گفتگوی اختصاصی بمناسب هفته کتاب و کتابخوانی

محدثه رضایی زاده-فهیمه حسینی

شکوفه های زیتون- من یار مهربانم… ای یار مهربان، تو را که می خوانم از تمام کوچه پس کوچه های شهر عبور می کنم، با مردم شهر هم نشین و گوش می شوم برای قصه هایی که کهنگی ندارند… انگار روزی کنار تک تکشان نشسته ای و پر شدی از وجودشان و من اینجا، کنار راحتی و یک فنجان چای داغ نشسته ام و زندگی سخت دهقان پیری را در دورترین روستای ممکن تجربه می کنم، بی آنکه ذره ای لب هایم از بی آبی ترک بردارد. با تو که همراه می شوم، دیگر عقربه های ساعت، زمان را به من نشان نمی دهند، بلکه معیار سنجش تجربه می شوند، بین هر ساعت حجمی از زندگی است که با خواندنت بیدار می شود. می دانم گاهی از نامهربانی من و مردم شهر می رنجی، این که چرا سال هاست تو را در کتاب های درسی یار مهربان خطاب می کنیم اما هنوز معنای مهربانیت را درک نکرده ایم. ای کاش تنها به حفظ شعر بسنده نمی کردیم و با شاعر هم نفس و هم عقیده می شدیم، آن وقت شاید از کودکی تا به امروز صدها جلد کتاب خوانده بودیم، صد ها بار سکوت سرد کتابخانه ها را شکسته بودیم و آن را  به سکوتی گرم مبدل می کردیم.

شاید این روز ها تنها مهربانی ما به کتاب، کمی جوهر خرج کردن برای نوشتن هفته ی کتاب و کتاب خوانی در تقویم هاست و شاید گردگیری غبار کتاب ها. البته اگر کتابی باشد… به دنبال همین کلمات نوشته شده در تقویم سراغ خانه های کتاب را گرفتیم، با کتابداران و عاشقان کتاب همراه شدیم، همان عاشقانی که سال هاست به خوش بیان بودن کتاب پی برده اند. در ادامه ی این گفت و گو با ما همراه شوید…

 

* از لحاظ کیفیت و کمیت کتابخانه های شهرستان از بهترین ها در استان است

محمد فکور، رئیس کتابخانه های شهرستان رودبار که از سال ۱۳۹۴ ریاست این اداره را برعهده دارد در گفت و گو با ما بیان داشت: حدود ۲۱ سال است که در امور مربوط به کتابخانه مشغول به کار هستم، کتابخانه کنونی شهر رودبار بعد از زلزله سال ۱۳۶۹ ساخته شد و شروع به کار نمود. شهر رودبار دارای دو کتابخانه است، کتابخانه عمومی شهرستان رودبار که بعنوان کتابخانه مرکزی در حال فعالیت است و کتابخانه مرکز کلشتر دومین کتابخانه شهر رودبار بشمار می رود. شهرستان رودبار دارای هشت کتابخانه با ۳۷۷۰ عضو و ۱۲ کتابدار است. در کتابخانه شهر رستم آباد و رودبار، تعداد اعضای بیشتری را شاهد هستیم. خوشبختانه کتابخانه های شهرستان رودبار از نظر امکانات در وضعیت مطلوبی قرار دارند. تمامی کتابخانه ها در سطح شهرستان به بخش کودک مجهز شده اند تا بتوانیم کودکان را از همان ابتدا با فرهنگ کتابخوانی آشنا کنیم. وقتی پدر و مادر در خانه کتاب در دست نگیرند، فرزندان نیز کتاب نخواهند خواند. متاسفانه سرگرمی امروز کودکان استفاده از فضای مجازی است و باید آنان را به کتابخوانی عادت دهیم. مهم ترین راهکار برای جذب کودکان به کتابخوانی، آشنایی آنها با کتاب خانه ها از طریق پدر و مادر و بستگان است. همچنین آموزش و پرورش و معلمان می توانند در این امر کمک کننده باشند. همکاران ما برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در ماه حداقل یک بار به مدارس می روند، مسابقات کتابخوانی برگزار می کنند و جوایزی را در نظر می گیرند و به دانش آموزان پیشنهاد می شود در صورت عضویت در کتابخانه هزینه را بصورت نیم بها بپردازند.

در مناسبت های خاص از جمله روز کتابدار مردم می توانند بصورت کاملا رایگان عضو کتابخانه شوند. متاسفانه با وجود تمام اطلاع رسانی ها، استقبال مردم برای عضویت رایگان در کتابخانه چندان مطلوب نیست. مردم در صورت عضویت در کتابخانه با ورود به سامانه (www.samanpl.ir) می توانند کتابخانه محل زندگی خود را جستجو کنند تا از کتاب های موجود در آن آگاه شوند و یا اگر کتاب مورد نظرشان به امانت رفته، نام خود را در صف انتظار قرار دهند. تمام این امکانات در جهت افزایش فرهنگ کتاب و کتابخوانی است اما متاسفانه استقبال مطلوبی از طرف مردم دیده نمی شود. عضویت بازنشستگان در کتابخانه کاملا رایگان است اما تمایلی برای عضویت ندارند. اگر تعداد اعضای یک کتابخانه افزایش یابد، بودجه و امکانات بیشتری را به آن اختصاص خواهند داد. زمانی که ریاست اداره کتابخانه های شهرستان را برعهده گرفتم، شهرستان رودبار در رتبه بندی از لحاظ کیفیت و کمیت کتابخانه ها در بین ۱۶ شهرستان استان گیلان، در رتبه ی شانزدهم قرار داشت. خوشبختانه با تلاشی که صورت گرفت توانستیم امکانات کتابخانه ها را در سطح شهرستان افزایش دهیم و نتیجه آن شد که در سال گذشته شهرستان رودبار در رتبه بندی توانست به رتبه ی نخست دست یابد. با وجود تمام مشغله های کاری ساعاتی را به کتاب خواندن اختصاص می دهم. مطالعه نقش مهمی در پیشرفت جامعه و فرد دارد. شخصی که مطالعه داشته باشد، آداب اجتماعی را رعایت می کند و در حفظ نظافت شهر کمک کننده است. شهرستان رودبار در هفته ی کتاب و کتابخوانی با برگزاری مسابقات قصه خوانی، نقاشی و اهدای جوایز در سطح مدارس شهرستان، سعی در جذب بیش تر مردم و دانش آموزان به کتابخانه ها دارد. هم چنین عضویت در این روز به صورت رایگان انجام می شود. علاقمندیم تا مردم و مسئولین از کتابخانه های موجود در شهرستان استفاده کنند. متاسفانه برخی مسئولین اطلاعی از وجود کتابخانه در شهرها ندارند. از مردم خواهشمندیم تا به جای استفاده بیش از اندازه از فضای مجازی به کتاب خواندن روی بیاورند.


*فضای مجازی مردم را از کتاب دور کرده است


قزبس پیرمردوند چگینی، کتابدار کتابخانه عمومی شهید هدایت درویشوند رودبار با مدرک کارشناسی زمین شناسی و با ۱۵ سال سابقه در گفت و گو با ما بیان داشت: کتابخانه ی عمومی شهر رودبار شامل ۲۴۰۸۵ جلد کتاب و ۱۰۳۰ عضو فعال می باشد. در این بین حدود ۶۰ نفر در روز به کتابخانه مراجعه می کنند که بیشتر آنها را گروه سنی نوجوان پوشش می دهند. کتابخانه شامل بخش های کودک، نوجوان، نشریات، مرجع، بزرگسال، دیداری و شنیداری، کمک درسی، کافی نت و نوسوادان می باشد. معمولاً در ماه یک کتاب را مطالعه می کنم و از میان کتاب هایی که مطالعه کردم به “پایی که جا ماند” به عنوان بهترین آنها اشاره می کنم. خوشبختانه مردم رودبار استقبال خوبی از کتابخانه و کتاب ها داشته اند که باعث افتخار ماست اما در کل سرانه مطالعه در ایران کم است که من علت آن را فضای مجازی می دانم. فضای مجازی نقش پررنگی را در زندگی این روزهای مردم ایفا می کند. در پایان از مسئولین شهرستان و دیگر سازمانها توقع همکاری دارم و تشکر ویژه ای از خیرین در بخش اهدای کتاب دارم زیرا که نقش بزرگی را در ترویج فرهنگ کتابخوانی ایفا می کنند.

 

*کتاب خواندن انسان را صبور می کند

آیسا صادقپور متولد سال ۱۳۹۰ که از سن پنج سالگی با عضویت در کتابخانه شهرستان رودبار، ۲۱۲ کتاب به امانت برده است، در گفت و گو با ما اظهار داشت: به خاطر علاقه ای که به مطالعه داشتم از سن پنج سالگی خواندن را یادگرفتم در نتیجه در کلاس درس زودتر از بقیه دوستانم خواندن و نوشتن را آموختم و زمانی که در کلاس، معلم سوالی را می پرسید خیلی سریع به سوالات پاسخ می دادم. کتاب خواندن باعث شد تا به راحتی با محیط مدرسه، معلمان و دوستان ارتباط برقرار کنم. اگر دوستانم بدانند که مطالعه تا چه اندازه به آن ها کمک می کند، حتما کتاب می خوانند و وقت خود را با بازی با تبلت هدر نمی دهند. همیشه در مدرسه به دوستانم کتابخوانی و برگزاری مسابقه ای در رابطه با کتاب خوانده شده  را پیشنهاد می دهم. عادت کردن به مطالعه باعث می شود تا اگر به موضوع سختی در کتاب برخوردیم، از ادامه مطالعه خسته نشویم زیرا کتاب خواندن انسان را صبور می کند. من معمولا بعد از انجام تکالیف مدرسه و شب ها قبل از خواب، یک ساعت کتاب می خوانم. در ابتدا که خواندن را بلد نبودم تنها کتاب های تصویری می خواندم و یا از دیگران خواهش می کردم تا برایم کتاب بخوانند. بیشتر به کتاب های داستانی و دنباله دار علاقمندم همچنین داستان های کوتاهی از کتاب های الکترونیکی می خوانم اما اگر داستان بلندی باشد، خیلی سریع خسته می شوم. بیشتر علاقمند به خرید کتاب و یا امانت گرفتن از کتابخانه هستم. کتاب هایی که به امانت میبرم، به انتخاب من و با همفکری مادرم است زیرا  کتاب های خوبی پیشنهاد می دهد. خانواده همیشه من را به کتاب خواندن تشویق می کنند. بهترین کتابی که خوانده ام، کتاب مجموعه زندگانی معصومین(ع) بوده است. از مسئولین خواهشمندم تا کتابخانه بخش کودک را بزرگ تر کنند و کتاب های بیش تری را در آن قرار دهند.

 

کتاب با صرف کم ترین هزینه بهترین تجربه ها را در اختیار ما قرار می دهد

مینا قربان پور از دیگر اعضای فعال کتابخانه ی عمومی شهرستان رودبار که تا کنون حدود ۱۱۱۸ کتاب به امانت برده است، در گفت و گو با ما چنین گفت: همیشه به کتاب خواندن علاقه ی زیادی داشتم و در حال حاضر نیز با کتاب خواندن فرزندانم را به مطالعه عادت می دهم. مهمترین دستاورد کتابخوانی افزایش علم و دانش انسان می باشد. جامعه کتابخوان از آگاهی بیش تری برخوردار است. معمولا انسان ها برای کسب تجریه در زندگی لازم است تا هزینه های زیادی را بپردازند اما کتاب با صرف کم ترین هزینه بهترین تجربه ها را در اختیار ما قرار می دهد. از نظر علمی نیز کتابخوانی باعث سلامت روح  و جسم انسان می شود که در زندگی خود نیز آثار آن را شاهد هستم. بیشتر علاقمند به خواندن کتاب هایی راجع به زندگی شهدا هستم زیرا خصوصیت صبر را در انسان تقویت می کند، خواندن اینگونه کتاب ها را به جوانان توصیه می کنم. بهترین کتابی که خوانده ام، کتاب گلستان یازدهم می باشد. من روزانه حدود یک ساعت از وقت خود را به کتاب خواندن اختصاص می دهم و حدود ۱۰ سال است که عضو کتابخانه ی شهرستان رودبار هستم. سعی می کنم در هر زمینه ای مطالعه داشته باشم زیرا هر کتاب ارزش یک بار خواندن را دارد. از نظر من لذتی که در خواندن کتاب های کاغذی و چاپی است در کتاب های الکترونیکی نیست و این گونه کتاب ها به مرور انسان را از ادامه ی مطالعه خسته می کنند. از نظر من با کتاب کاغذی بهتر می توان ارتباط برقرار کرد اما کتاب های الکترونیکی نیز مزایایی دارند که نباید از آن غافل شد و معایب و مزایا را هر شخص با توجه به شرایط خود تعیین می کند. خواندن کتاب به هر شکلی مزیت محسوب می شود و بیشتر به عادت شخص بستگی دارد. عوامل مختلفی چون مدرسه و رسانه های جمعی در جذب افراد به کتاب خوانی تاثیر گذار هستند اما موثرترین آن نقش خانواده می باشد که لازم است این مهم را به کودکان بیاموزند ضمن اینکه قیمت بالای کتاب باعث شده تا جای آن در سبد خانواده ها خالی بماند.


استقبال مردم از کتابخانه چندان مطلوب نیست


شهیدی مقدم کتابدار کتابخانه امام جعفر صادق(ع) شهر لوشان، دانشجوی ارشد رشته ی کتابداری که از سال ۱۳۹۴ به این شغل مشغول است، در گفت و گو با ما چنین گفت: کتابخانه شهر لوشان، دارای ۱۳هزار کتاب، ۶۰۰ نفر عضو و حدود ۳۰۰ نفر عضو فعال است. هم چنین دارای بخش های مرجع، مخزن، بخش امانت، سالن مطالعه مخصوص برادران و خواهران، سالن اجتماعات، آمفی تئاتر و بخش کودک است. در طول روز معمولاً بین ۳۰ تا ۵۰ نفر از کتابخانه برای مطالعه بهره می برند. معمولاً عصرها افراد بیشتری به کتابخانه مراجعه می کنند که سهم کودکان و نوجوانان در این بین بیشتر است. کتاب های داستانی و رمان و همچنین کتاب هایی در رابطه با دین و شهدای مدافع حرم بیشترین متقاضی را دارند. ساعاتی را در محیط کتابخانه به مطالعه اختصاص می دهم. آخرین کتابی که مطالعه کردم، کتابی در رده ی سنی نوجوانان بود به نام “کرمی که هیولا شد”. به این دلیل که کتابخانه در انتهای شهر ساخته شده است و جانمایی مناسبی ندارد، استقبال مردم از کتابخانه چندان مطلوب نیست و بسیاری از خانواده ها این اجازه را به فرزندان خود نمی دهند تا از فضای کتابخانه بهره ببرند. اگر یک نفر عضو شود و از آن بهره ی لازم را ببرد و تبلیغ کند، دیگران هم تشویق خواهند شد. قرار است تا با همکاری شهرداری تبلیغات گسترده ای در سطح شهر برای معرفی کتابخانه صورت گیرد. استفاده از کتابخانه باید فرهنگ سازی شود زیرا بسیاری با فضای کتابخانه آشنایی ندارند و به فرزندانشان این اجازه را نمی دهند تا برای مطالعه به کتابخانه ها رجوع کنند. اگر مدارس برای انجام برخی فعالیت ها دانش آموزان را به کتابخانه ها بیاورند این آشنایی صورت خواهد گرفت و تاثیر مثبتی خواهد داشت. به مادران توصیه می کنم تا فرزندانشان را به کتابخانه ها بیاورند حتی اگر قادر به خواندن و نوشتن نیستند زیرا با نشستن در کنار کودکشان و خواندن کتاب، از همان سنین کودکی با کتاب آشنا خواهند شد. در پایان امیدوارم تا مردم ایران اطلاعات خود را در زمینه ی کتاب و کتابخوانی ارتقا دهند و رشته ی کتابداری هم مانند دیگر رشته ها شناخته و معرفی شود و کسانی که بعنوان کتابدار در کتابخانه ای مشغول به تحصیل می شوند، تخصص لازم را در این زمینه داشته باشند.

 

همیشگی ترین رفیق برای هر کسی کتاب است

فیروزه برزو از دیگر کتابداران کتابخانه امام جعفر صادق (ع) شهر لوشان در گفت و گو با ما اظهار داشت: حدود ۱۲ سال است که بعنوان کتابدار در این مجموعه فعالیت دارم. معمولاً هر روز ساعاتی را به کتاب خواندن اختصاص می دهم. آخرین کتابی که خواندم، رمانی بود به نام “روزحلزون” نوشته ی زهرا عبدی. متاسفانه در کشور ایران، در زمینه ی کتابخوانی فرهنگ سازی نشده است. با هجوم رسانه های مجازی و توجه افراد به این فضا مردم بیشتر به جای کتابخوانی از این فضا استفاده می کنند و در نتیجه کتاب مورد توجه قرار نمی گیرد. باید به این نکته توجه داشته باشیم که خواندن کتاب تنها ملاک نیست… آرامشی را که از ورق زدن برگ های یک کتاب و خواندن صفحات کاغذی آن به دست می آوریم، هرگز نمی توانیم از صفحات مجازی و خواندن یک کتاب از طریق گوشی موبایل و یا صفحه ی رایانه به دست آوریم. خوشبختانه در شهر لوشان استفاده از کتابخانه نسبت به گذشته بهتر شده است. بیشترین مراجعه کنندگان به کتابخانه گروه سنی کودک و نوجوان و بانوان خانه دار هستند که بیشتر به کتاب هایی در حوزه ی روانشناسی و رمان علاقمندند. امیدوارم با همکاری مسئولین، کتابخانه نسبت به گذشته مجهزتر شود و تعمیرات ضروری آن انجام شود. همچنین از نظر مسائل مالی در وضعیت مناسب تری قرارگیرد. در پایان سخنم را با این جمله از مارک تواین به پایان می برم که ” راستگو ترین، بی توقع ترین، مفید ترین و همیشگی ترین رفیق برای هر کسی کتاب است”.

 

کتابخوانی سبب روشن فکری می شود

بلور بهادیوند چگینی ۴۰ ساله فعالترین عضو کتابخانه لوشان در پاسخ به سوالات ما چنین گفت: حدود دو سال است که عضو کتابخانه شده ام. کتاب بسیار مفید است. آگاهی انسان را نسبت به مسائل گوناگون افزایش می دهد. کتاب خواندن معلومات شخصی من را افزایش داده و باعث شده از سیاست ها و اخبار جدید آگاه شوم. همچنین کتاب خواندن باعث روشن فکری می شود و مهارت رفتار و صحبت در جامعه را در انسان می پروراند. علاوه بر این کتابخواندن سبب رشد نویسندگی در من شده به طوریکه وقتی کتابی را می خوانم در انتها نکات مهم آن را یادداشت می کنم و در رابطه با آن موضوعات دستی به قلم می زنم و مطلبی در مورد آن می نویسم. تا کنون هم چندین مقاله نوشته ام. من کتاب های زیادی مطالعه کرده ام که از میان آنها می توان به کتاب های آمریکا شناسی و مرد هزار چهره به عنوان بهترین کتاب ها اشاره کرد. با برنامه ریزی تقریباً نیمی از روز خود را به مطالعه کتاب های غیر درسی و درسی اختصاص می دهم. متاسفانه این روزها مردم به اینترنت روی آورده اند و همین امر سبب کاهش سرانه مطالعه در کشور شده است. به کسانی که بیشتر وقتشان را با اینترنت سپری می کنند، پیشنهاد می دهم که به کتاب و کتابخانه ها روی بیاورند و بر معلومات خود بیافزایند. به کتاب های تاریخی علاقه ی بسیاری دارم و بیشتر در این زمینه کتاب به امانت می برم. استفاده از کتاب های الکترونیکی بستگی به سلیقه و انتخاب شخص دارد ولی من به اینترنت و کتاب های الکترونیکی علاقه ای ندارم، از نظر من رفتن به کتابخانه و لمس کتاب جذابیت بیش تری دارد.


کتابخوانی باید در جامعه تبدیل به فرهنگ شود


پروانه مظلومی کتابدار کتابخانه عمومی پیامبر اعظم (ص) شهر منجیل که به مدت ۲۱ سال در این کتابخانه مشغول به کار است در گفت و گو با ما چنین گفت: کتابخانه کنونی شهر منجیل با ۸۲۸۰ جلد کتاب و۴۵۰ عضو فعال پس از سانحه آتش سوزی که در سال ۹۱ اتفاق افتاد، در سال ۹۵ تاسیس و شروع به کار نمود. روزانه حدود ۳۰ نفر از گروه های سنی مختلف به کتابخانه مراجعه می کنند. بیشترین مراجعه کنندگان به کتابخانه، گروه سنی کودک و نوجوان است. همچنین بانوان خانه دار و اقشار مختلف از کارمند تا مشاغل آزاد نیز از کتابخانه بهره می برند. کتابخانه شامل بخش های مخزن(منابع و کتاب)، نشریات ادواری، کتب مرجع،کتب مخصوص نوجوانان، بخش دیداری و شنیداری و بخش کودک است. هم چنین کافی نت که برای اعضای کتابخانه جهت تحقیق و پژوهش قرار داده شده است. مراجعه کنندگان بیشتر از کتاب هایی در حوزه ی روانشناسی، کودک، علوم اجتماعی، فلسفه، ادبیات، رمان و هم چنین در زمینه ی هنر استقبال می کنند. متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ایران نسبت به دیگر کشور ها پایین است و باید تبلیغات رسانه ای گسترده ای در جهت ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی صورت گیرد. هم چنین برگزاری نشست هایی با موضوع شناساندن جایگاه کتاب در مدرسه و کتابخانه و برگزاری مسابقات فرهنگی برای مقاطع سنی مختلف مخصوصا در پایه های پیش دبستانی و ابتدایی کمک کننده است. با اطلاع رسانی از طریق فضای مجازی نیز می توان فرهنگ مطالعه را در میان مردم ترویج داد. متاسفانه امروزه  استفاده ی بیش از حد از فضای مجازی باعث شده تا مردم نسبت به مطالعه بی انگیزه شوند. باید عادت به کتابخوانی در میان فرهنگ سازی شود. مادرانی که کتاب می خوانند باعث تشویق و ترغیب کودکانشان به مطالعه می شوند. خودم با وجود مشغله ی کاری سعی می کنم تا حداقل دو ساعت از وقتم را به کتاب خواندن اختصاص دهم. آخرین کتابی که مطالعه کردم، کتاب “شما که غریبه نیستید” از آقای هوشنگ مرادی کرمانی بود که در آن خاطرات دوران کودکی تا بزرگسالی خود را به رشته تحریر در آورده اند. خوشبختانه استقبال مردم از کتابخانه های شهرستان روند رو به رشدی دارد. با توجه به تجهیز کردن کتابخانه ها به بخش کودک این استقبال بیش از گذشته دیده می شود. امیدواریم با همت مسئولین فضای کتابخانه ی شهر منجیل گسترش یابد و کتاب های بیشتری را به آن اختصاص دهند. به امید آن روز که  همه ی افراد جامعه از سطح فرهنگ مطالعاتی بالایی برخوردار باشند.


مشکلات اقتصادی مردم را از کتابخواندن دور کرده است


حمیده یزدانی کتابدار ۳۴ ساله کتابخانه عمومی شهر جیرنده ، با مدرک کارشناسی ریاضی کاربردی که حدود ۳ سال است که در این حرفه مشغول است در گفت و گو با شکوفه های زیتون اینگونه گفت: کتابخانه شهر جیرنده ۸۲۱۸ عنوان و ۹۴۱۲ نسخه کتاب، حدود ۳۰۰ نفر عضو و ۱۷۶ نفر اعضای فعال دارد. کتابخانه عمومی جیرنده متشکل از بخش های کودک، کمک درسی، پایگاه اصلی و نشریات می باشد. به دلیل جمعیت کم شهر حدود ۱۵ و گاهاً ۲۰ نفر در روز به کتابخانه مراجعه می کنند که بیشتر مراجعه کنندگان دانش آموزان پایه های ابتدایی و متوسطه هستند. مراجعین از کتاب های رمان، فلسفه و کتاب های داستان مخصوص گروه سنی کودکان بیشترین استقبال را می کنند. من نیز روزانه حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه مطالعه می کنم و درصورتی که سوالی برایم پیش بیاید که جواب آن را ندانم هم از کتاب یا کتاب های الکترونیکی کمک می گیرم. آخرین کتابی که مطالعه کردم کتاب سلام بر ابراهیم بود که راجع به زندگی نامه و خاطرات شهید ابراهیم هادی است. متاسفانه امروزه مشکلات اقتصادی مردم زیاد است به همین سبب وقت نمی کنند که به کتابخانه و کتابخوانی روی بیاورند؛ پیرو همین مشکل، مردم باید سلامت روحی داشته باشند، اگر روح و روان آزاد باشد با خیال راحت تری می توان کتاب خواند. متاسفانه کتاب های کمک درسی در کتابخانه شهر جیرنده کم هستند، این کتاب ها یا اهدایی هستند(که قدیمی هستند) یا باید کتابخانه آنها را خریداری کند که بودجه برای این کار را ندارد، زیرا در کتابخانه ی ما حق عضویت صفر است و شهرداری هم سهم ۰٫۵ درصد سالیانه را پرداخت نمی کند در پایان امیدوارم هرچه زودتر این مشکل مرتفع شود.

 

افزایش اعتماد به نفس، بهبود حافظه و قدرت تخیل از ویژگی های مهم کتابخوانی است

زینب برش دوز، ۱۳ساله به عنوان کتابخوان ترین عضو در کتابخانه شهر جیرنده که تا به اکنون ۴۱۱ کتاب از کتابخانه به امانت برده است، در گفت و گو با ما چنین گفت: از کودکی مادرم برای من کتاب می خواند و اطرافیان مرا به تعریف کردن داستان هایی که برایم خوانده بودند، تشویق می کردند. از سن هفت سالگی عضو کتابخانه ی شهرم شدم. کتابخوانی تا به اکنون فواید زیادی برای من داشته، افزایش اعتماد به نفس، بهبود حافظه و قدرت تخیل از ویژگی های مهمی است که به واسطه ی کتاب خواندن به دست آورده ام. علاوه بر این ها کتابخوانی باعث شده تا خود نیز بتوانم بنویسم. معمولاً کتاب هایی را می خوانم که مرتبط با سن من باشند، بیشتر علاقمند به خواندن کتاب هایی در زمینه ی ماجراجویی و طنز هستم. به طور میانگین روزی دو ساعت از وقت خود را به خواندن کتاب اختصاص می دهم. بهترین کتابی که خوانده ام، “مجموعه کتاب های دلتورا” اثر امیلی رودا بوده است. برای جذب کودکان به کتاب خواندن پیشنهاد می کنم تا پدران و مادران، با توجه به روحیه ی فرزندشان کتاب تهیه کنند زیرا یکی از دلایل عدم علاقه به مطالعه به اولین برخورد فرد با کتاب بر می گردد. اگر کتاب موضوع جالبی داشته باشد برای کودک جذاب تر خواهد بود. من کتاب هایی را که به صورت الکترونیکی نوشته شده اند نیز می خوانم زیرا یکی از مزایای آن در دسترس بودن است اما معایبی نیز دارد و سلامت چشم را به خطر می اندازد. در کتابخانه شهر ما، بیشتر کتاب های ارسالی، مجلاتی برای بزرگسالان هستند که خواهشمندم کتاب های متنوعی را به کتابخانه اختصاص دهند.

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :