شکوفه های زیتون– حواشی طولانی استعفای وزیر بهداشت هنوز ادامه دارد. تقریبا بی‌سابقه است که وزیری در دولت‌های جمهوری اسلامی استعفا داده باشد، استعفایش رسانه‌ای شده باشد و بلاتکلیف بماند. اما مورد سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی ظاهرا فعلا خاص است. هرچند که سیدمحمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور از جلسه هیئت دولت برای بررسی استعفای وزیر بهداشت خبر داد، اما آنچه از حیاط دولت بیرون آمد، از اختلاف درون دولت برسر ماندن و رفتن سیدحسن هاشمی حکایت داشت.

بالاخواه بازنشستگان!

از وقتی که خبر آمد سیدحسن هاشمی پس از جلسه معاونان وزارت خانه از ساختمان خیابان فلامک خارج شده و بالاخره خودش، استعفا را تمام شده دانسته است، چند حکایت از این درخواست برای جدایی بیرون آمد؛ اول به نقل از خود وزیر و در جلسه معاونان: «تاخیر در پرداخت پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت تصمیمم را برای قطع همکاری جدی کرد، چقدر به دنبال پرداخت پاداش بازنشستگان بودیم اما نتوانستیم پاداش بازنشستگان را بدهیم. یکی از بازنشستگان وزارت بهداشت در گچساران گفت، من دخترم را شوهر دادم و به دنبال تهیه جهیزیه بودم اما نتوانستم جهیزیه آماده کنم و یکی از دوستان قول مساعد داد که مشکلش حل شود. این بازنشسته گفت که حتی اگر الان پاداش بازنشستگی‌ام را بدهید باز هم نمی‌توانم جهیزیه‌ای که سال قبل می‌توانستم تهیه کنم، امسال آماده کنم چراکه ارزش پول کم شده است. چطور ممکن است در خانواده‌ای یکی بازنشسته آموزش و پرورش و یکی بازنشسته وزارت بهداشت باشد و یکی از آنها پاداش بازنشستگی خود را بگیرد و دیگری از سال ۹۴ پاداش بازنشستگی خود را نگیرد.»

هاشمی خطاب به مسئولان سازمان برنامه و بودجه گفت: «شما پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش و وزرات علوم را دادید اما چرا پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت را ندادید؟» در همین حیص و بیص خبر رسید که سازمان برنامه و بودجه، پاداش معوق بازنشستگی دانشگاه‌های علوم پزشکی را تا اول بهمن پرداخت می‌کند؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه با ارسال نامه‌ای به دستگاه‌های ذیربط، دستور پرداخت مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان قبل از ۹۶ دانشگاه‌های علوم پزشکی و انستیتو پاستور ایران را صادر کرد.

یک استعفا در دو روایت

هرچند که سید‌محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور اعلام کرد که روحانی با استعفای حسن هاشمی مخالف است، اما نوبخت ظاهرا مخالف بازگشت حسن هاشمی بود. محمود واعظی، در حاشیه جلسه هیئت دولت، گفت: وزیر بهداشت یکی از وزرای بسیار موفق در دولت یازدهم و دوازدهم است که فعالیت‌های بسیار خوبی داشته‌ و از همه مهم‌تر اینکه طرح تحول سلامت را به‌خوبی پیش برده است. وزارت بهداشت یک وزارتخانه حساس و مهم است و اداره آن نیاز به مدیریت بالا و بودجه دارد. آقای هاشمی اختلاف نظری در رابطه با بودجه وزارت بهداشت دارد و به همین دلیل استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهور کرده است. اما رئیس‌جمهور وی را وزیر بسیار لایق و با عملکرد خوب می‌داند و به همین خاطر مقاومت کرد. تلاش شد با صحبت این مشکل حل شود. ما همواره قدر زحمات وزیر بهداشت را می‌دانیم. وی از سرمایه‌های دولت است و از نظراتش استفاده کنیم.

صحبت‌های جنجالی وزیر بهداشت علیه نوبخت! / ۳۵ هزار میلیارد صرف موسسات فاسد کردند

وزیر بهداشت در آخرین جلسه شورای معاونین صحبت‌های جنجالی درباره سازمان برنامه و بودجه کرد و پس از آن از وزارت بهداشت رفت. سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیربهداشت در آخرین جلسه شورای معاونین به تشریح علل استعفای خود پرداخت و پس از جلسه خداحافظی کرد و از وزارت بهداشت رفت.

وزیربهداشت درباره چالش‌های مالی وزارت بهداشت و برخی سخنان درباره ریخت و پاش‌های مالی در طرح تحول سلامت گفت: کل پول‌هایی که برای طرح تحول سلامت در دولت‌های یازدهم و دوازدهم هزینه شده به اعتراف دوستان در سازمان برنامه ۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است و عدد‌هایی که می‌گویند خلاف واقع است.

وی ادامه داد: ۳۵ هزار میلیارد تومان صرف موسسات مالی و اعتباری فاسد کردند، کسانی که نزول خور، رباخوار و فاسد بودند و موسساتی، چون ثامن الحجج از اسم ائمه سوء استفاده کردند و دکتر روحانی در سخنرانی عمومی فرمودند که ۳۵ هزار میلیارد تومان صرف این موسسات شد، ببینید این موسسات چه آبرویی از کشور بردند، ۲ سال مردم بیچاره را در برف، باران و گرما از سالنی به سالن دیگر بردند، این مردم در خیابان چادر می‌زدند و در نهایت از جیب این مردم ۳۵ هزار میلیارد برداشتیم به آنها هیچ نگفتیم و  با افتخار گفتیم که مسئله را مدیریت کردیم.

هاشمی گفت: ۱۶ هزار میلیارد تومان در طرح تحول سلامت هزینه شد و می‌ببینید برای مردم، نظام و کشور سرمایه اجتماعی و امیدواری ایجاد کردیم و مقام معظم رهبری در اولین سال ملاقات با دولت فرمودند، «طرح تحول سلامت یکی از کار‌های خوب شما بود و اگر من بگویم صد ساعت، نه صد ساعت کم است، هزار ساعت، می‌خواستید تبلیغ کنید، نمی‌ارزید و قدر طرح تحول سلامت را بدانید و آن را ادامه دهید.» وزیربهداشت گفت: ۱۶ هزار میلیارد تومان در برابر ۳۵ هزار میلیارد تومان موسسات مالی و اعتباری فاسد، آن هم با چه منتی به طرح تحول سلامت دادند.

هاشمی تصریح کرد: شما بروید سازمان برنامه و بودجه از نگهبان‌های محترم، مسئولان طبقات و آسانسور بپرسید که خدا وکیلی در بین وزراء کدام یک، از بقیه بیشتر به اینجا رفت و آمد کرده است، برای ما مهم نبود که پیش چه کسی و چه وقت برویم، این افراد شب عید، پنج شنبه، جمعه و آخر سال از دست رفت و آمد‌های ما خسته شده بودند و بار‌ها به من می‌گفتند بالاخره شما باید بروید با فلانی صحبت کنید و من در جواب می‌گفتم چه فرقی می‌کند، مهم این است که کارم راه بیفتد.

نوبخت: من هم می توانم دستمالی هم از جیبم در‌بیاورم و اشک گوشه چشمم را پاک کنم

از سوی دیگر محمد باقر نوبخت در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران پاسخ اظهارات وزیر بهداشت را داد:‌ بر اساس اسناد خزانه تاکنون سه هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهی‌های وزارت بهداشت به این وزارت‌خانه تخصیص یافته است.‌ در سازمان برنامه و بودجه مقرر شد که برخی از بدهی‌های دستگاه‌های مختلف با هماهنگی از سرجمع اعتبارات آن دستگاه پرداخت شود. در این زمینه درباره‌ی پاداش بازنشستگی فرهنگیان و دانشگاهیان اعتبار پرداخت شده از سر جمع بودجه دو وزارت‌خانه علوم و آموزش و پرورش پرداخت شد؛ چرا‌که در‌حال‌حاضر در ردیف‌هایی که برای پاداش بازنشستگی دستگاه‌ها تعریف شده است، پولی وجود ندارد. در این شرایط یا باید مجددا صبر کنیم تا اعتبار کافی در این ردیف‌ها قرار بگیرد یا اینکه از سر جمع اعتبارات این دستگاه‌ها برداشت کنیم و به بازنشستگان بدهیم‌ که برای دو وزارت‌خانه آموزش و پرورش و وزارت علوم این اقدامات انجام شد. او گفت: اقدامی که برای آموزش و پرورش و وزارت علوم انجام شد، قابل انجام در دانشگاه‌های علوم پزشکی و مجموعه وزارت بهداشت نیست؛ چرا‌که وزارت بهداشت برای انجام طرح تحول سلامت از الان در برخی از ردیف‌های خود به‌صورت ۱۱۰ درصدی اعتبار می‌گیرد و این امکان فراهم نیست تا از سرجمع اعتبارات این وزارت‌خانه برداشت کنیم. از آنجایی که وزارت بهداشت به حد کافی مشکل دارد و بدهکار است، نمی‌توانیم مانند دستگاه‌های دیگر از دو ردیفی که برداشت انجام شده، برداشت کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه دوباره با کنایه به هاشمی گفت: من هم می‌توانم در جمع بازنشستگان حاضر شوم و بگویم که به شما پولی داده نشده و اگر هم الان بدهند این میزان نمی‌تواند به اندازه گذشته باشد و دستمالی هم از جیبم در‌بیاورم و اشک گوشه چشمم را پاک کنم. چگونه است که مشکلات بازنشستگان دستگاه دیگری حل شده اما مشکلات بازنشستگان یک دستگاه حل نشده؟ آیا می‌خواهید بگویید که ما نسبت به آنچه در وزارت بهداشت انجام می‌شود مضایقه داریم و نسبت به دستگاه‌های دیگر پرداخت‌ها را انجام می‌دهیم، اصلا اینگونه نیست.

نمکی، سرپرست وزارت بهداشت شد / سعید نمکی کیست؟

رئیس جمهور با قدردانی از خدمات خالصانه و تلاش های صادقانه دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی دولت های یازدهم و دوازدهم؛ بویژه در اجرا و پیشبرد طرح تحول سلامت، استعفای وی را پذیرفت و سرپرست جدیدی را برای این وزارتخانه منصوب کرد. حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در حکمی درمان و آموزش پزشکی ، دکتر “سعید نمکی” را به عنوان سرپرست جدید این وزارتخانه منصوب کرد.

سعید نمکی: بودجه ۹۸ سلامت پاسخگوی حداقل نیازهاست

سرپرست وزارت بهداشت ضمن تشکر از زحمات دکتر سید حسن هاشمی، گفت:   مردم نگران نباشند و بدانند که طرح تحول نظام سلامت که طرح دولت روحانی است، با قدرت بیشتری ادامه می‌یابد و منابع مناسب‌تری برایش تخصیص خواهیم داد. دکتر سعید نمکی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت، طرح وزیر خاصی نیست، بلکه طرح دولت روحانی است، گفت: بنابراین از تکالیف اصلی ما در دولت، حمایت بی‌دریغ از طرح تحول نظام سلامت است. در عین حال از زحمات فراوان آقای دکتر هاشمی در این طرح تشکر می‌کنیم و انشاءالله با قدرت بیشتری طرح تحول را ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه کاهش هزینه‌های کمرشکن درمان در افراد آسیب‌پذیر از نقاط قوت طرح تحول بوده و منابع بیشتری را هم برای آن تخصیص خواهیم داد، افزود: قطعا با رابطه‌ای که با دوستان‌مان در سازمان برنامه و بودجه و همکاران وزارت بهداشت داریم، امیدواریم بتوانیم در تخصیص منابع مناسب، تلاش کنیم. نمکی تاکید کرد: ضمن اینکه برای سال ۱۳۹۸ بودجه‌ای که دوستان با همه مضیقه‌های کشور برای وزارت بهداشت گذاشته‌اند، بودجه‌ای است که پاسخگوی حداقل نیازهای مجموعه خواهد بود. سرپرست وزارت بهداشت همچنین گفت: ما مشکل عمده‌ای را نمی‌بینیم. اگر هم مشکلی باشد با همراهی دوستان حل می‌شود. مردم نگران نباشند و بدانند که طرح تحول نظام سلامت که طرح دولت آقای دکتر روحانی است، با قدرت بیشتری ادامه می‌یابد و منابع مناسب‌تری برایش تخصیص خواهیم داد.

گفتنی است؛  دکتر سعید نمکی، ‌معاون علمی فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه، مدیر گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. وی نزدیک به ۲۸ سال قبل معاون بهداشتی وزیر بهداشت بوده است. نمکی همچنین سابقه ریاست دانشگاه کاشان حوالی سال‌های ٦٦ تا ٧٠ را هم در کارنامه‌اش دارد و بین سال‌های ۹۴ تا ۹۶ معاون امور اجتماعی سازمان مدیریت بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید :