شکوفه های زیتون/ فهیمه حسینی-محدثه رضایی زاده

اشاره: ۱۶ آذر به نام روز دانشجو در تقویم ایران عزیز ثبت شده است و با یاد آن، خاطرات شیرینی برای بسیاری زنده می شود، تحمل کردن هم اتاقی هایی که اکنون تحمل دوری شان سخت است، شب بیداری ها و دوری از خانواده ای که سال ها کنارت بودند و حال با دانشجو شدنت با نمایندگانی از چند خانواده باید هم سفره شوی… یاد تمام این تجربیات شیرین و گاهی تلخ، ما را بر آن داشت تا به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو با چند تن از دانشجویان شهرستان رودبار گفتگویی در این خصوص داشته باشیم. همراهی شما در ادامه افتخار ماست.

 


*امیدوارم دانشگاه در ایران به محلی برای کسب دانش تبدیل شود نه برای به دست آوردن مدرک

محدثه رضایی زاده دانشجوی رشته ی پرستاری، ساکن شهر منجیل در گفت و گو با ما در رابطه با روز دانشجو بیان داشت؛

در تاریخ ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲، عده ای از دانشجویان به دلیل اعتراضی که به از سرگیری روابط ایران با حکومت های استبدادی، پس از کوتای ۲۸ مرداد داشتند، توسط رژیم وقت به شهادت رسیدند. به همین دلیل هر ساله در ایران این روز گرامی داشته می‌شود و دانشجویان دیدگاه‌های سیاسی خود را در انجمن ها و همایش هایی که به مناسب این روز برگزار می شود، مطرح می‌ سازند. در دانشگاهی که من در آن تحصیل می کنم، همچون دیگر دانشگاه های سراسر ایران، در این روز با همکاری دانشجویان فعال در زمینه های فرهنگی و کارکنان دانشگاه، همایش ها و جشن هایی برگزار می شود و دانشجویان علاوه بر بیان دیدگاه های خود نسبت به مشکلاتی که مردم و بخصوص جوانان با آن روبرو هستند، به طرح ایده برای حل این مسائل می پردازند و این همان پویایی است که ذهن جوان، آن را دارا می باشد. یک دانشجو اگر در رشته ای که به آن علاقمند است تحصیل کند انگیزه ی لازم برای موفقیت در هر زمینه ای را خواهد داشت. من نیز برای انتخاب رشته ی دانشگاهی خود علاقه را در اولویت قرار دادم. با شروع دوران دبیرستان علاقه بنده به فراگیری دانش پزشکی بیشتر شد. کسب اطلاعات در این زمینه برای من جایگاه ویژه ای داشت لذا در انتخاب رشته ی دانشگاه نیز تصمیم گرفتم در یکی از شاخه های گروه علوم پزشکی تحصیل کنم.

رشته ی پرستاری رشته ای است که تمام نیازهایم برای کسب مهارت ها و اطلاعات پزشکی را بر آورده می سازد. بعنوان دانشجوی این رشته سعی دارم تا تنها به خواندن دروس دانشگاهی اکتفا نکنم و مقالات و کتاب های معتبری را نیز که مرتبط با سر فصل های دروس ارائه شده می باشد، مطالعه نمایم. تلاش و پشتکار در هر رشته ای علاقه را نیز بدنبال خواهد داشت و قطعاً داشتن علاقه می تواند برای ایجاد شغل مفید باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اهمیت دانش سلامت و بهداشت فردی، رشته های مربوط به علوم پزشکی در سراسر جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. رشته ی پرستاری نیز از این جهت تنها به اجرا کردن مهارت ها در محیط بیمارستان محدود نمی شود، یک پرستار می تواند به عنوان یک آموزش دهنده در رابطه با مسائل پزشکی به ارتقاء دانش سلامت افراد جامعه کمک کند. داشتن مطالعات آزاد در کنار دروس دانشگاهی حس پویایی را در دانشجو ایجاد خواهد کرد و من نیز سعی می کنم تا با بهره گیری از کتاب های موجود در کتابخانه ی دانشگاه، زمانی را به مطالعه ی آزاد اختصاص دهم.


یک تحلیلی به ما ایرانی ها نسبت داده اند که می گوید علم ایرانی ها به اندازه اقیانوسی با عمق یک متر است! اگر ما دو متر از وسعت اقیانوس اما با عمق هزارمتر داشته باشیم، مکمل یکدیگر خواهیم بود. اگر هرکس در هر رشته ای سطح وسیعی را اشغال کند، اطلاعات داشته باشد ولی عمق نداشته باشد مسلماً به نتیجه نخواهد رسید.


خوشبختانه در دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل هستم به تحصیل و ایجاد حس آرامش در دانشجویان، خصوصاً دانشجویان دختر بها داده می شود. امکانات تحصیلی از جمله وجود کتابخانه ای جامع و امکانات رفاهی چون وجود سلف و خوابگاه دانشگاهی، تحصیلی بی دغدغه را برای دانشجویان فراهم خواهد کرد اما اشکالی که نه تنها در دانشگاه من بلکه در بسیاری از دانشگاه های سراسر ایران دیده می شود، وجود مسئله مدرک گرایی است. دانشجویان خواندن دروس خود را به شب امتحان موکول می کنند و یا کلاس های درسی به صورت استاد محور برگزار می شود.

متاسفانه بحثی موجود نیست تا دانشجویان در آن شرکت کنند در صورتی که ایجاد حس علاقمندی به دروس و رشته ی دانشگاهی در گرو شکل گیری بحث ها و بیان نظرات است. شاید مهم ترین دغدغه ی دانشجویان یعنی نبود بازار کار مناسب به دلیل نبود همین پویایی در کلاس های درسی است. امید است به اهمیت جایگاه دانشجو در ایران بیش از گذشته بها داده شود زیرا دانشجو اگر بدون دغدغه تنها به فراگیری دانش بپردازد، بازار کار مناسب خود را نیز جویا خواهد شد. در پایان امیدوارم که روزی دانشگاه در ایران به محلی برای کسب دانش تبدیل شود نه مکانی برای به دست آوردن مدرک.


 *اشتغال مهمترین دغدغه دانشجویان است

فاطمه بامدادی علی آبادی دانشجوی کارشناسی مدیریت بیمه که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرستان رودبار مشغول به تحصیل است بمناسبت روز دانشجو در گفتگو با ما چنین اظهار داشت: علاقه بسیاری به علوم تربیتی داشتم اما به دلیل برخی مسائل همچون دوری راه و تاهل، رشته مدیریت بیمه که به روحیات و رشته مورد علاقه ام نزدیک بود را انتخاب کردم. دلایل متعددی برای ادامه تحصیل، بعد از ۱۲ سال دارم که یکی از آنها درک بهتر فرزندانم در آینده آنهاست. دانشگاه آزاد رودبار علاوه بر روز ۱۶ آذر که روز دانشجو نام گذاری شده است، در مناسبت های دیگر هم سمینار، جشن و همایش هایی در دانشگاه سما برگزار میکند اما بنده به دلیل مشغله هایی که دارم نمی توانم در این مراسمات شرکت کنم، در گذشته دو یا سه بار در این جشن ها حضور داشته ام.

اساتید بسیار خوبی در این دانشگاه مشغول به تدریس هستند اما متاسفانه ما دانشجوها به دلیل مشکلات و دغدغه هایی که داریم کمتر می توانیم در کلاس ها حضور پیدا کنیم. برای مثال امروز اولین جلسه ای است که درکلاس شرکت کرده ام و دلیلش هم دو فرزندم هستند؛ رسیدگی و کمک به آنها در دروس از معضلات بنده و علت  تاخیر در حضورم به کلاس هاست اما به دلیل اینکه ترم آخر هستم سعی دارم که در تمامی جلسات حاضر شوم. شهریه بالا و تشکیل نشدن دائم کلاس ها از مشکلات این دانشگاه به حساب می آیند که در خصوص مورد دوم، سخت گیری دانشگاه نسبت به حضور مداوم در کلاس ها می تواند چاره ساز باشد.

شهریه، از دغدغه های این روزهای دانشجو می باشد، اگر مبلغ شهریه را تسویه نکنیم نمی توانیم انتخاب واحد کنیم با اینکه رشته مدیریت کم هزینه ترین رشته دانشگاه می باشد و امکان قسط بندی شهریه وجود دارد، بازهم پرداخت آن دشوار است. در بحث های کلاسی بین دانشجوها و استاد شرکت می کنم و این گونه بحث ها را مفید می دانم؛ در کلاس های استاد قاسمی که از نظر بنده یکی از اساتید نمونه هستند، این مشارکت ها بسیار جذاب و باب میل دانشجویان است. ایشان به حضور در کلاس اهمیت می دهند و از کمک به دانشجویان مشتاق علم دریغ نمی کنند. به عنوان سخن پایانی از مسئولینی که این هفته نامه را می خوانند تقاضایی دارم، اشتغال…

برای اینکه از پس هزینه های تحصیل خود برآیم و آن را نصفه رها نکنم احتیاج به شغل و کار دارم، اکنون ۳۳ سال دارم و می توانم مشغول به کار شوم اما باتوجه به اینکه امروزه شرایط سنی از ملاک های استخدام می باشد، چند سال دیگر نمی توانم جایی کار کنم. اگر در همین نهاد یا در شهرستان رودبار کاری به صورت نیمه وقت انجام دهم می توانم نیمی از شهریه دانشگاهم را تامین کنم.


*عدم حضور مستمر دانشجویان در کلاس ها مهمترین مشکلات دانشگاههاست

هوشنگ کاظمی دانشجوی ۵۱ ساله کارشناسی تکنولوژی برق از دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودبار در گفتگو با شکوفه های زیتون بمناسبت ۱۶ آذر(روز دانشجو) گفت: باتوجه به شناختی که از اساتید این دانشگاه داشتم، این دانشگاه را برای ادامه تحصیل و رشته برق را به دلیل علاقه، بازار کار و سطح بالای علمی انتخاب کردم. هرچه پیش می روم متوجه دنیای بی پایان این حرفه می شوم. پس از اخذ دیپلم، مسئول برق نیروگاه شدم و پس از چندسال، تلاش بر افزایش سطح علمی خود داشتم البته به لحاظ عملی مشکلی ندارم اما در زمینه تئوری باید تلاش کنم تا به سطح مقبول دست یابم. سرزدن به محله قدیمی، آشنایی و شناخت مسئولان دانشگاه و در مجموع با آینده نگری، ادامه تحصیل در این دانشگاه را نیاز دانستم. بازار کار رشته برق بستگی به شخص و به اینکه در چه جاده ای افتاده باشد دارد برای مثال اگر کسی نخواهد تجربه کسب کند نمی تواند موفق در این شغل و حرفه باشد پس آموزش، نیاز اولیه است. زمانی که شخصی از آموزش های لازم، تجربه و علم بالا بهرمند شد نوبت به عمل می رسد یعنی باید مشغول به کار شد. از نظر بنده موفقیت در این رشته حدوداً ۷۰ درصد بیشتر از رشته های دیگر می باشد. جوانان باید تلاش بیشتری کنند تا بتوانند انگیزه ای در خود و نسل آینده ایجاد کنند.

سطح علمی دانشگاه به دانشجو بستگی دارد، سازمان سنجش به هر دانشگاه چارتی می دهد و تاکید دارد که مباحث رتبه بندی شده تدریس شود، دانشجو باید در کلاس حضور پیدا کند و استاد را به چالش بکشاند و فضای علمی ایجاد کند. این فضای علمی دو طرفه می باشد که هم به توانمندی، دانش و قدرت بیان استاد و هم به توقع دانشجو از استاد بستگی دارد. همیشه در بحث های کلاسی بین استاد و دانشجو شرکت می کنم. عدم حضور مستمر دانشجویان در کلاس از مهمترین مشکلات دانشگاههاست.

در زمینه بهبود مسائل آموزشی استاد به تنهایی نمی تواند برنامه هایی اجرا کند، دانشجو هم باید مکمل این برنامه ها باشد. دانشجو و کادر مدیریت هر دو باید ایده ای داشته باشند. مشکلات مالی در زمینه پرداخت شهریه و منابعی همچون کتاب که باید تهیه شود و شاغل بودن از دغدغه های دانشجویان است؛ دانشجویانی که علاوه بر تحصیل مشغول به کار هستند، ساعات کاری و عدم حضور به موقع در کلاس از معضلاتشان می باشد. در پایان برای تمام دانشجوها و شما اصحاب رسانه که در تلاش شناساندن مسائل آموزشی به همگان هستید آرزوی موفقیت دارم و به تمام دانشجویان عزیز می گویم که به فکر مدرک نباشند تمرکز بیشتری بر آموزش داشته باشند و سطح علمی خود را افزایش دهند. یک تحلیلی به ما ایرانی ها نسبت داده اند که می گوید علم ایرانی ها به اندازه اقیانوسی با عمق یک متر است! اگر ما دو متر از وسعت اقیانوس اما با عمق هزارمتر داشته باشیم، مکمل یکدیگر خواهیم بود. اگر هرکس در هر رشته ای سطح وسیعی را اشغال کند، اطلاعات داشته باشد ولی عمق نداشته باشد مسلماً به نتیجه نخواهد رسید. جوانان باید تلاش کنند و نباید مایوس و نگران آینده باشند زیرا آینده ممکن است دست خوش هزاران تغییر شود. باید هدفی را انتخاب کرد و برای رسیدن به آن سختی های زیادی را تحمل کرد اما در آخر رسیدن به هدف و بهره برداری از آن بسیار لذت بخش می باشد.


 

*پس از قطع بودجه سلف دانشگاههای کشور در دولت نهم، سلف دانشگاه ما تعطیل شد

مجید لطفعلی پور دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران که در بخش انتشارات دانشگاه آزاد رودبار مشغول به فعالیت است در مصاحبه با ما اینگونه گفت:

به دلیل دانشجویانی که در سال ۱۳۳۲ به شهادت رسیدند، ۱۶ آذر به عنوان روز دانشجو نام گذاری شد. در این روز هر دانشگاهی فعالیت هایی انجام می دهد، دانشگاه آزاد شهرستان رودبار هم هرساله این مراسمات را به نحو احسنت برگزار می کند برای مثال در این روز جشن، جُنگ های شادی، تقدیر و تشکر از دانشجویان برتر و اهدای لوح و برنامه هایی از این قبیل برگزار می شود. به دلیل وسعت دانشگاه، نشست های زیادی در سال های اخیر برگزار شده است.

با توجه به در نظرگیری مشکلات مالی که اخیراً گریبان گیر مردم شده است، هزینه های دانشگاه هم افزایش پیدا کرده است که از مشکلات دانشجویان به حساب می آید، همچنین هزینه های تحصیل، هزینه های جانبی و اشتغال از دغدغه دانشجوها است. مهندسی عمران و علوم سیاسی از رشته های مورد علاقه بنده هستند اما الویت اولم رشته عمران بود. متاسفانه باتوجه به رویدادهای اخیر، اشباع شدن و برخی مسائل دیگر بازار کار این حرفه به خصوص در شهرستان بسیار ضعیف شده است. در گذشته از سلف دانشگاه استفاده می کردم اما بعد از دولت نهم که بودجه دانشگاه ها در خصوص سهمیه دانشجویان همچون قند، شکر، روغن نباتی و ملزومات غذایی قطع شد دیگر برای دانشگاه مقدور نبود که با هزینه خود برای دانشجویان، غذایی با هزینه اندک تهیه کند به همین سبب سلف تعطیل شد. کتابخانه دانشگاه آزاد رودبار یک کتابخانه بسیار کامل و مجهزی است که کتاب ها و مقالات متعددی در آن وجود دارد.


*دوران دانشجویی سراسر خاطره است

حمیده حسن پور سرخنی دانشجوی رشته حقوق دانشگاه پیام نور منجیل در گفتگو با ما این چنین گفت:

نزدیکی به محل زندگی و استادان با معلومات بالا و دلسوز از دلایلم برای انتخاب این دانشگاه هستند همچنین اساتید زمان زیادی به دانشجویان اختصاص می دهند و پاسخگوی سوالات دانشجوها هستند. در مجموع، سطح علمی بالا و محیط آموزشی مطلوبی دارد، پیشنهاد می کنم بخش آموزش و ریاست دانشگاه، زمان دروس تخصصی را افزایش دهند زیرا این مهم کیفیت تدریس اساتید را بالا می برد. علاقه بسیاری به رشته حقوق داشتم اما اطلاعاتم در این زمینه محدود بود، همین امر سبب شد که به ادامه تحصیل در این رشته بپردازم. از دیدگاه بنده بازار کار این حرفه عالیست و امیدوارم بتوانم در آزمون وکالت پذیرفته شوم، رسیدن به مدارج بالا از اهداف من می باشد تا در صورت امکان در همین نهاد مشغول به کار شوم. قبولی در آزمون وکالت و یافتن شغلی مناسب، دغدغه های دانشجویان حقوق است.

همیشه در بحث های کلاسی شرکت می کنم و جزء فعالان می باشم. روز ۱۶ آذر به پاس بزرگداشت یاد سه دانشجو به نام های مصطفی بزرگ نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت رضوی که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران و بریتانیا در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در دانشگاه تهران به شهادت رسیدند گرامی داشته می شود. در این روز دانشگاه پیام نور منجیل به برگزاری جشن، سرود و تئاتر می پردازد. سمینار و همایش هایی در زمینه های کارآفرینی، خلاقیت، ازدواج آسان و معیارهای ازدواج در دانشگاه برگزار می شود. کتابخانه این دانشگاه متشکل از کتب حقوقی و کتاب های بسیار دیگری می باشد و تمامی دانشجویان به عضویت آن درآمده اند. دوران دانشجویی سراسر خاطره است جا دارد اینجا از استادان بسیار خوبم آقای دکتر صادقی و آقایان غلامپور، پورشعبان، فرزانه و کاظمی تشکر کنم. در انتها از هفته نامه شکوفه های زیتون که زمانی را به ما دانشجویان اختصاص داده است کمال تشکر را دارم.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :