تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۶:۵۸ ب.ظ
صنف باغداران، خواسته کشاورزان رودباری
از محروم بودن برگزاری جشن شکرانه برداشت زیتون تا سود ناچیز در برابر سختی های فراوان
فصل برداشت زیتون آغاز شده است. فصلی پر از امید برای کشاورزان دست پینه بسته ای که یک سال منتظر حاصل زحمات خود هستند و چشمانشان را به طلای سبز شهرستان دوخته اند. زیتون، این نعمت الهی برای همه مردم شهرستان رودبار قابل احترام است و بی شک این موهبت الهی با شکرگذاری همه مردم فهیم این شهرستان کهن، روزی رسان کشاورزان و توزیع کنندگان آن خواهد شد. در ادامه همراه ما باشید تا گفتگویی نزدیک با کشاورزان عزیز داشته باشیم.

شکوفه های زیتون/ محمدحسین صیادپور-حمید شفایی


میزان محصول باغات زیتون افزایش داشته است

حافظ دلیری از زیتونکاران رستم آبادی در گفتگو با ما به افزایش محصول زیتون نسبت به سال گذشته اشاره کرد و گفت: امسال سال بود است و درختان زیتون نسبت به سال گذشته محصول بیشتری دارند. وی افزود: این افزایش محصول موجب شادمانی کشاورزان رستم آبادی شده است.

این کشاورز رستم آبادی با اشاره به آفت مگس زیتون گفت: در زیتون های برداشت شده امسال هیچگونه آفت دیده نشده و تمام محصولات از آفت مگس زیتون در امان بوده اند. وی تصریح کرد: فصل برداشت زیتون آغاز شده است و کشاورزان در سالجاری علیرغم مشکل کم آبی که وجود داشت، محصول خوبی را برداشت خواهند نمود.


برداشت محصول رضایت بخش بوده

غفار ولی زاده یکی دیگر از زیتونکاران رستم آبادی با اشاره به باردهی خوب درختان زیتون در سالجاری تصریح کرد: با توجه به مشکل کم آبی میزان برداشت محصول رضایت بخش بوده است البته در  برخی از مناطق شاهد برداشت کمتری نسبت به سال گذشته بوده ایم.

ولی زاده با اشاره عدم وجود مگس زیتون در سالجاری گفت: امسال باغات از آفت مگس زیتون در امان ماندند اما دچار کم آبی شدند و این موضوع در میزان باردهی محصول بسیار تاثیرگذار بود و در برخی از مناطق شهرستان میزان محصول کشاورزان را کاهش داد که لازم است مسئولین برای کم آبی کشاورزان چاره ای بیاندیشند.


سطح برداشت نسبت به سال گذشته کمتر به نظر می رسد

کامبیز مرادی از کشاورزان روستای گنجه در گفتگو با شکوفه های زیتون گفت: بعلت نبود آب کافی درختان محصول کمتری داده اند باغاتی که در مسیر سفید رود قرار دارند و به وسیله پمپ آبیاری شده اند وضعیت نسبتا خوبی دارند اما باغات قدیمی در روستای گنجه به دلیل کمبود آب، محصول کمتری داده اند و باید گفت کم آبی بلای جان باغات زیتون شده است.

وی افزود: البته همان درختانی که آبیاری شده اند هم نقطه به نقطه و درخت به درخت با هم تفاوت دارند و  بعضی بیشتر و بعضی کمتر محصول داشته اند. وی با اشاره به کاهش محصول زیتون در سالجاری اظهار داشت: آفت به برخی از باغات آسیب رسانده اما در یک نگاه کلی می توان گفت که مقدار برداشت نسبت به سال گذشته کمتر به نظر می رسد.


به علت کمبود آب، محصول در جلوی چشمان کشاورزان خشک می شود

سید احمد توکلی یکی از کشاورزان محله سرخن نیز گفت: مشکل کم آبی همچنان بزرگترین مشکل ما باغداران زیتون در شهرستان رودبار است که متاسفانه مدیریت آن از دست باغداران خارج است.

در سالهای گذشته قرار بر این بود که دولت با پمپاژ آب به باغات بالا دست سرخن مشکل کم آبی را از بین ببرد ولی متاسفانه بعد از گذشت چندین سال هنوز این پروژه روی کاغذ خاک می خورد. توکلی یاد آور شد: در شهریور که باغات زیتون نیاز بیشتری به آبیاری دارند تا به رشد حداکثری خود برسند، با کم آبی مواجه می شویم.

این کشاورز در ادامه اذعان داشت: با گرمای شدید هوا در فصل تابستان آفت مگس زیتون در این منطقه توان رشد نداشت و ما از این بابت توانستیم نفسی راحت بکشیم. از مسئولین تقاضا داریم تا به داد باغداران زیتون که از کم آبی رنج می برند برسند چرا که دست رنج یک سالشان به علت نبود آب کافی در جلوی چشمانشان خشک می شود.


گرما آفت را از بین برد

عباس صادقی از دیگر کشاورزان با اشاره به گرمای کم سابقه تابستان امسال گفت: سال گذشته بعلت آفت شدید مگس زیتون در پای درختان زیتون های آفت زده زیادی ریخته شده بود اما در سالجاری بعلت گرمای زیاد این مگس توانایی رشد نداشت و باغات زیتون از این حیث در امان ماندند. اما کشاورزان باید توجه داشته باشند که هر چه زودتر محصول زیتون خود را برداشت کنند زیرا با توجه به خنکی هموا احتمال آسیب رسیدن به محصولات از طریق این آفت وجود دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: بعلت خشکسالی های متوالی، آب چشمه های بالا دست مناطق مختلف کم و یا برخی از آنها خشک شده اند که با توجه به عدم مدیریت آب مشکل کم آبی، امان کشاورزان را بریده است. وی با اشاره به عملکرد کارشناسان مربوطه در بازدید از باغات زیتون گفت: برخی از کارشناسان بجای بازدید از باغات و مشاوره دادن به زیتونکاران بیشتر پشت میز نشین شده اند. این در صورتی است که کارشناسان باید با علم روز به دنبال حل مشکلات کشاورزان باشند و برای آنها راهکار ارائه نمایند. این کشاورز افزود: متاسفانه با توجه به مشکل کم آبی اکثر کشاورزان محصول خود برای کنسرو یا شکسته نمی توانند برداشت کنند و به اجبار برای روغن از آن استفاده می کنند.


 سود اصلی نصیب دلالان  می شود

طاهرکاظمی تکلیمی از کشاورزان محله تکلیم در گفتگو با شکوفه های زیتون با اشاره به گرمای زیاد هوا در تابستان جاری گفت: متاسفانه در طول سال هایی که باغات زیتون شهرستان رودبار با آفت مگس زیتون دست و پنجه نرم می کردند؛ با توجه به تلاش دستگاه های متولی اما هیچ اقدامی برای از بین بردن آفت موثر نبود و در طول این سالیان کشاورزان زیان فراوانی متحمل شدند. وی افزود: پس از سالها این گرمای هوا بود که در تابستان جاری توانست قسمت بسیار زیادی از آفت مگس زیتون را از بین ببرد تا زیتونکاران پس از سالها نفسی براحتی بکشند.

کاظمی به هزینه بالای برداشت محصول زیتون اشاره نمود و تصریح کرد: هر کارگر مرد برای یک روز مبلغی حدود ۸۰ هزار تومان و هر کارگر زن برای یک روز مبلغی حدود ۵۰ هزار تومان دریافت می کند که با توجه به دیگر هزینه های طول زراعت، مبلغ زیادی می شود. این کشاورز گفت: با مقایسه هزینه های بالای کاشت، داشت و برداشت و همچنین فرآوری آن در برابر فروش این محصول به این نتیجه می رسیم که کشاورزان سود بسیار ناچیزی در برابر زحمات فراوانی که متحمل می شوند دریافت می کنند و سود اصلی نصیب دیگران می شود و این مشکلی است که در سراسر کشور کشاورزان از رنج می برند.


برخی از باغات زیتون هر ۲۵ روز یکبار آبیاری می شوند

جهانگیر شفایی از کشاورزان روستای گلورز در گفتگو با ما گفت: در برخی از مناطق شهرستان محصول دهی باغات یک سال بود و یک سال نبود است که باغات زیتون گلورز امسال از این لحاظ در سال نبود به سر می برد. وی افزود: خوشبختانه در سالجاری آفت مگس زیتون در باغات این روستا مشاهده نشده است اما چه فایده که کم آبی امان کشاورزان را بریده است. وی ادامه داد: باغات زیتون در فصل تابستان بطور میانگین هر ۲۵ روز یکبار آبیاری می شوند که با توجه به فصل باردهی درختان بسیار کم است.

شفایی در ادامه تصریح کرد: باغات برخی از روستاهایی که در حاشیه سفیدرود قرار دارند به ناحق از مشکل کم آبی رنج می برند زیرا مردم و مسئولین در یک اقدام هماهنگ می توانند با همکاری و تعامل اقدام به تعبیه پمپ نموده و در فصل تابستان مشکل کم آبی را برطرف نمایند. وی در پایان از مسئولین خواست تا با توجه به وجود رودخانه ها و چشمه های فراوان در مناطق مختلف در زمینه مدیریت آب چاره ای بیاندیشند زیرا در طول سال آب فراوان این رودخانه ها بدون استفاده به دریا می ریزد و این کفر نعمت است.


صنف باغداران خواسته بسیاری از کشاورزان

حسینی یکی از کشاورزان شهرستان رودبار با اشاره به اینکه می بایست از کشاورزان حمایت های مستمر صورت گیرد گفت: یقینا با ایجاد صنف باغداران  کشاورزان می توان از کمک های آموزشی، تسهیلات مالی و بسیاری از توجه های دولت همچئن برای چای و برنج بهره برد و از مسئولین امر انتظار می رود تا این صنف را پایه گذاری کرده و به درخواست کشاورزان که یکی از زحمتکش ترین اقشار جامعه هستند توجه ویژه داشته باشند.


برگزاری جشن برداشت زیتون همت کشاورزان را می طلبد

در ادامه به سراغ مسلم طوفان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار رفته ایم تا با وی در خصوص مسائل مطرح شده از سوی کشاورزان و زیتونکاران به گفتگو بپردازیم. مدیر جهاد کشاورزی رودبار درگفتگو با شکوفه های زیتون از برداشت ۱۵ هزار و ۶۰۰ تن محصول توسط زیتونکاران رودباری خبر داد و گفت: برداشت زیتون از ۸۱۰۰ هکتار باغ زیتون شهرستان رودبار آغاز شده است و ۲۲ هزار بهره بردار زیتون برداشت محصول زیتون از هشت هزار و ۱۰۰ هکتار باغ زیتون این شهرستان را آغاز کرده اند.

مدیر جهاد کشاورزی رودبار، پیش بینی کرد: در سال جاری زیتونکاران رودباری ۱۵ هزار و ۶۰۰ تن محصول به ارزش ۷۰۲ میلیارد ریال از باغات زیتون این شهرستان برداشت کنند این در حالی است که در سال گذشته بیش از ۱۷ هزار تن زیتون در رودبار برداشت شد. وی، نیاور بودن باغات زیتون، نامساعد بودن شرایط جوی و ورزش باد گرم در فصل گلدهی و سرمای نابهنگام را از جمله دلایل کاهش محصول زیتون عنوان نمود.

مدیر جهاد کشاورزی رودبار با بیان اینکه محصول زیتون رودبار امسال عاری از آفت مگس زیتون است، بیان داشت: با همکاری باغداران و مبارزه با مگس زیتون، این آفت امسال رشد چندانی نداشته است. وی به اقدامات صورت گرفته از سوی جهادکشاورزی شهرستان رودبار در این زمینه پرداخت و اظهار داشت: برای مبارزه با آفت مگس زیتون در پنج فروشگاه مشخص در سطح شهرستان اقدام به عرضه کارت زرد، پروتئین و سموم مورد نیاز با تخفیف ۵۰ درصدی نمودیم که کشاورزان می توانستند نسبت به تهیه آن اقدام نمایند و همچنین هشت کارشناس همه روزه در ۲۲ ایستگاه آفت مگس زیتون را مورد بررسی قرار می دادند و نتایج آن هر پنج روز به مسئولین استانی ارائه می شد.

طوفان با بیان اینکه زیتون رودبار در دو بخش کنسروی و روغنی فرآوری می شود، اضافه کرد: باغداران، زیتون مخصوص کنسرو از اوایل شهریور تا اواخر مهرماه و زیتون روغنی را از اوایل آبان تا اواخر آذر ماه برداشت می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی رودبار، زیتون های ماری، روغنی، شنگه، زرد را از نمونه های تولیدی زیتون توسط کشاورزان رودباری نام برد. وی با اشاره به نرخ عرضه زیتون در شهرستان گفت: نرخ زیتون عرضه شده بر اساس نیاز بازار و متولیان امر قیمت گذاری می شود. مسلم طوفان در پایان با اشاره به اینکه شهرستان رودبار خاستگاه زیتون در کشور است و زیتون را به نام این شهرستان می شناسند گفت: بزرگترین بازارچه عرضه زیتون کشور در این شهرستان واقع شده است اما رودبار از برگزاری جشن شکرانه برداشت زیتون محروم است. وی افزود: دولت هیچگونه بودجه ای برای برگزاری جشنواره های برداشت محصولات کشاورزی تخصیص نمی دهد و این کشاورزان هستند که با تعامل و همکاری با یکدیگر اقدام به برگزاری آن می نمایند که در هفته گذشته در شهر سیاهکل شاهد برگزاری جشنواره با شکوه برداشت برنج با همت شالیکاران بودیم که این نیاز در شهرستان رودبار نیز همت کشاورزان را می طلبد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار