گفتگوی اختصاصی با ساغری، رئیس صندوق کارآفرینی اُمید شهرستان رودبار:

از طرح های دارای توجیه اقتصادی متناسب با ظرفیت روستاها حمایت می کنیم

 

حمیدشفایی

مطابق مصوبه‌ شوراي عالي اداري «صندوق اشتغال، ازدواج و مسكن مهر امام رضا(ع)» از ادغام صندوق قرض‌الحسنه‌ توسعه‌ اشتغال روستايي و صندوق ازدواج جوانان در صندوق حمايت از فرصت‌هاي شغلي ايجاد ‌شد و از آنجا كه بر اساس بخشنامه بانك مركزي در سال ۱۳۹۱ مبني بر جلوگيري از فعاليت موسسات مالي و صندوق‏هايي كه از اسم ائمه(ع) بهره مي برند تغيير نام و بازنگري در نحوه پرداخت و جامعه هدف مورد حمايت صندوق، ضرورت يافت. در اسفند ماه سال ۱۳۹۳  پس از بحث و بررسي الزامات شوراي پول و اعتبار و بخشنامه بانك مركزي، موضوع تغيير نام صندوق مهر امام رضا(ع) به تصويب هيأت امنا رسيد و با صدور مجوز از سوي بانک مرکزي از اين پس اين صندوق با عنوان صندوق کارآفريني اميد به تداوم فعاليت مي‏پردازد.

بنابراین گزارش، صندوق کارآفريني اميد، بر اساس رويکردِ جديدِ حمايت از کسب و کارهاي خرد بازارمحور با روش تأمين مالي خرد (micro finacing)، وظايف مهم و مغفول مانده اي را در زنجيره حمايت هاي دولتي از توليد در بخش خصوصي بر عهده دارد. براي تببين اين نقش، لازم است با نگاهي گذرا به تلاش هاي همسو با تأسيس چنين نهادهايي در کشورهاي همگن و روبه توسعه پرداخته شود.

مأموريت صندوق کارآفريني اميد تجهيز سپرده هاي خرد مردم و تلفيق آن با اعتبارات دولت، شناسايي جوانان واجد شرايط، توانمندسازي آنان و کمک در ايجاد کسب و کارهاي خرد کم سرمايه و کاربر با محوريت فعاليت هاي کارآفرينانه، نيازهاي منطقه اي، توسعه کسب و کارهاي IT محور؛ بر اساس شيوه هاي جهاني شبکه سازي کسب و کارهاي بازارمحور نظير خوشه ها و زنجيره هاي ارزش در کشور براي اطمينان از پايداري کسب و کارها و هدفمندي تسهيلات پرداختي است. در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون نزد زهرا ساغری رئیس صندوق کارآفرینی اُمید رودبار رفته ایم و با وی در خصوص عملکرد این صندوق در شهرستان به گفتگو نشسته ایم که در ادامه ماحصل آن از نظر شما همراهان همیشگی خواهد گذشت. با ما همراه باشید.

edf

از چه سالی در شهرستان رودبار بعنوان رئیس صندوق فعالیت دارید؟ و چه مقدار تسهیلات از طریق این صندوق به شهرستان تخصیص داده شده است؟

از سال ۱۳۸۸ تا کنون (طول خدمت اینجانب) با توجه به سیاست های ابلاغی که صندوق در سنوات و بازه های زمانی مختلف برای ایجاد اشتغال داشته، با همت جهادی پرسنل این صندوق در شهرستان توانستیم در راستای حمایت از کسب و کارهای خُرد و کوچک حداکثر  تسهیلات تخصیصی  را جذب شهرستان نماییم و هر ساله در صدر جدول پرداختی تسهیلات این صندوق در استان قرار گرفتیم و تا کنون بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال  به ۳۰۰۰ نفر در  شهرستان تخصیص یافته است.

فعالیت صندوق کارآفرینی اُمید شهرستان رودبار در زمینه کشاورزی چگونه بوده است؟

از سال ۱۳۹۲ در جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری و سیاستهای ابلاغی دولت معزز تدبیر و امید در جهت توسعه روستاها و اقتصاد مقاومتی، رویکرد توانمندسازی روستاها در اولویت کاری صندوق قرار گرفت و صندوق شهرستان در این امر نیز پیشرو بود و این مهم، با حمایت از خوشه صنعتی زیتون و راه اندازی واحد های تولیدی دمنوش زیتون، عرق برگ زیتون، تجهیز آزمایشگاه کنترل کیفیت زیتون، واحد تولید و فرآوری زیتون و خط تولید صنعتی زیتون پرورده و … که با ارائه طرح توجیهی و معرفی توسط  دکتر رمضانی رییس وقت ایستگاه تحقیقات زیتون صورت گرفت آغاز گردید.

در روستای کلایه با ۱۸۰ میلیون تومان اعتبار به ۱۸ نفر از اهالی روستا جهت کاشت توت فرنگی به صورت خانگی و روستای خاصکول با ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار به ۱۵ نفر از اهالی روستای خاصکول جهت حمایت از خوشه گیاهان داروئی شهرستان در این روستا کلید خورد. شایان ذکر است اولین کارگاه تولید عرقیات گیاهی استان از محل همین اعتبارات در روستای خاصکول راه اندازی و مشغول فعالیت می باشد و کارگاه بسته بندی گیاهان داروئی نیز در رستم آباد مورد بهره برداری قرار گرفته است.

کاشت  بادام زمینی در روستای فتحکوه اقدام دیگر صندوق کارآفرینی امید شهرستان در راستای توسعه اشتغال روستایی بود که در این طرح مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به ۳۰ نفر از اهالی  روستا تسهیلات تعلق گرفت و با توجه به توجیه اقتصادی این محصول و همچنین مستعد بودن منطقه برای پرورش بادام زمینی، علاوه بر فتحکوه روستاییان دیگر منطقه نیز اقدام به کشت این محصول کردند و کارگاه کوچک فرآوری بادام زمینی در روستا راه اندازی شد که تا حدودی جوابگوی نیازهای مردم منطقه می باشد.

کمی در خصوص طرح روستای بدون بیکار اسطلخ جان که برای نخستین بار در کشور در حال اجراست بگویید.

طرح روستای بدون بیکار اسطلخ جان بعنوان پایلوت کشوری در شهرستان رودبار از سوی صندوق کارآفرینی امید این شهرستان طراحی، مطالعه  و در حال اجرا است. روستای اسطلخ جان با توجه به معیارهایی از قبیل؛ چشم اندازهای کم نظیر، مناظر زیبا، نزدیکی به آزادراه و همچنین فراهم بودن برخی زیرساخت های اولیه و داشتن مردمانی زحمتکش و پرتلاش مورد توجه صندوق جهت اجرای طرح «روستای بدون بیکار» قرار گرفت. طرح توجیهی توسط کارشناسان این صندوق تهیه و بعد از جلسات متعدد و کارشناسی که در مسجد روستا با مردم داشتیم نسبت به اهداف و چشم اندازها و فرصتها و مزایای این طرح اطلاع رسانی نمودیم.

با توجه به طرح توجیهی تهیه شده مبلغ  ۴ میلیارد تومان جهت راه اندازی و توسعه ۱۰۰ شغل مصوب  گردید که تاکنون با توجه به علاقه مندی و درخواستهای اهالی روستا دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به تعداد  ۷۳نفر جهت راه اندازی و توسعه مشاغل در آن روستا تخصیص پیدا کرده است.

توسعه  روستای اسطلخ جان در طول این دو سال کاملا ملموس و غیر قابل انکار است و روستایی که تنها شغل غالب مردمانش کشاورزی و دامداری بود چهره گردشگری و کارگاهی به خود گرفته است. در این روستا مشاغل مختلفی چون بومگردی و گردشگری، پرورش ماهی، شترمرغ،  پرورش قارچ، گلخانه، کشاورزی، دامداری، خیاطی، قالیبافی، پرورش زنبور عسل  و… را حمایت نمودیم و هدف ما توانمند سازی روستایی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان بود.

مهمترین خروجی این طرح چیست؟

بدون اغراق مفتخریم که تزریق فرهنگ مهمان پذیری و توسعه گردشگری و قبولاندن به روستاییان که از  خانه های روستایی بلا استفاده خود می توانند درآمد کسب کنند، اولین خروجی مثبت اجرای این طرح در شهرستان رودبار بود که غیر قابل انکار است.

آیا روستای اسطلخ جان عاری از بیکار است؟

نامگذاری این روستا به عنوان روستای بدون بیکار هرگز بیانگر این نبوده که این روستا عاری از بیکار است چرا که با همان مطالعه اولیه سال ۱۳۹۴ و شناسایی ۱۰۰ نفر بیکار این روستا تا کنون ۷۳ نفر مورد حمایت این طرح قرار گرفتند و مطمئنا هر ساله به تعداد این افراد اضافه می شود و نیز هستند بیکارانی که تمایل به اخذ تسهیلات اشتغال نداشته یا مجوزهای راه اندازی کسب و کار پیشنهادی خود را ندارند و یا در این مدت نتوانستند ضامن مناسب و مورد نیاز تسهیلات درخواستی را ارائه نمایند.

کسب و کارهایی هم که ایجاد شده همانند همه مشاغل نیازمند مراقبت و سرکشی و نظارت دستگاه های اجرایی مربوطه می باشند، اگر چه صندوق علیرغم وظیفه شغلی تعریف شده  سازمانیِ خود علاوه بر پرداخت تسهیلات و پیگیری مطالبات و بازرسی اجرا و یا عدم اجرای طرح کارفرمایان، در حد توان و آگاهی خود سعی در ارائه کیفی خدمات کارفرمایان داشته و دارد لیکن این امر نافی مراقبت و سرکشی و  حمایت دیگر دستگاه های اجرایی ذیربط از واحدهای تولیدی و خدماتی  نمی باشد و لازمه ی پایداری مشاغل، حرکت در مسیر درست، علمی و مطالعه شده ی دستگاه تخصصی مربوطه می باشد.

از طرح در حال اجرای «روستای همه ایرانیان» در حلیمه جان برایمان بگویید.

روستای گردشگری حلیمه جان تحت عنوان «روستای همه ایرانیان» دومین روستای هدف صندوق با قابلیت گردشگری بوده که فاز اولیه آن  در ۲۶ اردیبهشت سال گذشته با حضور دکتر نورالله زاده مدیرعامل محترم صندوق کارآفرینی امید کشور در این روستا افتتاح شد.

برای اجرای طرح روستای گردشگری حلیمه جان مبلغ ۲ میلیارد تومان اعتبار جهت راه اندازی ۵۰ شغل پیشنهادی موجود در طرح توجیهی ارائه شده، مصوب شد که تاکنون مبلغ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به تعداد ۳۲ نفر جهت توسعه  روستا تخصیص پیدا کرده است.

از کارآفرینانی که بعنوان رابط صندوق و روستا انتخاب شده اند بگویید.

در هر روستا بعد از چند نشست هم اندیشی با اهالی در آن روستا  با حضور بخشدار، دهیار و اعضا شورا و اهالی روستا که با علاقه در جلسات مربوطه شرکت کردند، اتاق فکری تشکیل داده و یک فرد  که بومی آن روستا و علاقه مند به آبادانی روستای خود میباشد را جهت پیگیری امور مربوط به روستای خود به عنوان رابط بین صندوق و روستا انتخاب و معرفی مینماییم.که میتوانم به عنوان مثال در روستای خاصکول آقای عیسی محرم پور،  فتحکوه خانم فرح هویدا، حلیمه جان آقای فرهاد حاجی پور، کلایه خانم شهلا بزرگی  و اسطلخ جان خانم کبری شادمان نام ببرم که این  افراد علاوه بر اینکه خودشان جز کارآفرینان برتر استانی میباشند به عنوان رابط روستا مشکلات متقاضیان و روستای خود را در صندوق پیگیری و ارائه طریق مینمایند که جا دارد که به نوبه خودم از این عزیزان قدردانی نمایم.

برنامه صندوق کارآفرینی امید برای گسترش طرح های بومگردی و گردشگری چیست؟

گسترش طرح های بومگردی و گردشگری یکی از اولویت های اصلی دولت در توسعه اشتغال روستایی است. بومگردی و توجه به گردشگری روستایی یکی از مهم ترین سیاست های دولت و  خصوصا استان گیلان در حوزه اشتغال روستایی می باشد، صندوق کارآفرینی امید شهرستان که این مهم را در سنوات گذشته با روستاهای اسطلخ جان و حلیمه جان شروع کرده بود تلاش کرده در جهت اجرای بهینه قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری  از محل اعتبارات مشترک  صندوق توسعه ملی، علیرغم  تاخیر چند ماهه اعطای عاملیت آن به صندوق  نسبت به ۳  بانک عامل دیگر، از همان ابتدای امر  با ورود پرتوان، متمایز و جهادی، طرحهای کسب و کاری که از طرف دستگاههای اجرایی معرفی و در کارگروه اشتغال شهرستان که در فرمانداری شهرستان برگزار و مصوب گشته و به صندوق معرفی شده اند را پالایش و پرداخت نموده است که در این گذر طرحهای بومگردی در الویت کاری قرار داشته و در این راستا در روستاهای شمام، دیورش، حلیمه جان و اسطلخ جان و…  جهت ساخت و توسعه واحد های بومگردی تسهیلاتی از این محل پرداخت نموده ایم.

وضعیت صندوق کارآفرینی امید رودبار نسبت به دیگر شهرستان های گیلان در جذب اعتبارات روستایی چگونه است؟

صندوق شهرستان نسبت به صندوق سایر شهرستان های گیلان در جذب اعتبارات روستایی در جایگاه اول قرار دارد. با توجه به ابلاغ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی اعتبار اولیه، با پرداخت مبلغ ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به ۷۹ نفر   جذب ۲۰۰ درصدی را  داشته است. البته این عملکرد صندوق شهرستان مورد استقبال مردم جهت ثبت نام  نسبت به دیگر بانکهای عامل قرار گرفته که با محدودیت اعتبار و تکمیل ظرفیت صندوق متاسفانه بر خلاف تمایل قلبی نمیتوانیم در حال حاضر پاسخگوی آنان باشیم اما بنا به صلاحدید مدیران استانی در صورت تخصیص اعتبار مرحله دوم و مازاد نسبت به تعیین تکلیف متقاضیان معرفی شده در نوبت اقدام خواهیم نمود.

از بسته های جدید دولت جهت توسعه کسب و کار با عنوان اشتغال روستایی و فراگیر بگویید.

دو بسته حمایتی دولت معزز جهت توسعه کسب و کار با عنوان اشتغال روستایی و فراگیر ارائه شده و علاقه مندان به اشتغال میتوانند  به  سایت «کارا» مراجعه و ثبت نام نموده و با مراجعه به دستگاه های اجرایی ذیربط، نسبت به اخذ مجوزهای مربوطه اقدام کنند. طرح آنها در کارگروه اشتغال شهرستان رودبار که هر هفته فرمانداری این شهرستان تشکیل می شود، مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تصویب به بانک های عامل ارجاع می شود.

برای جلوگیری از انحراف طرح های صندوق چگونه عمل می کنید؟

به منظور جلوگیری از انحراف و همچنین اجرای طرح هایی با توجیه اقتصادی بالا و اشتغال زا، طرحها پالایش شده و بعد از تصویب نیز  تسهیلات به صورت  چند مرحله ای پرداخت می شود و در بین مراحل با هماهنگی و مشارکت دستگاه های اجرایی ذیربط و بانک عامل،  از طرح ها  بازدید و در صورت پیشرفت کار پرداخت مرحله بعد صورت می گیرد تا انحراف را به حداقل برسد. علیرغم تسهیل دستورالعمل های مربوطه جهت  دریافت تسهیلات، ضوابطی نظیر استعلام بانکی، ارائه  مجوزهای مربوطه و ارائه ضامن متناسب با مبلغ تسهیلات جزء ملزومات بانکی میباشد  که افراد ملزم به رعایت آن هستند.   بعد از پرداخت تسهیلات نیز در بازه های زمانی مشخص نظارت صورت میگیرد و  در صورت عدم اجرای طرح، صندوق نسبت به صدور اخطاریه برای مجری طرح و ضامنین و …. اقدام نموده و در صورت عدم تعیین تکلیف توسط وام گیرنده  پرونده به واحد حقوقی ارجاع داده شده  و این افراد مشمول جریمه وجه التزام ۲۰ درصد خواهند شد.

کمی در خصوص برنامه های سالانه صندوق توضیح دهید.

هر ساله صندوق کارآفرینی امید بر اساس سیاست های ابلاغی صندوق مرکز  برنامه ریزی میکند. در حال حاضر توجه به توسعه اشتغال روستایی و همچنین اجرای طرح های بومگردی و گردشگری مد نظر است و صندوق نیز تلاش کرده در این راستا پیش گام باشد. علاوه بر آن طی تفاهم نامه های منعقده  صندوق کارآفرینی امید کشور  با دیگر سازمانها از جمله راهداری، بنیاد شهید، کمیته امداد، ورزش و جوانان و…. و با معرفی افراد تحت پوشش توسط آن سازمانها با مصوبه صندوق مرکز و یا استان به صندوق شهرستان ارجاع شده و پرداخت صورت میگیرد.

برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال، صندوق کارآفرینی امید شهرستان ابتدای هر سال در جلسه کارگروه اشتغال شهرستان که در فرمانداری تشکیل می شود، آمادگی خود را برای ارائه تسهیلات در بخش های مختلف اعلام می کند و افراد می توانند با مراجعه به بخشداری های منطقه خود، نسبت به ارائه طرح های پیشنهادی اقدام کنند. توصیه می شود طرح هایی متناسب با ویژگی ها و پتانسیل های منطقه ای توسط بخشداران و شوراهای محترم و دیگر مسئولین محلی محترم تهیه  و افراد جویای شغل در آن مسیر هدایت شوند.

بعنوان مثال اهالی  شهرهای منجیل و لوشان؛ بیشتر متقاضی دریافت تسهیلات اشباع شده در آن شهرها هستند که با توجه به عبور آزادراه از حاشیه شهرها و مشکل بازار فروش، این نوع طرح های درخواستی توجیه اقتصادی  و پایداری نخواهد داشت لذا پیشنهاد میکنم در این مناطق و مناطق مشابه، کارگروهی متشکل از مسئولین شهری یا روستایی  تشکیل  طرح هایی متناسب با موقعیت آن منطقه شناسایی و به مردم آن منطقه معرفی شود.

آیا اعتبارات صندوق پاسخگوی تعداد متقاضیان می باشد؟

با توجه به پتانسیل شهرستان رودبار حوزه گردشگری، و آمادگی مردم با توجه به کارهای گردشگری سنوات قبل روستاهای اسطلخ جان و حلیمه جان و پُر درآمد بودن این کسب و کار طرح های بومگردی با استقبال زیاد  مردم روبرو شده است و با توجه به ارزان قیمت بودن تسهیلات، متقاضیان زیادی برای دریافت آن ثبت نام نموده اند. مردم عزیز، فهیم و دلسوز شهرستان رودبار  شایسته بهترینها هستند ولی صندوق به تنهایی نمیتواند مشکل اشتغال شهرستان را حل کند. اعتبارات صندوق با توجه به تعداد زیاد متقاضیان بسیار محدود میباشد و پاسخگوی  انتظارات همه متقاضیان نیست.

با توجه به قرض الحسنه بودن تسهیلات صندوق و همچنین بهره مندی بیشتر افراد از این تسهیلات، از وام گیرندگان ِ عزیز تقاضامندیم نسبت به پرداخت به موقع اقساط تسهیلات دریافتی  اقدام نمایند تا افراد بیشتری در دریافت تسهیلات قرض الحسنه صندوق سهیم باشند.

سخن پایانی

در پایان از همه مردم شهرستان رودبار تشکر می کنم چرا که ما معتقدیم همیشه حق با مردم است چون مردم ما بهترین مردم هستند و هر جا که نیاز بود جهت حل مشکل چه برون مرزی و چه داخلی  از مسئولین پیش قدم تر بودند و انقلاب اسلامی ایران شاهد موثقی بر این امر است. از کسانی هم که ما را نقد منصفانه می کنند و  چراغ راه ما مسئولین هستند نیز سپاسگزارم. از تمامی فرمانداران محترم سنوات قبل (مرحوم ناصر مردانپور، مهندس رجبی، مهندس موذن، به ویژه مهندس احمدی که همیشه آزادگی علمیشان را ستایش میکنم) و همیشه مورد حمایت این عزیزان بوده ام قدردانی میکنم.

از مسئولین اداری و اجرایی وقت شهرستان رودبار بویژه مجموعه فرمانداری محترم شهرستان در راس؛ جناب آقای مهندس میرغضنفری فرماندار معزز  شهرستان که با وجود  تمامی فراز و نشیبهای موجود همیشه صندوق شهرستان مورد حمایت ایشان بوده و معاونین محترمشان در فرمانداری رودبار بویژه برادر خوبم جناب آقای مهندس پورعلی که با توجه به دانش فنی و تخصصی خود تسهیل گر خوبی در بحث مشکلات کارآفرینی  بوده اند، تشکر ویژه دارم.

از تلاش های مجدانه و حمایت های دلسوزانه  ائمه محترم جمعه شهرستان رودبار، اعضای محترم شورای تامین، مسئولین محترم ادارات و نهادهای امنیتی و انتظامی شهرستان، ریاست محترم شورای اسلامی شهرستان، بخشداران محترم قبل و حاضر به ویژه مهندس پیراندرخ بخشدار پرتلاش سابق رحمت آباد و بلوکات  تقدیر و تشکر می کنم.

و بسیار شایسته است که از عنایات ویژه و حمایتهای های همکاران پرتلاشم در صندوق کارآفرینی امید بویژه دکتر نورالله زاده مدیرعامل توانمند و مُدبّر  صندوق کارآفرینی امید کشور،  دکتر شیخ الاسلامی مدیریت محترم صندوق کارآفرینی امید استان گیلان و مهندس پور واجد معاون محترم صندوق استان ،خانم مهندس رحیمی مسئول محترم واحد تسهیلات صندوق استان و کلیه  همکاران پرتلاش و دلسوز  کشوری و استانی به ویژه همکاران  صندوق کارآفرینی امید شهرستان  رودبار که با وجود کمبود نیروی انسانی در مقایسه با وسعت کار تعریف شده،  بهترینها را برای شهرستان رقم میزنند تقدیر و تشکر نمایم.

این خبر را به اشتراک بگذارید :