شکوفه های زیتون / حمیدشفایی-نرجس سیدین

بعد از طی مسافتی حدود یک کیلومتری از مرکز شهر منجیل، در سمت راست جاده، نمایی دیده می شود. توربین های بادی که روی چند تپه در اطراف این شهرک خودنمایی میکنند و نمادی از شهر منجیل را نشان تازه واردان می دهند. هر چه بیشتر در خیابان های شهرک پیش می رویم، تصاویر ناراحت کننده تر می شود. ساختمان ها با ظاهری خسته و خیابان های پر از سنگ و ریگ، زباله هایی که باد آنها را به اینجا کشانده تصویری است که با ورود به این شهرک با آن مواجه می شویم. اما نکته تلخ داستان اینجاست که این ها تنها سر سوزنی از مشکلات این محدوده مسکونی است! شهرک مسکونی ایثارگران منجیل با داشتن دانشگاه، بیمارستان، نانوایی، فروشگاه های خرید مواد غذایی و… با مشکلات عدیده ای مواجه است که دل ساکنانش را به درد آورده است. مشکلاتی که گاه حتی زندگی روزانه شان را با سختی همراه نموده اما همچنان با این مشقات دست و پنجه نرم می کنند.

خبرنگاران هفته نامه شکوفه های زیتون برای انعکاس مشکلات ساکنان شهرک ایثارگران با حضور در مسجد این شهرک پای صحبت های اهالی نشسته که در ادامه ماحصل آن از نظر شما همراهان همیشگی خواهد گذشت.

 


*مسئولین صادق باشند / قول می دهند اما عمل نمی کنند

حجت الاسلام رمضانی امام جماعت شهرک ایثارگران گفت: شهرک مسکونی ایثارگران دارای مشکلات عدیده ای است گرچه این مشکلات بارها در رسانه ها منعکس شده اما به این دلیل که این محدوده در حاشیه قرار گرفته است متاسفانه کمتر مورد توجه قرار می گیرد. اولین مشکلی که ساکنین را بسیار آزار می دهد معضل بوی بد ناشی از فعالیت کارگاه های تهیه فرآوری زیتون است که اهالی را بسیار کلافه نموده، مشخصا ما این موضوع را بارها به گوش مسئولان مربوطه رسانده ایم قول می دهند اما عمل نمی کنند.


مسئولی که در زمان انتخابات درخواست رأی می کند، حتی توان نصب یک میله برای احتزاز پرچم جمهوری اسلامی را ندارد!


مشکل بعدی عبور کامیون های معدن همجوار این منطقه از خیابان های شهرک است که این مسئله واقعا با شأن مردم این شهرک همخوانی ندارد. ساکنینی که منازلشان در مسیر عبور این ماشین های سنگین قرار دارد این رفت آمد ها را به زلزله سال ۶۹ تشبیه می کنند. در این مدت روش های کوتاه مدتی برای مقابله با این معضل مانند مسدود کردن بعضی از ورودی ها به کار گرفته شده اما متاسفانه بی فایده بوده است. از مسئولین انتظار داریم با مردم صادق باشند، اگر وعده ای می دهند در حد توانشان باشد. وعده های بی نتیجه باعث می شود تا مردم اعتماد خود را از دست داده و به آنان بدبین شوند.


 

*چرا مشکلاتی که هیچ نیازی به بودجه ندارند، حل نمی شود؟

حسن خورگامی مسئول هیات امنای مسجد شهرک ایثارگران در گفتگو با شکوفه های زیتون بیان داشت: مدت ۱۵ سال است که ساکن این شهرک هستم. ساخت این شهرک مسکونی پس از زلزله سال ۶۹ آغاز و در سال ۷۲ مورد اسکان قرار گرفت. منازل تحویلی به تعداد هزارو ۵۰۰ واحد بود و امکانات در نظر گرفته شده برای آن میزان خانه بود. اما امروز به گفته اعضای شورای شهر، شهرک ایثارگران دارای هشت هزار سکنه و بالغ بر دو هزار خانوار است.

با وجود نبود امکانات، زندگی خوب و مردم قانعی داشتیم. شاید از همین قانع بودن ما سو استفاده شد که شرایط امروزمان این است. جوانان ما فعال هستند و همواره مردم شهرک در تمام مراسمات عمومی پیشتاز دیگران بوده و هستند. یک گردان از گردان بیت المقدس از همین جوانان شهرک تشکیل شده بود. اما بعد از مدتی از سه جهت مورد هجمه قرار گرفتیم؛ مورد اول، برداشت ماسه از قسمت جنوبی شهرک است. این امر در مکان های دیگر نیز صورت می گیرد و دو الی سه درصد از سود حاصله برای آن محدوده هزینه می شود.  اما در اینجا اتفاق نمی افتد. هر روز که میگذرد خیابان های ما فرسوده تر از قبل می شوند. هیچ کس به فکر شهرک ایثارگران نیست.

مورد دوم، شرکت های بالا دست که در حال تهیه فرآورده های زیتون هستند می باشد. پسماندهایشان در کنار شهرک تخلیه می شود. در تهران یک روز بوی بد پخش شد تمام مسئولین بسیج شدند تا مشکل را رفع نمایند. گناه مردم شهرک ایثارگران چیست که مجبورند در تمام روزهای سال بوی بد ناشی از فعالیت های کارگاه های تهیه زیتون را تحمل کنند؟

مورد سوم، تخلیه پسماند خانه ها و نخاله های مناطق اطراف، در شهرک ایثارگران است که مشکلات جدی را برای ما پدید آورده است و  وجود سگ های ولگرد ناشی از است. از شهر های اطراف سگ های ولگرد را جمع آوری کرده و در شهرک ایثارگران رها سازی می کنند. واقعا دلیل این کار چیست؟

هیچ نظارتی روی شهرک نیست. مسئولی که می آید و در زمان نزدیک به انتخابات درخواست رأی می کند حتی توان این را ندارد که یک میله برای احتزاز پرچم جمهوری اسلامی در این شهرک نصب کند!

موضوع دیگری که مهم و قابل ذکر است و برایمان جای سوال دارد این است که چرا با توجه به طیف بالای جوانان فاقد شغل شهرک ایثارگران، زمان برداشت محصول زیتون که میشود باغداران اطراف شهرک نیروی کار خود را به عنوان مثال با کارگران زاهدانی تأمین میکنند که همین موضوع زمینه ساز ایجاد مشکلات حاشیه ای برای ما شود. برای ما جای سوال است که چرا برای حل معضل معدن و بوی ناشی از پساب کارگاه های تهیه فرآورده های زیتونی عزم جدی وجود ندارد؟ رفع بسیاری از مشکلات ما نیاز به هیچ بودجه ای ندارد و تنها نظارت و اجرای قانون را از سوی مسئولین می طلبد. اما متاسفانه هیچ مسئولی برای مقابله از جای خود بر نمی خیزد. ما گله داریم از مسئولانی که وعده می دهند اما عمل نمیکنند! اگر نمیتوانید بگویید نمی توانیم.

شهرک ایثارگران یک منطقه باد خیز است و تمام زباله ها از ظروف پلاستیکی و غیره هر روز دم در خانه ها یافت می شود. وجود رفتگران بیشتر در شهرک ضروری است. با توجه به اینکه طیف جوان شهرک ایثارگران بالاست متاسفانه بسیاری از این جوانان فاقد شغل هستند. در حال حاضر در رابطه با این موضوع سه شرکت صنعتی در اطراف شهرک وجود دارد اما… . مردم شهرک ایثارگران مظلوم ترین مردم ایرانند! حقشان در همه چیز ضایع شده است!

مسئله دیگر مربوط به احداث پایه های یک مجتمع فرهنگی در این شهرک بعد از زلزله است. سال ها گذشت و کسی به این موضوع اهمیتی نداد، به حدی که آهن های آن در حال پوسیده شدن بود. بعد از مدت ها بواسطه پیگیری های فراوان دیوار چینی های این ساختمان را انجام دادند. در حال حاضر ۵۰ درصد این پروژه پیشرفت داشته اما باز هم به دلیل مشکلاتی مانند داشتن بودجه به شکل اوراق این کار متوقف شده است. معضل دیگری که با آن مواجهیم تبدیل شدن جند ساختمان پست برق به جایگاهی برای معتادین است. امیدواریم اداره برق به این موضوع رسیدگی کند.

با توجه به شرایط شهرک ایثارگران اعم از مهاجر پذیر بودن و جای دادن مردمی از هر قوم و شهری در خود و جمعیت بالای آن شاهد تاثیرگذاری این شهروندان در نتیجه انتخابات هستیم. همین موضوع باعث می شود در زمان تبلیغات انتخاباتی، کاندیداها وعده های بی سرانجامی بدهند.


*انتظار داریم کمبود امکانات در بیمارستان ۳۱ خرداد مرتفع شود

نجف فرجی که ۱۵ سال است  در شهرک ایثارگران سکونت دارد اظهار داشت: با توجه به اینکه در بیمارستان ۳۱ خرداد منجیل شاغل هستم یکی از مشکلاتی که این بیمارستان و شاید تمامی بیمارستان های شهرستان با آن دست به گریبان هستند کمبود پزشک و کمبود امکانات می باشد. با توجه به اینکه دکترجمالی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس حضور دارند، انتظار داریم تا در زمینه تجهیزات و درمان بیمارستان های شهرستان شاهد تحولی چشمگیر باشیم.


*ما مانده ایم و وعده هایی بی سرانجام مسئولین!

فرهاد زاد مهدی که ۱۱ سال است در شهرک ایثارگران سکونت دارد خاطر نشان کرد: در شهرکی زندگی می کنیم که هیچ امکاناتی برای دانش آموزان و فرزندانمان ندارد. شاید بتوان گفت امکانات یک روستا از ما که در این شهرک ساکن هستیم بیشتر است. به ما وعده دادند که بعد از اتمام پروژه آسفالت هرزویل، شروع به آسفالت خیابان ها و کوچه های فرعی شهرک می کنیم اما مدتی بعد بهانه هایی آوردند و این کار صورت نپذیرفته و باز هم ما مانده ایم و وعده هایی بی سرانجام مسئولین!

برای داشتن آب شرب با کیفیت نیز با مشکل جدی مواجهیم چرا که مجبوریم آب آشامیدنی خود و خانواده را از چشمه های همجوار تهیه کنیم که این موضوع زمان بر و هزینه بر است و در شأن ما نیست. البته قابل ذکر است که بسیاری از ساکنین شرایط طی مسافت طولانی و تامین آب مصرفی خود را ندارند و اجبارا آب نامناسب شیر های لوله کشی شده را استفاده می نمایند.


*سرقت ها سبب ایجاد ناامنی شده است

خانم زینعلی از ساکنان شهرک ایثارگران منجیل به شکوفه های زیتون گفت:  مشکلی که حدودا یک سال است ساکنان شهرک با آن مواجه است موضوع امنیت می باشد. مدتی قریب به یک سال است که شاهد سرقت هایی در سطح شهرک هستیم. این سرقت ها که در باب سیم های برق و قطعات خودرو ها بوده، نگرانی های بسیاری را برای ما ایجاد نموده است، که از مسئولین میخواهیم به این موضوع رسیدگی کنند. چرا که شهرک ایثارگران به خودی خود با مشکلات زیست محیطی بسیاری روبروست و معضل امنیت چیزی است که بیش از پیش نگرانی ما و دیگر ساکنان را در پی دارد.


*مسئولین پارک کودکان را تجهیز کنند

خانم ها فلاح حسینی و پور میرزا از دیگر ساکنان شهرک ایثارگران یکی از دغدغه های این محدوده را اینطور عنوان نمودند: از جمله مشکلاتی که با آن روبرو هستیم موضوع پارک کودکان است که شرایط مناسبی ندارد. مسئولین می توانند با کمترین هزینه ممکن یا بهره گیری از بخش خصوصی درصدد شکوفایی این محیط باشند.


*بوی ناشی از سوزاندن زباله آزار دهنده است

خانم شعبانی از دیگر اهالی شهرک ایثارگران گفت: در بعضی از روزها شاهد بوی سوزاندن زباله هایی هستیم که به نظر می رسد از سمت بیمارستان باشد. در جایی که خانه های مسکونی وجود دارد و مردم در حال زندگی هستند که خوشایند نیست شاهد چنین اتفاقاتی باشیم و از مسئولین میخواهیم به این موضوع رسیدگی کنند.

 


*شورای شهر به قول خود عمل نکرد

بهنام نصیری از جوانان شهرک ایثارگران بیان داشت: شورای شهر در ماه گذشته در رابطه با مشکل سطل های زباله شهرک گفت که جانمایی برای سطل های جدید انجام شده است اما هنوز اقدامی در این رابطه ندیده ایم. متاسفانه شهرک ایثارگران حتی یک سطل زباله سالم ندارد. موضوع بعدی پارک شهرک است که باید بگویم اصلا شبیه پارک نیست. باعث تاسف است که بگویم این محوطه هیچ امکاناتی که این مکان را شبیه پارک کند ندارد. مورد بعدی سالن ورزشی است که در شرایط بسیار بدی قرار دارد چون هیچگونه امکاناتی در آن وجود ندارد.


*فضای سبز را فروختند تا ساخت و ساز شود

سید علی حسینی یکی دیگر از جوانان شهرک ایثارگران نیز گفت: یکی از معضلات شهرک فضای سبز است که با توجه به سیستم شهری که در دوره های قبل ساخته شده بود، وجود داشت اما متاسفانه در سال های اخیر این فضای سبز به افرادی فروخته و از بین رفت. یعنی به جای آن که درختی در فضای سبز بوجود بیاید ساختمان های مختلف پدید آمد. در حال حاضر هیچ فضای سبزی در شهرک ایثارگران نداریم. یک  پارکی وجود دارد که آن هم در شأن شهروندان نیست و جوابگوی هشت هزار جمعیت شهرک نمی باشد.

در شهر منجیل و شهرک های تابعه یک سالن ورزشی وجود دارد که امکانات آن کافی نیست. یک سالن دیگر هم وجود دارد که مربوط به بسیج بوده بسیار کوچک است و پاسخگوی جوانان این منطقه نیست. شهرک ایثارگران فضای کافی برای ساخت سالن های ورزشی دارد اما متاسفانه همتی برای این کار وجود ندارد.


*سگ های ولگرد بسیار خطر آفرین هستند

میثم مقدس از دیگر جوانان شهرک ایثارگران بیان داشت: حدود ۲۰ سال است که در این شهرک ساکن هستم و با توجه به رشته ام که دامپزشکی است باید عرض کنم که بیشتر مشکلات شهرک مربوط به حوزه بهداشت است. موضوعی که با توجه به تخصصم میخواهم به آن اشاره کنم معضل مهم سگ های ولگردی است که ممکن است هار باشند و شاید مردم از کنار آن ها راحت رد شوند، اما من تاکید میکنم که اصلا موضوع ساده ای نیست. اگر حتی یک مورد از این سگ ها، ناقل بیماری هاری باشد که در ظاهر آن مشخص نیست می تواند تعداد زیادی از افراد را درگیر خود کند.

عبدالهی از اعضای شورای شهر مدتی پیش به اینجا آمد و وعده های بسیاری درباره آسفالت شهرک داد که حتی تاکید کردند بلافاصله در هفته بعد ما تجهیزات را می آوریم و خیابان های داخلی شهرک را آسفالت می کنیم که متاسفانه هیچ نتیجه ای نداشت. خسته شده ایم از مسئولانی که آمدند، وعده ی بی سرانجام دادند و رفتند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :