تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۴ | ۰۵:۱۰ ق.ظ
دکتر فخر موسوی، متخصص داخلی در گفتگو با اسپرو:
بارها شده گفته ایم که چرا در شهرستان به این بزرگی-رودبار- پزشک متخصص نداریم. در بسیاری از اوقات نزد مسئولین رفته و از نماندن پزشکان حاذق و تحصیل کرده در شهرستان گلایه می کنیم. در بوق و کرنا می کنیم که چرا باید برای تشخیص و درمان بسیاری از….  
بارها شده گفته ایم که چرا در شهرستان به این بزرگی-رودبار- پزشک متخصص نداریم. در بسیاری از اوقات نزد مسئولین رفته و از نماندن پزشکان حاذق و تحصیل کرده در شهرستان گلایه می کنیم. در بوق و کرنا می کنیم که چرا باید برای تشخیص و درمان بسیاری از….

 

تلنگر

بارها شده گفته ایم که چرا در شهرستان به این بزرگی-رودبار- پزشک متخصص نداریم. در بسیاری از اوقات نزد مسئولین رفته و از نماندن پزشکان حاذق و تحصیل کرده در شهرستان گلایه می کنیم. در بوق و کرنا می کنیم که چرا باید برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها به شهرستان های مجاور و یا حتی استان های دیگر برویم، اما تا به حال از خود پرسیده ایم که چرا بسیاری از پزشکان در شهرستان ماندگاری ندارند؟ آیا وقت آن نرسیده که بجای بزرگ نمودن کمبودها، برای مانایی سفیران سلامتی، خود دست به کار شویم و آنگونه که در شان این سفیدجامه گان با ارزش است، جهت مانایی شان قدم های ثابت و از روی میل برداریم؟ این مختصری بود برای یک مصاحبه پایگاه اطلاع رسانی اسپرو با پزشکی که بسیاری از مردم شهرستان رودبار با وی آشنا بوده و از حسن اخلاق وی کلام بر زبان جاری می کنند.

معرفی

دکتر سید علی اصغر فخر موسوی متخصص بیماری های داخلی متولد ۱۳۴۷ شهرستان رشت می باشد اما اصالتاً آستانه ای است. وی دوره هفت ساله پزشکی عمومی را در دانشکده پزشکی تبریز و دوران چهار ساله تخصصی را در دانشکده پزشکی تهران گذراند.

پس از اخذ بورد تخصصی در رشته بیماریهای داخلی جهت گذرانیدن تعهدات خدمتی به شهرستان رودبار آمد و بیش از دو سال است که در حال خدمت رسانی به مردم خوب و قدرشناس این دیار است.

همسر وی از فرهنگیان فهیم بوده و دبیر ادبیات می باشد. او دارای دو فرزند پسر است که یکی از آنها در سال سوم دبیرستان و دیگری در کلاس ششم ابتدایی مشغول تحصیل می باشند.

*آقای دکتر شما هم در بیمارستان و هم در مطب در حال ارائه خدمت به  مردم هستید؛ عمده مراجعین شما چه کسانی هستند و اصولا با چه چالشهای مهم بهداشتی درمانی روبرو هستید؟

عمده مراجعینی که جهت درمان به اینجانب مراجعه می نمایند مبتلایان به بیماریهای دیابت، تیرویید، فشارخون بالا ، آسم و مشکلات ریوی و کسانی هستند که دچار مشکلات گوارشی  مانند زخم معده و اثنی عشر و بیماریهای کبدی نظیر کبد چرب می باشند.

به عقیده من دردرمان بیماریهای مزمن، عمده ترین مشکل نه کمبود دارو نه تجهیزات بلکه باورهای اشتباهی است که درمیان مردم ما رایج می باشد.

به عنوان مثال شخص میانسالی را در نظر بگیرید که سابقه مشکل قلبی  و یا فشار خون بالا در یکی یا هر دو  والد داشته و در حال حاضر خود دچار فشار خون بالا می باشد؛ به خاطر آنکه دچار عوارض دارویی نشود، از درمان فشارخون بالایش خودداری می نماید در حالیکه می دانیم  امروزه از فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش یاد می شود، چرا که بدون اینکه شخص مبتلا دارای هیچ علامتی باشد ذره ذره کلیه ها، قلب، مغز و سایر اعضای حیاتی را دچار آسیب های جدی و گاها غیر قابل برگشت می نماید و ایشان زمانی تازه به فکر درمان می افتد که دیگر کمک موثری نمی توان نمود. این در حالی است که ثابت شده است درمان اصولی فشار خون بالا، ۱۰ تا ۱۵ سال بر عمر مفید شخص اضافه می نماید.

در مورد درمان دیابت، شرایط  از این هم  بدتر است؛  دیابت بیماری است که در صورت درمان صحیح و بموقع می توان به طور بسیار مناسب از عوارض آن پیشگیری نمود ولی باز چالش اصلی در درمان، باورهای نادرست رایج در جامعه ماست.

پزشکی، علم مظلوم جامعه ماست؛ اگر شما الان در مورد یک مساله به عنوان مثال فیزیک مطلبی مطرح کنید کسی در مورد آن نظری نمی دهد چون همه باور داریم که اظهار نظر در این مورد نیاز به دانش تخصصی مرتبط دارد ولی در زمینه پزشکی اوضاع کاملا متفاوت است و ما هنوز باور نداریم که وقتی بیمار هستیم درمان خود را به فردی که در این زمینه از دانش و تجربه کافی است بسپاریم.

*با توجه به اینکه بیماری های یاد شده از سوی شما بسیار در جامعه شایع شده و اکثر افراد تمایل به رفع آن و تضمین سلامتی دارند، چرا این بیماری ها روز به روز  فراگیر تر می شود؟

دقیقا همین طور است که می فرمایید؛ متاسفانه در حال حاضر با شیوع بسیار بالا بیماری هایی نظیر دیابت و فشار خون و عوارض آنها مواجه هستیم.  پیش بینی می شود تعداد بیماران دچار نارسایی مزمن کلیه که نیاز به دیالیز پیدا می کنند در حال دو برابر شدن است.

امروزه در دنیا بیشترین تلاش های بهداشتی درمانی بر پیشگیری متمرکز شده است. مهمترین اقدام، اصلاح سبک زندگی است؛ ما باید با خودمان مهربان تر باشیم، باید تغذیه سالم تری داشته باشیم، مصرف انواع فست فود ها در جامعه ما خصوصا در کودکان به نحو وحشتناکی افزایش یافته است؛ تحرک کودکان ما بسیار کم شده است، اگر این روند اصلاح نشود، در آینده ای نه چندان دور با سونامی بیماری های مزمنی که نام برده شد به صورت بسیار جدی تر مواجه خواهیم شد. پس بیایم حال که در آستانه ورود به سال نو هستیم،  تصمیم جدی بگیریم که برنامه ای نو برای خود و خانواده مان داشته باشیم.  ورزش را در امورات مهم روزانه خود قرار دهیم، از مصرف غذاهای پرکالری خودداری کنیم و به سلامتی فردی که یکی از گرانبها ترین نعمت های خداوند می باشد توجه بیشتری نماییم.

شاید خیلی از عزیزان بیان نمایند که وقت کافی جهت ورزش کردن یا امکانات خاص ورزشی در دسترس ندارند؛ خدمتتان عرض می نمایم که منظور از ورزش، پرداختن به ورزش های ویژه و خاصی نیست. بهترین ورزش پیاده روی روزانه حدود نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه می باشد که فکر می کنم امکان آن تقریبا برای اکثر افراد جامعه مهیا باشد.

آیا شما می دانید نیم ساعت پیاده روی روزانه علاوه بر فوایدی که برای قلب و حفظ وزن مناسب دارد تا حدود ۵۰ درصد خطر ابتلا به بیماری بدخیم روده بزرگ را کاهش می دهد؟

آیا فکر می کنید بشر با این همه پیشرفت دانش پزشکی توانسته است تاکنون دارویی کشف کند که ۵۰ درصد خطرسرطان روده بزرگ که در حال تبدیل شدن به دومین سرطان شایع در کشورمان است را کاهش دهد؟

امروزه از خیلی ها می شنویم دچار کبد چرب شده اند. درباره این بیماری توضیح بیشتری برایمان بدهید.

یکی از مهمترین مشکلاتی که زندگی بدون تحرک و توام با تغذیه ناسالم برای ما ببار آورده،  چرب شدن تریجی کبد و جایگزین شدن بافت کبد با چربی یا همان کبد چرب است.

ما شاهد آن هستیم که روز به روز اقبال به غذاهای سنتی کمتر و علاقه افراد علی الخصوص جوانان به مصرف فست فود و غذاهای چرب در حال افزایش یافتن است. وقتی سفارش پیتزا می دهیم در کنار آن جعبه سیب زمینی سرخ شده، نوشابه و سس مخصوص را نیز مورد استفاده قرار می دهیم که تمام این غذاها می تواند سبب کبد چرب شود.

کبد اصولا عضو نجیب و بیصدای ماست، اگر یک سنگ چند میلی متری در مسیر ادراری قرار بگیرد فرد دچار دردهای شدید شده و فورا به پزشک مراجعه می کند. یک زخم یا التهاب در معده یا دوازدهه سبب مراجعه فرد به طبیب می شود و یا در مورد خیلی از اعضای دیگر نیز بدین صورت است.  متاسفانه کبد در موارد زیادی از این قاعده مستثتی است؛  بافت کبد ذره ذره با چربی جایگزین می شود؛  فرد هیچ علامتی ندارد و ممکن است زمانی متوجه وخامت اوضاع شود که دیگر خیلی دیر شده باشد.

۲۸ درصد نوجوانان کشور ما از چاقی رنج می برند و اگر به طور جدی نخواهیم به فکر پیشگیری از چاق شدن فرزندانمان باشیم در آینده کبد چرب یک چالش اصلی درمانی کشور ما خواهد بود.

در حقیقت کبد چرب را می توان به یک بمب ساعتی تشبیه کرد که اگر به موقع خنثی نشود به تدریج سبب نارسایی کبد و عواقب جدی تر می شود.

*راه های تشخیص کبد چرب کدامند؟

سونوگرافی و انجام تست های کبدی بخصوص در افرادی که قند خون بالا یا مختل دور شکم بزرگ دارند؛ چربی های خونشان بالا است یا فشار خون بالا دارند که اصطلاحا دچار سندرم متابولیک شده اند.

*آقای دکتر آیا کبد چرب درمانی هم دارد؟

بهترین درمان، اصلاح سبک زندگی است؛  منتها بر اساس تست هایی که پزشک از بیمار به عمل می آورد، داروهای بسیار خوب و موثری را نیز می توان برای بیماران تجویز نمود. لیکن باز تاکید می کنم درمان اصلی کبد چرب کاهش تدریجی وزن و تحرک فیزیکی مناسب است.

* در ایام نوروز قرار داریم،  چه توصیه هایی برای افراد در این ایام دارید؟

همیشه رسیدن تعطیلات نوروز باعث می شود که افراد خانواده فرصت بیشتری برای جمع شدن دور هم پیدا کنند. با رعایت یکسری نکات می توانیم از تلخ شدن این ایام بکاهیم.

یکی از مراسم خوب این روزها دیدار از اقوام و خویشاوندان است ولی گاهی اوقات میزبان محترم اصرار زیادی دارد که حتما مهمان از میوه، آجیل و چای و شیرینی استفاده کند؛ در صورتیکه این مهمان عزیز ممکن است از بیماری های گوارشی نظیر کولیت رنج ببرد.

امروزه حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از مردم ازعارضه کولیت روده رنج می برند و دایما از نفخ و درد شکم و اختلالت اجابت مزاج شاکی هستند و صحییح نیست که میزبان انتظار داشته باشد که حتما میهمان از تمام آنچه برایش آورده می شود میل کند.

در تعطیلات  سال نو در صورتی که برای گردش و تفریح در داخل یا خارج شهرها برنامه ریزی می کنید خوب است این نکات را درطول مسافرت رعایت نمایید:

۱-  غذا خوری های سالم را انتخاب نمایید؛  انتخاب رستوران با غذا های سالم در هر شهر کار ساده ای نیست؛ درصورت امکان قبل از ورود به هر رستوران یا غذاخوری از کیفیت و سلامت آن اطلاع حاصل نمایید.

۲- کاهو و سبزیجات را حتما ضدعفونی نمایید. در رستوران از سفارش سالاد خودداری نمایید. از مصرف پیاز خام آغشته به سبزی های خرد شده و سبزیجات خام که جهت تزیین درکنار آن می گذارند و یا هر سبزی که به صورت خام در رنگ های مختلف کنار غذا قرار می گیرد خودداری نمایید.

۳- در مسافرت، آب سالم به همراه داشته باشید. آب های آشامیدنی بین راه ها و سایر اماکن خارج شهر ممکن است غیر بهداشتی باشد. به همراه داشتن آب معدنی از توصیه های مناسب است.

۴- مراقب مسمومیت های غذایی باشید. قسمت اعظم مسمومیت غذایی (دل پیچه، سوء هاضمه، اسهال ) که ازدست های آلوده به آب و غذا منتقل می شود به علت عدم وجود صابون در همه اماکن و سرویس های بهداشتی بین راهی است که توصیه می شود که صابون های مایع تیوپی قبل ازمسافرت تهیه شده و به همراه داشته باشید.

در خاتمه ضمن تشکر از تمامی زحمتکشان تنها رسانه مکتوب شهرستان که از خوانندگان همیشگی آن هستم، سالی سرشار از تندرستی و سلامت برایتان آرزو مندم و کلام را با این شعر از حافظ شیرین سخن به پایان می برم:

تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد      وجود نازکت آزرده گزند مباد

 

ساعات کار مطب: روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت۱۶ الی۲۰

تلفن :۰۱۳۳۴۶۲۲۹۸۹- ۰۱۳۳۴۶۲۵۴۵۰

رودبار خلیل آباد، کوچه شفا، مجتمع تخصصی پزشکان/        مصاحبه از محمدحسین صیادپور

 

اخبار, رودبار, شکوفه های زیتون , پایگاه خبری , اسپرو , پایگاه اطلاع رسانی شکوفه های زیتون , زیتون, پایگاه اطلاع رسانی اسپرو ,

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار