شکوفه های زیتون- شاید یکی از درخواست های فراوانی که مخاطبین و همراهان برای رساندن صدای خود به مسئولین امر دارند، عدم نظارت کافی بر اجاره بهای منازل استیجاری است که کمر مستاجرین و زوج های جوان را در شهرستان رودبار شکسته است.

این روزها پیداکردن مسکن استیجاری با امکانات رفاهی اولیه نه تنها به یک دغدغه برای مستاجرین شده بلکه فرصت زیادی را از آنها برای پیداکردن منزل مناسب گرفته و تبدیل به یک رویا شده است.

چندی پیش فرصتی دست داد تا در شهر رستم آباد به سراغ چند واحد صنفی یا بنگاه معاملات ملکی و مسکن برویم و از نزدیک روند پیداکردن یک باب منزل مسکونی برای یک خانواده مستاجر را مورد بررسی قرار دهیم.

نکته جالبی که در این بررسی وجود داشت بالا بودن پول پیش یا پیش پرداخت از سوی مالکین منازل در رستم آباد بود که اکثرا این افراد در این شهر دارای چند باب منزل مسکونی در نقاط مختلف بودند.

برای یک باب منزل مسکونی که بالای ۲۵ سال سابقه ساخت و ساز دارد به متراژ تقریبا ۸۵ متر در نقاط وسط شهر یا در نقاط پر رفت و آمد رستم آباد چیزی بالغ بر ۴۰ میلیون پیش پرداخت و اجاره ماهیانه ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان از سوی بنگاه های معاملات ملکی مسکن تعیین میگردد.

در گفتگو با چندین نفر از مستاجرین ساکن در رستم آباد خواستیم در این خصوص اظهار نظرکنند، یکی از این زوج های جوان‌ که نخواست نامش فاش شود در خصوص بالابودن اجاره بهای منزل مسکونی در شهرستان رودبار خصوصا شهر رستم آباد بیان داشت: در رستم آباد برای اجاره یک منزل مسکونی آپارتمانی دو خوابه با امکانات اولیه باید پول پیش بالایی داشته باشی در حالی که با پیش پرداخت ۵۰ میلیون تومان در رشت در بهترین نقطه میتوان مشابه منازل رستم آباد خانه اجاره نمود.

این مستاجر جوان که هفت سال است اجاره نشینی را در شهرستان رودبار تجربه نموده است ادامه داد: بدترین لحظه زندگی ما در این شهر پایان قرارداد سالیانه و یا تمدید اجاره بهای منزل میباشد که هرسال توسط مالک و صاحبخانه تعیین می شود و مستاجرین هیچ نقشی ندارند و بنگاه معاملاتی و صاحبان منازل هرجور که خودشان صلاح بدانند سالیانه درصد بالایی را برای تمدید قرارداد درنظر میگیرند که این امر کمر مستاجرین را شکسته است.


شهر رستم آباد گرانترین شهر به لحاظ تهیه مسکن در سطح شهرستان رودبار است که با شهر رشت مطابقت می کند.


یکی دیگر از اهالی شهر رستم آباد که بالغ بر ۱۸ سال است نتوانسته صاحب خانه شود و همچنان مستاجر است با ناراحتی فراوان گفت: تا به الان که ۱۸ سال است طعم تلخ مستاجری را میکشم ۷ منزل و ۷ صاحبخانه را تجربه کرده ام که هرکدام در نوع خود دارای محاسن و معایب فراوانی بودند، این مستاجر که سه فرزند دارد بیان داشت: در این سالها با کارگری و تلاش فراوان زندگی خودم را چرخانده ام اما هرگز طعم زندگی لذت بخش و آرامش را به خود ندیده ام. وی ادامه داد: اکثر منازل در سطح شهرستان و رستم آباد مشترک هستند با صاحبخانه و یک مستاجر ناچار هست با صاحبخانه ها مشترکا در یک حیاط و در طبقات مختلف به زندگی خود ادامه دهد. این شهروند رستم آبادی ادامه داد: شهر رستم آباد گرانترین شهر به لحاظ تهیه مسکن در سطح شهرستان رودبار است که با شهر رشت مطابقت می کند. وی علت این‌ گرانی ها را عدم نظارت کافی مسئولین و متولیان امر خصوصا اتاق اصناف و اتحادیه مربوطه دانست که هنوز نتوانسته نظر افراد فاقد مسکن را جلب نماید.

البته بررسی های میدانی حاکی از آن است که در شهرهای لوشان و منجیل موضوع تهیه مسکن آسان تر و ارزانتر از رستم آباد است. آنچه در این گزارش به صورت اجمالی بیان شد، تنها گوشه ای از مشکلات عدیده و قابل پیگیری مستاجرین در شهرهای شهرستان است که انتظار است مسئولین شهرستان، اتاق اصناف و تعزیرات حکومتی کمیته ای برای بررسی بیشتر و همچنین توجیه بنگاه های معاملات ملکی تشکیل تا بیش از این کمر زوجین جوان و مستاجرینی که هر چند سال یکبار مجبور به اثاث کشی اجباری که موجب از ببن رفتن لوازم زندگی می شود نشکند.

در هرصورت اگر قراراست این روزها و شب های مقدس در دعا و تضرع خود در محضر خداوند از الطاف الهی بهره مند شویم از خداوند بخواهیم که همه مستاجرین را صاحبخانه کند و هیچ زوج جوانی بی خانمان نباشد.
آمین

منتظر واکنش ، عکس العمل و پاسخ متولیان امر در این خصوص هستیم.وای یونس

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :