شکوفه های زیتون/  این روزها قطعِ گاه و بی‌گاه برق، آن هم در ساعات اوج گرما، باعث شده که گیلانی ها  در زندگی روزمره‌ی خود دچار مشکل شوند. البته شهر‌ها و استان های دیگر کشور هم با این معضل روبرو هستند ولی اینجا تازگی دارد.

از محله‌های پایین گرفته تا بالا شهر، درست زمانی که به وسایل سرمایش نیاز است برق می‌رود. نه تنها خانوار، بلکه مشاغل هم ناراضی‌اند. صاحب یک تولیدی می‌گفت:«در سال حمایت از تولید ملی، چرا سنگ جلوی پای کارگاه‌های تولیدات ملی می‌اندازید؟» در جای دیگر یک شاطر خمیر فاسد شده‌ی نانوایی‌اش را آورده بود و جلویِ درِ اداره‌ی برق ریخته بود. گویا وسط کار برق رفته بود و خمیر ترش شده بود و دیگر به درد نمی‌خورد.

یکی می‌گفت:«می‌خواهید قطع کنید، خب قطع کنید! حداقل قبلش خبر بدهید.» راست هم می‌گفت. البته اداره‌یِ توزیعِ برق جدول زمان‌بندی قطعی برق را با تفکیک ساعات در پورتال خود منتشر کرده‌ است ولی با توجه به تغییر در محدوده‌ی مدیریت اضطراریِ بار، قابل استناد نیست و همواره بین مناطق رشت در گردش است.

کارشناسی می‌گفت:«اتلاف برق در سیستم توزیع و انتقالِ کشورمان تا بیست درصد هم می‌رسد.» جالب است بدانید هر درصد از این میزان حدود سه هزار میلیارد تومان هزینه به بار می‌آورد و تمام این اتلاف حاصل زیرساخت‌های فرسوده از کار افتاده می‌باشد. جایی می‌گفتند:«قطعی برق، ناشی از اجرای تعهدات ایران در قبال توافق اقلیمی پاریس است.» تعهدی که اساسا هنوز  آغاز نشده است! یک پیر زن سالخورده هم می‌گفت :«لطفا بگویید تا کی قرار است مدیریت بار، اضطراری انجام شود.»

تعدد مجهولات معادله‌ی قطع برق به حدی‌ست که هر کسی نظری می‌دهد و احتمالا نظرش بخشی از ماجرا باشد و شیوه‌ی اعمال این قطعی‌ها با ابهامات فراوانی روبروست.

از این رو با جمشید طالبی، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان گیلان به گفت و گو نشست تا کمی با ابعاد و وضعیت این معضل آشنا شویم.

چرا امسال برق قطع می‌شود؟
این معضل که نه تنها گیلان بلکه کشور ما با آن روبروست به دو دلیل پدید آمده است.
دلیل اول خشکسالی‌ست که به کاهش تولید برق در نیرو‌گاه‌های برق‌آبی منتهی می‌شود. امسال ما ۵۳۰۰ مگاوات کاهش تولید برق نسبت به دو سال گذشته داشته‌ایم و این موضوع بسیار نگران کننده‌است. پس ظرفیت تولید کم شده است.
دلیل دوم گرمای بی‌سابقه‌ایست که نه تنها ایران بلکه کل جهان با آن روبروست. از طرف دیگر تدوام گرما در شهرهای استان گیلان مشکلی جدی است. این تداوم گرما باعث افزایش مصرف می‌شود.
چرا در ساعات اوج گرما برق خانه‌ها با مشکل بی‌برقی مواجهه‌اند؟
چون در ساعات اوج مصرف است که دما بالا می‌رود. موج افزایش دما در ظهر مصرف را بالا می‌برد و پس از آن در غروب با استفاده برق برای روشنایی با موج دوم روبروست. امکان قطع برق در این دو موج وجود دارد اما تا به امروز ما در موج دوم تجربه قطع برق نداشته‌ایم.
امکان خاموشی در شب وجود دارد؟
بله وجود دارد. اما ما جدول را با عنوان احتمال خاموشی منتشر می‌کنیم. لازم به ذکر است تا به امروز در شب خاموشی اعلام نشده است.
جدول زمانبندی خاموشی‌ها گویا نیست. مشکل کجاست؟
جدول زمانبندی احتمالی هر روز صبح روی سایت قرار داده می‌شود. شاید چون هر روز سایت را چک نمی‌کنند با تغییر ساعات در خاموشی‌ها روبرو می‌شوند. شهروندان رشت می‌توانند با توجه به آدرس محل مورد نظر خود که در کدام گروه قرار گرفته است و بررسی ساعات مصرف، احتمال خاموشی خود را متوجه شوند. قطع برق در بازه‌ی زمانی درج شده کاملا احتمالی‌ست و به میزان افزایش دما متعاقبا میزان افزایش مصرف بستگی دارد.

آیا برق استان‌ها نسبت به تهران بیشتر از آنچه باید قطع می‌شود؟
ببینید در تهران مانند بقیه شهر‌های کشور بلا استثناء هر روز دوساعت قطعی برق اتفاق می‌افتد و اینطور نیsت که تبعیض وجود داشته باشد. مدیریت قطع برق در استان‌ها به این صورت است که بیست و پنج درصد مصرف هر استان را قطع می‌کنند. این مصرف با توجه به ساعت در روز متغیر است. اتفاقا در سایت وزارت نیرو آمده بود که برق تهران را به دلیل مصرف زیاد خارج از جدول احتمالی هم قطع کرده بودند.

خاموشی‌ها تا چه تاریخی ادامه دارد؟
با توجه به حرف‌های مهندس کُردی مدیرعامل شرکت توانیر این خاموشی‌ها حداکثر تا پانزدهم مرداد ماه ادامه خواهد داشت.
با توجه به اینکه امسال، سال حمایت از تولید ملی‌ست چرا سیاست قطع برق در اداره‌ی توزیع به نحوی نیست که این کارگاه‌ها از خاموشی معاف شوند؟
ما به تمام صنایع با استفاده از پیامک از قبل اطلاع رسانی می‌کنیم. از سوی دیگر تولیدی‌های مواد گوشتی و لبنی و به طور کل صنایعی که احتمال فاسد شدن محصولات وجود دارد، به طور کل از لیست قطع برق خارج است. ولی به صنایعی کمتر وابستگی به برق دارند از قبل اطلاع‌رسانی می‌شود. حتی در این موارد هم خاموشی دو ساعته اتفاق می‌افتد. بیشترین نگرانی این کارخانه‌ها این بود که بدون اطلاع قبلی خاموشی اتفاق نیفتد.

البته بعضی از کارخانه‌ها از سالیان گذشته با ما همکاری داشته‌اند. به این صورت که با بعضی خاموشی برق در کارخانه در قبض برق آن کارخانه تخفیف قابل توجهی اعمال می‌شود. به همین تمایل به همکاری نیز از سوی کارخانه‌ها وجود دارد.
آیا خاموشی‌های کشور به تعهدات ایران در توافق اقلیمی پاریس مربوط است؟
طبق فرمایشات آقای مهندس کُردی ما حتی یک نیروگاه خود را از مدار خارج نکرده‌ایم.
اتلاف برق بیست درصدی در زیرساخت‌های توزیع و انتقال برق حقیقت دارد؟
بله این موضوع درست است اما در کمیتی بیست درصدی آن شبه وارد است. با توجه به حرف‌های مهندس کُردی این اتلاف انرژی وجود دارد. حتی مقداری از این تلفات استاندارد است. اتلاف برق به دو دسته فنی و غیر فنی تقسیم می‌شود. تلافات فنی به دلیل قدیمی بودن شبکه‌ها است، مسلما اگر شبکه‌ها بازسازی یا نوسازی شوند اتلاف کمتر می‌شود و تلفات غیر فنی دستکاری کنتورها یا گرفتن برق غیرمجاز است. برای به حداقل رسیدن اتلاف برق در دسته فنی، طرح و برنامه وجود دارد اما با کمبود منابع روبرو است.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :