تاریخ انتشار: شنبه 3 مارس 2018 | 16:07 ب.ظ
سقوط هواپیمای ATR با 66 سرنشین در قله دنا
تحریم (کاغذ پاره) هایی که ناوگان هوایی را فرسوده تر کرد…

شکوفه های زیتون- پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمائی آسمان در تاریخ ۹۶/۱۱/۲۹ با تعداد ۶ نفر خدمه پروازی (خلبان، کمک خلبان، ۲ نفر مهماندار و ۲ نفر نیروی امنیت پرواز) و ۶۰ نفر مسافر(۵۹ نفر بزرگسال و یک کودک) برابر برنامه پروازی از فرودگاه مهرآباد تهران در ساعت ۰۸:۰۵  به پرواز درآمد و پس از گذشت حدود یک ساعت و ۲۵ دقیقه از آغاز پرواز، مکالمه مابین خلبان هواپیما و برج مراقبت فرودگاه یاسوج قطع گردید و هواپیما در حوالی ۹ مایلی شمال فرودگاه یاسوج دچار سانحه شد. بر اساس نقشه‌های عملیاتی کمترین ارتفاع مجاز در مسیر پروازی W۱۴۴ که هواپیما در آن مسیر قرار داشته‌است ۱۷۰۰۰ پا بوده‌است. چنانچه هواپیما دچار وضعیت اضطراری گردد، ارتفاع ۱۵۵۰۰ پا به عنوان حداقل ارتفاع مجازی که هواپیما می‌توانسته در شمال فرودگاه کاهش ارتفاع داشته باشد.

اطلاعات پرواز:

شرکت هواپیمایی: شرکت خدمات هوائی کشور(آسمان)

شماره پرواز: ۳۷۰۴

مسیر پرواز: تهران – یاسوج

مدل هواپیما: ATR۷۲-۲۱۲

علامت ثبت هواپیما: EP-ATS

ساعت برنامه ای پرواز: ۰۷:۵۵

ساعت واقعی پرواز:  ۰۸:۰۵ محلی

ارزیابی اطلاعات راداری و مکالمات بین پرواز و واحد های مراقبت پرواز

1) ساعت ۰۸:۰۵ تماس با فرودگاه مهرآباد.  پرواز شماره ۳۷۰۴  از مهرآباد برای ارتفاع  FL۲۱۰ به سمت فرودگاه یاسوج

2) ساعت ۰۸:۴۴ ساعت انتقال کنترل از رادار مرکز کنترل به تقرب اصفهان

3) ساعت ۰۹:۱۹:۲۷ اولین تماس توسط کمک خلبان با برج یاسوج جهت اخذ اطلاعات وضعیت هوا

4)ساعت ۰۹:۲۰:۳۵ نقطه گزارش OBTUX    پرواز در موقعیت OBTUX  در ارتفاع FL۲۱۰ و در مسیر W۱۴۴  قرارگرفته است.

۵)ساعت ۰۹:۲۲:۵۵   آغاز کاهش ارتفاع به FL۱۷۰ را با مجوز کنترلر

۶ ) ساعت ۰۹:۲۳:۰۵  پرواز ۳۷۰۴ در اختیار برج فرودگاه یاسوج

۷) ساعت ۰۹:۲۳:۲۴   اخذ مجوز پرواز برای انجام طرح تقرب به Overhead

۸) ساعت ۰۹:۲۵:۱۰   ارتفاع پرواز به FL۱۸۶ می رسد خروج از پوشش رادار مرکز کنترل به دلیل کوهستانی بودن منطقه

۹) ساعت ۰۹:۲۵:۳۳   ۲۵مایلی یاسوج    گزارش خلبان از موقعیت ۲۵ مایلی به برج یاسوج

۱۰) ساعت ۰۹:۲۹:۱۰  ۱۴ DME از فرودگاه    گزارش خلبان از موقعیت ۱۴ DME به برج یاسوج

۱۱) ساعت ۰۹:۳۰:۱۰  تقریباً ۱۱ مایلی    برج یاسوج آخرین فشار هوای ایستگاه را به خلبان گزارش وخلبان دریافت آن را تأیید نمود.(آخرین تماس با خلبان)

12) ساعت ۰۹:۳۲ فشردن دگمه مکالمه توسط پرواز

13) ساعت  ۰۹:۳۴  صدا زدن پرواز و عدم پاسخگویی خلبان

در طول پرواز خلبان اعلام وضعیت اضطراری و یا شرایط غیر عادی از جمله مواجه با  توربولانس را ننموده است.

خلبان هیچ گزارشی از قرارگرفتن در شرایط اضطراری (مانند MAY DAY  و  (PAN PAN و اجرای دستورالعمل های خاص را  اعلام ننموده است.

این ارزیابی بر اساس مکالمات واحد کنترل ترافیک هوایی (مرکز کنترل و برج فرودگاه یاسوج ) می‌باشد و قدرمسلم مراحل تکمیلی آن با پیدا شدن دستگاه ضبط اطلاعات پرواز و صدای کابین (جعبه‌های سیاه) تکمیل خواهد گردید.

خلبان ATR تا آخرین لحظه اعلام وضعیت اضطراری نکرد

آخرین مکالمه خلبان هواپیما، روی فرکانس رادیویی در ساعت ۰۹:۳۰ دقیقه  به ثبت رسیده و پس از آن تماس، پرواز ۳۷۰۴پاسخی به مکالمات کنترلر فرودگاه یاسوج نداده است و این شروع مرحله اعلام وضعیت عدم قطعیت درخصوص سلامتی پرواز می باشد و از طریق کنترلر فرودگاه یاسوج چارت اطلاع رسانی وضعیت عدم قطعیت فعال می‌گردد.

اقدامات تجسس و نجات:

در اجرای دستورالعمل و مقررات سوانح هوایی، پس از عدم امکان برقراری تماس با پرواز شماره ۳۷۰۴، بلافاصله کمیته تجسس و نجات در مرکز کنترل فضای کشور تشکیل و اطلاع‌رسانی‌های لازم به مسئولین ذیربط انجام گردید.

در ابتدا با دو فروند بالگرد اعزامی از استان‌های فارس و لرستان عملیات جستجو آغازگردید؛ لیکن بدلیل پوشش پایین ابر و پدیده‌های جوی منطقه، شناسایی محل سقوط هواپیما میسر نگردید و بالگردهای اعزامی به فرودگاه یاسوج بازگشتند.

با اعلام خلبان یکی از پروازهای عبوری مبنی بر دریافت سیگنال (Emergency Locator Transmitter) ELT در موقعیت جنوب شرق یاسوج، مرکز کنترل فضای کشور ضمن هماهنگی با سایر پروازهای عبوری آن منطقه، موضوع مورد پایش قرار گرفت، لکن این اقدام موفقیت آمیز نبود.

از طرفی درخواست‌هایی به ماهواره COSPAS SARSAT  فرانسه،  ارائه‌دهنده سرویس «مکان‌یاب ماهواره‌ای دریافت سیگنال‌های ELT » انجام پذیرفت، اما علیرغم پیگیری‌ها پاسخی دریافت نشد.

باهماهنگی وزارت امور خارجه، از وزارت حوادث غیرمترقبه فدراسیون روسیه درخواست اطلاعات محل احتمالی سقوط مبتنی بر اطلاعات ماهواره‌ای گردید اما اطلاعات ارسالی کمکی به یافتن دقیق محل سانحه ننمود.

یک تیم تخصصی متشکل از خلبان،کنترلر مراقبت پرواز، کارشناس هواشناسی و کارشناس زمین شناسی با استفاده از تصاویر راداری منطقه و مسیرهای پروازی، موقعیت احتمالی سقوط را مشخص نمودند و براین اساس محدوده محل سایت بروز سانحه بطور تقریبی مشخص گردید.

اعزام تیم‌های تجسس اعم از بالگرد و پهپاد انجام پذیرفت؛ لکن بدلیل پوشش پایین ابر و بدی شرایط جوی در مورخه 30/11/96 عملیات تجسس ناموفق بود.

در عصر همان روز تیم‌های تجسس پروازی از عملیات نیروی هوایی سپاه پاسداران و «شرکت هلیکوپتری یاس» به منطقه اعزام گردیدند و تیم بررسی سانحه با اعلام  مسیر و اطلاعات پرواز هواپیما، محدوده تجسس را برای این گروه مشخص نمود، لکن به لحاظ تاریکی هوا و شرایط نامناسب جوی تیم‌های تجسس مجبور به بازگشت شدند.

در روز سه شنبه مورخه 01/12/96 با  هماهنگی با نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ۲ فروند هواپیمای نظامی  F۱۴ و RF۴ بر فراز منطقه پرواز نمودند و با دوربین‌های شناسایی کل منطقه را عکس برداری نمودند که موقعیت دقیق لاشه هواپیما و محل برخورد را مشخص نمایند؛ همزمان با عملیات جت‌های نیروی هوایی در حدود ساعت ۱۰ صبح محل وقوع سانحه توسط یک فروند بالگرد MIL۱۷۱ «شرکت هلیکوپتری یاس» به صورت بصری شناسایی شد و این موضوع درعکس‌های گرفته شده توسط جت‌های نیروی هوایی از منطقه  نیز تأیید شد.

جزئیات  اقدامات انجام شده:

انجام ۲۳ سورتی پرواز بالگرد و امکان سنجی نفوذ به ارتفاعات و بررسی شرایط جوی منطقه و ۴ سورتی پرواز جهت هلی‌برن نیروها پس از شناسایی محل سانحه

اعزام پهپادهای سپاه از کاشان در روز دوشنبه 30/11/96

ردیابی سیگنال موبایل مسافران و تعیین محل احتمالی سقوط

تعیین (پلات) نقطه P۷ در روز سه شنبه  و اعزام ۷ فروند بالگرد (۲ فروند امداد، ۲ فروند سپاه، ۳ فروند هوانیروز)، ۱ فروند پهپاد از بوشهر و ۱ فروند هواپیمای F۱۴ از اصفهان و یک فروند هواپیمای RF۴  از همدان

صبح سه شنبه اول اسفندماه ۹۶ ابتدا هواپیمای F۱۴ از منطقه عکسبرداری بعمل آورد و همزمان بالگرد سپاه به نقطهP۷  پرواز نمود و سپس هواپیمای RF۴ نیز شروع به عکسبرداری از منطقه نمود.

در حدود ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه بالگرد شرکت هلیکوپتری یاس لاشه هواپیما را در اطراف نقطه P۷ پیدا نمود.

یک تیم برای تایید لاشه متشکل از متخصصان سازمان، شرکت هواپیمایی آسمان و فرمانده تکاوران ارتش به نقطه پرواز کردند و محل سقوط هواپیما مورد تأیید قرار گرفت.

تشکیل تیم بررسی سانحه:

پس از اطلاع از وقوع سانحه، بر اساس آئین‌نامه بررسی سوانح و حوادث غیر نظامی مصوبه هیئت محترم دولت، مسئول بررسی سانحه تعیین و با صلاحدید مشارالیه 11 گروه تخصصی تشکیل گردید.

بر اساس انکس ۱۳ ایکائو، اطلاعیه اولیه سانحه(Notification) به ایکائو و کشور فرانسه بعنوان کشور سازنده هواپیما و کانادا به عنوان کشور سازنده موتور ارسال گردید.

در این ارتباط گروهی از کشور فرانسه به  ایران  اعزام شدند و نماینده کشور کانادا اعلام نمودند، در صورتی‌که سانحه در ارتباط با مشکل موتور باشد کانادا نیز آمادگی جهت حضور در تیم بررسی سانحه را دارد.

اطلاعات بهره بردار هواپیما:

الف) شرکت هواپیمایی آسمان وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری می‌باشد .

اطلاعات هواپیما:

نوع هواپیما: توربو پراپ ATR ۷۲-۲۱۲ بشماره سریال ۳۹۱  و سال ساخت ۱۹۹۳   بعلامت ثبت EP-ATS

هواپیمای مزبور از تاریخ 13/11/89 (مطابق02/02/2011) با درخواست شرکت از فعالیت پروازی منفک و برای تعویض دو موتور، ملخ و انجام بازرسی های   OUT OF PHASE تحت تعمیرات سنگین قرار گرفت و متعاقب دو مرحله پرواز آزمایشی در تاریخ 07/08/96 (مطابق 29/10/2017) به فعالیت پروازی شرکت بازگشته است.

هواپیمای یاد شده، از تاریخ فعالیت پروازی مجدد، در مجموع ۷۰۰ ساعت  پرواز را در کارنامه فعالیت خود دارا می‌باشد و کلیه مجوزهای لازم برای این هواپیمای  به شرح زیر اخذ و دارای اعتبار لازم بوده اند:

گواهینامه ثبت اولیه هواپیما   (C.of.R):  تاریخ صدور 19/09/1372 (مطابق10/12/1993)

گواهینامه صلاحیت پروازی  (C.of.A ) تا تاریخ09/08/97 (مطابق 31/10/2018 )  معتبر بود.

گواهینامه بازنگری صلاحیت پروازهواپیما (ARC ) تا تاریخ 09/08/97  (مطابق 31/10/2018  )  معتبر بود.

اعتبارگواهی نامه رادیویی هواپیما(ARSL) تا تاریخ 09/08/97  (مطابق 31/10/2018  ) بود.

گواهینامه صدا (NOISE ) هواپیما تا تاریخ 09/08/97  (مطابق  31/10/2018  )  معتبربود.

پوشش بیمه نامه  هواپیما ( شخص ثالت و خدمه پروازی و بدنه)  با شرکت  بیمه ایران بوده و تا تاریخ 30/10/97 معتبر می‌باشد.

هواپیما متعاقب دریافت مجوزهای لازم از دفتر مهندسی صلاحیت پروازی از تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۱۷ در ناوگان پروازی شرکت قرار گرفته و با ۷۰۰ ساعت و ۷۳۲ سیکل پرواز داشته است.

این هواپیما  حداقل ۵۰  مورد پرواز به فرودگاه یاسوج داشته است.

اطلاعات خلبانان پرواز:

خلبان حجت اله فولاد، ۶۲ ساله با سابقه پروازی ۱۷۴۰۰ ساعت پرواز  و بیش از ۱۵۰۰۰ ساعت پرواز با هواپیمای ATR می‌باشد. او معلم خلبان شرکت آسمان و سازمان بودند. ضمنا وی در سه ماه گذشته با این هواپیما دو پرواز  به فرودگاه یاسوج  داشتند. کمک خلبان کاوه خلیلی، ۳۶ ساله با سابقه پروازی حدود ۱۸۴۶  ساعت پرواز  و ۹۶ ساعت پرواز با هواپیمای ATR می باشد.

اطلاعات فرودگاه:

استان کهگیلویه و بویراحمد دارای یک فرودگاه در شهر یاسوج می‌باشد. این شهر محصور با رشته کوه‌های زاگرس بوده و شرایط جغرافیایی خاصی بر آن حاکم می‌باشد. طی سه سال گذشته زیرساخت‌های فرودگاهی و کمک ناوبری فرودگاه یاسوج بطور قابل ملاحظه‌ای توسعه یافته است.

اطلاعات هواشناسی منطقه:

بنابر گزارش هواشناسی فرودگاه یاسوج در زمان حادثه میزان باد در فرودگاه آرام و دید فرودگاه بیش از ۱۰ کیلومتر بوده است؛ بطور پراکنده ابر در حد فاصل ۳۵۰۰ الی ۴۰۰۰ پایی  از نوعCB   و در ۹۰۰۰ پایی ابر پیوسته وجود داشته و در ارتفاع پایین  بتدریج به وسعت پوشش ابر ها افزوده شده و دمای محیط نیز در بازه زمانی مزبور مابین صفر الی ۲-  درجه بوده و فشار ایستگاهی نیز ۱۰۲۱ گزارش شده است.

مطابق با نظام نامه عملیاتی شرکت آسمان (Operation Manual)  خلبان پرواز موظف به بررسی وضعیت هوای فرودگاه و مسیر پرواز بوده و مدارک هواشناسی لازم توسط ایشان تحویل گرفته شده است.

بر اساس بررسی های بعمل آمده تاکنون پدیده هواشناسی خاصی برای ممانعت از پرواز از فرودگاه مهرآباد شناخته نشده و بررسی های تکمیلی مسائل هواشناسی مقطعی در زمان رویداد و تأثیر آن در وقوع سانحه منوط به دریافت مکالمات CVR هواپیما می‌باشد.

هواپیما پس از خارج شدن از رادار سه بار مکالمه داشته است

مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری افزود: اگر بخواهیم به طور نقطه‌ای یا لحظه‌ای هوا را ببینیم که آیا پدیده خاصی اتفاق افتاده، باید جعبه سیاه هواپیما وجود داشته باشد تا ببینیم که خلبان با توربولانس یا چیز دیگری برخورد کرده است یا نه، که متأسفانه هنوز جعبه سیاه را پیدا نکرده‌ایم.

رضایی‌فر با بیان اینکه در همه مکالماتی که برج مراقبت با پرواز داشته حتی در لحظات آخر هم خلبان هیچ نقص فنی را گزارش نکرد، گفت: هواپیما ساعت 8 و 5 دقیقه از فرودگاه مهرآباد پرواز کرد، ساعت 9 و 25 دقیقه از رادار خارج شد و بعد از آن سه بار مکالمه داشته است.

وزیر ارتباطات: یکی از مسافرین پس از ناپدید شدن هواپیما دوبار تماس داشته است

تلفن همراه یکی از مسافرین پس از ناپدید شدن هواپیما روشن بوده و تا ساعت هفت عصر همان‌روز در دسترس بوده و سپس به دلیل احتمالی اتمام باتری خاموش می‌شود. موقعیت تلفن همراه در سایت روستای کهنگان سمیرم بوده است و ادعای یکی از خبرنگاران در خصوص تماس شهروندی از یاسوج به یکی از مسافرین و دو مکالمه سی ثانیه‌ای و هفتاد و دو ثانیه‌ای بررسی و بنا بر اطلاعات تماس ثبت شده، این ادعا صحیح است. تماس اول در ساعت ۸:۵۶ دقیقه در شمال پلیس راه نجف آباد به مدت سی و یک ثانیه برقرار و مکالمه دوم در ساعت نه و بیست و هشت دقیقه و در منطقه روستای کهنگان بوده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس: کپسول آتش نشانی داخل هواپیما خالی بود

محمّدرضا رضایی کوچی با اشاره به پیدا شدن کپسول آتش نشانی خالی از هواپیمای سانحه دیده آسمان، گفت: این موضوع که چرا کپسول آتش نشانی خالی بوده؛ از ابتدا به صورت خالی در هواپیما قرار گرفته یا اینکه داخل هواپیما آتش سوزی رخ داده، از جمله مواردی است که در کمیسیون عمران بررسی می‌شود؛ البته احتمال این موضوع که هواپیما پس از برخورد با کوه دچار آتش سوزی شده باشد، کاملاً مردود است.

هیمالیا نوردان رهسپار قله‌های دنا شدند

بسیاری از کوهنوردان هیمیالیا نورد مطرح کشورمان از جمله خواهران منصوریان برای کمک به انتقال اجساد در عملیات جستجوی لاشۀ هواپیما و انتقال اجساد شرکت داشتند.

یافتن اجساد جان باختگان

بسیاری از تکه‌های لاشۀ هواپیما در نزدیکی یکدیگر قرار دارند. چهرۀ ۱۵ تن از جان باختگان نیز قابل شناسایی است و تا کنون در محل سقوط هواپیما ۳۰ جسد یافت شده است.

برخی اجساد کشف شده قابل شناسایی نیست

تاکنون 45 جسد هواپیمای تهران ـ یاسوج کشف شده و عملیات جست‌وجو اجساد همچنان ادامه دارد. اما برخی از اجساد کشف شده قابل شناسایی نیست و به همین دلیل در روز اول حادثه از کلیه خانواده های سرنشینان هواپیما آزمایش DNA بعمل آمد.

پرواز هواپیماهای ATR آسمان تا اطلاع ثانوی ممنوع شد

سازمان هواپیمایی کشوری از توقف پرواز هواپیماهای ATR آسمان تا اطلاع ثانوی خبر داد.

یافتن اجساد دیگر تا بهار

شرفی مدیرکل دفتر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به این‌که هنوز جعبه سیاه هواپیما پیدا نشده است بیان کرد: کارشناسان سازمان هواپیمایی فرانسه در حال آموزش تکاوران تا عکس‌برداری از لاشه هواپیمای را از زاویه‌هایی انجام دهند تا بتوان بر اساس آن دلایل سقوط را بررسی کرد. وی افزود: با توجه به بارش‌ها احتمال این‌که بتوانیم تا بهار وارد محل سقوط هواپیما شویم،‌کم است. از این رو روی آموزش تکاوران تمرکز کرده‌ایم.

تحریم ها و ناوگان هوایی کشور

پس از حادثه ساختمان پلاسکو، تصادف اتوبوس دانش‌آموزان، زلزله کرمانشاه، انفجار کشتی سانچی و ده‌ها حادثه دیگر که با گسترش دسترسی به اینترنت حالا خیلی بیشتر از گذشته در جریان جزئیاتشان قرار می‌گیریم، طبیعی است ذهن ما آماده باشد برای پذیرش این موضوع که کشور ما در داشتن نرخ سوانح هوایی بالادر جهان جزو رکوردداران است! اصلا چرا نباشد؟! با تحریم‌های صنعت هوانوردی و ناوگان هوایی فرسوده‌مان، طبیعی است که هواپیماهایمان گاه و بیگاه سقوط کند.

صنعت هوانوردی کشور ما در 40 سال اخیر با انواع تحریم‌ها از سوی آمریکا و دیگر کشورهای غربی روبه‌رو بوده است. تحریم هایی که برخی از دولتمردان انحرافی امروز در زمان زمامداری، آن را کاغذ پاره ای بیش نمی دانستند!!! البته پس از به فرجام رسیدن برجام و ورد چندین فروند هواپیمای جدید و بروز دنیا قدم های مثبتی در دولت تدبیر و امید در این راستا برداشته شده است هر چند برخی از دلواپسان برای ورود همین هواپیماها فشار زیادی را بر دولت وارد آوردند. امیدواریم در آینده با پیگیری دولت در محقق شدن کامل قرارداد خرید هواپیما در نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور قدم های بیشتری برداشته شود.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار