تاریخ انتشار: پنجشنبه 21 ژوئن 2018 | 12:52 ب.ظ
هشدار درباره افزایش قیمت کاغذ
مدتی است که کاغذ در بازار ایران کمیاب شده است دلیل این رشد قیمت مجموعه اتفاقاتی مانند عدم همکاری بانک مرکزی در تخصیص ارز برای واردات کاغذ، تعطیلی برخی کارخانه‌های تولید کاغذ و افزایش قیمت کاغذ در بازار جهانی است که باعث شده واردکنندگان نتوانند به راحتی کاغذ وارد کنند تا شاهد افزایش صعودی قیمت کاغذ در کشور باشیم.

شکوفه های زیتون/  مدتی است که کاغذ در بازار ایران کمیاب شده است دلیل این رشد قیمت مجموعه اتفاقاتی مانند عدم همکاری بانک مرکزی در تخصیص ارز برای واردات کاغذ، تعطیلی برخی کارخانه‌های تولید کاغذ و افزایش قیمت کاغذ در بازار جهانی است که باعث شده واردکنندگان نتوانند به راحتی کاغذ وارد کنند تا شاهد افزایش صعودی قیمت کاغذ در کشور باشیم.

در راستای این اتفاقات وزیر صنعت روز گذشته با ارسال نامه به معاون اول رئیس‌جمهور برای حذف سود بازرگانی و حقوق گمرکی واردات کاغذ باطله، درباره افزایش قیمت کاغذ در بازار هشدار داده است. در بخشی از این نامه آمده است: صنعت کاغذ و مقوای کشور حدودا 85‌درصد با استفاده از کاغذ باطله شکل گرفته است. در همین راستا طی دو سال اخیر حدود 600‌هزار تن نیز به ظرفیت کاغذهای بسته‌بندی کشور افزوده شده که این امر تامین کاغذ باطله را برای صنعت کاغذسازی با مشکل مواجه کرده است.

نامه وزیر صنعت به جهانگیری

وزیر صنعت با ارسال نامه آنی و حائز اهمیت به معاون اول رئیس‌جمهور برای حذف سود بازرگانی و حقوق گمرکی واردات کاغذ باطله، درباره افزایش قیمت کاغذ در بازار هشدار داد. به گزارش تسنیم، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور با موضوع حقوق گمرکی و سود بازرگانی کاغذ باطله نوشت: با سلام، آن‌گونه که مستحضرید باتوجه به شرایط اقلیمی کشور تامین مواد اولیه سلولزی صنایع کاغذسازی با محدودیت‌هایی مواجه است، برهمین‌اساس صنعت کاغذ و مقوای کشور حدودا 85‌درصد با استفاده از کاغذ باطله شکل گرفته است. در همین راستا، طی دو سال اخیر حدود 600‌هزار تن نیز به ظرفیت کاغذهای بسته‌بندی کشور افزوده شده که این امر تامین کاغذ باطله را برای صنعت کاغذسازی با مشکل مواجه کرده است، ضمن آنکه برای ارتقای تولید کاغذهای داخل واردات کاغذ باطله امری ضروری است. علی‌هذا جهت تسهیل در واردات این مواد اولیه مورد نیاز صنایع کاغذسازی، کمیسیون ماده «یک» آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات طی صورت‌جلسه مورخ 29/11/96 تصویب کرده است که چهار‌درصد حقوق گمرکی و یک‌درصد سود بازرگانی مجموعا پنج‌درصد کاغذهای باطله حذف شود. با توجه به اهمیت موضوع خواهشمند است دستورات لازم در این زمینه صادر فرمایید. ضمنا متن لایحه پیشنهادی برای صدور دستور طی مراحل تصویب به‌منظور ارائه به مجلس پیوست است. به‌گفته شریعتمداری، قیمت هر کیلو کاغذ باطله در کمتر از یک سال بیش از دو برابر افزایش یافته است.

نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره حذف تعرفه واردات کاغذ به‌شرح زیر است؛

با سلام، بازگشت به نامه شماره قبلی و با توجه به مطالب مطروحه در جلسه مورخ 26/2/97 مبنی بر ارائه اطلاعات تکمیلی پیرامون پیشنهاد حذف چهار‌درصد حقوق ورودی کاغذ باطله بدین‌وسیله موارد ذیل به‌آگاهی می‌رسد: 1ــ وفق تبصره ماده 38 برنامه ششم توسعه دولت مکلف است تسهیلات لازم را در راستای توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع مرتبط با چوب سلولزی در اختیار صاحبان صنایع و کشاورزان طرف قرارداد قرار دهد. کاغذ باطله به‌عنوان جایگزین چوب در صنعت کاغذسازی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. 2ــ با توجه به مزایای متعدد بازیافت کاغذ از جمله کاهش مصرف انرژی، آب، مواد شیمیایی، پساب و عدم استفاده از منابع چوبی، در برنامه راهبری صنعت سلولزی، توسعه صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله مورد تایید قرار گرفته است.

 

این موضوع نیز در دنیا امری رو به گسترش بوده به‌طوری که وفق اطلاعات فائو حدود 56‌درصد کاغذ و مقوای جهان در سال 2016 با استفاده از کاغذ باطله بوده است. 3ــ با توجه به گسترش صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله در سال‌های اخیر و وجود طرح‌های متعدد در دست اجرا عملا کاغذ باطله داخلی جوابگوی نیاز این صنعت نبوده و دلیل پیشی گرفتن تقاضا نسبت به عرضه و به‌هم خوردن توازن آن در کمتر از یک سال قیمت هر کیلو کاغذ باطله قهوه‌ای از چهار‌هزار ریال به نه‌هزار ریال افزایش یافته است. 4ــ در حال حاضر هر تن کاغذ باطله وارداتی حدود 140 تا 220 دلار بسته به کیفیت و کشور مبدا در نوسان است. 5ــ با توجه به عدم تکاپوی کاغذ باطله داخلی در تامین نیاز کارخانجات فعلی و طرح‌هایی که در دست اجراست برآورد می‌شود در سال جاری حداقل 300‌هزار تن نیاز به کاغذ باطله کشور افزوده شود که باید از طریق واردات تامین شود.6ــ صنعت کاغذسازی ماهیتا از حاشیه سود بالایی برخوردار نیست به‌ویژه کاغذهای تولیدی با استفاده از کاغذ باطله که عمدتا کاغذ و مقوای صنعتی است و به‌دلیل رقابت فشرده بین واحدهای تولیدی سود محدودی دارد. 7ــ موضوع حذف سود بازرگانی و حقوق ورودی کاغذ باطله در جلسه مورخ 29/11/96 در کمیسیون ماده یک مطرح شد و اعضای کمیسیون با آن موافقت کردند که براین‌اساس حذف یک‌درصد سود بازرگانی در آیین‌نامه مقررات و صادرات و واردات سال 1397 اعمال و برای حذف چهار‌درصدی حقوق ورودی مراتب طی نامه شماره 60/28175 مورخ 23/1/97 این وزارتخانه از معاون اول محترم رئیس‌جمهور درخواست شد./ آرمان

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اسپرو
#
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار