تاریخ انتشار: پنج شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۷:۱۹ ب.ظ
دیار، بهشتی در این نزدیکی
سرزمینی که مهمان نوازی مردمانش همچون عسل شیرین است
تا نبینی باورش برایت سخت است. مگر می شود آن همه زیبایی در دره ای بین رودبار و شفت؟ دیار، سرزمینی با قدمت و مردمانی از جنس مهربانی؛ از عسل و کره و گردو گرفته تا میوه های محلی و انواع رب ترش و شیرین؛ از چوپان های زحمتکش و آواز خوان تا گوسفندانی که در مراتع سرسبز جولان می دهند و بر ییلاقات نظر می کنند. انگار دیار، خود گمشده ای است که در پی آنی؛ مردمان تالشی که نزدیکی زیادی با مردم شهرستان رودبار دارند و ایشان را برادر و خواهر می خوانند.

شکوفه های زیتون/ محمدحسین صیادپور-دیار روستایی است کوهستانی در ارتفاعات فومنات و چند کیلومتری بالاتر از سلانسر-ییلاق مردم شهرستان رودبار- دیار پر است از چشمه های زلال، کندوهای عسل که شیرینی اش همانند میهمان نوازی مردمانش به دل می نشیند.

حتی برای یکبار هم که شده سری به این طبیعت بکر بزنید و از زیبایی های خالق هستی لذت ببرید.  در ادامه گفتگوی خواندنی ما را با انصار نقی زاده لاسکی یکی از زحمتکشان و میهمان نوازان این خطه سرسبز مرور کنید که خالی از لطف نیست.

آقای نقی زاده در سال چند ماه در دیار زندگی می کنید؟

به مدت پنج ماه در سال را در این منطقه زندگی می کنم.

در چه کاری اشتغال دارید؟

دامداری و کشاورزی که مهمترین آنها گردو و همچنین زنبورداری است که درآمدم را از همین راه کسب می کنم.

در چه سالی ازدواج کردید و چند فرزند دارید؟

در سال ۶۲ ازدواج کردم و صاحب پنج فرزند؛ سه دختر و دو پسر هستم.

در قدیم چگونه از لاسَک به دیار رفت و آمد می کردید؟

در زمان قدیم جاده به صورت مال رو بود در واقع اجداد و پدرانمان و مردمان لاسَک چون دامدار بودند و در این منطقه زمین داشتند با استفاده از بیل و کلنگ اقدام به درست کردن جاده نمودند تا بتوانند به این منطقه بیایند.

از چه سالی در این منطقه مستقر هستید؟

اقوام و بزرگانم از سال ۱۳۵۲ خانه ای را در این مکان بنا کردند تا بتوانند از دام های خود نگه داری کنند و از آن زمان در اینجا مستقر شدند.

رفتار مردم رودبار با شما چگونه است؟

مردم رودبار بسیار باصفا و با مرام هستند. برخورد خیلی عالی دارند و هر زمان که ما مشکلی داشته باشیم به ما کمک می کنند و برادران و خواهران ما هستند.

بیشتر مردم امام زاده ابراهیم و شفت به اینجا می آیند یا مردم رودبار؟

رفت و آمد جاده به دلیل داشتن پرتگاه و اینکه شن ریزی نشده و این که جاده گِلی است یک مقدار آمدن به این مکان سخت است. مسئولین ما از جمله ( نماینده، فرماندار ، بخشدار و …)  برای درست کردن این جاده در تلاش هستند. مردم رودبار به دلیل اینکه چون جاده از سمت آنها بهتر است بیشتر به اینجا می آیند.

برای تامین مایحتاج و وسایل مورد نیاز برای خرید به کجا می روید؟

چون رودبار و رستم آباد به اینجا نزدیکتر است به آنجا می رویم البته یک سری دست فروشان به اینجا می آیند و ما وسایل مورد نیاز خود را از آنجا نیز تهیه می کنیم.

در دیار چند خانواده زندگی می کنند؟

تا چند سال پیش حدودا چند ده خانوار در اینجا زندگی می کردند اما به دلیل شرایط سخت و نداشتن امکانات لازم برای زندگی و وجود مشکلات از جمله بیماری و … که نمی توانستند با اسب آنها را جابه جا کنند کم کم از جمعیت اینجا کاسته شدکه در حال حاضر چند خانوار در اینجا زندگی می کنند که حدودا ۲۵ هزار راس گوسفند و ۵۰۰ راس گاو بصورت فصلی دارند.

زمان زلزله ۳۱ خرداد سال ۶۹ کجا بودید؟

من از سال ۶۵ به اینجا آمده ام؛ موقع زلزله من رشت بودم وخانمم به همراه مادرم اینجا بودند. وقتی خبر زلزله را شنیدم خودم را به لاسک رساندم و از آنجا به دیار آمدم. اینجا کسی صدمه ندیده بود ولی رودبار و رستم آباد خراب شده بود و ما بابت این موضوع خیلی ناراحت بودیم.

آیا از شهر های دیگر به اینجا می آیند؟

در فصل تابستان مردم شهر های دیگر برای تفریح و  تهیه مواد غذایی محلی (کره و عسل ) به اینجا می آیند و از طبیعت اینجا استفاده می کنند. البته مدتی قبل یک پاترول در دره دیار سقوط کرد و چهار نفر از دنیا رفتند.

وضعیت بهداشت در اینجا چگونه است؟

از نظر بهداشت مردمی که به اینجا می آیند باید مراعات کنند. آب آشامیدنی اینجا خیلی خوب است و نظافت فردی بر عهده هر شخصی است که می خواهد اینجا بماند.

شما به عنوان کسی که اینجا زندگی می کنید از منابع طبیعی چگونه حفاظت می کنید؟

هر کدام از افرادی که در هر محدوده ای از این منطقه مستقر هستند به عنوان محافظ جنگل هستند  و از جنگل مراقبت می کنند که مردم به جنگل آسیب نرسانند و درختان را از بین نبرند چون آمدن به اینجا برای مسئولین سخت است ما خودمان باید به آنها برای نگهداری از جنگل کمک کنیم (مثلاً به آنها بگوییم که چه کسی چه تعداد درخت را بریده است.) در ۶ ماه دوم که ما به سمت لاسک می رویم بعضی از افراد اقدام به بریدن درختان می کنند. زمانی که در اینجا مستقر هستیم کسی به خود اجازه چنین کارهایی نمی دهد.

از مشکلات و سختی های زندگی در اینجا بگویید؟

مشکل اصلی ما برای زندگی کردن عدم وجود آنتن دهی تلفن همراه است. تا سال ۹۴ موبایل خیلی خوب آنتن می داد اما به مدت دو سال است که آنتن تلفن همراه قطع شده و چون ما در منطقه کوهستانی زندگی می کنیم برای اینکه خانواده از ما خبر داشته باشند نیاز به تلفن داریم. ما مشکل جاده نداریم فقط به خاطر آنتن دهی باید چند کیلومتر راه برویم تا برسیم به جایی که تلفن آنتن می دهد. در چند سال گذشته چند نفر به خاطر افتادن درخت بر روی آنها مصدوم شدند و چون تلفن آنتن نمی داد نتوانستیم درخواست کمک کنیم و اینکه برخی از آن ها را دیر به مراکز درمانی رساندیم که در بین راه جان خود را از دست دادند.

با مسئولین درباره این مشکل صحبت کرده اید؟

به صورت کتبی نه اما زبانی به آنها گفته ایم و تنها درخواست ما از مسئولین و دولت آقای روحانی این است که دکل آنتن تلفن همراه برای ما نصب کنند تا مردمی هم که به اینجا می آیند بتوانند از تلفن همراه خود استفاده کنند. قبلاً ما از دکل اسکلک استفاده می کردیم اما نمی دانم چه اتفاقی افتاد که ارتباط با آنجا قطع شد. برای صحبت کردن با تلفن همراه از دیار تا چاله سرا به مدت یک ساعت پیاده می رویم تا بتوانیم به شبکه تلفن همراه دسترسی داشته باشیم.

مسئولین به اینجا می آیند؟

قبلاً مسئولین بیشتر به اینجا می آمدند. البته یک و یا دو ماه گذشته نماینده محترم شهرستان ما آقای افتخاری و بخشدار احمد سر گوراب آقای مقیمی برای سرکشی و بررسی مشکلات به اینجا آمدند.

چه محصولات دامی و کشاورزی تولید می کنید؟

دوغ، کره، عسل ، شیر، ماست، لوبیا، گردو، به و … منتها به دلیل وجود بعضی از مشکلات مردم زندگی خود را رها کردند و از اینجا رفتند. اگر امکانات خوبی داشته باشیم و اگر رفت آمد به شهر راحت باشد و ماشین خیلی راحت بتواند رفت آمد کند اینجا لبنیات مثل (شیر، ماست، دوغ و کره) را می توان راحت به شهر برای فروش برد برای اینکه برق نداریم نمی توانیم مواد لبنی زیادی نگه داری کنیم. چون خراب می شود. دردسر های زیادی برای زندگی کردن اینجا وجود دارد ولی ما ناچاریم همین جا زندگی کنیم.

شما چگونه این محصولات را می فروشید؟

کسانی که به صورت حضوری به اینجا می آیند ما به آنها محصولات خود را می فروشیم.

عسل چه ماهی آماده می شود؟

عسل در فصل تابستان همواره به فراوانی یافت می شود.

درآمد  و زندگیتان از همین راه تامین می شود؟

بله

رودباری های علاقمندان به این طبیعت چگونه می توانند به اینجا سفر کنند؟

رستم آباد- جاده سلانسر- چاله سرا که یک دو راهی دارد که سمت چپ به طرف تولاب بره(تیلاب بره) و سمت راست هم به دیار می آید.

چطور می توان از اینجا به امام زاده ابراهیم رفت؟

از دیار به مدت دو ساعت با ماشین می روند تا برسد به ویسرود و بعد از آن برسند به امامزاده ابراهیم(ع)؛ در تابستان با موتور و ماشین می شود به راحتی به آنجا رفت.

امنیت این منطقه به چه صورت است؟

اینجا مردمان خوبی دارد؛ خودشان امنیت اینجا را تامین می کنند. اکثر افراد اینجا تالش هستند.

شما در انتخابات چگونه شرکت می کنید؟

چون موقع انتخابات در بیشتر مواقع فصل های سرد است ما پایین-لاسک- هستیم و در انتخابات شرکت کنیم. فقط بعضی از دامداران هستند که موقع انتخابات اینجا زندگی می کنند.

از مسئولین راضی هستید؟

بله حاج آقا افتخاری نماینده مردم شفت و فومن امسال خیلی با ما همکاری کردند و یکبار آمدند. البته آقای عاشوری نماینده قبلی هم آمده بودند.

خواسته شما از مسئولین

هیچ؛ فقط دستگاهی بیاورند و نصب کنند تا گوشی تلفن همراه آنتن دهد. ما خیلی به تلفن نیاز داریم.

از فضای دیار بیرون بیاییم. از خانمتان راضی هستید؟

خیلی؛ همسرم ماه است. خیلی کمک می کند.

مهریه خانم شما چقدر بوده؟

همسر بنده اهل روستای لاسَک از توابع شهرستان شفت می باشد. در سال ۶۲ مهریه اش ۸۰۰  تومان بود.

احتمالا مهریه خانمتان عندالمطالبه بوده؛ آیا مهریه را به خانم پرداخت کرده اید؟

فعلاً که با هم زندگی می کنیم، مشکلی هم نداریم. هر چه داریم با هم استفاده می کنیم و برای هر دوی ما هست. سخت ترین کار را همسرم انجام می دهد و من بابت زحماتش ممنونم.

کلامی؟ صحبتی؟

همین که آمدید و مصاحبه کردید ممنونم. فقط چند تا روزنامه تان را بیاورید من به فامیل هایم بدهم. راستی روزنامه تان را به فرماندار شفت بدهید و بگویید مشکلات ما را بخوانند. ما از انقلاب راضی هستیم ولی وجدانا بگویید دکل آنتن تلفن همراه را نصب کنند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار