شکوفه های زیتون- هفته گذشته رئیس‌جمهوری لایحه بودجه ۹۸ را تقدیم مجلس کرد. لایحه‌ای که انتقادات مختلفی به آن وارد است. برای تحلیل لایحه بودجه ۹۸، ابتدا باید به تحلیل لایحه اولی که دولت چندی پیش تنظیم کرده بود، اشاره کرد و بعد لایحه تقدیمی را مورد بررسی قرار داد. در لایحه‌ی اولیه که دولت ارائه داد، ایرادات اساسی مشاهده می‌شد. ایراد اصلی و اولیه به لایحه اول، انبساطی بودن و رشد ۱۸، ۱۹ درصدی آن بود. در آن لایحه، بودجه عمومی دولت روی ۴۳۳ هزار میلیارد تومان دیده شده بود. این به معنی هزینه‌های انبساطی است. اما در وضعیتی که کشور در تحریم به سر می‌برد، دولت باید مدیریت هزینه کند و جرات داشته باشد هزینه‌های زائد و اضافی را حذف کند.

خود دولت می‌گوید که در کشور نهادهای موازی وجود دارد. خب چه کسی باید این نهادهای موازی و هزینه‌های آنها را کاهش دهد و مدیریت کند؟ شورای هماهنگی سه قوه تشکیل شد، حداقل مسئولان می‌توانستند در همان شورا، نهادهای موازی که بودجه زیادی را مصرف می‌کنند، شفاف و مسئولیت‌پذیر نیستند را مورد بررسی قرار دهند. به طور مثال ۱۷ دستگاه برای مبارزه با فساد داریم، اما زمانی که گفته می‌شود،‌ فساد گسترش یافته است، هیچ کس پاسخگو نیست. همچنین نهادهای فرهنگی موازی زیادی در کشور وجود دارد، اما زمانی که صحبت از آسیب فرهنگی و اجتماعی می‌شود، توپ به زمین نهاد دیگر پرت می‌شود و باز هم کسی پاسخگو نیست.


نگاهی به اولویت های بودجه سال ۹۸؛ تلاش برای گذر از روزهای سخت


این در حالی است که وضعیت بودجه باید انقباضی باشد. البته زمانی که صحبت از بودجه انقباضی می‌شود، منظور اعتبارات هزینه‌ای است نه عمرانی. اصولا ۹۰ درصد بودجه شامل اعتبارات هزینه‌ای می‌شود؛ اعتبارات هزینه‌ای هم به معنی حقوق و دستمزد است. بنابراین انصاف نیست که در شرایط تحریم که قدرت خرید تحت فشار است و با رکود در اقتصاد مواجهیم، اعتبارات هزینه‌ای مانند شرایط عادی بسته شود. در واقع این اعتبارات باید براساس شرایط غیرعادی تنظیم می‌شدند، اما می‌بینیم که چنین چیزی دیده نشده است.

*افزایش حقوق ۲۰ درصد

نوبخت پیش‌تر افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده را ۲۰ درصد اعلام کرده است. این به معنی قبول عقب ماندگی حقوق از تورم در سال آتی خواهد بود. قیمت نفت در سال آینده نیز در حدود ۵۴ دلار تعیین شده است. با این وصف ایران بدبینانه ترین پیش بینی را در مورد قیمت نفت در سال آینده دارد.

*خبری از افزایش قیمت سوخت نیست

امروز بیژن زنگنه اعلام کرده است که در سال آینده افزایش قیمت سوخت پیش بینی نشده است. به این ترتیب استفاده از کارت سوخت در ویژه‌ترین حالت با سهمیه بندی همراه است نه افزایش قیمت. زنگنه درباره وضعیت نفت در لایحه بودجه ۹۸ گفت: دولت به دنبال کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی در بودجه است. به همین دلیل مالیات ها در سال آینده افزایش پیدا کرده است.

وی بیان کرد: در بخش هزینه‌های بودجه باید تحولاتی ایجاد شود و براساس صحبت های رییس جمهوری باید با اصلاح ساختار به دنبال کاهش هزینه ها باشیم. وزیر نفت تاکید کرد در لایحه بودجه سال آینده قیمت حامل های انرژی تغییری نکرده است. «در برخی موارد قیمت برآورد شده در بودجه سالانه تغییر می کند؛ به طور مثال امسال هر بشکه نفت بیش از ۷۰ دلار به فروش می رسد در حالی که در بودجه ۵۵ دلار در نظر گرفته شده بود اما نرخ ۵۴ دلار برآورد شده برای لایحه بودجه سال آینده متعارف است».

وزیر نفت در پاسخ به اینکه با اصلاحات انجام گرفته بر لایحه بودجه وابستگی به نفت کاهش پیدا کرد، توضیح داد: این بخش تغییر چندانی نداشت اما هزینه ها تا حدودی کاهش پیدا کرد.

وی افزود: میان اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بودجه ایران کمترین وابستگی را به نفت دارد و در مقایسه با کشورهای همسایه در وضعیت خوبی قرار گرفته اما سیاست کلان کشور کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی است.

*سقف معافیت مالیاتی؛ ۲ میلیون و سیصد هزار تومان در ماه

سهم سازمان امور مالیاتی از بودجه سال بعد ۵ هزار و ۶۴۰ میلیارد و ۷۷۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است. در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده (۱۳۹۸)، سهم سازمان امور مالیاتی از بودجه کل کشور مبلغ ۵ هزار و ۶۴۰ میلیارد و ۷۷۰ میلیون تومان برآورد شده است. این مبلغ در سال جاری (۱۳۹۷) ۲ هزار و ۸۱۳ میلیارد و ۹۴۰ میلیون تومان بوده است. سهم سازمان امور مالیاتی از بودجه سال ۱۳۹۶ هم ۲ هزار و ۱۷ میلیارد و ۶۹ میلیون تومان بوده است که عملکرد آن ۵۳ میلیارد و ۱۰۴ میلیون تومان برآورد شد.

بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در قالب لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، دولت سقف معافیت مالیاتی سالانه را دویست و هفتاد و شش میلیون ریال اعلام کرد. به این ترتیب سقف معافیت مالیاتی ماهانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود. این سقف نسبت به پیش بینی صورت گرفته در قانون بودجه سال جاری تغییری نکرده است.

*وام ازدواج؛ ۱۵ میلیون تومان

بر اساس تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۹۸ دولت سقف وام ازدواج را ۱۵میلیون تومان و با بازپرداخت ۵ساله تعیین کرد. به منظور حمایت از ازدواج جوانان، دولت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را موظف کرد تا همه بانکها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع تمام منابع در اختیار پس انداز، جاری و سپرده قرض الحسنه بانکها در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.

*عوارض خروج از کشور؛ ۲۲۰ هزار تومان

بر اساس لایحه پیشنهادی بودجه ۹۸، عوارض خروج از کشور برای هر نفر ۲۲۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

رقم پیشنهادی برای عوارض خروج از کشور نسبت به سال گذشته تفاوتی ندارد. همچنین عوارض خروج زائران حج تمتع و عمره معادل ۱۱۰ هزار تومان و عوارض خروج زائران عتبات عالیات برای خروج از مرزهای هوایی ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان و برای مرزهای زمینی و دریایی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است.

بر اساس این لایحه، عوارض خروج زائران عتبات عالیات (زائران اربعین) که از تاریخ ۲۴ شهریور ۹۸ تا ۱۲ آبان ۹۸ از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج شوند از پرداخت عوارض خروج معاف می‌شوند. این ارقام برای سفر دوم به میزان ۵۰ درصد و سفرهای سوم و بیشتر به میزان ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت.

*پرداخت جریمه غیبت سربازی متوقف شد

دریافت جریمه غیبت سربازی به منظور اعطای معافیت به مشمولان خدمت وظیفه عمومی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پیش بینی نشده است. در عین حال قرار است یارانه سه دهک جامعه توسط استانداران حذف شود. در هر صورت یارانه کسانی که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند، قطع نخواهد شد.

*در لایحه بودجه ۹۸، بودجه کدام نهاد‌ها و سازمان‌های غیر دولتی افزایش یافته است؟

بودجه تعدادی از نهاد‌ها و سازمان‌های غیردولتی از جمله مرکز ملی فضای مجازی، ستاد مرکزی راهیان‌نور، بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع‌مقدس، دفتر تبلیغات حوزه علمیه‌ قم، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و سازمان صدا و سیما برای سال ۹۸ بر اساس پیشنهاد دولت افزایش یافته است.

-مرکز ملی فضای مجازی که در سال ۹۰ و با حکم رهبر انقلاب اسلامی تأسیس شد، امسال ۲۴ میلیارد و ۶ میلیون تومان بودجه داشت، اما این بودجه در لایحه بودجه سال ۹۸ به ۴۵ میلیارد و ۳۵۱ میلیون تومان افزایش یافته است.

-رقم اضافه شده به بودجه سازمان صداوسیما نیز قابل توجه است. بودجه این سازمان سال ۹۷، هزار و ۸۷۶ میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان بود که در لایحه بودجه سال آینده هزار و ۹۸۸ میلیارد و ۵۱۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است.

-اما سهم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از بودجه سال ۹۷، ۱۳۴ میلیارد تومان بود که برای سال آینده به ۱۵۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

-بودجه مرکز خدمات حوزه‌های علمیه هم امسال ۸۹۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بود. این رقم در بودجه سال آینده هزار و ۴۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است.

-بودجه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی زیر نظر حجت‌الاسلام علی‌اکبر ارشاد که در سال ۷۳ تأسیس شده برای سال ۹۷، ۱۵ میلیارد و ۵۸۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود که امسال این رقم به ۱۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است.

-مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی سال ۹۷، ۶۳میلیارد و ۳۲۴ میلیون تومان بودجه دریافت کرد که این رقم در بودجه سال ۹۸ به ۷۰ میلیارد و ۴۵۴ میلیون تومان رسیده است.

-در بخش نظامی، افزایش بودجه برای نهادهایی وجود دارد. سهم ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از بودجه امسال ۲۰ هزار و ۲۳۶ میلیارد و ۱۹۷ میلیون تومان بود که برای سال آینده به رقم ۲۵ هزار و ۴۷۱ میلیارد و ۸۶۴ میلیون تومان رسیده است.

-بودجه سازمان بسیج هم برای سال آینده بیشتر شده است. این سازمان امسال هزار و ۳۱۰ میلیارد و ۴۸۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بودجه گرفته که در صورت تصویب نهایی مجلس، سال آینده این رقم به هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

-وضعیت بودجه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه نیز در لایحه پیشنهادی سال آینده بهتر شده است. این نهاد برای سال ۹۷، ۱۰۲ میلیارد و ۱۹۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بودجه گرفت که برای سال آینده به ۱۱۴ میلیارد و ۱۳۹ میلیون تومان رسیده است.

-ستاد مرکزی راهیان نور هم که امسال ۲۲ میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان بودجه داشته، برای سال آینده ۲۵ میلیارد تومان بودجه خواهد گرفت.

-همچنین بسیج سازندگی سال ۹۷، ۲۶ میلیارد و ۴۶۵ میلیون تومان بودجه دریافت کرد که این رقم در لایحه بودجه سال ۹۸ به ۲۹ میلیارد تومان رسیده است.

-برای قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیا هم در لایحه بودجه سال آینده ۳۳۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون بودجه پیش‌بینی شده است. در حالی که این رقم در بودجه امسال ۲۵۹ میلیارد تومان بود.

-بودجه نیروی انتظامی نیز امسال افزایش داشته است. سال ۹۷، ۱۵ هزار و ۱۳ میلیارد و ۱۱۹ میلیون تومان به نیروی انتظامی بودجه اختصاص داده شد که امسال به ۱۵ هزار و ۷۳ میلیارد و ۴۱۷ میلیون تومان افزایش یافته است.

-همچنین بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس که امسال ۷۰ میلیارد و ۲۶۸ میلیون تومان از بودجه سهم داشت، در صورت تصویب نهایی مجلس برای سال آینده ۷۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بودجه دریافت خواهد کرد. بودجه حوزه علمیه‌ قم، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و سازمان صدا و سیما برای سال ۹۸ بر اساس پیشنهاد دولت افزایش یافته است.

*نگاهی به بودجه سپاه و ارتش در سال آینده

خبر آنلاین نوشت: بودجه در نظر گرفته شده برای دفاع در سال آینده رقم ۳.۶ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال ۹۷ عملا به نصف تقلیل یافته و حتی از دو سال گذشته نیر کمتر شده است. ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در بودجه سال آینده خود کاهش محسوسی را شاهد است؛ ۱۰.۲ هزار میلیارد تومان بودجه‌ای است که دولت برای این نهاد در نظر گرفته است که هزار میلیارد از سال گذشته کمتر شده است اما نسبت به سال ۹۶ همچنان رقم بزرگ‌تری است.

دیگر نهاد نظامی کشور یعنی سپاه پاسداران برخلاف دو مورد قبلی افزایشی ۵ هزار میلیاردی را در رقم بودجه خود به همراه داشته است و رقمی معادل ۲۵٫۵ هزار میلیارد تومان در ردیف بودجه این نهاد درج گردیده است که تقریبا نسبت به دو سال قبل ۲٫۵ برابر شده و بیشتر از دو برابر کل بودجه ارتش می‌باشد. بودجه ستاد کل نیروهای مسلح اما به شدت کاهش پیدا کرده است و از ۳ هزار میلیاردی که در سال ۹۷ برای آن در نظر گرفته شده بود، به رقم  ۰٫۴ هزار میلیارد تومان برای سال آینده رسیده است .

در دیگر بخش‌ها نیز می‌توان به سازمان بسیج و قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص) اشاره کرد که هر دو مورد افزایش کمی داشته‌اند و در  سال آینده به ترتیب مقدار ۱٫۳۳ و ۰٫۳۳ هزار میلیارد تومان برای مصارف هر یک در نظر گرفته شده است. بودجه وزارت اطلاعات نیز با افزایش نسبتا قابل توجهی همراه بوده است. با بررسی جامع بودجه پیشنهادی دولت می‌توان گفت که بودجه نظامی کشور نسبت به سال جاری حدودا ۳۰ درصد کمتر شده است و وزارت دفاع نیز به عنوان عاملی مهم و تامین‌کننده نیروهای نظامی، نصف سال گذشته منبع جهت توسعه در اختیار دارد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :