تاریخ انتشار: پنج شنبه ۶ مهر ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۳ ب.ظ
نظارت و برخورد قاطع، راه حل نجات حیات دومین رود بلند ایران
روزگارِ سیاهِ سفیدرود
تیره شدن قسمتی از آب سفیدرود، بوی تعفن، تداوم تغییر رنگ در روزها و شب ها، نخاله های ساختمانی، ریختن زباله و ده ها مورد دیگر موجب شده تا سفیدرود خروشان، این روزها حالش خوب نباشد. اگر از خروجی سد منجیل تا سواحل متصل به سفیدرود را نگاهی بیاندازید، یقینا حجم زیادی از نخاله های ساختمانی، پساب های مضر کارگاهی و فاضلاب های متصل به رود زیبای ایران را به راحتی می بینید. سفیدرود این دومین رود بلند ایران؛ از ترکیب دو رود شاهرود و قزل اوزن که در شهر منجیل به هم می‌پیوندند، شکل می‌گیرد و تا ریختن به دریای خزر عرض استان گیلان را می‌پیماید.

شکوفه های زیتون/ محمدحسین صیادپور-بنابر اعلام نظر کارشناسان، در رودخانه سفیدرود تا سد سفیدرود و سر شاخه‌های قزل‌اوزن و شاهرود، ۴۵ گونه و زیرگونه ماهی متعلق به ۳۶ جنس و ۱۷ خانواده شناسایی شده است. هر چند کاهش بارش نزولات آسمانی موجب کاهش حجم ورودی آب ها به سفیدرود شده است، از سوی دیگر به دلیل ورود انواع پساب و فاضلاب شهری و صنعتی، منظره نامناسبی برای این رود خروشان و تبدیل آن به محلی برای عبور فاضلاب از شهرها به دریا گردیده است. آنچه مسلم است، این رودخانه زایشگاه ماهیان خاویاری و استخوانی است و از لحاظ مهاجرت و زاد و ولد آبزیان به‌خصوص گونه‌های ماهیان خاویاری و گونه‌های ماهیان استخوانی از رودخانه‌های منحصر به فرد در حوضه جنوبی دریای خزر است و به هیچ وجه نباید محیط زیست این رودخانه با مشکلی مواجه شود.

با این حال، یکی از پساب‌هایی که وارد سفیدرود می‌شود، ‌پساب‌هایی است که از مراحل شیرین نمودن زیتون های کنسروی و دیگر فراوری های زیتون بوجود می آید.  یقینا نظارت بیشتر، همکاری مردم در حفظ اکوسیستم این رودخانه و حمایت قضایی و برخورد قاطع با متخلفین خود موجب تداوم حیات ذی قیمت و منبع زندگانی خواهد شد. یادمان نرود که آب مایه حیات است. اگر به فکر آبزیان نیستیم، کمی به زیبایی شهر و سلامتی خودمان بیاندیشیم.


مهر ۱۳۹۱

آب های کارخانه ای و مراکز صنعتی به ‌شدت سمی هستند

مدیرکل محیط زیست گیلان گفت: بیشترین حجم فاضلاب وارده به تالاب ها، دریا و رودخانه فاضلاب های شهری و کشاورزی تشکیل می دهند اما به لحاظ درجه سمیت و خطر فاضلاب های صنعتی هستند.

امیر عبدوس با اشاره به اینکه محیط زیست در برخورد ورود فاضلاب های صنعتی به منابع آبی هیچ گونه چشم پوششی نخواهد کرد، افزود: نمونه برداری که ماهانه و سالانه از هر واحد صنعتی انجام شود اگر خارج از استاندارد بودن میزان کیفیت فاضلاب این واحد را نشان دهد، برخورد قضایی خواهد شد.

وی همچنین عمده ترین مشکل زیست محیط گیلان را آلودگی آب ذکر کرد و اظهارداشت: فاضلاب های صنعتی، شهری و شیرابه پسماندها شهری باعث می شود آب های زیر زمینی و ساحلی تحت تاثیر قرار گیرند. مدیرکل محیط زیست گیلان ادامه داد: هم اکنون اقدامات موثر و گسترده ای از قبیل احداث تصفیه خانه در سطح استان برای بهبود این وضعیت در حال انجام است.

با وجود این آب شرط وجود حیات است و عمده واکنش های شیمیایی در محیط آبی صورت می‌ گیرد، آب به دلیل پاره ای خواص ویژه اساسی نقش تنظیم کننده‌ ای در طبیعت داشته و آن را در برابر تغییرات ناگهانی دما حفظ می ‌کند، آب بعد از مصارف گوناگون خانگی، کشاورزی، صنعتی و غیره تبدیل به پساب می ‌شود، برای جلوگیری از آلودگی آب و محیط زیست ازسوی این پساب ها باید راهکارهای برای تصفیه و استفاده مجدد از آنها اتخاذ کرد.

آب های آلوده ‌ای که در کارخانجات و مراکز صنعتی تولید می شوند به ‌شدت سمی هستند، فاضلاب های صنعتی نسبت به نوع صنایع، ترکیبات شیمیایی مختلفی داشته با وارد به دریاها و رودخانه ها باعث آلودگی آب و مرگ آبزیان می شوند.

البته بسته به نوع کارخانه‌ و محصول تولیدی ترکیبات شیمیایی و درصد آن در پساب های صنعتی متفاوت است اما از مهمترین این ترکیبات می ‌توان به آرسنیک، سرب، کادمیم و جیوه اشاره کرد، این مواد از طریق پساب کارخانجات تهیه کاغذ، پلاستیک، مواد دفع آفات نباتی، استخراج معادن وارد آب های جاری و محیط زیست می ‌شود.


مهر ۱۳۹۴

فاضلاب واحدهای فرآوری زیتون ‌به سفیدرود می‌ریزد

علی امیری رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودبار، در جلسه محیط زیست این شهرستان، با اشاره به فصل برداشت زیتون و فرآوری زیتون در سطح واحدهای صنفی گفت: امسال پایش و نظارت گسترده‌ای بر پساب خروجی واحدهای فرآوری زیتون انجام شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودبار، در جلسه محیط زیست این شهرستان، با اشاره به فصل برداشت زیتون و فرآوری زیتون در سطح واحدهای صنفی گفت: امسال پایش و نظارت گسترده‌ای بر پساب خروجی واحدهای فرآوری زیتون انجام شد. در همین راستا به علت عدم کنترل و مدیریت پساب حاصل از فرآوری زیتون، ۳ واحد صنفی به مراجع قضایی معرفی شدند.

امیری اضافه کرد: برای ۱۸ واحد فرآوری زیتون نیز اخطاریه زیست‌محیطی صادر شد. با تشکیل کمیته نظارت بر واحدهای فرآوری زیتون علاوه بر تذکر شفاهی به تعداد زیادی از واحدها، به ۱۸ واحد فرآوری زیتون نیز اخطاریه زیست محیطی داده شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار تصریح کرد: واحدهای تجاری و صنفی غذایی با محوریت عرضه زیتون و فرآوری آن، یکی از مشاغل عمده و اصلی در شهرستان و شهر رودبار است. عدم راه‌اندازی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری، کنترل و مدیریت پساب حاصل از فعالیت این واحدها برای حفظ سلامت و تمیزی آب‌های جاری موجب جاری شدن پساب به رودخانه سفیدرود می‌شود.


اواخر ۱۳۹۴

کارگاه‌های سنتی و خانگی رعایت نمی‌کنند

شکری رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز درخصوص میزان آلایندگی سپیدرود توسط پساب‌های روغن‌کشی زیتون و فراوری زیتون کنسروی شهرستان رودبار دراین باره اینگونه اظهار نظر نموده بود:  یکی از عمده‌ترین مراکز تولید زیتون کشور است و علاوه بر وجود چند کارخانه روغن‌کشی و فراوری در استان، کارگاه‌های سنتی بسیار زیادی نیز در شهرستان رودبار وجود دارد که کار فرآوری و روغن‌کشی زیتون را انجام می‌دهند. کارخانه‌های روغن‌کشی زیتون سیستم تصفیه دارد و از بابت آنها مشکلی نیست، بنابراین عمده مشکل مربوط به کارگاه‌های سنتی بدون مجوز و کارگاه‌های خانگی است که پساب روغن‌کشی خود را وارد رودخانه می‌کنند. البته این اقدام به طور غیرمستقیم صورت می‌گیرد، به این ترتیب که این پساب‌ها ابتدا وارد اگوی فاضلاب شهری و سپس به همراه انبوه فاضلاب شهری راهی رودخانه و سپس دریا می‌شود. احسان‌الله شکری گفته بود: با وجود تائید ورود پساب‌های زیتون به سفیدرود، آنچه موجب تهدید و تخریب اکوسیستم و حیات این رودخانه شده، اندک پساب‌های روغن‌کشی نیست، بلکه انبوه فاضلاب‌های شهری است که از ۷ شهرستان مجاور از جمله لوشان، منجیل، رودبار، امامزاده هاشم، آستانه اشرفیه و کیاشهر وارد این رود شده و آلودگی شدید آن را به دنبال داشته است.

مرگ تدریجی رودخانه ها با ورود بی رویه پساب های خطرناک

محمدی کارشناس مسائل زیست محیطی نیز در این باره می گوید: ورود بی رویه پساب های صنعتی، شهری، کشاورزی و بیمارستانی به رودخانه ها، دریا و تالاب ها از معضلات اساسی استانهای شمالی است.

وی افزود: از آنجا که آبهای سطحی منابع اصلی تامین کننده آب برای مصارف مختلف خانگی، شهری، کشاورزی و صنعتی را تشکیل می دهند، بنابراین آلودگی این منابع توسط انواع آلاینده ها از قبیل  زه آب های اراضی کشاورزی، پساب های صنعتی، شهری و خانگی اثرات سوء و جبران ناپذیری بر منابع حیاتی مزبور وارد می کند و از طرفی سلامتی و بهداشت جوامع را به خطر می اندازد، اگر چه تصفیه و سالم ساختن مجدد آن باعث صرف هزینه گزافی خواهد شد. محمدحسین محمدی اظهارداشت: از مهمترین اثرات ورود پساب به رودخانه می توان به کاهش اکسیژن محلول، پیدایش بوهای زننده در اثر اکسیداسیون غیرهوازی، مهاجرت یا مرگ ومیر آبزیان، ممانعت از نفوذ نور خورشید برای انجام عمل فتوسنتز، ورود مقادیر زیادی مواد مغذی مانند ترکیبات ازته و فسفاته و همچنین ورود عوامل بیماریزا به آب را اشاره کرد. این کارشناس مسائل زیست محیطی گفت: اجرای طرح های توسعه کشاورزی و صنعتی در پیرامون و اطراف رودخانه ها بدون در نظر گرفتن اثرات زیست محیطی منجر به افزایش روزافزون ورود بی رویه حجم پساب های صنعتی، شهری و زه آبهای کشاورزی به رودخانه ها می شود.

جای تاسف دارد/باید برای سفیدرود گریست

سلیمی از ماهیگیران رستم آبادی با بیان اینکه حال این روزهای سفیدرود خوب نیست گفت: در اواخر تابستان که از حجم خروجی آب سد کاسته می شود، می توان بسیاری از خطراتی را حیات سفیدرود را تهدید می کند به چشم دید. از نخاله هایی که در کنار سفیدرود رها شده اند تا پساب های زیتون کنسروی و شیرابه های زباله ها؛ از لاستیک خودروها تا انواع ظروف یک بار مصرف و پلاستیک و…

این ماهیگیر می گوید: روزگاری سفیدرود پر از ماهی بود و از آب خروشان اش لذت می بردیم اما حالا که به ماهیگیری می آییم، یا بوی تعفن می دهد و یا هر بار باید بخاطر گیر کردن قلاب به لاستیک خودروها، پلاستیک و نخاله های ساختمانی و آهن آلات آن، به جای تفریح، هم ضرر مالی کنیم و هم وقت را تلف کنیم. از مسئولین انتظار داریم به فکر سفیدرود باشند. باوری کنید بسیاری از خودروها به راحتی زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی شان را به کنار آب آورده و بدون ترس به داخل رودخانه و حاشیه آن می ریزند و اگر به آنها تذکر هم دهیم می گویند: مگر سفیدرود برای پدرت است! کاش می شد نظارت ها بیشتر باشد و به گونه ای با این متخلفان برخورد شود که دیگر فکر تخریب محیط زیست و مخصوصا از بین بردن منظره زیبای سفیدرود نباشند.

بوی لجن کلافه مان کرده

شریفی از کشاورزانی که در حاشیه سفیدرود زمین مزروعی دارد هم با گلایه از وضعیت نامناسب سفیدرود می گوید: با کم شدن آب به راحتی می توان محل ورود بسیاری از شیرابه ها و پساب ها را تشخیص داد. اگر از زیر پل فلزی رودبار-وسط بازار به خلیل آباد- تا آخر شهر رودبار به سمت رشت را طی کنید  و نگاهی به وضعیت آب های ورودی کارگاه ها، منازل و جوی های آب به داخل سفیدرود بیاندازید، صحنه های نامناسبی را خواهید دید که رنگ آب تغییر نموده و بوی لجن می دهد. این کشاورز ادامه داد: حقیقتا خیلی سخت است که با این آب به درختان زیتون باغ آب دهم، چون هم رنگش تغییر کرده و هم بوی بسیار بدی می دهد. نمی دانم چطور برخی حتی به فکر خانواده هایشان نیستند و با وارد کردن پساب های مضر به آب، در کنار آن که چهره نامناسبی برای سفیدرود زیبا ایجاد می کنند، راضی به استفاده این آب توسط خانواده خودشان هستند که البته شاید این افراد زندگی شان در رودبار نبوده و تنها سود خود را از شهر برده و زندگی شان را در شهرهای مجاور ادامه می دهند که در این صورت جای بسی تعجب و تاسف دارد.


زباله و نخاله را به سفیدرود می ریزند و از هیچ کس واهمه ندارند

جواد علیپور از حامیان محیط زیست با اشاره به اینکه سفیدرود لطفی الهی به مردم گیلان زمین است گفت: متاسفانه هم از سفیدرود بهره کافی را نمی بریم و هم از سویی تیشه به ریشه آن می زنیم. وی ادامه داد: پساب های واحد های متخلف فراوری زیتون در رودبار به طور مستقیم وارد سفیدرود شده و بسیاری از مردم و مسئولین تغییر رنگ آب را دیده و از بوی تعفن آن گلایه دارند اما نمی دانم چرا کسی جلوی متخلفان را به گونه ای نمی گیرد که دیگر اینگونه موارد را شاهد نباشیم.

این جوان رودباری همچنین با تاکید بر اینکه سلامتی مردم از سود برخی ها خیلی مهم تر است گفت: محیط زیست و مراجع قضایی باید به جد جلوی متخلفان را بگیرند تا درسی شود برای آنان که به راحتی با اکوسیستم و طبیعت خدادادی سر دشمنی گرفته اند. علیپور در پایان تصریح کرد: مردم شهر از همین آب استفاده می کنند؛ با این آب باغات کشاورزی آبیاری می شود و… اما متاسفانه برخی به راحتی زباله و نخاله ها را به داخل سفیدرود می ریزند و از هیچ مسئول و اداره ای واهمه ندارند.


۲ شهریور۱۳۹۶

رییس محیط زیست شهرستان رودبار:

۹ واحد اخطار گرفتند/متخلفان به مراجع قضایی معرفی می گردند

مهندس بهروز آژ نیز با اشاره به اینکه کمیته ای متشکل از ادارات آب و فاضلاب، شهرداری، محیط زیست و شبکه بهداشت برای نظارت و پیگیری این موضوعات تشکیل شده است گفت: طی بازدید کارشناسان، ۹ واحد متخلف تولیدی و فراوری زیتون که از مواد شیمیایی برای شیرین نمودن زیتون استفاده می کردند و برای محیط زیست خطر می آفریدند شناسایی و تذکر اول به آنها ابلاغ گردید. وی ادامه داد: با توجه به اینکه محیط زیست دستگاه نظارتی است تصریح کرد: در صورتی که این واحد ها به اخطار اول توجه نکرده و فکر عاجلی برای پساب های خروجی از واحد ها(زیتون سراها) ننمایند، با اخطار دوم و عدم توجه مجدد به دستگاه قضایی برای سیر مراحل قانونی معرفی می گردند. وی در پایان با تاکید بر اینکه پساب های شیمیای خطرات زیادی را برای آبزیان و سلامت آحاد جامعه ایجاد می کند،  التزام به قوانین توسط همه واحدهای تولیدی را خواستار شد.

 

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار