شکوفه های زیتون- یک دیپلمات سابق گردهمایی آمریکا و همپیمانانش در لهستان را تنها یک جوسازی رسانه ای می داند.

سیدجلال ساداتیان: آمریکا در ماجرای برجام از ایران رودست خورده است. ایران گفته بود اگر آمریکا برجام را پاره کند تهران هم آن را آتش می زند و در نتیجه آمریکا به این باور رسید که ایران هم از برجام خارج خواهد شد و به این ترتیب با اجماعی که علیه ایران ایجاد می شود واشنگتن می تواند برای فشار به ایران همه کشورهای جهان را هماهنگ کند. اما نه تنها ایران از برجام خارج نشد بلکه بقیه شرکای ایالات متحده آمریکا در موضوع برجام، یعنی هم کشورهای اروپایی و هم چین و روسیه، به مقاومت در برابر آمریکا ادامه دادند.

ساداتیان ادامه داد: سایر کشورهای طرف برجام هم از حفظ برجام صحبت کرده اند و به استناد تاییدیه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکیده کرده اند که تا زمانی که ایران به تعهدات خود وفادار است آنها از برجام حمایت می کنند. در واقع انتظار آمریکا از اروپا برآورده نشد. واشنگتن فکر می کرد کشورهای اروپایی با آمریکا همراه خواهند بود. بنابراین آمریکایی ها دنبال ایجاد شکاف در این وضعیت برآمدند و بیشترین فشار را بر اروپا وارد کردند که سه کشور اروپایی نتوانند به حمایت سیاسی خود از ایران ادامه دهند.

وی ادامه داد: اروپایی ها به دنبال ایجاد ساز و کار مالی ویژه (SPV) برای مراوده با ایران بودند، اما آمریکا به دنبال شکست این ساز و کار بوده است. با دستگیری دو نفر به اتهام انفجار در مقر سازمان منافقین امریکا برخی کشور های اروپایی مثل دانمارک و هلند را به اتحاد رساند که علیه ایران موضع گیری کنند و در نهایت آنها بتوانند بخشی از وزارت اطلاعات تحریم کنند. کاملا مشخص است که سرویس های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا در این زمینه فعالیت دارند.

کاردار پیشین ایران در بریتانیا درباره برگزاری کنفرانس درباره ایران در لهستان در ماه آینده گفت: آمریکا می خواهد تعداد بیشتری از کشورهای اروپایی را با خود همراه کند. لهستان یکی از کشورهای کاملا هماهنگ با آمریکاست. آنها می‌خواهند در این کنفرانس از نظر رسانه ای و عملی جوسازی کنند و بگویند سران کشورهای دنیا با ایران مخالفند. آنها می خواهند از طریق دیپلماسی و رسانه فشار وارد کنند؛ در حالی که هیچ گونه جایگاه حقوقی برای ایالات متحده و کشورهای همراه او وجود نداشته و ندارد. این آمریکایی ها هستند که تعهدات خود را زیر پا گذاشته اند و برخلاف همه ضوابط بین المللی عمل کرده اند./جماران

این خبر را به اشتراک بگذارید :