تاریخ انتشار: شنبه 3 مارس 2018 | 16:34 ب.ظ
بررسی و تحلیل رفتارهای احمدی نژاد / فعالین سیاسی شهرستان رودبار چه گفتند؟
حال چه کسی کافر است؟ فردی که به قول خودی هایش، کشور را به ورطه نابودی کشاند و خون ها به دل رهبری معظم انقلاب کرد یا افرادی که روشنگرانه کلام جاری نمودند و بالاجبار محکوم به سکوت شدند؟!

شکوفه های زیتون/ محمدحسین صیادپور

از ظهور مردی که خود را نماد عدالت می دانست خیلی نگذشت. همان سال های نخستین، برای بسیاری از مردم نیز هویدا گردید که با چه اعجوبه و میوه ممنوعه ای روبرو هستند. محمود احمدی نژاد، مردی برای بسیاری از اصولگرایان؛ رییس جمهوری ناشناخته که اگر لحظه ای با وی مخالفت می شد، بسیاری از تندروهای جریان موافق وی، دیگران را مورد شماتت، تحقیر و تهدید قرار می دادند. هرگز فراموش نمی کنم، در شهر رودبار، یکی از فعالین سیاسی مذهبی اصلاح طلب را که از همان ابتدا با هشدارهای خاص در خصوص ظهور جریانی خطرناک به دیگران می داد و در رسانه هاتحلیل های آینده نگری در خصوص پدیده احمدیسم می داد .که حتی در مساجد رودبار توسط تندروهای شیفته و مفتون همیشگی کافر و ملحد خطاب می شد. که امروز باز توزیع مقالات سنوات 86 تا 92 می تواند قصه پر غصه جامعه ما باشد.

حال چه کسی کافر است؟ فردی که به قول خودی هایش، کشور را به ورطه نابودی کشاند و خون ها به دل رهبری معظم انقلاب کرد یا افرادی که روشنگرانه کلام جاری نمودند و بالاجبار محکوم به سکوت شدند؟!

بسیاری از تحلیل گران امروزی که حتی برخی از آنها خود روزی مرید مرد عدالت نامیده می شدند و تمام توان خود را که برگرفته از مردم بود برای وی هزینه نمودند و زیر ذره بین ولی نعمتان قرار گرفتند، حالا جریان فکری احمدی نژاد را سرطانی، بدخیم و بی هویت می دانند و می گویند احمدی نژاد و برخی از طرفداران کنونی وی اساس نظام را قبول ندارند.

تحلیلگران سیاسی، اجتماعی بر این معتقدند، چگونه می شود عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که جوهر حکمش خشک نشده  قوه قضائیه کشور را به نحوی زیر سئوال ببرد، که ترمیم آن ممکن نباشد و یا اساس حاکمیت نظام که همانا قانون اساسی را به چالش بکشد و رفتارهای متضاد و متناقصی از خود نشان داده و موجب نگرانی خاطر بزرگان دینی و سیاسی کشور که روزی آن را منجی دنیای بشریت و پدیده هزاره سوم می دانستند و اینگونه راست راست بگردد و خود را حق به جانب بداند.

بی شک، جریانی که برای دیده شدن در این چند دهه که نماد آن احمدی نژاد است دست به هر کاری زده، حال زنبیل به دست، در پی جلب توجه مردمی است که با هزاران امید و آرزو، نام محمود را به صندوق های رای سپردند. و این هزینه سنگین که نظام در حوزه داخلی و بین المللی از سال 1384 تا کنون پرداخته است را چه کسی پاسخگو است؟ کسی که دنیا را بر علیه جمهوری اسلامی بسیج کرد؟ و یا آنانی که در پی افاضات ایشان در منابر، مناسک و بلندگوها برای ایشان کف زدند و هورا کشیدند و او را مجسمه عدالت و تقوا نامیدند؟

در ادامه گفتگوی ما با برخی از عزیزان فعال سیاسی اصولگرا و دو اصلاح طلب را می خوانید. گفتنی است در این گزارش از هر دو جریان فعال دعوت به گفتگو شد که بنا به دلایلی برخی از ایشان تمایل به گفتگو، دفاع و یا انتقاد از رفتارهای آقای احمدی نژاد را نداشته اند.


عباس نوری(فعال سیاسی اصولگرا):

احمدی نژاد به خودشیفتگی دچارشده است

درتمام حکومتها و کشورهای مستقل قوانینی وجود دارد که مورد تایید آن حکومتها بوده و آن کشورها را از هرج و مرج و قانون جنگل رهایی می بخشد. درنظام اسلامی ایران نیز با رای مستقیم مردم، قانون اساسی مورد تایید قرارگرفته است و اجرای آن کشور را در چارچوب عدل و انصاف و نظم و انضباط مقید می نماید.

کسانی که از ریل قانون اساسی خارج شوند قطعا سقوط خواهند کرد. در چارچوب قانون اساسی وظایف مشخص و قابل ادراک است.

وظایف رهبری وقوای سه گانه و…در نامه اخیر و گستاخانه احمدی نژاد به مقام معظم رهبری نکات قابل تاملی وجود دارد که نشان می دهد که یا ایشان قانون اساسی را مطالعه نکرده یا به یک نوع خودشیفتگی دچارشده اند که درهردوصورت خسارت محض است. در آموزه های دینی ما فراوان به کبر، استکبار وخود برتر بینی اشاره شده که انسان راهلاک خواهد کرد؛ بطوری که آنچه باعث سقوط ابلیس گردید،صفت رذیله کبربود.

نفس اژدرهاست او کی مرده است   ازغم بی آلتی افسرده است. خداوند کمک کند خسرالدنیا والاخره نشویم.


رضا حیدری(اصلاح طلب):

طرفداران افراطی ديروز و آنهايی كه صدای منتقدين احمدی نژاد را خفه می نمودند مقصران اصلی هستند

در نگاهی گذرا پيرامون نگارش نامه محمود احمدی نژاد رئيس جمهور دولت های نهم و دهم به رهبری و موضوعات مطرح شده در آن كه اين روزها در همه محافل، جرايد، سايت ها و… انعكاس يافته است؛ سوالي مطرح مي گردد که چه تفاوت هایي ميان احمدي نژاد گذشته با حال به وجود آمده است. اما در كل بخواهيم به فضاي سياسي كشور در بين سياست مداران مورد كنكاش قرار دهيم شايد تعجب برانگيز نيز نباشد زيرا اصولگراي ديروز اصلاح طلب شده، ميانه رو محافظه كار شده و… كه به نوعي با ديد صحيح قابليت پذيرش دارد.

برخی از اظهاراتی كه آقای احمدی ‌نژاد در نامه‌ خود به رهبری معظم بيان نموده شايد مطالباتی باشد كه سال‌های گذشته  برخی از شخصيت ها و جناح ها سياسی  مختلف در ايران بيان مي‌ نمودند ولی دوستان  احمدی نژاد  آن‌ها را به القاب مختلف متهم كرده و در تقابل بر عليه امنيت ملی و … قلمداد مي نمودند. ولي امروز آقايی احمدی نژاد به عنوان عضوی از مجمع‌ است كه تريبونی به دست گرفته و سخنانی را مطرح می ‌كند كه اگر هر كدام از همان شخصيت های گذشته بيان مي نمودند با القاب فتنه‌گر و … از گردونه سياست و… به شديد ترين  برخورد خارج مي نمودند.

هر چند برخی از اظهارات وی بدور از تقابل با تفكرش قابليت بررسی و واكاوی دارد كه در جامعه بايد رصد گردد اما طرفداران افراطی ديروز وی كه امروز با هزاران واژه وی را مورد غضب قرار داده اند مقصران اصلي هستند. آنهايی كه ديروزصدای منتقدين احمدی نژاد را، خفه مي نمودند بايد پاسخگو باشند. دلايل سكوت مدعيان ديروز را بايد از چند منظر مورد بررسي قرار داد.

سناريوي اول: آنها احمدی نژاد را پيش قراول خود قرار داده اند تا وی مسير را هموار و آنها در امتداد او حركت نمايند. سناريوي دوم: می ترسند كه زمانی در جريان وی بودند به افشاگری در مورد آنها بپردازند.

سناريوي سوم   با محكوم نمودن وی خود را زير سوال ببرند، عده ای از دوستان چند آتشه وی نيز نان به نرخ روز خوران هستند كه مي خواهند همچنان در تصميم سازی ها و…نقش ايفا نمايند و عده ای ديگر ساكتين احمدي نژاد هستند.

آقای احمدی نژاد موضوع مهندسی انتخابات را مطرح می نمايد؛ آيا ايشان نيز خروجی يك مهندسی هستند كه در سال های 84 و 88 به انتخاب ايشان انجاميد؟

اما بايد منتظر ماند كه معجزه هزاره سوم كه امروز به يك اپوزسيون تبديل شده آيا وی فقط در مسير طرفداری از دوستان خويش شعار آزاد انديشی و مردم سالاری را سرمي دهد يا يك دگرديسی در افكار و رويكرد های وی به وجود آمده است .

هر چند كه در سياست كشور افرادی بودند مانند آيت الله فقيد هاشمی كه دهه هفتاد راست سنتي بود كه در اواخر دهه 80 متمايل به جريان چپ كشور شد .

آيا رويكرد احمدی نژاد نيز اينگونه شده؛ وی كه تا دوران رياست خويش بسياری از شخصيت ها و جريان ها  همين گفتار وي  كه امروز به زبان مي آورند مورد شماتت جريان هاي افراطي همچون جبهه پايداری قرار می گرفت و آنها را كاملا در تضاد با ساختار های كشور مي دانستند

با اشاره به مطالب فوق آيا احمدی نژاد نيز به بررسی حوادث اخير در كشور پرداخته كه وی هميشه علاقمند به بهره مندی  از اين فرصت ها است كه سوار بر موج شود و خود به عنوان رهبري جريان اپوزسيون گردد ؟؟؟


حسین بابایی راد(اصولگرا):

چرا احمدی نژاد در هشت سال ریاست جمهوری اش هیچگونه اعتراضی نکرده بود؟

حضرت علي (ع) می فرمایند: آدم پَست  از خيرش اميدی نيست و از شرش امانی نيست و از گزندش ايمنی نيست.

فتنه خوارج يكی از سخت ترين فتنه دوران أميرالمؤمنين است.

تفاوتي بين دراويش ، ليبرال و خوارج نيست. اگر عرصه سياست برای سياست مداران و انقلابيون همراه با صبر، ولايتمداري و بصيرت نباشد؛ فساد آفرين خواهد بود. در خصوص اقدامات اخير احمدی نژاد نیز باید گفت که موضوع،  فرار رو به جلو است. عالی ترین مقام اجرایی کشور در سال های 92-84  و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در نامه سرگشاده ای خطاب به رهبر معظم انقلاب، خواهان برگزاری آزاد انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، بدون مهندسی شورای نگهبان و دخالت نهادهای نظامی و امنیتی و آزاد گذاردن مردم برای انتخاب، شد!

ای کاش احمدی نژاد در این نامه توضیح می داد که در ۸ سال دوران ریاست جمهوری خود که دولتش مجری ۴ انتخابات مجلس و ریاست جمهوری در کشور بوده، چرا وی به عنوان مجری و پاسدار قسم خورده قانون اساسی، به روند برگزاری بگفته او “انتخابات غیرآزاد مهندسی شده مبتنی بر دخالت نهادهای نظامی و امنیتی”، هیچگونه اعتراضی نکرده است!؟

لابد در تفصيل نامه ی كذايی اش درخواست كرده كه “جهت تحقق خواست مردم من رو بكنيد رييس جمهور، بقايي رو بكنيد رييس دستگاه قضا، مشايي هم رييس مجلس و رحيمي هم رييس مبارزه با مفاسد اقتصادي؛ من هم قول ميدم ديگه بچه خوبی باشم؛”

ايشان بهتر است بجای اين امورات بياید به مردم توضيح دهد كه چرا در سال ٨٨ از شورای نگهبان خواسته بود زودتر از برنامه، نتايج انتخابات را اعلام كنند و بعد از انتخابات و در اوج فضاي ملتهب انتخابات معترضين را خس و خاشاك ناميد و موجب تحريك آنان شد؟ آيا از بيگانگان خط و ربط مي گرفت…؟

اصولگرایی که حاضر به مصاحبه نشد

یکی از اصولگرایان در پاسخ پیامکی به خبرنگار شکوفه های زیتون، از مصاحبه کردن طفره رفت و نوشت؟

به جان…… ما اصولگرایان اعتدال هستیم.

از ۸۸ به بعد کم کم از احمدی نژاد فاصله گرفتیم.

اصولگرای دیگری که سکوت کرد

یکی دیگر از اصولگرایان که در هفته های گذشته تصاویر یادگاری با احمدی نژاد در شهرستان رودبار گرفته بود به صیادپور خبرنگار شکوفه های زیتون اینگونه بصورت پیامکی پاسخ داد: سلام؛ منتظر رویدادهای تازه هستیم. ما تابع فرمان رهبری هستیم.از اظهار لطف شما سپاسگزارم. ان شاالله در آینده…


مهدی فریدی(فعال سیاسی اجتماعی و اصلاح طلب)

ابتدائا باید به این نکته اشاره شود که یکی از نیازها و اهداف آقای احمدی‌نژاد از طرح اعتراضات و اقدامات اخیر، موضوع ساده اما مهمی به نام «دیده شدن» است. بر این مبنا حتی تهیه‌ی گزارش حاضر نیز ناخواسته در راستای مقاصد وی خواهد بود! «جلب توجه» از خصوصیات بارز آقای احمدی‌نژاد بوده است که در مدت حضور 8 ساله‌ی ایشان در مقام ریاست قوه‌ی اجرایی به کرّات شاهدش بودیم و از توانائی وی برای جریان‌سازی رسانه‌ای آگاهیم.

آقای احمدی‌نژاد نشان داده است برایش چندان تفاوتی ندارد که رسانه‌ها چه نوع تصویری از وی ارائه داده و یا دیدگاهی موافق یا مخالف با وی داشته باشند؛ صرف حضور – مثبت یا منفی – در صدر اخبار رسانه‌ها برای او کافی‌ست!

از این جهت معتقدم در شرایطی که کشور با بحران‌های جدی روبروست و اتفاقاً بخش اعظم این بحران‌ها حاصل همان 8 سال ریاست جمهوری ایشان است، نباید بیشتر از یک حد معین، فرصت و انرژی رسانه‌ها و فعالان سیاسی به بررسی مواضع وی اختصاص یابد.

در این بررسی‌ها نیز لازم است برای برخی افراد که سخنان و اقدامات آقای احمدی‌نژاد را جذاب یافته و آنها را نشانه‌ای از «شجاعت»، «انقلابی‌گری» و نظایر آن می‌دانند و در مقابل، سایر شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی را متهم به انفعال و محافظه‌کاری می‌کنند، توضیح داده شود که این «شجاعت»ها و علاقه‌ی وافر به حضور در صدر اخبار رسانه‌های ایران و جهان، چه هزینه‌های سنگین و جبران‌ناپذیری را در طول یک‌ونیم دهه‌ی اخیر به این مُلک و ملّت تحمیل کرده است.

کسب اعتبار و محبوبیت با هر شیوه و به هر قیمت، اگر چه روشی منسوخ در سیستم‌های دموکراتیک جهان نیست ولی قطعا از مقوله‌ی استثناء بر قاعده است.

ساز و کار تعریف‌شده در این سیستم‌ها مبتنی بر حفظ منافع ملی به عنوان اولویت اول در عمل سیاسی‌ست. اما در کشورهایی که از ضعف جامعه‌ی مدنی و فقدان احزاب کارآمد رنج می‌برند، تقریبا همه چیز موقتی‌ست! در چنین وضعیت ناپایداری، کم نیستند شخصیت‌های سیاسی که قادر و یا علاقمند به ارائه‌ی برنامه‌های بلندمدت نبوده و در مقابل، از هر امکان و فرصتی – ولو به بهای زیر پا گذاشتن منافع ملی – برای کسب قدرت و شهرت سود می‌برند.

البته نمی‌توان کتمان کرد که بخشی از جامعه‌ی ایران، به ویژه آنها که اخبار را از منابع مختلف دریافت نکرده و به اصطلاح «شهروند رسانه‌ای» محسوب نمی‌شوند و یا آنها که اصولاً با هر نظم و ترتیب سیاسی، سر ناسازگاری دارند و یا از این نظم و ساختار بهره‌ای نبرده‌اند، حامی تیپ‌هایی همچون آقای احمدی‌نژاد خواهند بود.

از این جهت، او به عنوان یک فعال سیاسی، به هر حال دیدگاه‌های بخش خاصی از این جامعه را نمایندگی می‌کند. آقای احمدی‌نژاد و اطرافیانش با تمسک به نمادهایی همچون بست‌نشینی و یا اِلمان‌های خبری همچون بدست گرفتن زنبیل و … کوشیده‌اند تا توجه افکار عمومی را به سوی خود جلب کنند؛ اما هر بار با عدم اقبال مردم مواجه شده و عقب نشسته‌اند. با این حال، طیف احمدی‌نژاد نیاز دارد برای جلوگیری از فراموش‌شدن، با خبرسازی‌های مکرر همچنان در ذهن و چشم حامیان بالقوه‌ی خویش که فعلاً در حاشیه بوده و از لحاظ عِده و عُده قابل توجه نیست، باقی بماند تا شاید در گذر زمان، بازگشتی به این تیپ از ماجراجویان سیاسی رخ دهد. از آنجا که قصد ندارم وارد جزئیات نامه‌ی اخیر آقای احمدی‌نژاد شوم، بصورت گذرا مواردی را طرح و پاسخش را به وجدان‌های بیدار وا می‌نهم.

عمده‌ی اعتراضات آقای احمدی‌نژاد از زمانی آغاز شد که بسیاری از نزدیکان وی و در نهایت خود او در مظان اتهامات سنگین قضایی قرار گرفته و بعضاً روانه‌ی زندان شدند و یا اینکه صلاحیت‌شان توسط شورای نگهبان رد شد.

از این جهت می‌توان پرسید که آیا اشکالات مورد اشاره توسط وی تا پیش از این برخوردها در سیستم قضایی کشور وجود نداشته است؟ آیا رئیس قوه‌ی قضائیه در تمام دوره‌ی دوم ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد بر این مسند تکیه نداشتند؟ آیا نظارت استصوابیِ مورد اعتراض، یکی از عوامل اصلی حضور آقای احمدی‌نژاد و هم‌فکرانش در قوای اجرایی و مقننه از سال 1382 به این سو نبوده است؟ آیا وجود زندانیان سیاسی که اتفاقا بخش کثیری از آنها به واسطه‌ی اعتراض به انتخابات سال 88 با محکومیت‌های قضائی مواجه شدند، تا پیش از این بر ذهن و ضمیر جناب ایشان سنگینی نمی‌کرد؟  پس چرا در آن دوره‌ها صدایی به اعتراض از جانب وی برنخاست؟ این پرسش‌ها لاجرم ابهامات و پرسش‌هایی دیگر را نیز به همراه خواهد داشت. بعنوان مثال باید بررسی شود که اعتراضات اخیر آقای احمدی‌نژاد براستی با هدف اصلاح ساختارها و رویّه‌ها صورت می‌گیرد و یا دغدغه‌ی رهاندن خودی‌ها در آن مطرح است؟ آیا آقای احمدی‌نژاد و یارانش تعمداً در حال مرزبندی با نظم سیاسی موجود هستند؟ آیا اعتراضات خیابانی اخیر سبب شده است که با ژست اپوزیسیون و نشان دادن خود بعنوان مغضوبین حاکمیت، برای آینده رؤیاپردازی نمایند؟ آیا آقای احمدی‌نژاد قصد دارد با اتخاذ موضعی طلبکارانه و معترض به وضعیت کشور، از پاسخگویی به عملکرد خود در 8 سال ریاست بر قوه‌ی اجرایی طفره رود؟ آیا استفاده‌ی مکرر از واژه‌های «اصلاحات» و «حقوق اساسی مردم» در نامه‌ی اخیر آقای احمدی‌نژاد به رهبر معظم انقلاب، تصادفی‌ست؟ آیا قرار است آقای احمدی‌نژاد پرچمدار اصلاحات شود و همان طور که با مصادره‌ی گفتمان عدالت از نیروهای چپ، عدالت را به مسلخ برد، با دموکراسی و اصلاحات نیز چنین کند؟ جریان اصولگرایی که خود موجد و مقوّم «معجزه‌ی هزاره‌ی سوم» بوده، از آغاز اعتراضات آقای احمدی‌نژاد کوشیده است که وی را نادیده بگیرد و یا لااقل با اصرار به تمایز عملکرد او در دوره‌ی اول ریاست جمهوری و دوره‌ی دوم، اشتباه خویش را توجیه و خود را مبرّا نماید. در مقابل، جریان اصلاحات از همان سال 84 و در جریان انتخابات ریاست جمهوری، نسبت به عواقب اقدامات و سخنان این کاندیدای اصولگرا بصورت جدی هشدار می‌داد. اما گویا گذر زمان لازم بود تا به تاریخ نشان داده شود چگونه یک کشور با شاخصه‌های تقریباً قابل قبول در توسعه‌ی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌تواند در یک دوره‌ی 8 ساله و علیرغم همراهی تمام‌عیار ارکان قدرت با دولت و برخورداری از درآمد افسانه‌ای و بی‌نظیر نفتی، چنان در سراشیبی سقوط قرار گیرد که اگر تَکرارِ حضور دلسوزان انقلاب و کشور و تزریق «تدبیر و امید» در جانِ جامعه نبود، شاید سرنوشتی بهتر از ونزوئلا برای ایران ما رقم نمی‌خورد.

اینک نیز اصلاح ساختارها و تغییر بسیاری از رویّه‌های جاری در کشور، ضرورتی غیرقابل کتمان است. توجه بیش از حد به حواشی و غفلت از بحران‌های واقعی، زمینه را برای ظهور آنارشیسم فراهم می‌کند. ایران امّا دیگر تاب و توانی برای آزمون دوباره در این عرصه ندارد. مراقب باشیم.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار