شکوفه های زیتون- در ابتدای این جلسه از جمعی فعالان پیشکسوت قرانی طی مراسمی تقدیر شد.

دستهایی در کار است که می خواهد اعضای شورا را مقابل یکدیگر قرار دهد

بعد از مراسم تقدیر سید امیرحسین علوی رئیس شورا با گرامیداشت ایام هفته و تشکر از حضور مردم در روز قدس با اشاره به اتفاقات مدیریت شهری  ابراز داشت: بزرگترین دغدغه اعضای شورا این است که وظیفه نمایندگی خودشان را بههترین شکل ممکن انجام دهند و  خلاف قانون کاری نکنند. البته دستهایی در کار است که می خواهد اعضای شورا را مقابل یکدیگر ویا اعضای شورا را مقابل شهردار قرار دهد. ما  در پیگیری مسائل شهری با کسی تعارف نخواهیم داشت و خواهش من این است که همه از جمله رسانه ها به ما کمک کنند که در پیشبرد مسائل شهرمان پیش برویم.

وی ادامه داد: همه مسائل شهری و اتفاقات اخیر در جلسه ۴ ساعته با شهردار بررسی شد. این که شهر رشت ما بخواهد در عرصه ملی و بین الملی مخدوش شود برای هیچ کدام ما و آیندگان اتفاق خوبی نخواهد بود و امیدواریم مسائل و دغدغه های شهری را حاشیه ای نکنیم.

 

به پایان رساندن پروژه‌ها اهمیت دارد وگرنه کلنگ زنی که دیگر کاری ندارد/ وضعیت رشت عادی نیست/  نیاز به جلسات بیشتر غیررسمی داریم

دکتر رضا رسولی ناطق اول شورا در این جلسه ابراز داشت: نزدیک یک سال از شورا گذشته است. ما قبل از تشکیل شورا در جلسات غیر رسمی شرکت کردیم و دغدغه اصلیمان این بود که سعی کنیم فضای مدیریت شهری را  با همه تضارب آرایی که وجود دارد با انسجام و آرامش اداره کنیم. تا جایی نیز این موارد به خوبی دیده شدو امروز خدا را شکر می کنم فضای شهر نسبت به سال گذشته که در فضای تنش استیضاح شهردار وقت بودیم آرامتر دنبال می شود. وی در ادامه گفت: با این حال این آرامش می تواند پایدار و قطعی نباشد. در هفته ای که گذشت دیدیم که در همین فضای آرام شتاب و تعجیل ها اتفاقات ناخوشایندی را ایجاد کرد. زیر همه این دغدغه ها چیزی که دیده می شود وضع شهر رشت وضع خوبی نیست.  ما علاقه مندیم به خوبی کار کنیم و در بودجه نیز نشان دادیم که افق ما در چه سطحی است ولی امروز به نظر می آید ما باید هدف بزرگتری را ببینیم. در برابر یک سری تهدیدات بیرونی قرار داریم. ۲۱ بار مسدودی حساب در نه ماه گذشته داشته ایم و این ها چیزی نیست که خودمان را با مسائل خیلی کوچک و سطح پائین مشغول کنیم. این پروسه مسدودی را یک بار در شورای چهارم طی کردیم ولی بعد از یک مدت این مسدودی ها به انگشتان یک دست می رسید.  البته حتما این ها تصمیمات قانونی است ولی من نگران این هستم که  پشت پرده ها  در ایجاد این عوامل نقش دارند.

رسولی در ادامه اظهار داشت: باید ببینیم شهرهای دیگر چه کار می کنند. من می دانم که تقریبا وضعیت شهرهای ما چگونه است و چه اقداماتی برای پروژه های خود انجام می دهند ، وی در ادامه افزود: به پایان رساندن پروژه‌ها اهمیت داردوگرنه کلنگ زنی که دیگر کاری ندارد. با این حال  ما نمی توانیم خارج از گود هم بایستیم و بگوئیم لنگش کن. ما نباید بگوئیم که چرا فلان کار نمی شود. ما در اعطای اضافه کار اردیبهشت ماه دچار مشکل هستیم. آیا با گرفتن یقه یک نفر مشکل معضل حل می شود؟ من خودم یک پای انتقادات هستم. ولی خواهش من این است که مشکل را مشکل مجموعه دیگری نبینیم. باید نشست و در جلساتی  غیر رسمی برای آن وقت گذاشت. شرایط رشت عادی نیست. به نظرم نیاز به جلسات بیشتر غیررسمی داریم.

صداوسیمای گیلان جلوی طنز سریال های دوزاری را بگیرد

فرهام زاهد ناطق دوم شورا نیز در این جلسه با تشکر از اظهارات رئیس شورا و رضا رسولی بیان داشت: در شب چهاردهم خرداد اتفاقاتی افتاد که عده ای از عدم سیاه پوش شهر ابراز ناراحتی کردند. من تنها یک نکته را بگویم که مراسمی در شهر رشت نیست که شهرداری در آن نقش نداشته باشد. به نظرم حتی دراین موضوع نیز ممکن است انتقال موضوع بد عنوان شده باشد. اگر  ساختمان شهرداری سیاه پوش نشده باید بررسی شود که چرا این کار صورت نگرفت. شهرداری که همیشه در این مراسم ها فعالیت جدی خیلی برایش سنگین نیست که نسبت به سیاه پوش شدن ساختمان شهرداری اقدام کند. اگر  هم تخلفی صورت گرفته باید با آن برخورد شود.

وی با انتقاد از وضعیت تولیدات فرهنگی در استان  و حواشی فیلم فراری نیز گفت: ما همیشه در مورد هویت و فرهنگ شهر رشت صحبت کرده ایم و آن را عامل افتخار خودمان می دانیم. ولی در بحث تولیدات فرهنگی  مشاهده می کنیم که اقدام خاصی صورت نگرفته است. وی ادامه داد: مثلا چرا ما محتوایی تولید نمی کنیم در مقابل فیلم فراری قرار بگیرد. چرا در صداوسیمای گیلان  سوپر استار و بازیگر  نقش اول  فارسی را خوب صحبت می کند و ترجیحا نیز گیلانی نیست ،  ولی  نقش جلیقه پوش و کلاه گذار و شلخته و دیوانه  گیلانی است. ما امیدواریم صداوسیمای گیلان جلوی طنز سریال های دوزاری را بگیرد.

زاهد در بحث آخر خود گفت: از همه ما درخواست کمک برای تیم سپیدرود شده است. این تیم در اختیار کسی قرار گرفته که ابهامات مختلفی را ایجاد کرده است.این تیم در منازعات سیاسی گوشت قربانی شده است. چه نمایندگان مجلس و دوستان حوزه ورزش و جوانان  در این ماجرا نقش دارند.امیدواریم همه عزیزان که درباره این تیم می توانند کمک کنند نقش خود را ایفا کنند و امدواریم کسانی وارد تیم شوند که لااقل لگد به توپ زده باشند. معلوم نیست این فوتبال چه جذابیتی دارد که برای آن اتوبوس می گذارند و وقتی صحبت از نقش تیم است هیچ خبری از آن ها نیست.

 

پخش فیلمی از وضعیت وحشتناک ساکنان یک محله در ابتدای جاده رشت به انزلی

حجت جذب ناطق سوم شورا نیز در این جلسه فیلمی از وضعیت وحشتناک یک محله رشت(ابتدای جاده رشت به انزلی)  را پخش کرد که از نبود آب آشامیدنی، تخلیه زباله، راه و برق فشار قوی و مشکلات دیگر  رنج می بردند.

وی بعد از این فیلم گفت: شاید در ابتدا  شورای شهردر همه زمینه های شهری فعالیت کند باشد ولی باتوجه به قوانین تنها شورایی به نام شورای شهرداری تشکیل شده و بسیاری از عملکرد آن باخبر نیستند. ما از خیلی معضلات این بازدید را نمی توانستیم پخش کنیم وگرنه فاجعه بسیار بیشتری بود. من در این زمینه به مسئولین تذکر می دهم که می گویند ما برای مردم کار میکنیم ولی عملا چنین مسائلی را می بینیم.

 

دستور جلسه

 

لایحه نرخ افزایش ۳۶ درصدی  تاکسی مورد بررسی قرار گرفت.

در این نرخ پایه کرایه حداقل ۹۵۰ تومان برای هر نفر تعیین شده بود.

باتوجه به مخالفت فرمانداری با افزایش نرخ قبلی اسماعیل حاجی پور درخواست کرد که دو فوریت به یک فوریت تبدیل شود.

فرمانداری درخواست کرده است که با توجه به این که در دوسال اخیر افزایش نرخ صورت نگرفته تنها ۲۴ درصد نرخ کرایه تاکسی افزایش پیدا کند.

یک فوریت لایحه تصویب شد.

رمضانپور: اگر شهردار می ترسد حاضرم جای او  زندان بروم

لایحه بهبود سیستم روشنایی پیاده راه فرهنگی و رفع مشکلات و معضلات آن ها در دستور کار قرار گرفت. شهردار باتوجه به نامه بازرسی استان درخواست کرده شورا نسبت به اصلاح آن اقدام کند.

 

احمد رمضانپور ضمن انتقاد از وضعیت روشنایی پیاده راه و آبنمای پیاده راه گفت: وی افزود: شهردار باید با جسارت در این راستا گام بردارد و این از وظایف شهردار است و نیاز نبود طی درخواست مکتوب از شورا اجازه بخواهد و اصلاح این وضع به مصوب شورا نیاز ندارد.
وی به تبعات اجتماعی جمع آوری میله های بی آر تی اشاره نمود و تصریح کرد: بنده حاضرم مسئولیت جمع آوری بخش دوم میله های خط ویژه را بر عهده بگیرم و شهردار باید در این راستا اقدام کند.
فاطمه شیرزاد نیز در مورد این نامه گفت: از شورای چهارم این انتقاد به سیستم روشنایی پیاده راه وارد بود.وی ادامه داد:  هزینه های اجتماعی این تغییر را باید شهردار بپذیرد و باید برای ادامه کار هزینه ها را بپذیرد. ضمن اینکه پیمانکار این پروژه با شهرداری تسویه حساب کرده است و سازمان بازرسی هم به اشکالات این طرح و تخلفات آن ورود نموده است.
شیرزاد تصریح کرد: هر پروژه ای که اجرا می شود و دارای نقص هست باید از مردم عذرخواهی نماییم و از قبل نیز برای جمع آوری میله های بی ار تی از شهروندان عذرخواهی کردیم.
رضا رسولی نیز در این زمینه گفت: تغییر این سیستم و جابجایی خدمات اتفاق ساده و راحتی نیست و اتفاقا نهادهای بازرسی و قضایی باید در این زمینه ورود نمایند و پیشنهاد می کنم  این موضوع در جلسه ای با حضور ایشان بررسی گردد.

 در انتهای جلسه نیز با استعفای جلال الدین شکریه از شورا موافقت شد.

 

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :