریخ چین در مطلبی در این باره در فارین پالیسی اظهار داشته است که اهرم‌های فشار چین در برابر کره شمالی محدود هستند زیرا دولت کره شمالی هرگز خود را در برابر چین دست بسته باقی نگذاشته است.

در ماه‌های اخیر چندین حادثه، بر روابط دو طرف تاثیر منفی گذاشته است. قتل برادر بزرگتر رهبر کره شمالی در مالزی و در شرایطی که وی تحت حفاظت چین در ماکائو زندگی می‌کرد، آزمایش‌های موشکی کره شمالی و مذاکرات مقامات چینی با همتایان آمریکایی خود که با توقف واردات ذغال سنگ کره شمالی توسط چین همراه شده است از جمله عوامل و نشانه‌های بد شدن روابط دو کشور است.

اگر چه رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع بررسی صلاحیت خود در سنای آمریکا مدعی کنترل چین بر رفتار کره شمالی شد و اگر چه چین تاثیر قابل توجهی بر رفتار کره شمالی دارد ولی این توانایی و نفوذ چین نمی‌تواند باعث شود که کره شمالی از اولویت‌های مربوط به حفظ و بقای حکومت این کشور از جلمه سلاح هسته و سرکوب مخالفان دولت دست بر دارد.

در واقع دولت کره شمالی در عین حالی که تلاش کرده است تهدیدات نظامی آمریکا را خنثی سازد، همزمان اقداماتی را در پیش گرفته است تا بتواند در مقابل تهدیدات ایدئولوژیک و اقتصادی چین نیز مقاومت نماید./تابناک

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار