تاریخ انتشار: پنجشنبه 1 مارس 2018 | 12:47 ب.ظ
خودتان را برای جذب ویتامین D در معرض آفتاب قرار ندهید
یک متخصص رادیوآنکولوژی گفت: برای جذب ویتامین ‌D لازم نیست خود را در معرض آفتاب قرار دهید زیرا خطر بروز سرطان و بیماری‌های پوستی به شدت افزایش می‌یابد.
شکوفه های زیتون- دکتر محمد فتوحی در گفتگو با مهر، درباره سرطان و بیماری‌های پوست، افزود: سرطان پوست یکی از شایع‌ترین تومورهایی است که انسان به آن مبتلا می‌شود. این نوع سرطان معمولا در آمارهای سرطان در نظر گرفته نمی‌شود، زیرا کشنده نیست.

وی ادامه داد: تنها موردی از سرطان پوست که منجر به مرگ و میر می شود، ملانوم است که از سلولهای رنگدانه‌ای پوست ایجاد می‌شود. خوشبخاته این نوع از سرطان پوست در ایران، علی‌رغم اینکه کشور آفتاب‌خیزی است شیوع بسیار کمی دارد زیرا مردمانش پوشش مناسبی دارند.
فتوحی تصریح کرد: ملانوم در کشورهای غربی و استرالیا که بیشتر در مواجه با آفتاب هستند، رخ میدهد. افرادی که دوش آفتاب می‌گیرند، ساعتهای طولانی را لب ساحل می‌گذرانند و پوشش لباس کمتری دارند، در معرض خطر این نوع سرطان هستند. بطوری که در سال۲۰۱۵ در آمریکا، بیش از ۷۵هزار مورد ابتلا به ملانوم دیده شده که تقریبا معادل است با کل افرادی که در ایران به سرطان‌های مختلف مبتلا می‌شوند.
وی افزود: آمار دقیقی از افرادی که در ایران به سرطان پوست مبتلا می‌شوند نداریم ولی تومورهای bccو scc بسیار شایع‌تر از ملانوم هستند که کشندگی بالایی ندارند.
این متخصصص رادیوآنکولوژی اظهار کرد: یکی از علت‌هایی که افراد به سرطان پوست مبتلا می‌شوند مواجهه مستقیم با آفتاب است، اگر چه تماس با مواد شمیایی و برخی سندورم‌های ارثی نیز می‌توانند زمینه ساز این نوع از سرطان باشند.
فتوحی توصیه کرد: راه پیشگیری این است که کمتر با عوامل ایجادکننده این نوع سرطان مواجه شویم. به عنوان مثال کسانی که در معرض آفتاب هستند، کشاورزان و افرادی که در فضاهای باز کار می‌کنند سعی کنند از کلاههای لبه دار استفاده کنند و افرادی که به کوهنوردی یا دریا می‌روند سعی کنند از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کرده و خود را بپوشانند تا خطر ایجاد سرطان پوست، ملانوم و انواع بیماری‌های پوستی کاهش یابد.
این متخصص رادیوانکولوژی گفت: ویتامینD به مقدار کم از طریق آفتاب به بدن جذب می‌شود و میزان آن خیلی قابل توجه نیست، ساخت ویتامینD بیشتر از طریق خوراکی‌هایی نظیر فرآورده‌های گوشتی ایجاد می‌شود. افرادی که گیاهخوار هستند نیز به کمبود ویتامینD دچار می‌شوند که می‌بایست از مکمل استفاده کنند. در کشور ما کمبود ویتامینD در میان مردم به خصوص در زنان بسیار شایع است که لازم است که این کمبود با اصلاح رژیم‌های غذایی و مصرف مکمل جبران شود.
وی در آخر افزود: صرف بدست آوردن ویتامین‌D باعث نمی‌شود که ما خود را در معرض آفتاب بگذاریم و خطرات ناشی از اشعه UV آفتاب که باعث سرطان و بیماری‌های پوست، پیری و چین و چروک پوست می‌شود را تحمل کنیم./آفتاب
آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار