تاریخ انتشار: پنجشنبه 20 آوریل 2017 | 12:56 ب.ظ
استاندار گیلان تاکید کرد؛
تعامل هرچه بیشتر دو کشور ایران و قزاقستان
استاندار گیلان در نشست مشترک با استاندار ژامبیل جمهوری قزاقستان گفت:زمینه های لازم برای توسعه صادرات و واردات در بین دو کشور ایران و قزاقستان وجود دارد.

شکوفه های زیتون-محمد علی نجفی در نشست با استاندار ژامبیل و هیات رسمی قزاقستان که برای بازدید از توانمندی ها و ظرفیت های این استان به گیلان سفر کرده اند گفت:استان گیلان دارای پتاسیل و ظرفیت های بی نظیری است هرچند که گیلان از نظر مساحت از استانهای کوچک کشور محسوب می شود اما از نظر جمعیت دارای تراکم بوده و از استانهای پر جمعیت کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد:با توجه به ظرفیت های گردشگری موجود در این استان در تمام طول سال شاهد حضور گردشگران زیادی در جای جای این استان هستیم و با توجه به این امر امکان سرمایه گذاری در بخش گردشگری در این استان وجود دارد.

نجفی استان گیلان را به عنوان قطب کشاورزی برشمرد و افزود:400 هزار هکتار زمین کشاورزی در استان گیلان وجود دارد و 730 هزار تن برنج مرغوب در استان گیلان تولید می شود و این استان به عنوان دومین  قطب تولید کننده برنج در کشور است و همچنین چای در گیلان با بهترین کیفیت تولید می شود و 30 درصد چای کشور در از باغات چای گیلان تولید می شود.

استاندار گیلان با اشاره به نعمت دریای خزر در گیلان گفت:بهترین خاویار از دریای خزر استحصال می شود و ما دارای چندین مرکز برای تولید و حفظ و نگهداری گونه های مختلف ماهیان خاویاری در گیلان هستیم و همچنین با تولید 50 هزار تن ماهی گرم آبی بخش قابل ملاحظه ای از تامین ماهی مورد نیاز کشور بر عهده این استان است.

وی با اشاره به ظرفیت خوب تولید مرکبات در گیلان گفت:1هزار و 800 تن انواع مرکبات در گیلان تولید می شود و علاوه بر آن در بحث تولید و صادرات کیوی نیز از سایر استانها پیشتاز بوده ایم و سالانه 110 هزار تن کیوی با کیفیت در این استان تولید می شود.

نجفی به تولید مرغ در گیلان اشاره کرد و گفت:تعداد قابل ملاحظه ای مرغداری در استان گیلان وجود دارد 110 هزار تن مرغ  سالانه در گیلان تولید می شود.

وی همچنین به تولید 800 هزار تن فولاد خام سالانه در گیلان اشاره کرد و گفت:کارخانه های فولاد در استان گیلان سالانه بیش از 4 میلیون تن ورقه های فولادی و میله گرد تولید می کنند و همچنین دو کارخانه تولید سیمان با تولید روزانه 7 هزار و 600 تن روزانه مشغول به فعالیت هستند و به یقین می توان گفت کارخانجات سیمان ما در منطقه بی نظیر است.

استاندار گیلان اضافه کرد: 5 شرکت دارو سازی دانش بنیان در استان گیلان در حال تولید دارو هستند و علاوه بر آن داروهای ضد سرطان در این استان تولید و به کشورهای همجوار صادر می شود.

وی همچنین افزود:استان گیلان در زمینه تولیدات سلولزی به زودی مقام اول را در کشور کسب می کند زیرا در سال جدید با حضور رئیس جمهور 3 کارخانه جدید در این استان افتتاح شده است.

نجفی با اشاره به قطب سلامت بودن گیلان گفت:در این استان بیش از هزارو 150 پزشک مختصص و فوق تخصص حضور دارد و بیش از 4 هزار تخت بیمارستانی وجود دارد و بیمارستان های خصوصی در این استان در حد هتل های پیشرفته دنیا در راستای توریست درمانی احداث شده است.

وی به وجود منطقه آزاد انزلی به عنوان منطقه آزاد شمال کشور اشاره کرد و گفت:ظرفیت فعلی بنادر گیلان 17 میلیون تن است و این ظرفیت به زودی به 35 میلیون تن خواهد رسید.

استاندار گیلان با تشریح توانمندی‌های استان گیلان و با بیان اینکه گیلان می‌تواند تعامل گسترده‌ای در حوزه‌های تجاری، کشاورزی، گردشگری و آبزی پروری با کشور قزاقستان داشته باشد،گفت: ایجاد تعامل کاری مشترک و استفاده از توانمندی‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف از اهداف این دیدار است./ایسنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار