شکوفه های زیتون- امروزه آنچه که با شنیدن لغت «پزشکى»، «طبابت» و یا «دکتر» بى درنگ به اذهان اکثر ما خطور مى کند، مجموعه اى از روش هاى تشخیصى- درمانى است که در شفاخانه ها، کلینیک ها و اغلب مطب ها صورت می گیرد. پزشکان همواره با بهره گیری از بهترین روش ها برای درمان بیماران تلاش می کنند. علم پزشکی همواره با کشف راه های جدید روز به روز در حال تغییر و پیشرفت است تا بتواند بهترین و بیشترین خدمات را به انسان ها ارائه کند. به همین سبب روش درمان در طول این سالها دچار تغییر شده و برخی نیز به کلی منسوخ و یا کاربرد خود را از دست داده اند. اما در این میان برخی از علوم پزشکی هم وجود دارند که هیچگاه جایگاه خود را از دست نداده اند و از دیرباز تاکنون مورد اعتماد مردم و پزشکان قرار دارند که طب سوزنی از جمله این علوم است. درمانگران طب سوزنی بر این باور هستند که قرار دادن سوزن در بدن موجب تغییر انرژی و هدایت عصبی و ایجاد انرژی جدید مورد نیاز برای بهبود و درمان می شود. در دهه های پیش، این روش درمان سنتی، جدی گرفته نمی شد اما مطالعات اخیر نشان می دهد که طب سوزنی گزینه ای بسیار موثر برای درمان طیف گسترده ای از بیماری هاست. امروزه طب سوزنی نسبت به گذشته بیشتر مورد پذیرش قرار گرفته و حتی در برخی کشورها تحت پوشش شرکت های بیمه قرار دارد.

در شهرستان رودبار نیز دکتر گنجی زاده در شهر منجیل سالهاست در مطب شخصی خود طب سوزنی را به مردم و بیماران ارائه می کند. در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون به سراغ وی رفته ایم و در خصوص این علوم پزشکی شرقی به گفتگو نشسته ایم که در ادامه از نظر شما همراهان همیشگی خواهد گذشت. با ما همراه باشید.


*خودتان را معرفی کنید و کمی از سوابق خود بفرمایید.

محمدحسین گنجی زاده متولد ۱۳۴۶ در استان تهران هستم و از کودکی در استان گیلان و شهر رشت زندگی می کنم. دیپلم خود را از دبیرستان دکتر شریعتی رشت اخذ نمودم و فارغ التحصیل پزشکی دانشگاه جندی شاپور می باشم. از آذر سال ۱۳۷۴ در درمانگاه توتکابن رحمت آباد و شبکه بهداشت و درمان به مدت دو سال مشغول به خدمت بوده ام و پس از آن در مطب شخصی تمام وقت طبابت می نمایم.

*شما از جمله محدود پزشکانی هستید که در زمینه طب سوزنی فعالیت دارید. چه شد که به طب سوزنی روی آوردید؟

در سال ۹۰ انجمن علمی طب سوزنی ایران در هتل المپیک تهران فراخوان آموزش طب سوزنی گوش را اعلام کرد. بعد از شرکت در این فراخوان به آن علاقه مند شدم و طی دو سال و شرکت در کلاس های متعدد آن و دوره های آموزشی وزارت بهداشت و آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ایران موفق به کسب مهارت حرفه ای طب سوزنی گوش از این دانشگاه شدم و بعد از آن هم هر سال بارها برای تکمیل آموزشها در کلاس های انجمن و اساتید انجمن شرکت می کنم. و این مهارت را مدیون اساتید آنجا به خصوص جناب دکتر مجید فدائی، دبیر محترم انجمن و جناب دکتر حشمت نائب الرئیس انجمن هستم.

چهار سال قبل نیز با آقای دکتر طباطبایی، از اساتید بین المللی اروپا و چین آشنا شدم و در کلاس های ایشان بطور کامل شرکت نمودم و به اعتبار ایشان در آکادمی طب سوزنی پکن که مورد تایید WHO و از سطح آموزشی بالایی برخوردار است شرکت نموده ام و سه دوره تا کنون به چین سفر کرده ام و سال آینده نیز برای دوره ادونس و پیشرفته به چین سفر خواهم کرد تا تحصیلات تکمیلی آن را کسب نمایم.

*وضعیت طب سوزنی را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؟

حدود ۲۰ سال است که انجمن علمی طب سوزنی ایران در کشور شکل گرفته و پزشکان محترم و مسئول آنجا علیرغم تلاش فراوان نتوانسته اند با همکاری وزارت بهداشت آموزش طب سوزنی را در کشور دانشگاهی کنند.

فقط یک دوره اعزام ۲۰ دانشجو به چین برای آموختن طب سوزنی انجام شد. که آن هم حدود نیمی از دانش آموختگان به کشور باز نگشتند و با همت پزشکان انجمن، چند دوره پزشکان علاقمند دوره دو ساله را در سال های اخیر با هزینه شخصی برای آموختن طب سوزنی به چین اعزام کردند که آقای دکتر گلچیان از دانشگاه مشهد قبول زحمت هماهنگی آن را به عهده گرفته اند. علیرغم تمایل شدید پزشکان برای آموزش طب سوزنی و علیرغم تمایل رسانه ها و صدا و سیما برای شناساندن این روش درمان به بیماران و علیرغم تمایل بسیار مردم برای استفاده از این روش درمان، هنوز کارهای عملی زیادی از طرف وزارت بهداشت برای آموزش پزشکان یا اعزام دانشجو با بورس دولتی صورت نگرفته است. افرادی مانند من نیز که مهارت حرفه ای طب سوزنی را کوتاه مدت از وزارت بهداشت کسب کرده اند بایستی برای تکمیل آموزش با هزینه شخصی و بسیار بالا اقدام کنند و این جوابگوی نیاز جامعه نخواهد بود.

*طب سوزنی از چه سالی وارد ایران و شهرستان رودبار شد؟

اساتید من آقایان دکتر مجید فدائی و آقای دکتر طباطبائی حدوداً ۳۰ سال پیش در چین آموزش دیده اند.

آقای دکتر طباطبائی PHD طب سوزنی از دانشگاه نانجینگ چین هستند و این بزرگواران و همکارانشان از دهه ۶۰ در ایران مشغول خدمت بوده اند و خیلی از این بزرگواران با تشکیل انجمن علمی طب سوزنی و تشکیل کلاس های آموزش، این طب را به دیگر همکاران آموزش داده اند. من نیز از حدود هفت سال پیش مشغول به کار در طب سوزنی در کنار درمان معمول پزشکی شده ام و حدود ۱۲۰ نفر از پزشکان عمومی کشور طی چهار دوره در دانشگاه علوم پزشکی ایران، اصفهان و ارتش و دانشگاه شهید بهشتی موفق به کسب مهارت حرفه ای شده اند و در کشور مشغول به کار هستند.

*استقبال مردم شهرستان از طب سوزنی چگونه است؟

در گذشته با توجه به عدم آگاهی مردم از این شیوه درمان انرژی بسیاری را برای شناساندن و جلب اعتماد مردم و همکاران صرف می نمودم. اما   امروزه با توجه به گسترش علم طب سوزنی و افزایش دانش مردم و آگاه سازی صدا و سیما و نشریات و بازخورد افرادی که درمان شده اند، استقبال بسیار افزایش یافته است.

*توضیح مختصری از طب سوزنی بفرمایید.

عوامل بیماری زا چندین دسته هستند:

عوامل خارجی مانند گرما، سرما، ویروس ها، داروها، اشعه، تغذیه و….

عوامل درونی مانند ژنتیک و اختلال کارکرد در ارگانهای بدن و سیستم عصبی، ضعف ایمنی و افزایش سن.

بدن سالم، سلامتی خود را مدیون تنظیم انرژی و گردش خون که خود ماحصل سیستم عصبی سالم است می باشد. حال اگر این تنظیم مختل شود بسته به اینکه در کدام قسمت باشد، بیماری به وجود می آید که می تواند جسمی یا روحی باشد. از نظر طب سوزنی در شرق، تنظیم بدن ماحصل گردش انرژی در ۱۲ مریدین و شاخه های آن که تعادل سیستم عصبی بدن را به عهده دارند و درصورت اختلال در هدایت این سیستم با زدن سوزن به بدن در نقاط خاص می توان تعادل عصبی و انرژتیک بدن را بسته به توان شخص انجام داد و با انجام مانورهای خاص روی سوزن و تحریکهای مختلف نظیر سرد کردن سوزن یا گرم کردن آن تعادل را به بافت و ارگان مربوطه برگرداند و جریان طبیعی خون و انرژی را به دست آورد.


طبق تقسیم بندی WHO یا سازمان بهداشت جهانی بیماری ها به چهار دسته در درمان طب سوزنی تقسیم می شوند:

۱٫گروهی که اثر طب سوزنی در درمان، ثابت شده است نظیر: آلرژی، دردهای معده و گوارش، سردرد و میگرن، درد آرنج، زانودرد، سیاتیک و دردهای عضلانی

۲٫بیماری هایی که اثر مفید طب سوزنی نشان داده شده ولی نیاز به اثبات بیشتر دارد مانند جوش صورت، فلج صورت، فلج بلز، درد سرطان ها، درد قلبی روانی، آسیب مغزی، ناباوری، آسم، بی خوابی، درد بعد از زونا، چاقی و اعتیاد به مواد مخدر و سیگار

۳٫بیماری هایی که گزارشات شاهددار ارسال شده و تلاش به استفاده از طب سوزنی ارزشمند است زیرا روش های مرسوم پزشکی با مشکلات در درمان آنها مواجه است مانند ملاسما، ماسک حاملگی، لکه صورت، اختلال دید، کور رنگی، کم شنوایی و ناشنوایی، مثانه تحریک پذیر و عقب ماندگی ذهنی

۴٫بیماری هایی که طب سوزنی ممکن است بتواند کمک کننده باشد به شرط اطلاعات پزشکی مدرن، تجهیزات و نظارت کافی مثل کوما، تشنج نوزادان، بیماران عروقی قلبی و … .

*بیماران تنها با طب سوزنی و بدون مصرف دارو سلامت خود را به دست می آورند؟

سعی می کنیم از دارو کمک بگیریم، هیچوقت نمی خواهیم با طب سوزنی، طب غربی را نفی کنیم. شخصی که مبتلا به آنفولانزا می باشد ممکن است چندین روز با حال نامساعد دوره را بگذراند اما زمانی که از طب سوزنی کمک می گیرد، ممکن است بعد مدت کوتاهی احساس بهبود کند. یا کسی که گلو درد چرکی دارد، پنی سیلین را برایش نفی نمی کنیم اما طب سوزنی به سطح سلامت و بهبود سریعتر وی کمک می کند. طب سوزنی طب مکمل است که در بسیاری از بیماری ها درمان ۱۰۰درصد دارد و در برخی از بیماری های دیگر کمک کننده است ما از دانش خود برای هر دو دسته از بیماری ها استفاده می کنیم، در واقع تلاش داریم از هر وسیله ای استفاده کنیم تا مریض سریعتر به سطح سلامت برسد چه از طب غربی چه روش طب مکمل سوزنی.

در برخی زمینه ها طب غربی توان درمان کامل ندارد مثل میگرن، که می توان از این شیوه درمان کمک گرفت. در بیماری های روحی و روانی همچون افسردگی، عصبانیت و وابستگی ها طب سوزنی بسیار موثر است، برای مثال وابستگی به سیگار، مواد افیونی، شیرینی، پرخوری و… توسط طب سوزنی قابل درمان است یعنی وابستگی را متعادل کرده و به نرمال یک فرد طبیعی باز می گرداند. به این ترتیب به کسی که می گوید تمایل به چربی یا شیرینی بسیار بالایی دارد و توانایی کنترل آن را ندارد و می گوید دست خودم نیست و باید شیرینی بخورم کمک می کند. در طب شرقی تمایل به بسیاری از مزه های مختلف مثل تمایل به نمک، شیرینی، ترشی و تلخی نشانه عدم تعادل در بدن است که در شرح حال گیری برای درمان کمک کننده است. همینطور کمک از معاینه نبض و زبان بیمار، برای رسیدن به تشخیص و درمان در این نوع طب بسیار کمک کننده است. هرکدام از این موارد در طب شرقی نشانی از عدم تعادل در بدن است، طب سوزنی برای برگرداندن حد تعادل در بدن است در مجموع این طب یک روش بسیار مناسب برای حفظ سلامت بدن است.

*آیا برای انجام طب سوزنی محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر. کودکان شیرخوار تا افراد مسن می توانند با طب سوزنی مداوا شوند.

*طب سوزنی چه مضراتی دارد؟

هیچگونه مضراتی ندارد. در کل دنیا ثابت شده است که طب سوزنی هیچ ضرر و عوارض سوء ندارد. البته گاهاً محدودیت هایی داریم و برخی از نقاط را در شرایط خاص تحریک نمی کنیم..

*واکنش مراجعه کنندگان پس از درمان چگونه است؟

در طب سوزنی واکنش به درمان بعد از چند جلسه اول حتماً مشهود خواهد بود و گاه علاوه بر درمان شکایت اصل بیمار به موارد دیگر مختل شده در همان بیمار کمک می کند برای مثال کودکی که برای درمان آسم مراجعه کرده است که بعد از شش جلسه سلامت کودک حاصل شده و مادر از مشکل عصبی فرزندش که سبب شب ادراری بوده و سال ها تحت نظر متخصص در تهران بوده بهبود کامل یافته است. در طب سوزنی وقتی مشکلی را درمان می کنیم ممکن است موارد دیگر که در ظاهر هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند بهبود یابد.

تعداد بسیاری مراجعه کننده برای میگرن شدید داشته ایم که این بیماران با مسائل گوارشی، یبوست، خستگی، عدم نظم در قاعدگی و عصبانیت دست و پنجه نرم می کنند که با درمان میگرن تمام عوارض جانبی آن برطرف می شود. هنگامی که بیماری درمان می شود یکسری مشکلات گفته یا ناگفته دیگر هم رفع خواهد شد. بیماری داشتیم که از نوجوانی سینوزیت مزمن و مقاوم به درمان داشته که بعد از شش جلسه درمان با طب سوزنی اصلاً خلط نداشته و استفاده از دارو را کنار گذاشته است، برای این فرد جای سوال بود که چگونه چهره اش تغییر پیدا کرده، تیرگی رنگ صورت، لب ها و دور چشم هایش از بین رفته در صورتی که برای زیبایی مراجعه نکرده است! ولی با بهبود سینوزیت و تعادل گردش خون و انرژی در صورت، چهره نیز گلگون و زیباتر به نظر آمده است.

این قبیل اتفاقات به کرات در طب سوزنی رخ می دهد. بیماری ۷۲ ساله از رشت داشتم که ۱۷سال بدون عصا نمی توانست حرکت کند، توانایی بالا و پایین رفتن از پله را هم نداشت اما بعد از هفتمین یا هشتمین جلسه عصا را کنار گذاشت و از نبود درد پا و مشکل گوارشی خوشحال بود.

*چه نکاتی را قبل از انجام طب سوزنی باید رعایت کرد؟

برای درمان با طب سوزنی نبایستی ناشتا بود و بدن در گرسنگی نباشد و تعداد سوزن بسته به جثه و توان فرد متفاوت است. اشخاصی که انرژی پایین دارند صبح ها بعد از صبحانه درمان می شوند. با توجه به بیماری فرد حتی زمان سوزن زدن و درمان متفاوت است.

در گذشته پزشکان اطلاعاتی راجع به طب سوزنی نداشتند و آن را کارآمد نمی دانستند اما امروزه با اطلاع پزشکان و متخصصین از موثر بودن آن ، بیماران بسیاری برای ارجاع به این مکان معرفی می گردند.

*چه مدت برای درمان بیماری با طب سوزنی زمان لازم است؟

به بیماری بستگی دارد. برای بیماری هایی که طول درمان کوتاه داشته باشند با چهار یا پنج جلسه، بیمار کاملاً سلامتی خود را به دست می آورد و پس از سلامتی، دیگر بیماری بر نمی گردد. اما بیماری های مزمن همچون میگرن و کمردرد طولانی دوره های فشرده طب سوزنی دارند که بین ۱۰ تا ۲۰ جلسه زمان لازم است که پس از این جلسات به درمان های نگه دارنده منتقل می شوند تا در بازه زمانی یک تا سه ماه در میان، از طب سوزنی استفاده کنند. بیماران جوانی با بیمارهایی از قبیل دیسک یا آرتروزهای خفیف نیاز به تعداد جلسات کمی دارند و به سرعت سلامت خود را به دست می آورند. در بیماری هایی همچون آسم و آرتروز ها بسته به اینکه مریض در چه مرحله به ما رجوع کند، نوجوان یا جوان، زمان درمانش متفاوت است.

*شیوه استفاده از طب سوزنی در کشورهای دیگر چگونه است؟

پروتکل های طب سوزنی متفاوت است. در چین طب سوزنی روی بدن، در اروپا روی سر ، گوش و بدن، در روسیه و کره روی دست ها و پاها به نام سوجوک انجام می شود. نوعی که ما بیشتر می شناسیم طب سوزنی چین است که روی بدن انجام می شود اما نوعی که آکادمی شده و دارای ژورنال می باشد و دنیا پذیرفته است، طب سوزنی گوش می باشد که پروتکلی واحد در کل دنیا دارد. طب سوزنی بدن و منابع تدریس آن در چین بسیار متنوع است. در آمریکا و کانادا طب سوزنی بدن را آکادمی کرده اند.

*آیا استفاده از سوزن ها درد یا خطراتی به همراه دارد؟

تعداد سوزن ها محدود است معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ عدد می باشد. سوزن ها تو پُر هستند. بنابراین درد بسیار و غیر قابل تحمل ندارند برخلاف سوزن های تزریق معمولی، تو خالی هستند و پوست را پاره می کند اما طب سوزنی جدار پوست را کنار می زند تا فرو بروند. سوزن حس درد بسیار ناچیزی دارد. برای بیمارانی که از سوزن واهمه دارند از لیزر، دانه های گیاهی برای فشار دادن یا چسب هایی با پرز سوزنی استفاده می کنیم. حساس ترین و نگران ترین کودکان هم زمانی که متوجه بی درد بودن طب سوزنی می شوند، دفعات بعد مشتاقانه به مطب می آیند. اغلب کودکان برای افزایش قد، کنترل هورمن های رشد، عصبانیت و پرخاشگری مراجعه می کنند.

*از سوزن های خاصی استفاده می کنید؟

سوزن ها سایز های مختلفی دارند که به نوع بیماری و جثه فرد بستگی دارد. البته جنس آنها نیز بسته به نوع بیماری متفاوت است.

*بیماران شما بیشتر از کدام شهرها هستند؟

از نقاط مختلف شهرستان و گیلان، از استان های زنجان و قزوین نیز بیماران بسیاری دارم.

*افراد خاصی هم هستند که نباید به طب سوزنی مراجعه کنند؟مزیت های طب سوزنی چیست؟

افرادی که حساسیت بر تزریق و افرادی که ضعف شدید همراه با گرسنگی دارند را طب سوزنی نمی کنیم. اما در کل محدودیت زیادی نداریم.

*آیا مشکلی در شهرستان در رابطه با کار خود دارید؟

خیر. خدا را بسیار شاکرم که شاهد همکاری مردم، خصوصا در شهر منجیل هستم.

*کمی از هزینه ها بفرمایید.

طب سوزنی از قدیم مورد استفاده افراد درباری، امپراطورها و خانواده هایشان بود و در چین قدیم نیز افراد معمولی و کسبه با استفاده از روش طب سوزنی خود را درمان نمی کردند اما هم اکنون در تمام دنیا از این روش استفاده می شود و در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی تحت پوشش بیمه است. در کشور ما نیز در چارت خدمات درمانی بیمه گنجانیده شده است و در حال حاضر پوشش پرداختی ندارند. هزینه ها بسته به اینکه چه مواد و سوزنی استفاده کنیم متفاوت است. برخی از سوزن ها با روکش طلا یا روکش نقره هستند که اختلاف یونی خاصی در تحریک عصب ایجاد می کنند. در مجموع هزینه های طب سوزنی بالاست اما نه آنقدر که نتوان پرداخت کرد و در قیاس درمان های طولانی بسیار به صرفه است. بیشتر هزینه ها مربوط به سوزن ها و داروهایی است که برای تعادل انرژی استفاده می کنیم. بسته به درمان ها، هزینه ها متفاوت است. برای بیمارانی که سرپایی درمان می شوند علاوه بر ویزیت ۱۰ الی ۱۵ هزار تومان هزینه لازم است و بیمارانی که نیاز به طب سوزنی کامل دارند بسته به استفاده از سوزن های طلا، نقره، حجامت چینی، موکسا جهت گرم نمودن سیستم عصبی و استفاده از دستگاه الکترو که باعث تحریک عصب با فرکانس خاص می شود جلسه ای ۸۰ تا۹۰ هزار تومان هزینه لازم است.

*خاطره ای از دوران طبابت خود دارید؟

بله، خاطرات بسیار دارم. یک مرتبه آقایی ۵۸ ساله بلندقد و چهارشانه را برای پارکینسون(لرزش شدید اندامها) به مطب آوردند، این فرد یک دستش را روی دست دیگرش گذاشته بود تا نلرزد، تلاش کردم با او ارتباط برقرار کنم اما موفق نشدم، با چهره ای ناراحت به بنده نگاه می کرد، شش سوزن به سرش زدم. بعد از نیم ساعت دستش را از روی دست دیگرش برداشته بود و با دیدن من پرسید من خوب می شوم؟ در جواب او گفتم خیر، درگیر بیماری پارکینسون هستی و پارکینسون سیر پیش رونده و مزمن دارد اما به او گفتم زندگی تو بهتر خواهد شد. از گذشته خود و اینکه شکارچی بوده و قوچ های ۱۰۰کیلویی شکار می کرده و به روستا می آورده و وضعیت کنونی برایش غیرقابل تحمل است گفت و در ادامه صحبت هایش به اینکه مرگ برای او شیرین تر از این زندگی تاسف بار است اشاره کرد. بعد از چند جلسه ۹۰ درصد لرزشش از بین رفت بعد از مدتی زخمی و مجروح به مطب آمد و توانایی تکان خوردن را نیز نداشت! بسیار تعجب کردم! که در جواب گفت نترس، من چوپان شده ام و این حال من از لگدی است که یک حیوان به من زده است. تصور کنید کسی که نمی توانست راه برود اکنون با شوق و ذوق به کار چوپانی مشغول است.

خاطره دیگرم مربوط به خانمی است که برای تزریق سرم به مطب ما مراجعه کرده بود پرستارها سعی کردند دستش را رگ گیری کنند اما نتوانستند. در این مواقع پزشک برای رگ گیری از دست دوم اقدام می کند، از آن خانم خواستم که دست دیگرش را که خم کرده بود و بالای سرش گذاشته بود را باز کند اما گفت نمی تواند، هفت سال پیش تصادف کرده است و از آن زمان دستش خشک شده و باز نمی شود. طب سوزنی گوش را برایش انجام دادم و کمتر از سه دقیقه توانست دستش را باز کند. از اینکه با طب سوزنی گوش، دستی که برای بهبود آن بسیار خرج کرده بود به راحتی باز شده، شگفت زده شده بود.

خانم دیگری بود که از معلمین دبیرستانی در رشت بود. در تصادفی قطع نخاع شد و بسیار اضافه وزن داشت طوری که نمی توانست روی ویلچر بنشیند. برای کاهش وزن نزد بنده آورده شد که بعد از طب سوزنی کاهش وزن بسیار خوبی داشت و علاوه بر آن می توانست چهار دست و پا  به صورت خزیدن حرکت سریع نماید و پروتزهای موجود برای تعادلش را تحمل کند، دردی در وجودش احساس نکند و توانایی کنترل ادرارش را به صورت تحریک روی پوست مثانه اش (نیشگون) به دست آورد.

خدا را شکر می کنم که در این چند سالی که طب سوزنی انجام داده ام توانسته ام رضایت مراجعین و بیماران خود را بدست آورم.

*سخن پایانی

وظیفه ما، ارتقاء سطح سلامت جسمی یا روحی بیماران است. طب سوزنی تقریباً بدون کمترین هزینه ای نسبت به این مقوله می تواند بسیار کارآمد باشد.

از همکارانم می خواهم در صورت تمایل برای آموزش این طب با انجمن علمی طب سوزنی ایران ارتباط برقرار کنند این انجمن مورد تایید وزارت بهداشت است و از مردم نیز درخواست دارم در مورد طب سوزنی تحقیق کنند. این طب می تواند مشکلات خُلق و خوها و دردها را در زندگی درمان کند، زیرا در این دو مورد با انرژی بدن سروکار داریم، افراد هزینه های بسیاری برای درمان می پردازند در صورتی که طب سوزنی کمک بزرگی به این افراد می کند. در پایان تشکر می کنم که به این مقوله وارد شدید و سطح اطلاعات جامعه را افزایش می دهید.


آقای گنجی زاده، پزشک حاذقی است/ طب سوزنی بسیار موثر است

نازی همتی ۵۵ ساله ساکن شهر منجیل در مصاحبه با شکوفه های زیتون در باب طب سوزنی اینگونه گفت: بنده دچار آرتروز شدید گردن، واریس، عفونت شدید ریه و کمردرد بودم. برای حل این مشکلات به پزشک های زیادی حتی در شهرهای دیگر مراجعه کرده بودم اما نتیجه ای نداشت. یکبار جواب ام آر آی خود را نزد پزشکی در قزوین بردم. سپس نزد دکتر گنجی زاده آمدم که پس از آن دیگر برای هیچ مشکل دیگری به پزشکان دیگر رجوع نکردم. اکنون حدود ۲۵ جلسه است که دکتر گنجی زاده درمان بنده و ۱۷ جلسه درمان دیسک کمر دخترم را برعهده دارند. پس از این دوران واریس، آرتروز و کمردردم به شدت کاهش یافته است. عملکرد دکتر گنجی زاده برای درمان من بسیار عالی است. ایشان علاوه بر طب سوزنی به روانشناسی هم مشغول هستند به طوری که به بیمار، مشاوره های لازم را می دهند، روحیه می دهند و امید تزریق می کنند.

ارتباط عاطفی خوب با بیمار برقرار و همچنین صبر و آرامش لازم را در طول مراحل درمان حفظ می کنند که از ویژگی های منحصر به فرد دکتر گنجی زاده است. اخلاق خوب ایشان باعث تسکین روح و روان بیمار می شود. بسیار قدردان این پزشک حاذق هستیم. هنگامی که به مطب می روم با بیماران جدید مواجه می شوم که از راه های دور و نزدیک آمده اند. در یکی از جلسات با بانویی آشنا شدم که از رودسر می آمد و فرزندش مبتلا به ضایعه مغزی مادرزادی بود. به افرادی که از بیماری خاصی رنج می برند و تمایل به استفاده از قرص ها و داروها ندارند توصیه می کنم به دکتر گنجی زاده مراجعه کنند و همچنین در کنار درمان باید از توصیه ها و رژیم غذایی که ایشان می فرمایند تبعیت کرد.

برای مثال دخترم که دیسک کمر دارد باید از مصرف خوراکی های سرد ازجمله دوغ، ماست، خیار، گوجه و همچنین ترشیجات پرهیز کند. بیماران به این مورد توجه داشته باشند که ممکن است در دو یا سه جلسه اول با تشدید درد یا بهبود درد برخورد کنند که این نشانه خوبی است چرا که عصب های بدن به درمان جواب مثبت نشان داده است. برای رسیدن به نتیجه، باید تعداد جلسات تعیین شده توسط دکترانجام گردد. طب سوزنی برای بیماری هایی که کمبود انرژی دارند، دائماً خسته یا خواب آلود هستند بسیار موثر است. دیگر دخترم و دوستانش را به طب سوزنی و دکتر گنجی زاده معرفی کرده ام. یکی از همکاران دخترم از قزوین برای درمان بیماری اش نزد آقای دکتر می آید. در انتها تشکر ویژه از آقای گنجی زاده دارم و امیدوارم مردم شهر منجیل از طبیبان حاذقی همچون دکتر گنجی زاده حمایت کنند تا این پزشکان به فعالیت خود در شهرمان ادامه دهند و ما از حضورشان بهره لازم را ببریم.


تاثیر بالای طب سوزنی برای درمان بیماران قابل توصیف نیست

کبری نیکخو فلکدهی ۷۰ ساله ساکن شهر رشت از دیگر افرادی که سلامتی خود را با طب سوزنی در مطب دکتر گنجی زاده به دست آورده است در مصاحبه با شکوفه های زیتون چنین گفت: دیسک کمر، آرتروز و زانو درد از بیماری های بنده است. ۳۷ سال بود که شب ها به دلیل درد بسیار در زانوهایم نمی توانستم بخوابم و تا صبح قدم می زدم همچنین به سبب کمردردی که داشتم نمی توانستم هیچ کاری انجام دهم حتی توانایی استفاده از سرویس بهداشتی را هم نداشتم. در جلسات کلاس قرآنی که می رفتم یکی از دوستانم دکترگنجی زاده و طب سوزنی را به بنده پیشنهاد دادند. به شهرمنجیل آمدم و برای نخستین بار طب سوزنی را آزمایش کردم. بعد از گذشت دو تا سه جلسه اول متوجه تغییراتی در بدنم شدم؛ کمردرد و زانو دردم بسیار بهبود یافته بود و احساس می کردم که به ۲۰ سال پیش برگشته ام.

از طب سوزنی و آقای گنجی زاده بسیار راضی هستم. حدود یکسال و نیم است که تحت درمان ایشان هستم که علاوه بر دردهای بدنم، مشکلات دیگرم همچون کج بودن انگشت ها و پاهایم نیز بهبود یافت. ۱۸ سال پنجه پای راست و ۱۰ سال پای چپم کج بود طوری که نمی توانستم کفش بپوشم. افراد بسیاری هستند که هیچگونه اطلاعی از طب سوزنی و نحوه عملکرد آن ندارند. به تمام این افراد پیشنهاد می کنم از طب سوزنی استفاده کنند و طبق دستور پزشک، نکات لازمه را رعایت نمایند. تا از آن استفاده نکنند و نتیجه را با چشمان خود نبینند متوجه منظور بنده نخواهند شد.

آقای گنجی زاده بسیار با اخلاق و باشخصیت و مهربان هستند و من مانند فرزندانم ایشان را دوست دارم. همچنان تحت درمان ایشان هستم. در انتها از ایشان و همکارهایشان تشکر می کنم.

این خبر را به اشتراک بگذارید :