شکوفه های زیتون-نگاهی می اندازیم به انتخابات ها، سالگردها، رقابت ها، جوایز و به طور کلی رویدادهایی که در سال ۲۰۱۹ شاهد آنها خواهیم بود:


ژانویه:

قانون سقط جنین در ایرلند

از ۱ ژانویه سقط جنین در ایرلند که پارلمان ایرلند در ماه دسامبر آن را تصویب کرد، اجرایی می شود. سقط جنین در این کشور کاتولیکی مجازاتی تا ۱۴ سال زندان داشت و زنان ایرلندی حتی در صورت بارداری بر اثر تجاوز، اجازه سقط نداشتند.

طبق این قانون، اگر حیات زن به دلیل بارداری به خطر افتاده باشد یا وضعیت جنین مناسب نباشد، اجازه سقط از ماه چهارم بارداری به بعد هم داده می‌ شود.

آغاز به کار رئیس جمهور جدید برزیل

«جائر بولسونارو» یا «ترامپ برزیل» که فردی پوپولیست و راستگرای افراطی و طرفدار شکنجه و اسلحه است و در انتخابات ۲۰۱۸ پیروز شد، ۱ ژانویه سوگند می خورد و دوره ۴ ساله ریاست جمهوری خود را آغاز می کند.

کنگره جدید آمریکا

اعضای صد و شانزدهمین کنگره آمریکا برای نخستین بار از زمان پیروزی دموکرات ها در کسب اکثریت در مجلس نمایندگان در سال ۲۰۱۸ با هم دیدار می کنند و سطح جدیدی از مخالفت های سیاسی را در مقابل ترامپ به نمایش می گذارند. (۳ ژانویه)

انتخابات ریاست جمهوری گینه بیسائو

انتخابات ریاست جمهوری گینه بیسائو که قرار بود دسامبر ۲۰۱۸ برگزار شود، به زمانی در سال ۲۰۱۹ موکول شده است.

حضیض خورشیدی

اوج و حضیض خورشیدی موقعیتی در مدار زمین یا هر جِرم دیگر به دور خورشید که در آن، جرم مورد نظر در دورترین و نزدیک‌ ترین فاصله از مرکز خورشید قرار گیرد در ساعت ۵:۱۹ صبح به وقت گرینویچ رخ می دهد. (۳ ژانویه)

گلدن گلوب

هنرمندان و ستاره های هالیوودی از «نیکول کیدمن» گرفته تا «مایکل داگلاس» برای اعلام اسامی برندگان گردهم می آیند. (۶ ژانویه)

نرخ بهره منطقه یورو

نخستین نشست روسای بانک مرکزی اروپا در سال جاری برگزار می شود و انتظار می رود در آن برای پایان دادن به سیاست دراز مدت «سرکوب افزایش نرخ بهره» تصمیم گیری شود. (۲۴ ژانویه)

پنجره نقل و انتقالات

باشگاه های فوتبال انگلیس پیش از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات به سمت انعقاد قرارداد با بازیکنان جدید هجوم می برند. (۳۱ ژانویه)


فوریه:

ان تی ۷

سیارک ان تی۷ که در سال ۲۰۰۲ توسط فضانوردها کشف شده بود، به کره زمین بسیار نزدیک می شود. نمایندگان ناسا احتمال برخورد این دو را رد کرده اند. (۱ فوریه)

انتخابات ریاست جمهوری السالوادور

دور اول انتخابات ۳ فوریه برگزار می شود و اگر هیچ یک از کاندیداها اکثریت آرا را به دست نیاورند دور دوم در ماه مارس برگزار خواهد شد.

نرخ بهره انگلیس

نشست کمیته  سیاست پولی بانک مرکزی  انگلیس برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ برگزار می شود. (۷ فوریه)

انتخابات سراسری نیجریه

انتخابات سراسری نیجریه برای تعیین رئیس جمهور و اعضای مجمع ملی برگزار خواهد شد. حزب حاکم نیجریه «محمدو بوهاری» رئیس جمهور این کشور را برای انتخابات ۲۰۱۹ کاندید کرده است. (۱۶ فوریه)

انتخابات ریاست جمهوری سنگال

درحالی که شورای قانون اساسی سنگال ممکن است کاندیداتوری دو مخالف اصلی «مکی سال» رئیس جمهور این کشور را رد کند، مخالفان درخواست کردند انتخابات ریاست جمهوری عادلانه و شفاف برگزار شود. (۲۴ فوریه)

همه‌ پرسی لیبی

«عماد السایح» رئیس کمیسیون ملی عالی انتخابات لیبی ماه گذشته گفت که روند همه‌ پرسی درباره قانون اساسی این کشور در نیمه اول فوریه آغاز می‌ شود و رای‌گیری رسمی نیز در پایان فوریه صورت می‌ گیرد. (اواخر فوریه)


مارس:

انتخابات پارلمانی استونی

این انتخابات تکلیف ۱۰ کرسی پارلمان این کشور را روشن می کند. (۳ مارس)

انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی

«آندری کیسکا» رئیس جمهور کنونی اسلواکی برای دور دوم کاندید این انتخابات نخواهد شد. (۹ مارس)

مجمع محیط زیست سازمان ملل

با افزایش نگرانی ها از نبود زمان کافی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی، چهارمین مجمع در نایروبی برگزار خواهد شد. (۱۱ مارس)

برگزیت

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به تاخیر نیفتاده و این کشور بر اساس ماده ۵۰ معاهده لیسبون در ساعت ۲۳ این اتحادیه را ترک خواهد کرد. (۲۹ مارس)

انتخابات ریاست جمهوری اوکراین

رای دهندگان اوکراینی پای صندوق های رای می روند. (۳۱ مارس)

انتخابات محلی ترکیه

«کمال قلیچدار اوغلو» رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه گفت: انتخابات سال ۲۰۱۹ صحنه رقابت میان حامیان دو جبهه دموکراسی و انحصار طلبی خواهد بود. (۳۱ مارس)

انتخابات پارلمانی مالدیو

انتخابات سراسری آندورا

تمامی ۲۸ کرسی شورای عمومی این کشور به رای گذاشته خواهند شد. (آخر مارس یا اول آوریل)


آوریل:

انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی

نمایندگان پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) در ماه دسامبر و در جریان نخستین نشست خود به لایحه انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام در روز ۹ آوریل رأی مثبت دادند. (۹ آوریل)

انتخابات پارلمانی فنلاند

انتخابات پارلمانی ۲۰۱۹ قرار است در ۱۴ آوریل برگزار شود. فنلاند یک نظام چندحزبی دارد که در آن معمول نیست که یک حزب بتواند اکثریت مجلس را به دست بیاورد؛ بنابراین اکثر دولت های فنلاند با ائتلاف به تشکیل دولت می‌ پردازند.

انتخابات های اندونزی

انتخابات های ریاست جمهوری و پارلمانی در پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان برگزار خواهد شد. ۱۸۷٫۱ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند. (۱۷ آوریل)

پایان کار امپراتور ژاپن

«آکی هیتو» امپراتور ژاپن از قدرت کنار می رود و پایان دوره امپریالیستی این کشور را اعلام می دارد. در سال ۲۰۱۷ امپراتور ۹۳ گفت که سن بالایش دیگر به او اجازه ادامه مسئولیت هایش را نمی دهد. (۳۰ آوریل)

انتخابات سراسری هند

انتخابات سراسری هند در ماه آوریل یا می ۲۰۱۹ هفدهمین دوره از انتخابات سراسری مجلس لوک سابا (مجلس نمایندگان هند) در آندرا پرادش، آروناچال پرادش و سیکیم همزمان با انتخابات عمومی برگزار می‌ شود.


مه:

انتخابات های محلی انگلیس و ایرلند شمالی

در این انتخابات ۲۷۰ شورای محلی مستقیما ۵ شهردار کلان‌ شهر انگلیس به‌ علاوه ۱۱ شورای محلی ایرلند شمالی را انتخاب می‌ کنند. به استثنای مناطقی که تغییرات مرزی داشته‌ اند، در این انتخابات آنهایی که در انتخابات محلی سال ۲۰۱۵ شرکت داشتند می‌توانند در این رای‌ گیری شرکت کنند، و همزمان است با همان زمانبندی روز انتخابات سراسری ۲۰۱۵٫ (۲ مه)

انتخابات سراسری پاناما

انتخابات سراسری پاناما، ۵ مه برگزار می شود. با توجه به محدودیت های قانون اساسی، رئیس جمهور «خوان کارلوس ورلا» برای کاندیداتوری برای دومین دور صلاحیت ندارد.

انتخابات سراسری منطقه خودمختار مسلمانان‌نشین میندانائو، ۹ مه

انتخابات ریاست جمهوری لیتوانی

انتخابات ریاست جمهوری لیتوانی ۱۲ مه برگزار می شود. «دالیا گرایباسکایت»  رئیس جمهوری کنونی قادر به شرکت نیست.

انتخابات سراسری فیلیپین

همه استان ها فرماندارهای استانی خود را برای یک دوره سه ساله انتخاب می کنند که در ۳۰ ژوئن سوگند یاد خواهند کرد. (۱۳ مه)

انتخابات های پارلمانی اروپا

نخستین انتخابات های پارلمانی اروپا از زمان برگزیت در ۲۷ کشور عضو برگزار می شود. (۲۳ مه)

انتخابات های محلی و منطقه ای اسپانیا

اسپانیایی ها پای صندوق های رای می روند. در میان جالب ترین رقابت ها، انتخابات شهرداری در بارسلوناست که یکی از کاندیداها، «مانوئل والس» نخست وزیر سابق فرانسه است. (۲۶ مه)

انتخابات فدرال، پارلمانی و منطقه‌ای بلژیک

در انتخابات بلژیک تمامی ۱۵۰ عضو اتاق نمایندگان انتخاب می شوند. (۲۶ مه)

جام جهانی کریکت، ۳۰ مه

جام جهانی کریکت مسابقات جهانی ورزش کریکت است که توسط انجمن بین‌ المللی کریکت برگزار می‌ شود. این مسابقات از سال ۱۹۷۵ تاکنون هر چهار سال یک‌ بار انجام می‌ شود و تیم ملی کریکت استرالیا با ۵ قهرمانی پرافتخارترین تیم این مسابقات محسوب می‌ شود.

انتخابات پارلمانی چاد

انتخابات محلی و پارلمانی در این کشور مرکز آفریقا که مکررا به تعویق افتاده، ماه مه برگزار می‌ شود.

این نخستین انتخابات پارلمانی در جمهوری چاد از ۲۰۱۱ خواهد بود. این رای‌ گیری قرار بود ۲۰۱۵ برگزار شود اما مکررا با تعویق روبرو شده و دوره فعالیت پارلمان تمدید شد.

انتخابات فدرال استرالیا

استرالیایی ها در انتخابات، نیمی از نمایندگان مجلس سنا و کل نمایندگان مجلس نمایندگان را انتخاب می کنند.


ژوئن:

جام جهانی زنان

جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۱۹ هشتمین دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال زنان خواهد بود. این مسابقات به صورت دوره‌ ای و هر چهار سال یکبار و بین تیم‌ های ملی فوتبال زنان که عضو فدراسیون جهانی فوتبال فیفا هستند انجام می‌ شود. امسال در فرانسه برگزار می شود.( ۷ ژوئن)

انتخابات سراسری گواتمالا

رای دهندگان رئیس جمهور و اعضای کنگره را انتخاب خواهند کرد. «جیمی مورالس» رئیس جمهور این کشور از کاندیداتوری مجدد منع شده است. (۱۶ ژوئن)

انتخابات سراسری دانمارک

۱۷۹ عضو پارلمان دانمارک انتخاب خواهند شد. (۱۷ ژوئن)

جی ۲۰

ژاپن برای نخستین بار میزبان اجلاس سالانه بزرگ ترین اقتصادهای جهان گروه ۲۰ خواهد بود. (۲۸ ژوئن)


ژوئیه:

ویمبلدون با قوانین جدید آغاز می شود (۱ ژوئیه)

انتخابات مجلس مشاوران ژاپن، ژوئیه

سی‌ امین نشست سران ناتو، بلژیک (بروکسل)، ۲۲ ژوئیه

یازدهمین نشست گروه بریکس (BRICS)، برزیل، ژوئیه

اوت:

چهل و پنجمین نشست گروه ۷، فرانسه، ۲۵ تا ۲۷ اوت


سپتامبر:

سالگرد جنگ جهانی دوم

مراسم هشتادمین سالگرد پایانجنگ جهانی دوم در سراسر جهان برگزار خواهد شد و مهمترین مراسم در لهستان برگزار می شود. (۱ سپتامبر)

انتخابات میان دوره ای دومای روسیه

هفتمین انتخابات دومای روسیه برای پر کردن کرسی های خالی در دومای دولتی بین انتخابات ۲۰۱۶ و انتخابات ۲۰۲۱ برگزار می شود. (۸ سپتامبر)

جام جهانی راگبی

ژاپن به عنوان کشور میزبان در افتتاحیه بازی ها با مقابل روسیه قرار می گیرد. (۲۲ سپتامبر)


اکتبر:

انتخابات سراسری موزامبیک، ۱۵ اکتبر

انتخابات پارلمانی یونان

انتخابات پارلمانی این کشور پس از پایان دوره چهار ساله دولت برگزار خواهد شد. (۲۰ اکتبر)

انتخابات فدرال سوئیس

انتخابات های فدرال برای انتخاب تمامی اعضای هر دو مجلس مجمع فدرال برگزار خواهد شد. (۲۰ اکتبر)

انتخابات فدرال کانادا

انتخابات پارلمان سلفی با ۳۳۸ کرسی برگزار می شود. حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو در انتخابات ۲۰۱۵ حزب محافظه کاران به رهبری استفان هارپر را شکست داد. (۲۱ اکتبر)

انتخابات آرژانتین

رای دهندگان برای انتخاب رئیس جمهور و اعضای جدید پارلمان پای صندوق ها می روند. (۲۷ اکتبر)

انتخابات اوکراین

پارلمان اوکراین ۴۵۰ کرسی دارد اما برای کسب تنها ۴۲۳ کرسی رقابت می شود زیرا کریمه در دست روسیه است. (۲۷ اکتبر)

برکناری یونکر

رئیس جدیدکمیسیون اروپا منصوب می شود. (۳۱ اکتبر)

دیگر انتخابات های ماه اکتبر عبارتند از : انتخابات سراسری بوتسوانا، انتخابات سراسری نامیبیا، انتخابات پارلمانی تونس، انتخابات پارلمانی پرتغال، انتخابات پارلمانی هائیتی، انتخابات سراسری بولیوی، انتخابات سراسری ارگوئه، انتخاباتمجلس شورای اروپا عمان، انتخابات شورای ملی قطر

سی و پنجمین نشست آسه آن، تایلند

تایلند ۲ ماه پیش براساس یک سنت دیرینه در آسه آن به طور دوره ای ریاست اتحادیه جنوب شرق آسیا (آسه آن) را برعهده گرفت. طبق گزارش وزارت خارجه تایلند این کشور باید درسال ۲۰۱۹ حداقل ۱۷۰ نشست منطقه ای آسه آن را در سطوح مختلف کارشناسی تا وزیران به همراه اجلاس سران در اتحادیه در زمینه های مختلف اقتصادی و سیاسی و اجتماعی میزبانی کند.(اکتبر و نوامبر)


نوامبر:

تحریم های اروپا علیه ونزوئلا منقضی می شود

اقدامات تنبیهی علیه ونزوئلا که از نوامبر ۲۰۱۷ توسط اتحادیه اروپا اعمال شده، منقضی می شود. (۱۱ نوامبر)

سی و یکمین نشست سازمان همکاری‌ های اقتصادی آسیا–اقیانوسیه (اَپک)، شیلی

شیلی میزبان دور بعدی نشست اپک خواهد بود. (۱۶ و ۱۷ نوامبر)

انتخابات پارلمانی لهستان

در انتخابات پارلمانی لهستان در ماه نوامبر تمامی ۴۶۰ عضو مجلس سفلی و ۱۰۰ سناتور انتخاب خواهند شد.


دسامبر:

جایزه صلح نوبل

جایزه نوبل صلح اعطا می شود. (۱۰ دسامبر)

جنگ ستارگان

قسمت پایان جنگ ستارگان پخش می شود. (۱۹ دسامبر)

انتخابات هایی که در ماه دسامبر برگزار می شوند عبارتند از: انتخاب ریاست جمهوری تونس، انتخابات پارلمانی ازبکستان، انتخابات ریاست جمهوری کرواسی، انتخابات ریاست جمهوری لتونی، انتخابات ریاست جمهوری مقدونیه، انتخابات ریاست جمهوری ‌مالت.

این خبر را به اشتراک بگذارید :