شکوفه های زیتون- روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان اعلام کرد؛ شکارچی غیر مجاز کل و بز که پس از دستگیری در رودبار در سال جاری با تشکیل پرونده شکایت به دادسرای شهرستان معرفی شده بود، در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری مجرم شناخته و با صدور رای، به پرداخت یکصد میلیون ریال جزای نقدی، پرداخت یکصد میلیون ریال به عنوان ضرر و زیان حیات وحش و تحمل سه سال حبس محکوم شد.
بنا به اظهار رامین حسین زاده رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودبار، گونه کل و بز که نماد کوه ها و کوهستان ها و به عنوان سلطان صخره ها از آن یاد می شود، با کاهش جمعیت نسبت به دهه های اخیر مواجه است و بر این اساس لازم است طبیعت دوستان و دلسوزان محیط زیست در این خصوص مساعدت داشته و در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک، یگان حفاظت این اداره را آگاه کنند.
رودبار با چهار بخش مرکزی، خورگام، رحمت آباد و بلوکات و عمارلو در ۶۷ کیلومتری جنوب مرکز استان گیلان واقع است.


Capra aegagrus گونه ای از بز کوهی است که در منطقه اشکورات زندگی می کند؛ نرها که کل نامیده می شوند دارای شاخ های بلند و شمشیر مانند هستند و کل و بز ها معمولا در گله های بزرگ زندگی می کنند. طول عمر این پستانداران ۱۲ تا ۲۲ سال است و تا ۱۲۰ کیلوگرم وزن دارند.
همه ساله سرشماری کل و بز در استان گیلان همزمان با فصل جفتگیری (فصل مستی) که از ۱۵ آذر تا ۱۵ دی ماه است ، انجام می شود. جلب مشارکت مردمی خصوصا جوامع محلی که در کوهستان ها سکونت دارند مهمترین عامل حفاظت از این گونه ارزشمند است.
گونه کل و بز بر اساس فهرست IUCN در رده آسیب پذیر قرار گرفته و به همین دلیل ضرورت اجرای برنامه های حفاظتی در سطح زیستگاه های استان مورد تاکید اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :