شکوفه های زیتون– مصطفی سالاری در سفر خود به بندر مرزی آستارا و حضور در آیین افتتاح پروژه های دهه مبارک فجر این شهرستان، اظهار کرد: این شهرستان ظرفیت های بی بدیلی دارد که اگر هدف گذاری خوب و واقع بینانه در این منطقه شود می توان از آن به خوبی بهره مند شد.

وی با اشاره به ظرفیت های موجود در مشارکت بخش خصوصی، ادامه داد: پتانسیل های ریلی، دریایی و زمینی آستارا یک شرایط ویژه است که دیگر شهرستان استان گیلان است آن را ندارند و اگر مشارکت بخش خصوصی در آن جذب شود، دست نیافتی خواهد شد.

وی به ایجاد زیر ساخت های ریلی در گام نخست راه آهن بین المللی آستارا – آستارا و حصول عایدات برای کشور اشاره کرد و افزود: در گام باید سود این منطقه برای منتفع شدن مردم شهرستان باشد.

استاندار گیلان اضافه کرد: برای اینکه شاهد توسعه بارانداز ریلی باشیم، باید آن را به منطقه ویژه اقتصادی بندر ملحق کنیم و طرح های جانبی از جمله حوزه های انبارداری، مونتاژ کاری، سردخانه و به طور کلی هر آنچه یک شهرک حمل و نقل دارد را در آن فراهم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر این موارد اجرایی شود، در کمتر از یک سال شاهد ایجاد اشتغال قابل توجه در حدود یک هزار نفر خواهیم بود.

سالاری در سخنان خود به فرماندار آستارا مأموریت داد تا طرح جامعی ارائه دهد تا محدوده فعلی منطقه ویژه اقتصادی بندر که حدود ۶۵ هکتار است، به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هکتار افزایش یابد و توضیح داد: پس از افزایش این محدود، مقدمات استقرار واحدهای خدماتی و ایجاد یک شهرک حمل و نقل فراهم و آزاد راه جمهوری آذربایجان به این منطقه متصل می شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود به سایر ظرفیت های آستارا از قبیل گردشگری سخن گفت و افزود: تدوین درست برنامه های گردشگری می تواند علاوه بر صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی، موجبات درآمدزایی را برای مردم فراهم می کند.

وی تصریح کرد: مردم می توانند در محدوده طرح هادی روستاها اقدام به ارائه خدمات گردشگری نماینده و به این ترتیب علاوه بر حفظ منابع طبیعی، درآمد زایی و اشتغال نیز حاصل می شود.

وی با بیان اینکه پروژه هایی در محدوده بندر آستارا ایجاد شده اند که حدود ۱۰۰ میلیارد تومان مجموعا برای آن ها سرمایه گذاری شده است، گفت: این سرمایه گذاری ها در صورتی مثبت تلقی می شوند که به ایجاد کسب و کار و رونق اقتصادی منتج شوند.

مصطفی سالاری در بدو ورود به بندر مرزی آستارا، یک مرکز آموزش فنی و حرفه ای ۱۲ کلاسه دخترانه را افتتاح کرد.همزمان با این پروژه یک مدرسه ۸ کلاسه دیگر که مقاوم سازی شده بود، به بهره برداری رسید.

استاندار گیلان سپس با حضور در روستای ویرمونی در بخش مرکزی این شهرستان، تأسیسات دفع بهداشتی فاضلاب روستای این روستا را که برای احداث آن ۳۱ میلیارد ریال هزینه شده است، افتتاح کرد و با حضور در مصلای بزرگ مسجد جامع این شهر مرزی و بندری، در یادواره ۱۶۶ شهید شهرستان شرکت کرد.

مراسم یادمان شهدای شهرستان نیز با حضور سردار احمد عبدالهی (معاون بهداشت و درمان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) و سردار مهران طهماسبی (معاون هماهنگ کننده نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج) برگزار شد.

سپس استاندار گیلان شهرستان آستارا را به مقصد تالش با هدف افتتاح چندین پروژه دیگر ترک کرد./ایسنا

این خبر را به اشتراک بگذارید :