تاریخ انتشار: شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۷ ب.ظ
بهترین نوشیدنی برای سطوح متعادل کلسترول
به واسطه سطوح ناکافی از کلسترول HDL، بدن از قدرت دفاعی لازم برای مقابله با کلسترول LDL که می تواند گرفتگی در شریان ها را موجب شود، برخوردار نخواهد بود.
شکوفه های زیتون/ با افزایش سن، انسان کاهش تدریجی سطوح کلسترول HDL که به نام کلسترول خوب نیز شناخته می شود را تجربه می کند. این نوع از کلسترول عاملی کلیدی در حفظ سلامت بدن انسان است.

بهترین نوشیدنی برای سطوح متعادل کلسترول

کلسترول HDL به کاهش سطوح کلسترول LDL که به نام کلسترول بد نیز شناخته می شود و خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد، کمک می کند. کلسترول HDL با جذب کلسترول LDL آن را به کبد منتقل کرده که در انجا از بین می رود. اما پژوهش های صورت گرفته نشان داده اند که سطوح کلسترول HDL در جریان خون با افزایش سن به تدریج کاهش می یابد.

به واسطه سطوح ناکافی از کلسترول HDL، بدن از قدرت دفاعی لازم برای مقابله با کلسترول LDL که می تواند گرفتگی در شریان ها را موجب شود، برخوردار نخواهد بود. شاید بر همین اساس است که خطر ابتلا به بیماری قلبی با افزایش سن بیشتر می شود.

همچنین، مطالعات نشان داده اند که سطوح ناکافی از کلسترول HDL به واسطه افزایش سن با سستی، کاهش قدرت عضلانی و عملکرد جسمانی ضعیف نیز پیوند خورده است.

اما به نظر می رسد روشی آسان برای بهبود سطوح کلسترول HDL با افزایش سن وجود دارد.

نوشیدن چای برای سطوح سالم‌تر کلسترول HDL

مطالعه ای جدید در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا نشان داده است که نوشیدن چای می تواند به بهره‌مندی از سطوح سالم کلسترول HDL با افزایش سن کمک کند.

این مطالعه شرایط ۸۰ هزار نفر چینی را به مدت شش سال پیگیری کرد. در پایان مطالعه، افرادی که چای بیشتری نوشیده بودند، به رغم افزایش سن کلسترول HDL کمتری از دست داده بودند.

کلسترول HDL موجود در بدن این افراد به آن میزان بود که خطر ابتلا به بیماری قلبی را هشت درصد کاهش دهد.

ارتباط بین چای و کلسترول HDL هم در مردان و هم زنان در تمام سنین مشاهده شد، اما پژوهشگران دریافتند که ارتباط در مردان و افراد بالای ۶۰ سال قوی‌تر بوده است.

پس اگر قصد دارید از سطوح سالم کلسترول HDL بهره ببرید، نوشیدن چای یکی از ساده‌ترین روش هایی است که می توانید مد نظر قرار دهید.

بهترین چای برای کلسترول

شاید این پرسش برای شما مطرح شده باشد که کدام نوع چای بیشترین اثر را در حفظ سطوح سالم کلسترول HDL دارد؟

در مطالعه دانشگاه پنسیلوانیا، هم چای سیاه و هم چای سبز روند کاهش کلسترول HDL را کند کرده بودند. پژوهشگران بر این باورند که هر دو نوع چای حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام پلی فنول ها و کاتچین ها هستند که با التهاب مبارزه می کنند.

به گفته پژوهشگران، چای سبز اندکی موثرتر بوده است. پس اگر به هر دو نوع چای سیاه و چای سبز علاقمند هستید، شاید بهتر باشد هرچه بیشتر چای سبز بنوشید. اما اگر عطر و طعم چای سیاه را بیشتر دوست دارید، این نوع نیز به حفظ سطوح سالم کلسترول و در نتیجه سلامت قلب شما کمک می کند.

اگر به چای علاقه ندارید نیز جای نگرانی وجود ندارد زیرا روش های دیگری برای بهبود سطوح کلسترول HDL وجود دارند که از آن جمله می توان به مصرف بادام و تخم مرغ اشاره کرد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار