شکوفه های زیتون– حواشی طولانی استعفای وزیر بهداشت هنوز ادامه دارد. تقریبا بی‌سابقه است که وزیری در دولت‌های جمهوری اسلامی استعفا داده باشد، استعفایش رسانه‌ای شده باشد و بلاتکلیف بماند. اما مورد سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی ظاهرا فعلا خاص است. هرچند که سیدمحمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور از جلسه هیئت دولت برای بررسی استعفای وزیر بهداشت خبر داد، اما آنچه از حیاط دولت بیرون آمد، از اختلاف درون دولت برسر ماندن و رفتن سیدحسن هاشمی حکایت داشت.

بالاخواه بازنشستگان!

از وقتی که خبر آمد سیدحسن هاشمی پس از جلسه معاونان وزارت خانه از ساختمان خیابان فلامک خارج شده و بالاخره خودش، استعفا را تمام شده دانسته است، چند حکایت از این درخواست برای جدایی بیرون آمد؛ اول به نقل از خود وزیر و در جلسه معاونان: «تاخیر در پرداخت پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت تصمیمم را برای قطع همکاری جدی کرد، چقدر به دنبال پرداخت پاداش بازنشستگان بودیم اما نتوانستیم پاداش بازنشستگان را بدهیم. یکی از بازنشستگان وزارت بهداشت در گچساران گفت، من دخترم را شوهر دادم و به دنبال تهیه جهیزیه بودم اما نتوانستم جهیزیه آماده کنم و یکی از دوستان قول مساعد داد که مشکلش حل شود. این بازنشسته گفت که حتی اگر الان پاداش بازنشستگی‌ام را بدهید باز هم نمی‌توانم جهیزیه‌ای که سال قبل می‌توانستم تهیه کنم، امسال آماده کنم چراکه ارزش پول کم شده است. چطور ممکن است در خانواده‌ای یکی بازنشسته آموزش و پرورش و یکی بازنشسته وزارت بهداشت باشد و یکی از آنها پاداش بازنشستگی خود را بگیرد و دیگری از سال ۹۴ پاداش بازنشستگی خود را نگیرد.»

هاشمی خطاب به مسئولان سازمان برنامه و بودجه گفت: «شما پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش و وزرات علوم را دادید اما چرا پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت را ندادید؟» در همین حیص و بیص خبر رسید که سازمان برنامه و بودجه، پاداش معوق بازنشستگی دانشگاه‌های علوم پزشکی را تا اول بهمن پرداخت می‌کند؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه با ارسال نامه‌ای به دستگاه‌های ذیربط، دستور پرداخت مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان قبل از ۹۶ دانشگاه‌های علوم پزشکی و انستیتو پاستور ایران را صادر کرد.

یک استعفا در دو روایت

هرچند که سید‌محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور اعلام کرد که روحانی با استعفای حسن هاشمی مخالف است، اما نوبخت ظاهرا مخالف بازگشت حسن هاشمی بود. محمود واعظی، در حاشیه جلسه هیئت دولت، گفت: وزیر بهداشت یکی از وزرای بسیار موفق در دولت یازدهم و دوازدهم است که فعالیت‌های بسیار خوبی داشته‌ و از همه مهم‌تر اینکه طرح تحول سلامت را به‌خوبی پیش برده است. وزارت بهداشت یک وزارتخانه حساس و مهم است و اداره آن نیاز به مدیریت بالا و بودجه دارد. آقای هاشمی اختلاف نظری در رابطه با بودجه وزارت بهداشت دارد و به همین دلیل استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهور کرده است. اما رئیس‌جمهور وی را وزیر بسیار لایق و با عملکرد خوب می‌داند و به همین خاطر مقاومت کرد. تلاش شد با صحبت این مشکل حل شود. ما همواره قدر زحمات وزیر بهداشت را می‌دانیم. وی از سرمایه‌های دولت است و از نظراتش استفاده کنیم.

صحبت‌های جنجالی وزیر بهداشت علیه نوبخت! / ۳۵ هزار میلیارد صرف موسسات فاسد کردند

وزیر بهداشت در آخرین جلسه شورای معاونین صحبت‌های جنجالی درباره سازمان برنامه و بودجه کرد و پس از آن از وزارت بهداشت رفت. سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیربهداشت در آخرین جلسه شورای معاونین به تشریح علل استعفای خود پرداخت و پس از جلسه خداحافظی کرد و از وزارت بهداشت رفت.

وزیربهداشت درباره چالش‌های مالی وزارت بهداشت و برخی سخنان درباره ریخت و پاش‌های مالی در طرح تحول سلامت گفت: کل پول‌هایی که برای طرح تحول سلامت در دولت‌های یازدهم و دوازدهم هزینه شده به اعتراف دوستان در سازمان برنامه ۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است و عدد‌هایی که می‌گویند خلاف واقع است.

وی ادامه داد: ۳۵ هزار میلیارد تومان صرف موسسات مالی و اعتباری فاسد کردند، کسانی که نزول خور، رباخوار و فاسد بودند و موسساتی، چون ثامن الحجج از اسم ائمه سوء استفاده کردند و دکتر روحانی در سخنرانی عمومی فرمودند که ۳۵ هزار میلیارد تومان صرف این موسسات شد، ببینید این موسسات چه آبرویی از کشور بردند، ۲ سال مردم بیچاره را در برف، باران و گرما از سالنی به سالن دیگر بردند، این مردم در خیابان چادر می‌زدند و در نهایت از جیب این مردم ۳۵ هزار میلیارد برداشتیم به آنها هیچ نگفتیم و  با افتخار گفتیم که مسئله را مدیریت کردیم.

هاشمی گفت: ۱۶ هزار میلیارد تومان در طرح تحول سلامت هزینه شد و می‌ببینید برای مردم، نظام و کشور سرمایه اجتماعی و امیدواری ایجاد کردیم و مقام معظم رهبری در اولین سال ملاقات با دولت فرمودند، «طرح تحول سلامت یکی از کار‌های خوب شما بود و اگر من بگویم صد ساعت، نه صد ساعت کم است، هزار ساعت، می‌خواستید تبلیغ کنید، نمی‌ارزید و قدر طرح تحول سلامت را بدانید و آن را ادامه دهید.» وزیربهداشت گفت: ۱۶ هزار میلیارد تومان در برابر ۳۵ هزار میلیارد تومان موسسات مالی و اعتباری فاسد، آن هم با چه منتی به طرح تحول سلامت دادند.

هاشمی تصریح کرد: شما بروید سازمان برنامه و بودجه از نگهبان‌های محترم، مسئولان طبقات و آسانسور بپرسید که خدا وکیلی در بین وزراء کدام یک، از بقیه بیشتر به اینجا رفت و آمد کرده است، برای ما مهم نبود که پیش چه کسی و چه وقت برویم، این افراد شب عید، پنج شنبه، جمعه و آخر سال از دست رفت و آمد‌های ما خسته شده بودند و بار‌ها به من می‌گفتند بالاخره شما باید بروید با فلانی صحبت کنید و من در جواب می‌گفتم چه فرقی می‌کند، مهم این است که