کد خبر : 44724
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 24 ژانویه 2019 - 12:42

چهره به چهره با اهالی روستای چهارمحل: از بسته شدن معدن سنگرود، تعطیلی قصابی ها و از رونق افتادن بازار تا بسته شدن خانه ورزش بعد از روز افتتاح

چهره به چهره با اهالی روستای چهارمحل:  از بسته شدن معدن سنگرود، تعطیلی قصابی ها و از رونق افتادن بازار تا بسته شدن خانه ورزش بعد از روز افتتاح

وقوع زلزله خرداد ۶۹ رودبار در حالی که موجب خرابی روستاها و شهرهای شهرستان شد اما باب جدیدی برای زندگی بازماندگانی که داغ عزیزانشان را در دل داشتند باز کرد، که نمونه بارز آن گردهم آمدن مردم چهار روستای «سوسف، سرمل، ماشمیان و لیاول» در کنار یکدیگر و تشکیل بزرگترین روستای شهرستان رودبار به نام چهارمحل، شد.

 

عملکرد مسئولین در ترازوی قضاوت

شکوفه های زیتون– وقوع زلزله خرداد ۶۹ رودبار در حالی که موجب خرابی روستاها و شهرهای شهرستان شد اما باب جدیدی برای زندگی بازماندگانی که داغ عزیزانشان را در دل داشتند باز کرد، که نمونه بارز آن گردهم آمدن مردم چهار روستای «سوسف، سرمل، ماشمیان و لیاول» در کنار یکدیگر و تشکیل بزرگترین روستای شهرستان رودبار به نام چهارمحل، شد. این چهار روستا به شرح زیر هستند:

سوسُف: دارای مردمانی باگویشی دیلمی که تا دوران قبل از زلزله سال ۱۳۶۹ در کنار رود شارشار که آن را (لات) مـی نامیـدند و در زمینهایی بسیارحاصلخیز زندگی میکردند. مردمان این روستـا همچون دیگرروستاهایی که چهارمحـل را تشکیل میـدهند داری تمدنی باستانی هستند. این روستا به دلیل موقعیت خوب جغرافیــایی از نظر اقتصادی در سطح بسیار خوبی درسطح منطقه برخوردار بود به گونه ای که بسیاری از روستاهای اطراف مایحتاج روزانه خود را از طریق این روستا تأمین میکردند و خود مرکز روستاهای دیگر شناخته میشده است و تا همین صد سال پیش دارای چند آسیاب آبی برای آرد کردن گندم و جو بوده و در هنگام سرباز گیری حوزه اعزام سربازان خورگام – عمارلـو از این روستا صورت میگرفته است. در این روستا سیب، خیار، گندم و جو، نخود و لوبیا کشت می شده و با روستاهای دیگر مبادله میشده است.

لــیاول: مردمانی با گویش دیلمی که البته تعدادی از آنها به کردی کرمانجی تکلم دارند، با گذشته بسیار غنی که چندین دوره از تاریخ را در خود دارند. آنها در زمینهایی به نام واتل و یا در عراضی دیگر که گیاش نامیده میشود هرکدام در دوره ای از تاریخ شهری بزرگ را ساخته اند که حتی اکنون نیـز آثاری از آن در این زمین ها دیده میشود.

مـاشمیـان و سـرمـل : ایـن دو روستـا که اشتراکات بـسیار زیـادی را بـاهم دارند در واقع از یک نـسل و نسب هستند. کلامشان به گـویش شیـرین کـردی (کرمانجی) می باشد. مردمانی ساده و بی آلایش و از نوادگان مردانی غیـور و دلیر با تمدنی چند هزار ساله ایران بزرگ که تاریخ هیچگاه خدامات آنان به ایران زمین را چه در دوره حملات وحشیانه ی آشوریان که همواره چون سپری حافظ ایران بوده اند و چه در دوران برپایی حکومت ماد و هخامنش در ایران، چه در دوران حکومت هایی چون صفویه و افشاریه که نقطه وصل کرمانج ها به خراسان بزرگ شده را از یاد نمیبرد که گذشته و فرهنگ باشکوه ایران را جلا داده اند.

ســرمـل: گروهی از این اقوام درکنار رود شارشار (لات) پایین تر از سوسف سکونت گزیدند که سرمل نامیده شدند.

مـاشمـیان: گروهی نیز در زمینهای بسیار حاصلخیز و پر آب و چشمه ی کنار چهارمحل کنونی اقامت گزیدند و ماشمیان نامیده شدند.

مردمانی با قومیت های مختلف و با لهجه های شیرین کردی، تاتی و گالشی با صفا و صمیمیت همدلی و همزبانی در کنار یکدیگر زندگی می کنند. در گفتگوی چهره به چهره این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون به این روستای زیبا و توریستی رفته ایم و پای درد و دل اهالی خونگرم آن نشستیم. روستای چهارمحل در فاصله سه کیلومتری مرکز بخش خورگام و ۵۰کیلومتری مرکز شهرستان رودبار واقع شده که از شمال به روستای قدیم سوسف، از جنوب به جنگلهای انبوه، چنگش و مناطق ییلاقی بربن، از شرق به شهر بره سر و از غرب به روستای لیاول علیا محدود می گردد. در ادامه با ما همراه باشید.


پروژه های عمرانی به سرانجام نرسیده اند

علی نوری پور از ساکنان روستای چهار محل در گفتگو با شکوفه های زیتون عنوان نمود: شبکه آبرسانی روستای لیاول با مشکلات عدیده ای مواجه است. مسئولین برای ارائه خدمات بهتر اقدام به کنتور گذاری منازل نمودند تا شرایط آبرسانی را احیا نمایند اما نصب کنتورها بر روی سطح زمین است که مشخصا این اقدام در فصل زمستان و با توجه به سردسیر بودن این منطقه مشکلات بسیاری اعم از یخ زدگی را ایجاد می کند. در رابطه با گاز رسانی نیز مسئولین از شرکت گاز به اینجا آمدند لوله کشی ها انجام شد و در حاشیه خیابان نیز مسیر هایی برای جاگذاری لوله ها حفر شد اما بعد از اتمام کار این حفاری ها به حال خود رها شدند. در حال حاضر ما مانده ایم و آسفالتی که تخریب شده است. در فصل های مختلف سال بارش باران مشکلات زیادی را در سطح کوچه و خیابان برایمان ایجاد می کند. ضمن آنکه بعضی از منازل در مسیر جاده نیستند و اداره گاز به همین دلیل این منازل را گاز رسانی نمی کند.

یکی از مشکلات اساسی چهارمحل دسترسی به آب شرب است. شبکه آبرسانی تعبیه شده در این روستا متعلق به سال های اولیه زلزله است و از آن به بعد تغییر اساسی در آن ها ایجاد نشده است. با وجود چشمه های فراوان در این منطقه مشکلاتی مانند فرسودگی لوله ها و شکستگی های پی در پی اهالی این روستا را رنج می دهد. به عنوان مثال بلوک لیاول خصوصا در فصل تابستان با قطعی مکرر آب مواجه است به طوریکه شاید در طول روز یک الی دو ساعت آب در اختیار اهالی باشد. البته در این محدوده تصمیم به کنتور گذاری هم بود که اجرایی نشد.


روند تغییر کاربری ها مشکل آفرین شده است

صادق جعفری از اهالی جوان روستای چهار محل در رابطه با مشکل اشتغال در این روستا به شکوفه های زیتون گفت: طرح هایی که در خیابان امام روستای چهارمحل اجرا شده دارای اشکالاتی است. بطور مثال این خیابان یک خیابان تجاری است اما زمانی که بخواهیم یک واحد تجاری راه اندازی کنیم باید مجوز تغییر کاربری بگیریم. که این خود روند ایجاد شغل در این روستا را با مشکل مواجه نموده است.


اهمیت نصب سرعت گیر

قاسم عزیزی یکی دیگر از ساکنان روستای چهار محل درباره مشکلات بلوار اصلی روستا چنین گفت: عدم داشتن یک سرعت گیر در بلوار اصلی چهارمحل و همچنین نقص روشنایی این مسیر باعث شده تا ما با اتفاقات ناگواری مانند تصادفات منجر به فوت روبرو شویم.


دکل مخابرات یک سال است نصب شده اما شروع به کار نکرده است

حسن قدیمی نژاد از افراد پرتلاش مخابرات روستای چهارمحل در باب مشکلات مخابراتی این روستا چنین گفت: حدودا یک سال پیش در این محدوده یک دکل سرویس دهی همراه اول نصب شد اما با گذشت مدت زمان قابل توجه متاسفانه تا به امروز اقدامی در جهت شروع به کار و خدمات دهی آن صورت نگرفته است. در رابطه با سایر مشکلات روستای چهار محل نیز باید بگویم چراغ های بلوار همواره خاموش هستند و همچنین در کوچه های فرعی روشنایی ها ضعیف و کم نور هستند.


برخی مسئولین شغل ایجاد نکردند که هیچ / شغل هایی هم که وجود داشت را از بین بردند

نقی یعقوبی از اهالی ماشمیان قدیم در گفتگو با خبرنگاران شکوفه های زیتون چنین گفت: ۸۷ سال است که دامدار هستم. اینجا بخشی از خورگام است اما هیچ توجهی به آن نمی شود. قصابی های زیادی در این روستا بود مردم از راه دور و نزدیک برای تهیه گوشت به اینجا می آمدند و رونقی در بازار بود. بسیاری در این محل مغازه قصابی داشتند اما شرایط طوری پیش رفت که اکنون یک سال است قصابی ام را تعطیل کرده ام. در گذشته هفت تا هشت مغازه قصابی مشغول به کار بود اما اکنون تنها یک قصابی آن هم به سختی کار می کند. در اکثر زمینه ها جز عرضه گوشت قرمز با مشکل روبه رو بودیم که آن هم با بی تدبیری مسئولین شهرستان اینطور شد. مشکل از این بدتر؟ برای کشتار دام باید به دیلمان برویم! هر جا هم نامه مینویسیم، کسی اهمیت نمی دهد. فردی اینجا یک گوسفند را قربانی کرد و به مغازه خودش برد که چهار میلیون تومان جریمه شد. خواسته ما این است که حداقل یک کشتارگاه در مرکز بخش در شهر بره سر احداث کنند تا هم مشکل ما حل شود و هم مشکل مردم. زمانی چهارمحل بدلیل وجود همین قصابی ها رونق زیادی داشت و مردمان زیادی از سطح شهرستان به این روستا برای تهیه گوشت سفر می نمودند که متاسفانه با روند کنونی همه چیز به فراموشی سپرده شده است. برخی مسئولین شغل ایجاد نکردند که هیچ، برخی شغل ها را نیز از بین بردند.


ساخت آب بند مشکل کشاورزان را حل می کند

محرم رجب پور از ساکنان قدیمی روستای چهار محل در رابطه با مشکلات مربوط به حوزه کشاورزی روستا چنین گفت: با مشکل تامین آب کشاورزی به صورت اساسی مواجه هستیم. در این روستا زمین های مناسبی جهت کشت داریم به طوریکه می توانیم در سال دو مرتبه کشت محصول داشته باشیم. اگر آب های بارش سالانه در مکانی به صورت آب بند جمع آوری شود بسیاری از مشکلات در زمینه تامین آب برطرف می گردد. بلوک سوسف بیش از ۴۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی را داراست اما آبی نیست که بتوان از این زمین ها بهره برداری کرد. درختان گردو، فندق و … که در این منطقه محصولات بسیاری می داد اما اکنون خشک و از بین رفته اند.  آبی که در حال حاضر به عنوان آب شرب منطقه چهار محل مورد استفاده مردم است، آب کشاورزی اینجا در سال های ۶۰ و پیش از آن بود که بعد از حادثه زلزله به دلیل تخریب هایی که صورت گرفت این منابع به عنوان آب شرب مردم مورد استفاده قرار گرفت. ساخت یک آب بند در این منطقه که هزینه زیادی هم ندارد می تواند بسیاری از مشکلات حوزه کشاورزی و تامین شغل مردم ما را حل کند.


مسئولین وعده می دهند اما فراموش می کنند

شمس الله کاظمی سرملی یکی دیگر از اهالی روستای چهارمحل اظهار داشت: قطعی های مکرر هر روزه برق آزاردهنده است به صورتی که روزانه حداقل دو تا سه ساعت برق نداریم.  دکل فشار قوی انتقال برق در نزدیکی منازل مشکلات بسیاری برای اهالی ایجاد کرده است. کسانی که در مسیر این دکل ها زندگی می کنند با بیماری های بسیاری دست و پنجه نرم می کنند. مسئولین می آیند، جهت جابه جایی وعده هایی می دهند اما می روند و فراموش می کنند. با تمام این ها مشکل اساسی که زندگی مردم چهار محل را تحت الشعاع قرار داده است معضل تامین گوشت است. در حال حاضر برای تامین گوشت مصرفی خود به شهر می رویم در حالیکه در گذشته خودمان تامین کننده و یکی از عرضه کنندگان ثابت این محصول بودیم. این موضوع سبب فعالیت چشمگیر دامداران و قصابی ها و در نتیجه رونق بازار اقتصادی چهار محل بود.


قصابی ها که بسته شدند، بازار چهارمحل از رونق افتاد

حاتم شعبانی در رابطه با معضل تامین گوشت برای عرضه در این روستا گفت: از روزی که دام ها را به کشتارگاه آسیاب بر دیلمان برده ایم رونق از بازار چهار محل رفته است. مسئله کشتارگاه برایمان تبدیل به یک معضل بزرگ شده است چرا که افزایش قیمت ها در حمل و نقل باعث افزایش قیمت گوشت و در نتیجه برای خریداران صرف ندارد مسیر طولانی تا به اینجا را برای خرید طی کنند. در گذشته ارزان بودن فعالیت های قصابی سبب رونق کلی سایر فعالیت های این منطقه بود. در حال حاضر مردم جایی برای تهیه گوشت ندارند و منتظر رسیدن گوشت ارزان قیمت و منجمد هستند. اکنون از هشت قصابی این روستا تنها یک قصابی باقی مانده است که آن هم به صورت نصف و نیمه فعالیت دارد. تا پیش از حدود سه الی چهار سال قبل تأمین گوشت منطقه بر عهده چهار محل بود. یقیناً می توان گفت بعد از تعطیلی قصابی های روستا اقتصاد چهار محل از بین رفته است. کشتار گاه دیلمان حدود ۲۰ کیلومتر با ما فاصله دارد. در عین حال که سختی مسیر و مشکلات در فصل زمستان رفت و آمد به کشتارگاه را غیر ممکن می سازد، در فصل تابستان هم با مشکلات عدیده ای چون تحمل هزینه های بالا مواجهیم. تعیین یک کارشناس دامپزشکی و محمل نمودن مسئولیت سرکشی به فروشگاه های عرضه گوشت چهار محل و بررسی سلامت گوشت ها از نظر رعایت نکات بهداشتی راه حل اهالی محل برای رفع این مشکل و در نهایت بازگشت اقتصاد این منطقه به روال و رونق است.


دکل های فشار قوی برق، معضلی شده است

اکبر دلیری از دیگر ساکنین روستای چهارمحل در گفتگو با ما بیان داشت: در حال حاضر ساکن محدوده ای از روستا هستیم که دکل های فشار قوی در آن قرار دارد. یک خیابان که چندین تیر انتقال قوی برق در آن احداث شده و هرچقدر درخواست میکنیم، مسئولین برای حل این معضل پیگیری نمی کنند. در خواست داریم حداقل پوشش و روکشی را برای این دکل ها به صورت عایق در نظر بگیرند. جانمایی بد این دکل ها در وسط خیابان مشخص است. این تیر برق ها قبل از آمدن ما به این محدوده بوده است. ما حریمی که باید را رعایت کردیم اما بعد از جابه جایی، دکل ها را در کنار منازل ما و بدون رعایت حریم مناسب جایگذاری کردند. در حال حاضر شرایط به نحوی است که خانواده ام در حیاط منزل احساس نا امنی می کنند. مردم این مناطق که از تشعشعات این دکل ها آسیب می بینند. بعد از سی سال درخواست و مطالبات، تغییری در این زمینه انجام شد که با فاصله بسیار اندکی بود و مشکل مردم را حل ننمود و همچنان نارضایتی مردم را به همراه دارد.


مسئولین، خودروهای مسافرکشی در خورگام را ساماندهی کنند

یکی از رانندگان تاکسی خطی مسیر چهار محل به رستم آباد به شکوفه های زیتون گفت: حدودا شش الی هشت خودرو سواری هستیم که حمل و نقل مسافرین از روستای چهار محل به شهر رستم آباد را انجام می دهیم. بنده ۱۰ سال است که در این شغل مشغول هستم و غیر از این کار فعالیت دیگری ندارم. در رابطه با کمبود ها باید عرض کنم که هزینه بیمه خود و خانواده مان را شخصا پرداخت می کنیم. نرخ کرایه این مسیر را خودمان تعیین و تهیه لاستیک نیز بر عهده خودمان است. به دلیل مشکلات موجود در زمینه ایمنی این مسیر متاسفانه شاهد اتفاقات ناراحت کننده ای هستیم در یک ماه گذشته چند مرتبه خودرو هایی به دلیل عدم نصب گاردریل دچار حادثه شدند که منجر به جرح مسافرین گردید.

علاوه بر این موضوع نبود خط کشی جدا کننده در جاده باعث می شود تا در زمستان و مه گرفتگی و در نتیجه نبود دید کافی به سختی رانندگی کنیم. در سال های قبل نیز چندین مرتبه برای قرار گرفتن تحت پوشش تعاونی اقدام کردیم اما به نتیجه ای نرسیدیم. در ایستگاه شهر رستم آباد نیز جهت مسافر گرفتن در گاراژ، به ازای هر ماشین سه هزار تومان کمیسیون میدهیم، اما هیچ امکاناتی به جز سرویس بهداشتی نداریم. حتی مکانی برای نشستن و گرم شدن در آنجا وجود ندارد و هر کس در ماشین خود استراحت میکند.


۱۵ ماه است که حقوق نگرفته ایم

یکی دیگر از رانندگان مسیر چهارمحل به رستم آباد گفت: در این شغل مشکلات بسیاری داریم، بنده از پرسنل دهیاری چهار محل هستم که به احتساب همکارانم پنج نفر شاغل این دهیاری، حدود ۱۱ ماه است که حقوق دریافت ننموده ایم و مجبوریم مسافر کشی کنیم تا بتوانیم گذران زندگی داشته باشیم.


قرار بود دکتر جمالی مشکل بیکاری جوانان را حل کند

جمعی از بازنشستگان معدن سنگرود در گفتگو با خبرنگاران شکوفه های زیتون در باب مشکلات روستای چهارمحل چنین گفتند: ما که بازنشسته شده ایم و زندگی را می گذرانیم اما برای جوانانمان زندگی بسیار سخت است و بیکاری آزارشان می دهد.

شمسی پور یکی از اهالی قدیمی روستای چهار محل: بازنشستگان این روستا مشکلاتشان مهم نیست. خوب یا بد برایشان می گذرد. اما موضوعی که مانند یک غده سرطانی خود را به نمایش گذاشته، وجود دو الی سه بیکار در هر خانواده است. اولین نشستی که ما با آقای جمالی داشتیم در باب همین موضوع بود. گفتیم؛ آقای جمالی مشکل جوانان ما را حل کنید. جوانان بسیاری تحصیلکرده هستند و هر کدام زانوی غم بغل گرفته اند چرا که شغلی ندارند. یک برنامه ریزی مناسب جهت اشتغال جوانانمان طراحی کنید تا صاحب شغل شوند. چرا که بیکاری منشا بسیاری از مشکلات است. روی آوردن به کار های خلاف تنها یک نمونه از این اتفاقات تلخ است. اما متاسفانه آقای دکتر جمالی تا به امروز راهکاری برای این موضوع ارائه ندادند.

میخواهیم کسی بیاید و مشکل جوانان چهارمحل را حل کند. ما اطلاع داریم در حال حاضر کسانی که در دهیاری چهارمحل مشغول به کار هستند و هر کدام مسئولیتی دارند مدتی نزدیک به ۱۱ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند و این باعث تاسف ماست.


 همه رونقی که در این روستا وجود داشت از بین رفت!

اگر به صورت کلی به زندگیمان نگاه کنیم میبینیم که همه چیزمان را از دست دادیم. بعد از زلزله که از محل های قدیمی مان به اینجا آمدیم با مشکلات بسیار عدیده ای مواجه شدیم. بنده که در گذشته علاوه بر کشاورزی به دامداری هم مشغول بودم از زمانی که به روستای چهار محل آمده ام  همه چیز را از دست دادم. ما زمین داریم اما آبی نداریم که بتوانیم کشاورزی کنیم.

هر کدام از اهالی روستاهای سوسف، لیاول، چهارمحل و سرمُل در ابتدا در روستاهای خودشان فضاهای بسیاری برای فعالیت های دامداری و کشاورزی داشتند اما از زمانیکه که چهار روستا در این منطقه ادغام شدند در ابتدا تعداد سکنه آن به حدود ۲۵۰۰ خانوار می رسید اما به دلیل مسائل مهمی مانند دغدغه شغلی، بسیاری اینجا را ترک کردند. در حال حاضر تقریباً ۱۰۰۰ خانوار باقی مانده است. مشخصاً اگر هر کدام از اهالی در روستای خود می ماندند امروز شرایط بهتری را شاهد بودیم. جوانان ما در چهارمحل امروز هیچگونه اشتغالی ندارند. هیچ فضایی برای کودکان و نوجوانان در جهت گذراندن اوقات فراغت و ورزش وجود ندارد.

بعد از تعطیلی بازار فروش گوشت همه رونقی که در این روستا وجود داشت از بین رفت! به عنوان مثال مسافرانی که از اقصی نقاط کشور با هدف خرید گوشت و تفریح به اینجا می آمدند از مغازه ها خرید می کردند و خانه ای را اجاره میکردند که به خودی خود باعث رونق در همه زمینه های اقتصادی چهار محل میشد، اما همه اینها با بهانه های واهی از بین رفت. من نمی دانم جوانی که اینجا رشد کرده و بزرگ شده است و تا به امروز مورد حمایت پدرش بوده، حال برای مستقل شدن چه راهی را در پیش دارد؟ دیگران فضای سبز شمال را می بینند و این تصور را دارند که مردم شمال هیچ مشکلی ندارند.


بازگشایی معدن سنگرود در حدشعار باقی مانده است

شمسی پور از دیگر اهالی روستای چهارمحل نیز گفت: منبع درآمد مردم این محل و عمده شغل ساکنان این روستا، از گذشته معدن سنگرود بوده است به طوریکه دو نسل از مردم اینجا بازنشسته این معدن هستند. شاید بتوان گفت در هر دوره چیزی نزدیک به سه الی چهار هزار نفر در این معدن مشغول به کار بودند. اگر امروز نیز دوباره معدن سنگرود شروع به کار کند بسیاری از مشکلات این مردم خصوصاً جوانان منطقه در زمینه اشتغال رفع می گردد. متاسفانه یکی از تبعات تعطیلی این معدن این بود که کارگران برای ادامه کار و بازنشستگی مجبور به مهاجرت به نقاط دیگر کشور مانند طبس و یا کرمان شدند. متاسفانه برای معدنکاری که اهل اینجاست و بازنشسته شده در حال حاضر شغلی برای فرزندش وجود ندارد.

تا زمانیکه معدن سنگرود در حال فعالیت بود، مشکلی از بابت بیکاری وجود نداشت. کشاورزی و معدن باعث ایجاد سرمایه شغلی بسیار زیادی در این منطقه بود. حدود ۸۴ اتوبوس و مینی بوس از شش استان، کارگران این معدن را جابه جا می کردند. از تمام ایران در این معدن مشغول به کار بودند. معدن سنگرود زمانی ۴۲۰۰ کارگر داشت. ما کارخانه های اینچنینی دیگری در شهرستان نیز داشتیم که همه آن ها تعطیل شدند.

در حال حاضر معدن سنگرود به بخش خصوصی واگذار شده است، متاسفانه به دلیل موضوعاتی نظیر قیمت قرار داد اختلافاتی بوجود آمده است که باعث شده این کار به نتیجه نرسد. یک سرمایه گذار خارجی با آقایان قراردادی را در این باره منعقد کردند اما بعد از تحولات بازار ارز درحال حاضر این قیمت ها با هم همخوانی ندارند. در حال حاضر نیز یک سرمایه گذار خارجی آمده و درصدد بازگشایی مجدد معدن هستند اما همه این ها در حد یک شعار باقی مانده است.


رنگ تسهیلات خوداشتغالی را به خود ندیده ایم

محمود رضایی یکی از ساکنان روستای چهار محل که مزرعه ای جهت پرورش بوقلمون را احداث نموده است در باب مشکلاتی که در این مسیر با آن ها مواجه شده به شکوفه های زیتون چنین گفت: با همراهی خانواده، مجتمعی جهت پرورش و نگهداری بوقلمون محلی ساخته و تکمیل نمودیم. در این مجموعه چیزی حدود ۵۰۰ بوقلمون محلی را پرورش می دهیم. فرزندانم به هر جایی برای کار مراجعه میکردند متاسفانه بعد از گذشت چند ماه فعالیت در شرکت ها به دلیل شرایط نامناسب مجبور به ترک کار می شدند. به این نتیجه رسیدیم که روی همین مزرعه پرورش خودمان مشغول به کار شوند اما با وجود تحولات بسیاری که در بازار اقتصادی ایران بوجود آمد سرمایه در حال گردشمان ارزش بسیار ناچیزی پیدا کرد که نیازمند دریافت تسهیلات برای ادامه بقا این مجموعه دامداری شدیم. جوانان ما با دست خالی در حال حرکت هستند. خود اشتغالی را ایجاد کرده اند اما نیازمند دریافت تسهیلاتی برای ادامه راه هستند تا بتوانند مجموعه را بگردانند. ما هنوز رنگ تسهیلات خود اشتغالی را به خود ندیده ایم.


تصفیه خانه گاز را هنوز نساخته اند و بوی بد آن ما را آزار می دهد

قربانعلی ولیزاده از اهالی لیاول در رابطه با مشکلاتی که با آن مواجه هستند چنین گفت: بعد از لوله کشی ها جهت گازرسانی روستا قرار بود تصفیه خانه ای در ورودی چهارمحل به منظور جدا کردن ناخالصی ها از گاز منازل ساخته شود تا گاز سالم در شبکه گازرسانی وارد شود. اما این کار به دلیل اختلاف نظرهایی که بر سر قیمت زمین مورد نظر جهت احداث بوجود آمد تا به امروز انجام نشده است و درنتیجه گاز به صورت مستقیم وارد شبکه خانگی می شود. بوی بد و غیر طبیعی این گاز ها را احساس می کنیم.

در زمینه فاضلاب و جدول کشی های خیابان و کوچه ها نیز مشکل داریم چرا که این جدول کشی ها حداکثر در چهار الی پنج کوچه صورت گرفته و در بقیه مسیرهای اصلی و فرعی فاضلاب منازل در کوچه ها رها شده است. علاوه بر این در بلوک لیاول با مشکل تامین آب نیز روبرو هستیم. آب مصرفی منازل ما از نظر کیفیت خوب است اما از نظر کمیت با مشکلات اساسی روبه رو هستیم.


ما را از آموزش و پرورش اخراج کردند و آنهایی که سابقه نداشتند را جذب کردند

مجتبی باروتکوبیان از دیگر اهالی این روستا اظهار داشت: در گذشته به مدت چهار سال در آموزش پرورش عمارلو مشغول به کار بودم. سه سال نیز آشپز بودم اما جذب نشدم. بعد ها به دلیل نبود شغلی در روستای چهار محل اجباراً به تهران نقل مکان کرده و در آن جا مشغول به کار شدم. با اینکه مدت زمانی را در آموزش و پرورش مشغول به کار بودم اما بعد از اخراج متوجه شدم کسانی جذب شدند که سابقه ما را نداشتند. در حال حاضر نیز برای دریافت تسهیلات جهت شروع کار به هر بانکی مراجعه می نمایم، اعلام می کنند که باید مبلغی به میزان ۲۰ میلیون تومان در حساب بگذارم تا بتوانم وامی دریافت کنم. اما در تامین این میزان پول با مشکل مواجه هستم که به بانک برای دریافت تسهیلات مراجعه می کنم و گرنه که خودم شروع به کار می نمودم. در رابطه با وام های خود اشتغالی نیز باید بگویم شاید تعداد استفاده کنندگان این تسهیلات در روستای چهار محل به اندازه تعداد انگشتان دست هم نرسد. اگر وام های خود اشتغالی در این منطقه در زمینه های باغداری ، کشاورزی و دام داری ارائه شود می تواند بسیار نتیجه بخش باشد.


فرماندار قول داد، اما مشکل ما حل نشد

رضا آقاجانی از نانوایان روستای چهار محل در گفتگو با شکوفه های زیتون در مورد مشکلات شغل خود چنین گفت: حدود ۱۲ سال است که به کار نانوایی مشغول هستم. شغل ما با وجود گرانی های اخیر واقعا مرقون به صرفه نیست. در گذشته خمیر مایع را با مبلغی کمتر از ۳۰ هزار تومان تهیه می کردیم اما در حال حاضر با مبلغی بیش از ۱۲۰ هزار تومان تهیه می کنیم. تمام موادی که در تهیه نان از آن استفاده میکنیم اعم از نمک، خمیر مایع و … با افزایش قیمت چشمگیری روبرو شد که شرایط را برای ما با سختی و فشار زیادی همراه کرده است. با وجود افزایش قیمت نان اما همچنان این کار جوابگوی هزینه ها و مخارج ما نمی شود. در سال گذشته آقای فرماندار و آقای سید یونس حسینی که مسئول توزیع آرد بودند به اینجا آمدند، مشکلاتمان را با آن ها در میان گذاشتیم اما نتیجه ای نداشت. ما در تولید نان بربری فعالیت داریم بنابراین آردی که برایمان در نظر میگیرند نیز باید آرد مخصوص نان بربری باشد اما متاسفانه آردی که ما تحویل میگیریم مناسب پخت نان لواش و تافتون است. این آرد ها هم از نظر کیفیت و قیمت متفاوت است. با توجه به تعداد جمعیت روستای چهار محل جای تعجب است که چرا با داشتن نانوایی دولتی تا اینقدر مجوز برای بازگشایی نانوایی های جدید صادر می شود؟ در حال حاضر در این روستا حدود پنج واحد نانوایی وجود دارد. با وجود نبود شغل، جمعیت روستا به شدت رو به کاهش است و شاید حتی پنج سال دیگر بخش زیادی از روستای چهارمحل خالی از سکنه شود. نانوایی که ۱۵ سال سابقه فعالیت در این شغل را دارد نمی تواند بعد از این مدتی به شغل دیگری بپردازد.  موضوع دیگر مربوط به آب شرب است که تا اندازه ای گل آلود و همراه با ریگ و سنگ است. در فصل های بهار و تابستان با قطعی آب در چهار محل روبرو هستیم. بلوک لیاول با وجود جدا بودن منبع آبش از سایر بخش ها همچنان مشکلات بسیاری در این زمینه به خود می بیند، به طوریکه به دلیل شکستگی های پی در پی نیازمند لوله کشی مجدد است. بارها شاهد بودیم که لوله های آب شرب در مسیر فاضلاب شکسته است و همان آب آلوده فاضلاب وارد آب شرب است. به شخصه معمولاً پای صحبت مسئولین نمی نشینم چون دروغ های بسیاری شنیده ام و تمایلی به آن ها ندارم. انگیزه و اعتمادی وجود ندارد. بیشتر مسئولین از بچه های روستا هستند و مشکلات را می شناسند این دغدغه ها بین تمام روستاها مشترک است.


میز خدمت فقط در حد یک عکس سلفی بود

یکی از اهالی روستای چهارمحل که اصرار داشت نامش فاش نشود به شکوفه های زیتون گفت: میز خدمت فقط در حد یک عکس سلفی بود. مدیریتی شد و بخشدار و آقای رضایی زاده نگذاشتند مردم حرفشان را بزنند. مردم در یک سمت نشستند و مسئولین در سمت دیگر. با اینکه مردم زیادی آمدند تا مشکلاتشان را با مسئولین در میان بگذارند اما متاسفانه فرصتی برای حرف زدن پیش نیامد و تنها چند نفر در همان ابتدا صحبت کردند و رفتند. درخواست دادیم مراسم به صورتی باشد که هر کدام از مسئولین سمت خود را به صورت اتیکت در جلوی خود داشته باشند تا مردم آنها را بشناسند چرا که مردم عادی شناختی از این مسئولین و مسئولیت هایشان ندارند. شاید یک یا دو نفر را بشناسند. نهایتا نتیجه برنامه میز خدمت این بود که توسط رئیس اداره ورزش و جوانان دو عدد توپ به مدرسه اهدا شد.


ویزیت رایگان شبکه بهداشت و درمان، درد ما را بیشتر کرد

یکی از اهالی چهارمحل در رابطه با میز خدمتی که اجرا شد به شکوفه های زیتون چنین گفت: مسئولان آمدند ولی به حرف هایمان اهمیتی داده نشد، حتی یکی از افراد محلی به اعتراض به آنان گفت ما نامه مینویسیم آیا شما نامه های ما را می خوانید و یا کمی دورتر آن ها را بیرون میریزید؟ مسئولین گفتند پیگیری می کنیم اما چیزی به عنوان پیگیری ندیدیم. وی در رابطه با طرح ویزیت رایگان شبکه بهداشت گفت: من نه بیماری داشتم و نه مشکل فشار خون! فردی آمد و دست مان را گرفت و خواست که فشار خون ما را بگیرد. حتی فشار را هم نگرفت فشارسنج را چسباند و عکسی گرفت و رفت. در حوزه بهداشت، جدیداً مردم را جمع می کنند و فقط برایشان درباره موضوعاتی مثل بهداشت روان، بهداشت اجتماعی، سلامت بعد معنوی دارد و … سخنرانی می کنند.


۱۰سال است که میخواهند پروژه ساخت اگو را به سرانجام برسانند!

منوچهر بدری یکی از ساکنین اهل ماشمیان در رابطه با مشکلات روستای چهار محل چنین گفت: بزرگترین مشکل ما در این روستا اگو سازی و مسیر های فاضلابی است. ۱۰ سال پیش نقشه کشی این کار انجام شد ما نیز سال های قبل پیگیری های بسیاری را انجام دادیم حتی به صورت خانه به خانه شرایط مد نظر قرار گرفت اما هیچ نتیجه ای در بر نداشت. متاسفانه هر ساله مبالغ بسیاری را جهت تخلیه چاه ها پرداخت می کنیم.


روستای ماشمیان را فراموش کرده اند

منوچهر بدری گفت: در گذشته چهار محل با نام ماشمیان شناخته می شد که بعد ها به نام فعلی تغییر یافت. روستای ماشمیان که ضمیمه روستای چهار محل بوده در سرشماری جدید یک روستای جداگانه محسوب می شود. برای آن دهیار انتخاب شده، روند اداری طی شده و مدت سه الی چهار ماهیست که انتظار تایید نهایی را می کشد. متاسفانه این تعلل ها باعث ایجاد تردیدهایی در اذهان ساکنین و اهالی ماشمیان شده است. روستای ماشمیان حدود ۱۴۰ خانوار دارد اما متاسفانه طرح هادی برای آن در نظر گرفته نشده است. این موضوع را با آقای قدرتی در میان گذاشتیم که گفتند برنامه این کار را برای سال ۹۸ در نظر گرفته ایم. نامه ای را پاراف کردند و تمام. این روستا از اعتباری که به چهارمحل اختصاص می یابد سهمی ندارد و وضعیت دهیاری آن نیز تعیین و تکلیف نمی شود. کسانی که در حال حاضر در ماشمیان قدیم سکونت دارند به این دلیل که این روستا در حال حاضر جز محدوده گردشگری محسوب می شود هیچگونه اجازه ساخت و سازی را نمی توانند دریافت کنند. پسر من در حال حاضر میخواهد بر روی باقی مانده های خانه قبلی من خانه ای بسازد اما چون در منطقه گردشگری قرار گرفته است اجازه این کار را به من نمیدهند. اگر آنجا نسازیم در شهر هم که نمی توانیم خانه ای بسازیم پس باید چکار کنیم؟ چه راهکاری برای مشکل ما وجود دارد؟ در حال حاضر این یکی از مشکلات اساسی ماست که مسئولین چاره و راهکاری برای آن در نظر نگرفته اند و روستای ماشمیان را فراموش کرده اند.


تبدیل بانک کشاورزی در چهارمحل از شعبه به باجه بر مشکلات روستاییان افزود

یکی دیگر از اهالی روستای چهارمحل که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با شکوفه های زیتون بیان نمود:  بانک کشاورزی تا حدود هشت سال قبل در چهارمحل یک شعبه داشت و عملیات های بانکی به صورت ارائه وام و تسهیلات و همچنین دریافت و پرداخت وجه به صورت کامل در آن انجام می شد اما چند سالی است که تبدیل به یک باجه شده و صرفا عملیات دریافت و پرداخت در آن قابل انجام است. چهارمحل بعنوان یک روستا که اکثریت مردم آن با دامداری و کشاورزی سرو کار دارند در زمینه خود اشتغالی نیازمند دریافت تسهیلات است و شاید حتی نبود شعبه مشکلاتی را در زمینه ارائه مجوز برای فعالیت های اقتصادی نیز ایجاد کرده است.


مشکلات جوانان چهار محل، بیکاری و نبود محیط ورزشی مناسب است

صمد رجب پور و امید رحیمی دو تن از جوانان روستای چهار محل در رابطه با مشکلات خود این چنین لب به سخن گشودند: امکانات لازم و اولیه برای فعالیت ورزشی در چهارمحل وجود ندارد که نتیجه آن روی آوردن به سمت قهوه خانه ها و گذراندن وقتمان در چنین مکانی است. ما جوانان روستای چهارمحل مجبوریم برای داشتن اندک زمانی فعالیت ورزشی، برای صرف هزینه کمتر سه الی چهارنفره با یک موتورسیکلت به سالن ورزشی بره سر برویم که مجموعه ورزشی این شهر نیز کیفیت مناسب را خصوصا از نظر سرمایشی و گرمایشی ندارد و همچنین هزینه بالایی را برای یک سانس بازی پرداخت می کنیم. در رابطه با شغل کشاورزی باید بگویم در حال حاضر شرایطی را شاهدیم که سبب شده تا جوانان کمتر به سمت این کار روند. برای داشتن اشتغال ما هیچ راهی جز بیرون رفتن از چهار محل نداریم که آن هم در نهایت می توانیم در یک شرکت مشغول کار شویم که در حال حاضر با توجه به ماهای پایانی سال به دلیل مسائلی مانند پرداخت عیدی عذرمان را میخواهند. در چمبرکنار یک زمین ورزشی از طرف اداره ورزش برای اینکار تعلق گرفت که قرار بود دور آن را با فنس بگیرند،که تا بحال بی نتیجه بوده است. قرار بود مکانی را در آنجا بسازند که ساخت آن را به صورت نیمه کاره به یک پیمانکار سپردند و در حال حاضر سقف آن را نیز باد برده است.


خانه ورزش چهارمحل روز بعد از افتتاح تعطیل شد

خانه ورزش در روستای چهار محل با امکانات تقریبا مناسبی احداث و افتتاح گردید. اما متاسفانه شاهد باز بودن درب این سالن تنها در روز افتتاحیه بودیم. عدم تعامل بین مسئولین باعث شده درب خانه ورزش بسته باشد. بعد از افتتاح این مجموعه، اداره آموزش و پرورش و مدیریت خانه ورزش اعلام کردند که یک نفر باید قراردادی را با ما منعقد نموده تا فعالیت های ورزشی در این مرکز آغاز شود. از سوی اهالی روستا شخصی را بدین منظور معرفی کردیم که بعد از مراجعه او پاسخی که دریافتیم این بود که باید بصورت ماهیانه مبلغی معادل ۵۰۰ هزار تومان به عنوان اجاره بها پرداخت نمایند. مگر این سالن در محیطی به اندازه یک روستا چقدر می تواند درآمد داشته باشد که مبلغ ۵۰۰ هزار تومان اجاره بها را بتواند بپردازد؟ متاسفانه شروع به کار خانه ورزش روستای چهارمحل تا به امروز با بهانه های واهی و پاسخ های غیر واقع بینانه نامشخص مانده است که عدم تعامل بین روسای ادارات و نامه نگاری های پی در پی، باعث بوجود آمدن این وضع شده است.


بیشتر مشکلات چهارمحل بر اثر سوء مدیریت است

گل محمد رسولی مالک یکی از چایخانه های روستای چهارمحل درباره مشکلات روستای چهارمحل اظهار کرد: خیابان ها و معابر چهار محل در خاموشی به سر می برد. در خیابان اصلی چهار محل چراغ های روشنایی وجود دارد اما متاسفانه این چراغ ها مدت هاست سوخته اند و هیچ نظارتی بر روی آن ها صورت نمیگیرد. مسئله دیگری که اینجا وجود دارد و مسئولین بار ها قول رسیدگی و رفع آن را داده اند مربوط به بسط دادن بلوار اصلی روستا تا نزدیکی مسجد ماشمیان است که تا به حال هیچ اقدامی در این باره صورت نگرفته است. کانال های فاضلاب چهار محل نیز دچار مشکلات اساسی هستند و در زمان هایی که باران و برف می بارد آب های ناشی از آن بر روی خیابان ها جاری می شود. متاسفانه برخی از مشکلات این روستا بر اثر سومدیریت است. محل دفع زباله های روستا در محوطه ای دور از روستاست اما به این دلیل که اطراف آن بسته و مسدود نیست دام های ساکنین و در بعضی موارد حیوانات وحشی به آنجا رفته و از آن زباله ها تغذیه میکنند که متاسفانه در بعضی مواقع موجب مرگ آن ها می شود. لازم به ذکر است متولی جمع آوری زباله ها و سامان دادن به وضعیت آنها دهیاری روستا می باشد.  مشکل دیگر ما مربوط به جاده ییلاقی چهار محل است که مدت هاست شن ریزی نشده و اقدامی در جهت مسطح سازی آن صورت نمی گیرد که حداقل در فصولی از سال که امکان استفاده ساکنین و مسافران از آن منطقه وجود دارد از آن بهرمند شویم. شرایطی را مهیا کردیم تا فعالان ورزش پاراگلایدر بتوانند از اتفاعات این منطقه استفاده کنند که این موضوع خود زمینه ساز ورود گردشگران زیادی به این منطقه می شود. اراضی ضلع شرقی ییلاقات ما مورد استفاده این ورزشکاران بود تا اینکه با بخشی از شهر بره سر به مشکل برخوردیم. امیدواریم مسئولین با ورود بی طرفانه به این موضوع مشکلات پیش آمده را حل و فصل نمایند. موضوع بعدی آب بند بزرگ ماشمیان سرمُل است که انتظار داریم مثل استخر ویستان ساماندهی شوند چرا که علاوه بر جذب گردشگر در زمینه ایجاد اشتغالزایی و رونق بازار کسب کار نیز می تواند مفید به فایده باشد.

مجید رضایی – حمیدشفایی – جوادکاظمی – سحرحسن پور

    

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 2
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مختاررضایی(ماشمیانی) جمعه , 20 دسامبر 2019 - 15:19

باعرض سلام خدمت جناب آقای جمالی نماینده محترم برخواسته ازچهارمحل عمارلو برای سطح شهرستان رودبار.لطفا مثل زمان اخذ رای وانتخابات ، لطفابعداز به کرسی نشستن هم به تمام روستاها برو ومشکلات مردم رابررسی ومکتوب کن وبعدحل کن. تمام روستاهاوهمچنین چهارمحل که زادگاه شماست نبایدقصابیهایش تعطیل بشه،آبی که ازگیاش وکلورچاک میادنباید درباران گل آلودشود،کمبودآب نبایدچهارمحل داشته باشد،منبع خوبی بایدچندمترپایین ترازچشمه کلورچاک ساخته شودونبایدجلوی آب کلورچاک بابتن گرفته شود،معدن چرابایدتعطیل شود،چرابانک بایدازرونق بیفتد،چرامقدمات فاضلاب درچهارمحل انجام نمی شودو………خلاصه توقع مردم ازنماینده خودشان علاوه برتصویب قانون، پیگیری وانجام وبرطرف کردن مشکلات است.کارنماینده تنها ابراز همدردی درمراسمات ختم ، بصورت حضوری و دادن نامه ی عرض تسلیت نیست واینکار مشکلات مردم راحل نمی کند

مختار رضایی( ماشمیان) جمعه , 20 دسامبر 2019 - 14:48

سلام عرض می کنم خدمت همه پدران ومادران ، برادران وخواهرانِ خوبِ هم روستاییهایم ، چهارمحل و روستاهای همجوار. ان شاءالله همیشه شادو خرّم باشید.۱۳۹۸/۹/۲۹