تاریخ انتشار: چهار شنبه 25 فوریه 2015 | 07:51 ق.ظ
(( عشق ورزیدن هزینه ندارد ))
(( عشق ورزیدن هزینه ندارد )) طبق سرشماری نفوس و مسکن 1390 از 21 میلیون خانوار سرشماری شده در شهر و روستای کشور 2 میلیون خانوار زن – سرپرست – هستند. این زنان یا به علت طلاق و یا فوت همسر بار مسئولیت اجتماعی و اقتصادی خانوار را بر دوش می کشند. در سال های اخیر مراجعه کنندگان زیادی داشتم که بیم و نگرانی جدایی دلبندشان آنان را مضطرب و نگران کرده و رابطه زن و شوهر در معرض آسیب جدی قرار گرفته بود. در رشته علوم اجتماعی شاخه جمعیت شناسی دانشجویان به چند واقعه مهم و اثرگذار جمعیتی توجه ویژه دارند.  

(( عشق ورزیدن هزینه ندارد )) طبق سرشماری نفوس و مسکن 1390 از 21 میلیون خانوار سرشماری شده در شهر و روستای کشور 2 میلیون خانوار زن – سرپرست – هستند. این زنان یا به علت طلاق و یا فوت همسر بار مسئولیت اجتماعی و اقتصادی خانوار را بر دوش می کشند. در سال های اخیر مراجعه کنندگان زیادی داشتم که بیم و نگرانی جدایی دلبندشان آنان را مضطرب و نگران کرده و رابطه زن و شوهر در معرض آسیب جدی قرار گرفته بود. در رشته علوم اجتماعی شاخه جمعیت شناسی دانشجویان به چند واقعه مهم و اثرگذار جمعیتی توجه ویژه دارند.

 

“ازدواج”، “ولادت”، “طلاق”، “مرگ و میر” و “مهاجرت”، آمارهای 9 ماهه سال جاری نشان می دهد از یک سو در هر ساعت 81 واقعه ازدواج در کشور به ثبت رسیده و از سوی دیگر در هر ساعت 18 مورد طلاق در کشور بوقوع پیوسته. اگر چاره اندیشی و پیشگیری علمی صورت نپذیرد در سالهای آینده سرعت رشد طلاق بیشتر از واقعه ازدواج در کشور خواهد بود. در 9 ماهه امسال 117 هزار 432 مورد طلاق در محاضر به ثبت رسیده که به نسبت مدت مشابه سال قبل 2/8 درصد رشد داشته است . و زن های 20 تا 29 ساله و مردان 25 تا 34 ساله رکوردار ثبت طلاق در کشور شده اند . آمارها نشان می دهد 80% مطلقه های کشور زیر 30 سال سن دارند . و رشد طلاق توافقی سیر صعودی بخود گرفته است . گرچه در طلاق های غیرتوافقی یعنی سازش و تساهل یکی از زوجین که حاضرند برای ادامه زندگی و حفظ کیان و بنیان خانواده خصوصاً فرزندان دلبندشان از طلاق صرفنظر کنند . ولی در طلاق توافقی یا عاطفی هر دو زوج با جمعبندی و توافق ، به زندگی مشترک خویش پایان می دهند .

و امید خانواده ها ، مشاورین اجتماعی و بزرگان خانواده را برای بازگشت به زندگی مشترک ناامید می سازند . کارشناسان امور اجتماعی ، مشاورین روانشناسان اجتماعی ، روانپزشکان ، جامعه شناسان و مددکاران اجتماعی قریب 40 علت را برای جدایی زوجهای جوان برشمرده اند که مهمترین آنها عبارتند از : 1 – دخالت خانواده ها و اطرافیان در زندگی زوجین 2- اعتیاد به مواد مخدر 3- کمبود مهارت های زندگی 4- بیکاری 5- عدم تسلط به مهارت های حل مسله 6- ابتلاء به اختلافات عاطفی و روانی 7- پائین بودن آستانه تحمل 8- نارضایتی جنسی 9- شاغل بودن زن 10- عدم بلوغ فکری و عاطفی و … عنوان می کنند . در گذشته مطلقه ها و زندانیان کشور را افراد بی سواد و کم سواد تشکیل می دادند . الان بسیاری از زوجین جداشده را جامعه دانشگاهی و تحصیل کرده تشکیل می دهند . وجود گرایش های فرهنگی متفاوت ، توقعات نادرست زوجین از یکدیگر و از خانواده های خویش بهانه جوئی های ویرانگر و ناتوانی زوجین در مهار و کنترل زبان ، خرمن کلبه نوپای زوجین را در آتش بی تدبیری شعله ور می سازد . تثبیت کانون گرم خانواده و پیشگیری و درمان این ویروس جدا کننده قبل از هر چیز صداقت ، یکرنگی زن و شوهر با پرهیز از گوشه و کنایه زدن است .

بی اهمیتی به تحریک اطرافیان و بدگویی دیگران عامل بازدارنده برای ضخامت اختلافات ، کینه ، عدوات و احیاناً انتقام کشی است . زوجین برای دوام و قوام زندگی می بایست ضریب تفاهم خویش را در مدیریت مشترک و مشاع زندگی ارتقاء و افزایش دهند . تفاهم و توافق در موضوعات مختلف زندگی از جمله محل زندگی تا خرید وسایل منزل میهمان شدن تا پذیرش میهمان از مسافرت چند ساعته تا مسافرت چند روزه از شرکت در عزا و عروسی تا سر و سامان دادن به فرزندان می تواند عشق و صفا را در زندگی افزایش دهد . غرور و خودخواهی به کارگیری و عاریه گرفتن از کلمات و جملات غیردوستانه بزرگترین آفت و مانع صمیمیت و دونیم کردن زندگی نوپای زن و شوهر است . یکی از تأثیرگذارترین عامل بقا یا جدایی زوجین نحوه برخورد زن و شوهر با پدر و مادر ، بستگان و اقربای یکدیگر است . زن و شوهر جوان باید بدانند که پدر و مادر هم اگر او را از فرزندش بیشتر دوست نداشته باشد . کمتر از آنها نیز دوست ندارد . پدر و مادر غم خوارترین و عاطفی ترین عنصر معنویت همسران هستند بی احترامی بی توجهی و کم محلی به والدین یا اقدام غیرعقلایی هم بزرگترین ویروس کانون خانواده است . و این حرکت کودکانه و غیرعاطفی اخلالگر و جداکننده زوجین به یکدیگر خواهد بود .

نظر نامناسب هر یک از زوجین و یا برخورد سرد به پدر و مادر نشان از ضعف رفتاری و اخلاقی زن و شوهر و همچنین کم رنگ بودن مهارت های زندگی است . کنترل و مهار هیجان ، خشم و مدیریت بر رفت و آمد با خانواده همسر موجبات خوشنودی طرفین و حفظ حرمت و جایگاه پدر و مادر در همه ادیان الهی است گویند : بستر گرم و آشپزخانه گرم سبب مانایی یک زناشویی پربرکت است . اطلاعات نشان می دهد بخشی از اختلافات زناشویی به خاطر عدم تفاهم جنسی است . فرهنگ حاکم در جامعه ایرانی کاستی های فراوانی را در حین ازدواج دختر و پسر در محیط و دوران نامزدی نشان می دهد . گرچه حجب و حیا مانع بیان علل و عوامل سردی تفاهمات جنسی جامعه ایرانی و اسلامی گردیده است . امّا عدم وجود مراکز مطمئن علمی و دینی برای مشاوره و درمان کاستی های جنسی غیرقابل انکار است . از طرفی همه همسران در مواقع مختلف دارای کاستی ها و ناتوانایی های منحصر بفرد هستند مقایسه همسر شما با همسر دیگران نه تنها موجب توانمندی همسر شما نمی شود . بلکه کاشت و نشاء ذرات کینه و عداوتی است که هر روزه شما به پای آن کود و آب می پاشید .

بیان و ابراز لسانی توانایی ها و خوبی ها و زحمات شبانه روزی همسر می تواند نهال عشق و محبت را بارور و تنومند کند و سایه سار عطر این درخت می تواند ، کاستی ها و نقصان های همسر را به محاق و بوته فراموشی بسپارد . بی توجهی به اختلافات ریز و ناچیز موجب ازدیاد خارها و خاشاک های زندگی می شود باید با گفتگو و اداره کردن محترمانه همسر برای بیان موضوعات ریز و درشت او را از انباشتگی حاشیه ها و باورهای ایجاد شده دور سازیم . جامعه ایرانی نه سنتی است و نه مدرن امروزه خانوادها کوچک و متکثر شده اند و اعضای خانواده زوجین در کنار یا نزدیک هم نیستند . دیگر تصور خوفناک مادرشوهر عروس و مادرزن داماد از ذهنها خارج شده است . زوجین با افزایش مهارت های ارتباطی و دوری از تلقین ناخوشایند باید فرصت کنار هم بودن را قدر بدانند . امّا زوجین بدانند پدر و مادر ستون و تکیه گاه زوجین هستند . درخوشی و ناخوشی زن و شوهر غم خوارترین انسانها پدر و مادر هستند . تصور و تصویر ترسناک پدر و مادرها یک توهم بیهوده است . آرزو کنیم همیشه سایه پدر و مادر ها بالای سر ما باشند . تمرین و ممارست کنیم و به یکدیگر سفارش و نصیحت کنیم که طلاق همچنان قبیح است . و مغبوض ترین حلال مفارقت و جدایی زن و شوهر است .

بیاموزیم که طلاق آفت کانون گرم خانواده است . جشن طلاق پدیده وارداتی ، شوم و محصول فکر و اندیشه بیمار بیگانگان است . عشق ورزیدن هزینه ندارد . دوست داشتن یکدیگر شهد و لذت زندگی است پایه و چارچوب زندگی عشق ورزیدن بدون منت است . لذت بردن از زندگی معرفت می خواهد . آنچه در میان زن و شوهر کیمیا ، درّ و جواهر و با قیمت است . فداکاری ، گذشت و محبت خالصانه است . خانواده یک نهاد مقدس و ارزشمند است . از مداخلات مثبت خیرخواهان ، بزرگان فامیل ، مشاوره های مداوم اهل دانش ، کمال و استعانت از حق تعالی غافل نشویم . با خودخواهی و غرور جوانی شیشه این نهاد مقدس و پیوند الهی را نشکنیم . تاریخ نشان داده است لجبازی کودکانه ملت و کشوری را به کام مرگ برده است . انتقامجویی ، تلافی برخلاف روش و منش پیامبر اخلاق و اسوه حسنه و فلسفه بعثت است . زن و شوهر ، باید مایه مباهات و آرامش یکدیگر و اقربا باشند . میراث گرانقدر تمدن ایرانی و اسلامی با صدها فضیلت همچون یکرنگی ، خودگذشتگی ، مردانگی ، وفای به عهد ، راستگویی ، حسن خلق ، سعه صدر ، احترام به حقوق یکدیگر قرین بوده است . اصلاح فرهنگ عمومی جامعه با اصلاح فرد و زوجین و فرزندان کلید خواهد خورد . تقویم ما مشحون از روزهای خوب و خوش معنوی است . کاشکی شورای فرهنگ عمومی کشور و یا شورای انقلاب فرهنگی روزی را برای “عشق ورزی ” نامگذاری کنند . “عشق” و “لبخند” حلال مشکلات است . روز عشق ورزی زن و شوهر باید نهادینه شود . تا سایه شوم مفارقت بر سر فرزندان طلاق رخت بربندد همچنان دعا کنیم تا خشکسالی ، دروغ و طلاق بر این کشور پهناور و پرافتخار رخت برنبندد . سلامی دوباره بر ” عشق” و هزاران سلام بر ” لبخند ژکوند ” .

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار