تاریخ انتشار: پنجشنبه 17 آگوست 2017 | 14:28 ب.ظ
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان خبر داد:
اجرای طرح ارتقای ایمنی عابرین و موتورسواران در 750 روستای گیلان
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان با بیان اینکه یکصد روستا در سطح استان گیلان طی سال گذشته تحت پوشش اجرای طرح ارتقای ایمنی عابرین و موتورسواران قرار گرفت، عنوان کرد: از سال 89 تاکنون بیش از 750 روستای گیلان تحت پوشش قرار گرفتند.

شکوفه های زیتون- مهندس محمدرضا نازک کار در نشست با خبرنگاران، ضمن گرامیداشت روز خبرنگار، اظهار کرد: بدون تلاش رسانه مجموعه فعالیت هایی که در بخش راه اعم از نگهداری راه، ایمن سازی راه، ارتقای سطح کیفی سرویس دهی به کاربران حوزه راه و بهره برداری از راه صورت می گیرد، به مردم عرضه نخواهد شد.

 

 

وی خواستار همکاری رسانه ها در راستای ارتقای فرهنگ ترافیک و نحوه صحیح تردد در شبکه های حمل و نقلی استان و کشور شد و افزود: بخش راهداری از مهرماه سال 95 به مجموعه اداره کل حمل و نقل و پایانه ها افزوده شد. تا قبل از این، اداره کل حمل و نقل به عنوان بهره بردار در بخش ساماندهی و مدیریت حمل و نقل کالا و مسافر فعالیت می کرد، اما با ادغام صورت گرفته، وظیفه خطیر نگهداری از بستر راه ها به مجموعه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سپرده شد.

 

 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گیلان اضافه کرد: این مجموعه باید بستری را برای بهره برداران از راه ها ارائه کند که با عرضه ایمن ترین سطح سرویس، کمترین دغدغه را در مورد آمد و رفت داشته باشند.

 

 

این مقام مسئول عملیات مهندسی ایمنی راه ها، عملیات مهندسی شناسایی نقاط پرحادثه و پرتصادف و رفع آنها و نگهداری، ارتقا و احیای علائم افقی و عمومی راه ها، حفاظ های میانی و کناری، خط کشی ها و علائم افقی نگاشته شده یا نصب شده در طول راه ها در جهت راهنمایی کاربران را جزو عواملی دانست که مبین اهمیت حوزه راهداری است.

 

 

نازک کار با بیان اینکه گیلان 168 موسسه حمل و نقل کالا، 117 شرکت حمل و نقل مسافر، 2 شرکت بین المللی کالا و یک شرکت بین المللی مسافر دارد، تصریح کرد: همچنین 70 نمایندگی شرکت های حمل و نقل بین المللی کالا و مسافر در گیلان مشغول فعالیت هستند.

 

 

وی ساماندهی، مدیریت، نظارت، هدایت و کنترل ناوگان حمل و نقل را بر عهده این اداره کل دانست و گفت: 8 هزار و 757 دستگاه ناوگان حمل و نقل عمومی در گیلان داریم که از این تعداد، 3 هزار و 38 دستگاه در بخش مسافر شامل 206 دستگاه انواع اتوبوس، 845 دستگاه مینی بوس و 2 هزار و 45 دستگاه سواری و 8 هزار و 719 دستگاه در بخش کالا در خدمت انتقال کالا و مسافر استان انجام وظیفه می کنند.

 

 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان میانگین سن ناوگان ما در بخش کالا را 19.8 سال(16.49 سال در کشور) دانست و متذکر شد: در بخش حمل و نقل مسافر، میانگین سن اتوبوس ها 9.5 سال( 10.38 سال در کشور)، میانگین سن مینی بوس ها 29.5 سال(22.9 سال در کشور) و میانگین سن سواری ها 11 سال(9.6 سال در کشور) می باشد. البته به جهت فواصل کوتاه بین مبدا و مقصد در گیلان استفاده از مینی بوس به شکل سنتی ترویج دارد که عمر این ناوگان را بالا برده است.

 

 

وی از فعالیت 12 هزار و 237 نفر راننده در بخش حمل و نقل عمومی گیلان خبر داد و عنوان کرد: 8 هزار و 178 راننده فعال در بخش کالا و 4 هزار و 60 راننده فعال در بخش مسافر تحت پوشش اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قرار دارند.

 

 

نازک کار با بیان اینکه حدود 9 میلیون تن کالا توسط 621 هزار دستگاه/تردد در سال 95 از استان گیلان حمل شده است، از رشد 13.92 درصدی در این بخش خبر داد و افزود: حدود 3 میلیون تن کالا توسط 199 هزار دستگاه/تردد طی چهارماهه نخست سال 96 از استان حمل شده است.

 

 

وی از جابجایی حدود 5.6 میلیون نفر مسافر توسط 719 هزار و 48 دستگاه/تردد وسیله نقلیه عمومی در سال 95 خبر داد و اظهار کرد: این میزان کاهش 3.4 درصدی را نشان می دهد. همچنین حدود 2 میلیون نفر مسافر توسط 242 هزار دستگاه/تردد وسیله نقلیه عمومی در چهارماهه نخست امسال جابجا شدند که نشان دهنده 9.9 درصد کاهش است.

 

 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان اضافه کرد: مرز آستارا طی 12 ماهه سال 95، 210 هزار و 745 تن کالا در بخش واردات(17 درصد کاهش) و 504 هزار و 746 تن در بخش صادرات(4 درصد افزایش) داشته است. همچنین طی چهارماهه امسال، مرز آستارا 62 هزار و 355 تن کالا در بخش واردات(6 درصد) و 127 هزار و 488 تن در بخش صادرات(24 درصد کاهش) داشته است.

 

این مقام مسئول عمده کالاهای وارداتی را انواع تخته، سبوس و خوراک طیور و عمده کالاهای صادراتی را شامل میوه و تره بار، انواع کاشی و پلی اتیلین دانست و متذکر شد: در سال 95، مقدار 545 هزار و 820 تن کالا از استان ترانزیت شده که از این میزان، 430 هزار و 248 تن از مرز آستارا و 115 هزار و 572 تن از مرز انزلی ترانزیت شده است.

 

نازک کار ابراز کرد: در چهارماهه سال جاری، مقدار 107 هزار و 20 تن کالا از استان ترانزیت شده که از این مقدار 57 هزار و 730 تن از مرز آستارا عبور کرده و 49 هزار و 290 تن از مرز انزلی ترانزیت شده است.

 

وی با بیان اینکه تعداد 12 باب مجتمع خدماتی – رفاهی در حال بهره برداری به منظور ارائه خدمات به کاربران جاده ای در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: یک مورد از مجتمع های مذکور در سال 95 مورد بهره برداری قرار گرفت. همچنین تعداد 11 مجتمع خدماتی – رفاهی نیز در حال احداث می باشد که فاز عملیاتی دو مجتمع نیز در سال 96 آغاز شده است.

 

 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان با اشاره به تعداد پل های عابر پیاده در سطح استان، یادآور شد: تعداد 31 دستگاه پل عابر پیاده(23 دستگاه با جذب سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی و 8 دستگاه با اعتبار دولتی) در محورهای مواصلاتی استان به بهره برداری رسیده است. همچنین در حال حاضر 3 دستگاه نیز توسط بخش خصوصی در حال احداث می باشد.

 

 

وی با اشاره به اجرای طرح ایمن سازی مدارس حاشیه راه ها، گفت: طرح ایمن سازی فیزیکی مدارس شامل نصب تابلو، خط کشی، نصب چشمک زن با قابلیت برنامه ریزی و کنترل از راه دور در 37 مدرسه حاشیه راه های استان در سال 95 صورت پذیرفت. همچنین طرح ارتقای ایمنی آموزشی مدارس در سال 95 در 85 مدرسه حاشیه راه های استان اجرا شد.

 

 

نازک کار با بیان اینکه یکصد روستا در سطح استان گیلان طی سال گذشته تحت پوشش اجرای طرح ارتقای ایمنی عابرین و موتورسواران قرار گرفت، عنوان کرد: از سال 89 تاکنون بیش از 750 روستای گیلان تحت پوشش قرار گرفتند و بیش از 13 هزار کلاه ایمنب در بین موتورسواران استان توزیع شد./ایسنا

 

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار