شکوفه های زیتون– در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون به سراغ مسئولین رودبار برای بررسی آخرین وضعیت نهادهای نظارتی در بازار و اصناف این شهرستان رفته ایم تا آخرین اقدامات آنها در خصوص کنترل و نظارت بر بازار را جویا شویم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

مردم تخلفات را با شماره ۱۲۴ گزارش کنند

سعید رضایی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان رودبار با بیان اینکه کشور در یک جنگ اقتصادی قرار دارد گفت:  تحریم ها بازار را ملتهب نموده است و متاسفانه در نتیجه افرادی سودجو به این التهاب دامن می زنند. وی افزود: برای مقابله با این مشکل مسئولین مربوطه با این موضوع مقابله می کنند تا قیمت ها در بازار ثبات داشته باشد.

رضایی تصریح کرد: بازرسان این اداره به صورت روزانه در قالب تیم های بازرسی در سطح شهرستان به نظارت می پردازند و هیچ  واحد تولیدی و توزیعی حق افزایش قیمت به هیچ نحوی را ندارند و کالا با هر قیمتی که روی آن درج شده است باید به فروش برسد. وی افزود: واحد های صنفی موظف هستند اجناس را به قیمت روی جلد به فروش برسانند در غیر این صورت واحد صنفی متخلف شناخته شده و با آنها طبق قانون برخورد می شود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت با تاکید براینکه اکنون زمانی نیست که ما از خطا چشم پوشی کنیم گفت: تفاوت در قیمت روی کالا و فاکتور بیانگر تخلف است و ما به متخلفان هشدار می دهیم در صورت عدم تمکین از قانون بدون هیچ اغماضی واحد صنفی آنها پلمپ می گردد. وی افزود: قطعا ناظرین بصورت نامحسوس در بازار حضور دارند و بصورت مرتب گزارش ها را به ما می رسانند.

سعیدرضایی اظهار داشت: تلاش دشمن برهم زدن نظام اقتصادی کشور است، در شرایط فعلی اداره صنعت معدن و تجارت به عنوان سربازان خط مقدم این جنگ اقتصادی پیش قدم خواهد بود و نسبت به اقدامات متخلفان به جد برخورد خواهد کرد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در ۹  ماه سالجاری ۷۶۹۶ مورد بازرسی از واحد های صنفی شهرستان انجام گرفته است اظهار داشت: از این تعداد ۳۵۹ مورد متخلف شناسایی شده اند که این تخلفات شامل گرانفروشی، کم فروشی، عدم درج قیمت، تعطیلی خود سرانه نانوایان، عدم صدور فاکتور، حمل غیر مجاز و قاچاق کالا، لوازم آرایشی بهداشتی غیر مجاز و اقلام سیگار بوده است.

رضایی در ادامه گفت: ۶۰۶ مورد بازرسی تخصصی از نانوایان داشته ایم و از این تعداد ۲۶ مورد کم فروشی و تعطیلی خود سرانه بوده است که مورد اعمال قانون از سوی مراجع ذی ربط قرار گرفته اند. وی با اشاره به برخی شایعات مبنی بر کم فروشی در ترازوها گفت: در طول سال یک الی دو مرتبه نمایندگانی از سوی اداره استاندارد استان، اتاق اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت ترازوهای موجود در واحد های صنفی را مورد ارزیابی و بررسی اصولی قرار می دهند.

در صورت شناسایی متخلفین ضمن معرفی آنها به مراجع قضایی و برخورد قانونی، تمامی کالا های احتکاری ضبط دولت می شود.

وی همچنین به موضوع احتکار برخی افراد سودجو نیز اشاره نمود و اظهار داشت: انبار های کالا در سطح شهرستان به صورت مستمر مورد رصد قرار می گیرد. تمام اطلاعات مربوط به موجودی این انبارها در سامانه ای که به این منظور توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعبیه شده است ثبت می گردد. وی به افرادی که اقدام به احتکار می کنند هشدار داد و تاکید نمود: در صورت شناسایی متخلفین ضمن معرفی آنها به مراجع قضایی و برخورد قانونی، تمامی کالا های احتکاری ضبط دولت می شود.

رضایی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت در ادامه با قدردانی از زحمات کسبه منصف و زحمتکش شهرستان گفت: همانگونه که متخلفان توسط سازمان نظارتی جریمه می شوند در مقابل واحد های صنفی که منصفانه فعالیت میکنند و اجناس را با قیمت مصوب به فروش می رسانند مورد تقدیر و تشویق و حمایت ما قرار می گیرند.

وی از شهروندان خواست برای خرید های خود فاکتور درخواست کنند تا در صورت بروز اجهاف در حقوقشان این تخلف قابل پیگیری باشد و لذا از فروشگاه هایی خرید انجام دهند که پروانه کسب داشته باشند. رضایی خاطر نشان کرد: در مدت ۹ ماه سال جاری ۱۳۷ مورد شکایات مردمی توسط سامانه ۱۲۴ دریافت شده است که از این تعداد ۱۱۱ مورد متخلف شناخته شده اند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان رودبار از شهروندان خواست تا در مواجه با تخلفات، مشاهدات خود را با شماره تماس ۱۲۴ اداره صنعت معدن و تجارت در میان گذارند و یقین بدانند گزارشات مردم مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرد.


طی ۴۷۰۰ بازدید ۱۹واحد پلمپ شده اند 

کسبه اجناس خرید قبل را به همان قیمت بفروشند

حسینی نائب رئیس اتاق اصناف در گفتگو با شکوفه های زیتون گفت: واحد بازرسی اتاق اصناف شهرستان تعداد ۴۷۸۹ بازرسی را در سطح شهرستان رودبار بعمل آورده است که طی آن ۱۵۷ واحد صنفی متخلف شناسایی که شامل گرانفروشی، عدم درج قیمت و عدم ارائه فاکتور بود که در این زمینه تذکرات ارشادی و اخذ تعهدات نیز صورت گرفته است. وی افزود: در این بازرسی ها به ۱۴۳ واحد صنفی بدلیل عدم اجرای قوانین اقدام به صدور اخطار نموده ایم که از این تعداد ۱۹ واحد به دلیل نداشتن جواز کسب پلمپ شدند.

حسینی، مدیر اجرایی اتاق اصناف تصریح کرد: بازرسی های موثر و مداوم ما مشترکاً با اداره صنعت، معدن و تجارت، شبکه بهداشت و درمان، گشت های ویژه و نمایندگانی از فرمانداری از بازار صورت می گیرد. وی با برشمردن تاثیر این بازرسی ها بر کسبه گفت: به عنوان مثال در خصوص افزایش قیمت نان نظارت از نانوایی ها با حضور نماینده ای از فرمانداری در تمام شهرهای شهرستان صورت گرفت تا در خصوص افزایش قیمت ها، تخلفی صورت نگیرد.

حسینی با بیان اینکه بازرسی ها همه روزه به صورت محسوس و نامحسوس انجام می گیرد افزود: شهروندان طی تماس با شماره تلفن ۵۴۵۴ بخش گزارش های مردمی واحد بازرسی در طول ساعات اداری می توانند شکایات خود را اعلام دارند. وی از شهروندان خواست تا برای اقدام قانونی در رابطه با قانون شکنان بعد از خرید اجناس فاکتور دریافت نمایند تا در صورت تخلف برای طی مراحل قانونی از آن استفاده نمایند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در چندماه اخیر متاسفانه کسانی که نمی خواهند قانون را رعایت کنند در مراجعات ما عنوان می کنند که به دلیل افزایش قیمتها مجبور به افزایش قیمت جنس خرید قبل خود هستند تا بتوانند برای خرید اجناس جدید اقدام نمایند. خواسته ما از واحد های صنفی این است که اجناسی را که با قیمت قبل خریداری نموده اند با همان قیمت درج شده روی کالا بفروش برسانند.


۹۹درصد پرونده های وارده به تعزیزات حکومتی شهرستان به صدور رأی انجامیده است

اسماعیل علیجانپور، رئیس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان رودبار گفت: حیطه اصلی این اداره پیگیری و رسیدگی به پرونده هایی است که از طریق دستگاه های نظارتی مانند اداره صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی، اتاق اصناف و شبکه بهداشت و همچنین تعدادی از پرونده هایی که به مراجع قضایی ارائه می شود و موضوعیت آن مربوط به این اداره می باشد است که پیگیری این موارد به تعزیرات حکومتی محول می گردد. وی تصریح کرد: فعالیت هایی که بدون مجوز هستند و یا در زمینه بهداشت از مواد مناسب استفاده نمیکنند و یا واحد های غیرصنفی مختلف که روش های قانونمند برای ارائه خدمات را نادیده می گیرند مشمول رسیدگی و نظارت توسط این اداره هستند.

علیجانپور خاطر نشان کرد: بر خلاف تصور عموم وظیفه اصلی اداره تعزیرات حکومتی نظارت بر واحدهای صنفی نیست بلکه صرفا این اداره وظیفه ی رسیدگی به پرونده های ارجاعی توسط سایر مراکز نظارتی را دارد اما با این حال تعزیرات حکومتی در این زمینه در زمان بازرسی از صنوف همکاری می کند.

رئیس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان رودبار تصریح کرد: در مجموع ۵۹۸ پرونده در هشت ماه نخست سالجاری به بیش از ۶ میلیاردو ۹۰۰ میلیون ریال محکومیت در اداره تعزیرات حکومتی شهرستان رودبار مورد بررسی قرار گرفته است که از این تعداد، ۳۲۸ فقره پرونده به مبلغ محکومیت ۲۱۹ میلیون ریال در زمینه کالا و خدمات  بوده است.

علیجانپور افزود: در زمینه قاچاق کالا و ارز ۹۹ فقره پرونده داشته ایم که تمامی آن بعد از رسیدگی مختومه شده و مبلغ محکومیت آن بیش از شش ملیارد و  ۴۰۰ میلیون ریال می باشد. در زمینه بهداشت نیز ۱۶۲ فقره پرونده وارده داشته ایم که در پایان ۱۶۸ فقره پرونده مختومه اعلام شد که مابالتفاوت آن به دلیل پرونده های باقیمانده از سال قبل است و میزان دویست و ۵۹ میلیون ریال محکومیت در نظر گرفته شده است. وی در پایان خاطر نشان نمود: میزان عملکرد ما در زمینه رسیدگی به پرونده های وارده  ۹۹ درصد می باشد.

سحرحسن پور سرخنی

این خبر را به اشتراک بگذارید :