شکوفه های زیتون- رهبران آمریکا و کره شمالی جلوی خبرنگاران یک سند امضا کردند که گفتند نسخه‌ای از آن را به‌زودی به رسانه‌ها می‌دهند. ترامپ گفت این یک «سند خیلی جامع» است. کیم هم گفت «تاریخی» است. کم کم مواردی از سند مشترک امضا شده به خبرگزاری‌ها درز می‌کند. خبرگزاری فرانسه گزارش داده که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی “متعهد به ادامه خلع سلاح هسته‌ای” شده است.
سند تاریخی بین آمریکا و کره شمالی امضا شد/خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی؟
 کیم جونگ اون هم گفت بسیار خوشحال است که “سندی تاریخی” را امضا می‌کند. او از رییس جمهور آمریکا به خاطر برگزاری این نشست تشکر کرد.
متن این سند هنوز منتشر نشده است.آقای ترامپ گفت که از این پس روابط دو کشور “ّبسیار متفاوت‌تر از گذشته” خواهد بود.
او رهبر کره شمالی را “کیم” نامید و از او تشکر کرد و بار دیگر گفت که این مذاکرات از هرآنچه دیگران پیش‌بینی می‌کردند بهتر بوده است.
به نوشته بی بی سی، وقتی خبرنگاران از آقای ترامپ درباره مساله تسلیحات هسته‌ای کره شمالی و خلع سلاح این کشور پرسیدند آقای ترامپ پاسخ داد: “ما این فرآیند را بسیار بسیار زود شروع خواهیم کرد.”
استقبال چین از دیدار دوجانبه
واکنش چین به دیدار سران کره شمالی و آمریکا مثبت بوده و این رویداد را ستوده است.
وزیر خارجه چین گفته این که سران دو کشور “‌می‌توانند با هم بنشینند و گفت‌وگوهای دوسویه داشته باشند معنی خوب و مهمی دارد. و تاریخ جدید را می‌سازد.”
چین همچنین بار دیگر تاکید کرده که برای حل تنش، کره شمالی باید خلع سلاح هسته‌ای شود.
کیم جونگ اون هم راهی شد
سند تاریخی بین آمریکا و کره شمالی امضا شد/ آغاز خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی؟+عکس و فیلم
کاروان همراه رهبر کره شمالی هم جزیره را ترک می‌کنند.
او چند دقیقه زودتر از دونالد ترامپ به هتل کاپلا محل مذاکرات رفته بود. از هیئت همراه رهبر کره شمالی نقل شده که دلیل این کار احترامی که است که به طور سنتی مردم کره شمالی به شخصی که مسن‌تر است می‌گذارند و زودتر از او در جایی حاضر می‌شوند.
دونالد ترامپ رفت
کاروان دونالد ترامپ جزیره سنتوزا را ترک می‌کنند. هتل مجلل کاپلا در جزیره سنتوزا سنگاپور است.
سند تاریخی بین آمریکا و کره شمالی امضا شد/ آغاز خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی؟+عکس و فیلم
سند جامع یعنی چه؟
پروفسور رابرت کلی به بی‌بی‌سی می‌گوید که رسانه‌ها در کره جنوبی حدس می‌زنند که سند امضا شده یک پیمان صلح باشد. اما اگر قرار بود پیمان صلح باشد باید کره جنوبی هم حضور می‌داشت.
این‌که آقای ترامپ از این سند به عنوان سند “جامع” یاد کرد شاید به این دلیل باشد که این متن مسائل مختلف از جمله تحریم‌ها، حقوق بشر و کمک‌های اقتصادی را شامل می‌شود.
پروفسور رابرت کلی می‌گوید “جامع یک واژه وسیعی است.”
دعوت کاخ سفید از رهبر کره شمالی 
پیش از دیدار سران دو کشور این گمانه‌زنی میان کارشناسان وجود داشت که می‌پرسیدند آیا مذاکرات تا حدی پیش خواهد رفت که رییس‌جمهور آمریکا از رهبر کره شمالی دعوت کند به واشنگتن برود؟این سوال بعد از امضای سند مشترک پرسیده شد و آقای ترامپ پاسخ داد “حتما. دعوت خواهم کرد.”
خلاصه آنچه امروز گذشت
  • سران کره شمالی و آمریکا ساعت ۹ صبح به وقت سنگاپور در رویدادی تاریخی با هم دیدار کردند و دست دادند.
  • دو طرف ابتدا تنها و سپس همراه هیئت‌هایی از دو کشور دیدارهای مفصلی داشتند.
  • در پایان جلسه ناهار کاری دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در جمع خبرنگاران حاضر شدند و آقای ترامپ بسیار کوتاه از امضای یک متن خبر داد.
  • دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در نهایت یک سند مشترک امضا کردند. ولی کسی هنوز نمی‌داند متن سند چیست.
  • آقای ترامپ گفت که سند “بسیار مهم” و “جامع” است و او و کیم جونگ اون از امضای آن بسیار خرسند هستند.
  • آقای کیم هم گفت که “دیداری تاریخی” داشتند و تصمیم گرفتند که “گذشته‌ها را پشت سر” بگذارند.
  • رهبر کره شمالی از رییس‌جمهور آمریکا به خاطر این دیدار تشکر کرد.
 چهار مورد از سند امضا شده در سنگاپور 
*ایالات متحده آمریکا و کره شمالی متعهد شده‌اند که روابط تازه‌ای را بنا کنند که اساس آن تمایل مردم دو کشور بر صلح و رفاه است
*آمریکا و کره شمالی تلاش مشترک خواهند کرد که صلح پایدار در شبه‌جزیره کره ایجاد شود.
*بر اساس توافق ۲۹ آوریل کره شمالی که در آن بخشی از تاسیسات هسته‌ای خود را تخریب کرد، کره شمالی متعهد شده که خلع سلاح هسته‌ای را ادامه دهد.
*آمریکا و کره شمالی متعهد می‌شوند که بقایای سربازان کشته یا مفقود شده جنگ را شناسایی کرده و به کشورشان بازگردانند.
وعده ‘انجام کارهایی’ در زمینه حقوق بشر
آقای ترامپ در نشست خبری خود گفت که کیم جونگ اون با روند “تأییدپذیر” عاری سازی هسته‌ای موافق کرده است. رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که با رهبر کره شمالی درباره مسائل حقوق بشری هم صحبت کرده و آقای کیم به او گفته که در این مورد “کارهایی خواهد کرد”.
توقف مانورهای نظامی آمریکا در اطراف کره شمالی
آقای ترامپ بعد از دیدار با کیم جونگ اون گفت که تحریم‌ها علیه کره شمالی فعلا به قوت خود باقی خواهد ماند. رئیس جمهور آمریکا گفت که این کشور مانورهای نظامی در منطقه را که به گفته او هزینه بسیار بالایی داشته و بسیار تحریک‌کننده بوده، متوقف می‌کند. او همچنین گفت که تعهدی برای کاهش تعداد پرسنل نظامی آمریکا در کره جنوبی ندارد.
‘نابود کردن سایت آزمایشی موتور موشک در کره شمالی’
رئیس جمهور آمریکا گفت که کیم جونگ اون بر تعهد خود به عاری‌ کردن کامل شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای تأکید کرده است. آقای ترامپ گفت که آقای کیم به او گفته است که کره شمالی در حال نابود کردن یک سایت آزمایشی بزرگ برای موتورهای موشک است.
دونالد ترامپ در نشست خبری خود بعد از دیدار با رهبر کره شمالی در سنگاپور گفت که این دو نفر دیدار صریح و سازنده‌ای داشته‌اند. آقای ترامپ گفت که آقای کیم اولین گام جسورانه را در جهت آینده‌ای روشن برای مردمش برداشته است.
دیدار با ‘غول’
برای خیلی ناظران غافل‌گیرکننده بود که ترامپ، کیم را با خودش به کنار خودرو مخصوص رئیس‌جمهورآمریکا معروف به «غول» برد و درباره‌اش توضیح می‌داد و داخلش را به او نشان داد.
تلاش یکی از محافظان برای جلوگیری از اینکه خبرنگار از داخل خودرو عکس بگیرد هم دیدنی بود.
رییس‌جمهور آمریکا از مذاکرات راضی است؟
دونالد ترامپ که درباره نشست‌های امروز خود در هتل کاپلا سنگاپور مطلبی توییت نکرده یک ویدئو از خلاصه رویدادهای امروز گذاشته است. موسیقی فیلم حماسی و به گونه‌ای است که احتمالا بسیاری ممکن است برداشت کنند او از سفرش خشنود است.
واکنش ایران به دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی 
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران در واکنش به دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی گفت: “رهبر کره شمالی با چه کسی می خواهد مذاکره کند؟ آیا این فردی که در هواپیما با یک توییت نشست سران گروه هفت را دچار اخلال می کند قابل اعتماد است؟”
آقای نوبخت گفت: “این شخص (دونالد ترامپ) نماینده ملت فهیم آمریکا نیست و مطمئنا ملت آمریکا در انتخاب های آینده خود، او را از ملت خود مبرا خواهد کرد.”
ادامه مذاکرات آمریکا و کره شمالی 
دونالد ترامپ به خبرنگاران گفت که ادامه مذاکرات میان مقام‌های آمریکا و کره شمالی هفته آینده انجام خواهد شد.
سند تاریخی آمریکا و کره‌شمالی امضا شد/رهبر کره‌شمالی خلع‌ سلاح هسته‌ای را پذیرفت+عکس و فیلم

سند تاریخی آمریکا و کره‌شمالی امضا شد/رهبر کره‌شمالی خلع‌ سلاح هسته‌ای را پذیرفت+عکس و فیلم
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :