تاریخ انتشار: یکشنبه 7 می 2017 | 12:20 ب.ظ
مدیرکل امور بهداشت و ایمنی وزارت صنعت و معدن:
کمیته حقیقت‎یاب حادثه معدن آزادشهر تشکیل شد/ دستورالعمل‌های معادن کشور اصلاح شود
مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت کمیته حقیقت‎یاب حادثه معدن آزادشهر تشکیل شده و باید منتظر ارزیابی این کمیته باشیم.

شکوفه های زیتون- رسول یارمحمدی در گفت‎وگو با خبرنگاران در خصوص حادثه معدن یورت آزادشهر اظهار داشت: فعالیت‎های معدنی جزء پرریسک‎ترین کارها در دنیا به شمار می‎رود.

وی تصریح کرد: در کشور ما نیز آمارهای حوادث نشان می‎دهد که همانند دیگر نقاط جهان حوادثی در بخش معدن داریم  و برای رسیدگی به این حوادث به بررسی‎های بیشتر نیاز داریم.

مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت و معدن ادامه داد: حادثه یک اتفاق ناخواسته است که همه فعالیت‎های برنامه‎ریزی شده را بهم می‎ریزد.

یارمحمدی افزود: در یک یا 2 مرحله در معدن یورت آزادشهر در عمق افقی حدود 700 متر لوکوموتیو خاموش می‎شود و در این فاصله 2 نفر از کارگران از استارتر که برای شک باطری به داخل تونل برده بودند استفاده می‎کنند که این موضوع سبب انفجار در تونل می‎شود.

 وی با بیان اینکه به نظر می‎رسد در مرحله نخست گاز متان سبب انفجار بوده، گفت: در مرحله بعدی گاز گلیزو انفجار دوم را شکل می‎دهد.

مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت و معدن تاکید کرد: کمیته حقیقت‎یابی به دستور آقای نعمت‎زاده وزیر صنعت، متشکل از 8 نفره کار خود را از 3 روز پیش در این معدن آغاز کرده و باید منتظر ارزیابی این کمیته باشیم.

یارمحمدی بیان داشت: براساس شواهدی که از کارگران گرفته شده اگر سیستم تهویه معیوب بود نمی‎توانستند در عمق یک‌هزار و 500 متری ماه‎ها کار کنند و باید با نگاه کشف حقیقت پنهان، به این مسئله بپردازیم.

وی تاکید کرد: باید ببینیم که چه شده که این جرقه سبب انفجار شده و آیا سیستم هوارسان کفایت کامل را داشته است یا خیر.

مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت و معدن افزود: درباره وضعیت این معدن می‎توانیم به لیست ارزیابی ریسک در معادن کشور استناد کنیم که در آذر ماه عدد 68 از 100 را این معدن بدست آورده و باید ببینیم که این معدن آیا این ثبات و پایداری را برای دوره بعدی داشته است یا خیر.

محمدیاری با بیان اینکه ارزیابی مدیریت ریسک را برای کل معادن ایران داریم، افزود: این اتفاق ما را تحریک می‎کند و حرکت می‎دهد به این سمت که دستورالعمل‌های معادن و وزارت را بازنگری کنیم.

وی با بیان اینکه 80 معدن فعال در حوزه ذغال سنگ در کشور کار می‎کنند و تعدادی در حال تجهیز هستند، افزود: این معدن به صورتی نیست که بتوانیم پس از عملیات امداد و نجات از آن بهره‎بردای کنیم.

 مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت و معدن ادامه داد: کمیته تحقیق و تفحص و کمیته انسانی و کمیته بازسازی و نوسازی برای این معدن شکل گرفته است.

یارمحمدی بیان داشت: برای بازسازی و بهره‎برداری از این معدن یک بازه 3 تا 6 ماه و حتی بیشتر نیاز است و در خصوص این معدن از نظر الزامات ایمنی به هیچ عنوان نمی‎توانیم مورد بهره‌برداری قرار بگیرد./تسنیم

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار