تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ | ۰۶:۰۸ ق.ظ
ورعي استاد موسيقي گيلان:
غلامرضا ورعي متولد ۱۳۳۰ رودبار بوده و به علت موقعیت خانوادگي و فرهنگي بودن پدر، به گرمسار و تهران انتقال يافت و دوران ابتدايي را در گرمسار و تهران سپري نمود. وی تشنه موسیقی و نوای نی می باشد و با ترنم نی نفس می کشد و نفس او مملو از نواهای……. دیباچه مرد موسیقی […]
غلامرضا ورعي متولد ۱۳۳۰ رودبار بوده و به علت موقعیت خانوادگي و فرهنگي بودن پدر، به گرمسار و تهران انتقال يافت و دوران ابتدايي را در گرمسار و تهران سپري نمود. وی تشنه موسیقی و نوای نی می باشد و با ترنم نی نفس می کشد و نفس او مملو از نواهای…….

دیباچه مرد موسیقی گیلان:

غلامرضا ورعي متولد ۱۳۳۰ رودبار بوده و به علت موقعیت خانوادگي و فرهنگي بودن پدر، به گرمسار و تهران انتقال يافت و دوران ابتدايي را در گرمسار و تهران سپري نمود. وی تشنه موسیقی و نوای نی می باشد و با ترنم نی نفس می کشد و نفس او مملو از نواهای عاشقانه است. وقتی با وی هم نفس و هم کلام می شوید، دیگر یادت می رود که برای چه به سراغش آمده اید، برای گَپ و گُپ دوستانه یا گفتگوی صمیمانه؟ هنوز صدای نی این استاد ارجمند گوشم را نوازش می دهد. لحظه ای از وی خواستم تا برایمان نی بنوازد تا چند عکس يادگاري  بگیرم بقدری نوایش دلفریب و دلنشین بود که من را مسحور خویش کرد و از این فرصت استفاده کرده و تعداد شاترها را بیشتر چکاندم تا بیشتر در محضر استاد کسب فیض کنم و استاد هم با متانت خاص، نی را با علاقه مثال زدنی می نواخت. لذت معنوی نی بقدری بالا بود که گویی داشتم پر می کشیدم. عینک ها، عکس های منقش شده روی دیوار، نی های ایستاده و سنتور کنار پنجره همه چیز نشان از رنگ بوی یک اتاق موسیقی و یک مرد موسیقی را می داد. مردِ موسیقی ای که از دیار صلح و دوستی پا به عرصه نوازش برگ ها گذاشته بود. در ادامه گفتگوی صمیمی مان را با غلامرضا ورعی استاد موسیقی گیلان می خوانید که از ذره ی کوچکی از اقیانوس بزرگ تجارب و اندیشه هایش برای ما می گوید در این سفر موسیقایی با ما باشید.

 

چطور شد كه وارد عرصه موسيقي شديد؟

بنده از دوران كودكي به موسيقي علاقه داشتم و در آن زمان با شنيدن صداي استاد كسايي موسيقي دان مشهور كشور به وجد مي آمدم و احساس دلنشينی توام با هيجان و انگيزه به من دست مي داد و ديدار با استاد كسايي از آرزوهاي من بود. پدرم فرهنگي بود و به همين منظور از همان دوران كودكي رودبار را به مقصد گرمسار و سپس تهران ترك نموديم. همانطور كه مستحضريد تهران محيط بزرگي بوده و بسترهاي پيشرفت در آنجا فراهم است. از دوران ابتدايي بنده ني لبك مي زدم و با آن ني لبك خاطرات شيرين بسياري دارم. وقتي وارد تهران شديم دنبال علاقه ام رفتم و موسيقي را ادامه دادم و از كلاس هفتم به كلاس آموزش ني رفتم.

اولين استاد موسيقي؟

زنده ياداعتمادي بود كه ارادت خاصي به او داشتم و دارم، خدا رحمتش كند.

از ديگر اساتيدتان بگوييد.

استاد رادمرد يكي ديگر از اساتيد موسيقي من بودند كه تحول بزرگي در من ايجاد كردند. مدتي هم از راهنمايي ها و هدايتگري هاي استاد پاشايي يكي از اساتيد خِبره موسيقي در آن زمان بود بهره بردم، ايشان از اصفهان به تهران مي آمد و در منزل استاد صبا كلاس موسيقي داير مي نمود.اكنون خانه زنده ياد صبا به يك موزه موسيقي شناسي تبديل شده است.

مسابقات سرود و موسيقي آن زمان در چه وضعيتي قرار داشت؟

مسابقات موسيقي بيشتر در تهران برپا مي شد و در آن زمان يادم مي آيد مقام نخست مسابقات موسيقي كشور را كسب كرديم و براي اردوي موسيقي در رامسر اعزام شدیم. در اين اردواساتيد خوبي از ساير استان ها حضور داشتند كه تجارب خوبي دشت كردم. حضور ما در ميدان موسيقي و كسب عناوين برتر كشوري سبب شهرت ما شده بود و به همين منظور در جشن هاي بزرگ آن زماندعوت مي شديم. در يكي از اين جشن ها در سالن يوسف آباد تهران برگزار شد که از دست «شهربانو« همسر شاه پهلوی مدال گرفتم.

چه زمانی به رودبار آمديد؟

بعد از گذراندن خدمت سربازي، پدرم نيز بازنشسته شد و از تهران كوچ برچيديم و به رودبار ديار صلح و دوستي آمديم. فرهنگي بودن پدرم سبب شد تا در آموزش و پرورش رودبار بعنوان معلم به خدمت گرفته شوم.

در كنار شغل شريف معلمي، موسيقي را ادامه داديد؟

بله همزمان با تدريس در مدارس رودبار، هفته اي دو جلسه به كارگاه آموزش موسيقي (سروش) رشت مي آمدم و در آنجا نيز بعنوان مربي، موسيقي را ادامه فعاليت دادم در آن زمان فقط ۲۵ سالداشتم.در آن زمان با استاد ملاپرست آشنا شدم و تصميم گرفتيم گروه موسيقي تشكيل دهيم كه اولين گروه موسيقي استان لقب گرفت كه نامش را گروه موسيقي«عشاق گيلان» نهاديم.

گروه عشاق گيلان هنوز هم فعاليت مي كند؟

بله در حال حاضر هم اين گروه فعاليت مي كند البته با شكل و شمايل جوان تر ادامه حيات مي دهد. در واقع گوي و ميدان را به جوان ها سپرديم و خودم هم سرپرست گروه هستم.

گروه عشاق چه فعاليت هايي انجام داده است؟

اولين كار گروه عشاق، آهنگ انقلابي « ميرزاكوچك خان» بود كه در كشور خوش درخشيد.اين آهنگ در تهران ساخته شده بود و ما در گيلان امكانات مجهزي براي ساختآهنگ نداشتيم گروه عشاق اولين گروه موسيقي در كشور بود كه بسيار  فعال كار مي كرد. در زمان انقلاب بين سال هاي ۵۷ الي ۵۸ گروه عشاق رنگ و بوي انقلابي داشت بويژه زماني كه آهنگ ميرزا پخش شد. يادم مي آيد در آن زمان با ژيان به تهران رفت و آمد مي كرديم و هزينه استهلاك و بنزين هم بالا بود در يكي از روزها كه به تهران رفته بوديم يكي از خيابان ها را به اشتباه رفته بوديمو مجبور بوديم مسافت زيادي را بپيماييم تا مسير را برگرديم، زمان انقلاب بود و جوانان انقلابي زيادي به خيابان ها ريخته بودند عده اي از جوانان كه در خيابان بودند ماشين ژيان ما را بلند كردند و به آن طرف خيابان گذاشتند و مسير ما را براي بازگشت كوتاه كردند. گروه عشاق آثار گوناگونی نظیر؛ میرزا کوچک خان، امیرکبیر، سبز آواز، اشک و ارش، بانگ شباویز و… تولید نموده و روانه بازار کردند که هر کدام از این آثار بیانگر تاریخ، فرهنگ و برخاسته از عواطف و احساسات مردم است.

در اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گيلان هم خدمت كرديد؟

بعد از اينكه از رودبار به رشت مهاجرت كردم در سال ۱۳۶۳ وارد اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان به خدمت گرفته شدم و با توجه به سوابق هنري كه داشتم بعنوان كارشناس هنري در امور تربيتي اداره كلاستخدام شدم.

در اداره كل كه بوديد چه كارهاي هنري انجام داديد؟

در انبار واحد امور تربيتي اداره كل آن ز مان سازهاي بادي زيادي وجود داشت كه بلااستفاده مانده بود. تتشكيل دسته موزيك دانش آموزي از اولين اقداماتمان در ادره كل بود. اين گروه با كمك تك نوازان نيروي دريايي با هشت ماه تمرين شبانه روزي سامان گرفت.

با آماده شدن دسته موزيك، اين گروه به مسابقات تهران اعزام شدند كه به سال ۱۳۶۷ بر مي گردد در آن مسابقات، دسته موزيك گيلان ضمن كسب عنوان نخست، بعنوان دسته موزيك برتر وزارت آموزش و پرورش شناخته شد و با تك نوازيشان موجب حيرت همگانشد.

يادم مي آيد در سخنرانيآيت الله خامنه اي رئيس جمهور وقت دسته موزيك گيلان به استقبال رئيس جمهوري رژه رفت و مورد تحسين ايشان قرار گرفت. در يكي ديگر از سخنراني هاي آيت الله خامنه اي كه در گيلان بود، گروه دسته موزيك دانش آموزي گيلان توسط آقاي شهيدیاستاندار وقت فرا خوانده شد و براي استقبال از حضرت آيت الله خامنه اي در فرودگاه برنامه اجرا كرديم و رئيس جمهور وقت به بچه هاي گروه سكه هديه داد. بعد از مرگ استاد ملاپرست پرست سرپرست گروه عشاق، این گروه چندین سال به صورت تعلیق در آمد و از هم پاشیده شد تا زمانی که بنده سرپرستی گروه را برعهده گرفتم.

در چه نوع سازهایی مهارت دارید؟

ساز اول من نی و ساز دومم سنتور است.

موسیقی چه تاثیری در زندگی، روح و روان انسان دارد؟

موسیقی ساخته دست طبیعت است و وقتی به طبیعت خیره می شوید آرامش خاطر توام با سرزندگی و نشاط به شما دست می دهد. در موسیقی هم اگر دقیق شوید دچار نشاط و بالندگی روحی، فکری و جسمی خواهید شد. موسیقی سبب شستشوی روح و روان انسان می شود. موسیقی می بایست با فرهنگ، آداب و رسوم و خُلق و خوی مردم منطقه عجین باشد و با حال و هوای مردم نیز هم صدا باشد. موسیقی ای که متناسب حال و روز مردم جامعه نباشد نمی تواند در مردم اثر بگذارد.

چرا امروزه بسیاری از افراد به موسیقی های زیرزمینی روی آورده اند؟

عدم حمایت مسئولین از اصلی ترین دلایل گرایش افراد بویژه نسل جوان به موسیقی زیرزمینی و غیر اصیل است. همین گیلان را اگر نگاه کنیم خواهیم دید بسیاری از افراد با استعداد و خوش ذوق موسیقی به علت عدم حمایت از هنر دلسرد شده و گوشه نشینی اختیار کردند.هنرمندان برای اخذ مجوز یک کنسرت می بایست هفت خان را رد کنند. مشکلات و پیچده سازی های اداری سد راه پیشرفت هنر شده است. برخی چوب لای چرخ گذاشتن ها سبب سوق افراد به موسیقی های غیر مجاز می شود. استعدادهای خوبی در بخش هنر بویژه موسیقی در گیلان وجود دارد که نیازمند حمایت هستند تا خودشان را نشان دهند ولی افسوس در این وادی کسی نیست.

نقش خانواده را در تربیت نسل هنردوست و فرهنگ محور تا چه اندازه موثر می دانید؟

خانواده بعنوان بنیان محکم و استوار جامعه نقش بی بدیلی در تربیت افراد دارند. امروز بسیاری از خانواده ها کودکانشان را به کلاس های هنری می فرستند و این مهم می تواند سرآغازی برای تحول فرهنگ و هنر شود. زمانی هنر به پویایی می رسد که نسل هنرجو پویا بوده و اندیشه های پویا وارد عرصه شود.

با استاد پور رضا از موسیقی دانان بنام گیلانی هم نوا بودید؟

بله. آشنایی من با استاد پور رضا به دوران انقلاب برمی گردد. ایشان فردی خوش ذوق و با استعدادی بودند و تجارب زیادی از استاد کسب کردم.

خاطره ای از اجرای کنسرت؟

خاطرات زیادی در اجراهای مختلف دارم اما یکی خاطرات بیاد ماندنی ما اجرای کنسرت در انزلی بود. در این اجرا؛ سِن چوبی بود و گروه ما هشت الی ده نفره بودند و سِن توانایی حمل همه افراد را نداشت اما به ناچار بالای سن رفته و اجرا کردیم وقتی نوبت اجرای آهنگ میرزا رسید سِن فرو ریخت، آهنگ میرزا آهنگ پر ضرب و هیجانی است و لرزش و جنبش اعضای گروه سبب ریزش سِن شد.

شنیده شده که می خواهیداشعار رودباری آقای حسنی شاعر نام آوازه رودبار را در قالب موسیقی تدوین نمایید، در این خصوص بیشتر توضیح می دهید؟

بله. متاسفانه تاکنون موفق نشدم برای رودبار کاری انجام دهم و انجام این کار می تواند مرحمی بر زخم های کهنه و پینه بسته مردمان این دیار باشد. در دهه هفتاد عضو شورای موسیقی گیلان بودم و افراد از لنگرود، تالش، رودسر و انزلی و سایر شهرستان ها شعر می آوردند تا همراه با موسیقی تدوین شود اما از رودبار خبری نبود.

کاری که قرار است برای شعر رودباری انجام دهیم بسیار ارزشمند و ماندگاری خواهد بود برای تک تک اشعار رودباری آقای حسنی ساعت ها زمان صرف نمودیم تا موسیقی مورد نظر همان شعر را تهیه نماییم. امیدوارم از کار آقای حسنی استقبال و حمایت شود تا کار فرهنگی و هنری خوبی برای شهرستان رقم بخورد. ایننوید را می دهم که در آینده نزدیک اثر شعر رودباری بعنوان ارزشمندترین اثر هنری در شهرستان و استان مطرح شود. گفتنی است کار تدوین صدا برای این اشعار به اتمام رسیده و بزودی برای میکس خواهد رفت.

استاد به طور کلی موسیقی کدام مناطق گیلان برتر است؟

موسیقی شرق گیلان بسیار غنی بوده و دیلمان قطب موسیقی گیلان است. اما نباید از موسیقی زیبای رودباری نیز صرف نظر کرد. موسیقی این شهرستان دارای غنای معنایی خاصی است، اما متاسفانه نسبت به فرهنگ این مرز و بوم چندان دلسوزانه کار نشده است.

چرا  نسبت به فرهنگ و هنر شهرستان رودبار ضعيف عمل شده است؟

بدون هیچ تردیدی می توان گفت که فرهنگ و هنر رودبار در مظلومیت به سر می برد و مظلوم واقع شده است. ریشه این مظلومیت را هم می توان در محرومیت یافت، هم می توان در بی توجهی برخی مسئولین و متولیان فرهنگی جستجو نمود و مهمترین دلیلش عدم مطالبه مردم است. اگر مردم شهرستان رودبار،دلسوزِ فرهنگ و هنر بودند، اکنون شرایط فرهنگ این شهرستان دچار بحران نبود.

رودباري مي توانيد حرف بزنيد؟

تا حدودي (با خنده)

رمز موفقیت؟

یکی از رموز اصلی موفقیتم همسرم است. همسرم بنده را در تمام سختی ها و ناملایمات تنها نگذاشت و همانند کوهی استوار، بعنوان پشتوانه معنوی و روانی عمل نمود. علاقه و پشتکار فراوان نیز از دیگر دلایل موفقیتم در موسیقی بوده است.

قول اجرای کنسرت را در شهرستان رودبار می دهید؟

صد درصد، باعث افتخار من است که برای همشهریان و هم ولایتی هایم کار هنری انجام دهم اما تاکنون این مهم از من خواسته نشده است. از من بخواهند در خدمتشان هستم.

سخن پایانی

از شما خبرنگار هنر دوست و سایر دست اندرکاران نشریه کمال تشکر را دارم و امیدوارم در پویایی و تعالی فرهنگ و هنر همانند گذشته در تلاش باشید. ز همسر و خانواده ام كه در تمام سختي ها كنارم بودند نيز كمال تشكر را دارم.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار