شکوفه های زیتون– از گذشته تا به امروز بشریت به دنبال یادگیری و کسب مهارت بوده است، در همین خصوص با گذشت زمان، کلاس ها و آموزشگاه هایی برای به اشتراک گذاشتن مهارت ها دایر شد. آموزشگاه هایی که به صورت دولتی و خصوصی فعالیت می کنند و کارآفرینانی را تحویل جامعه می دهند تا علاوه بر کمک به همنوعان خود، موجب سربلندی و افتخار این سرزمین نیز می شوند. در همین خصوص به سراغ آموزشگاه فنی و حرفه الزهرا مخصوص خواهران واقع در شهر منجیل که به صورت دولتی فعالیت دارند رفته ایم که در ادامه از نظر خواهید گذراند، با ما همراه باشید.


به دنبال مهارت های منجر به اشتغال هستیم

هیچ گونه هزینه ای در خصوص شهریه کلاس ها اخذ نمی شود


فیروزه افشاری رئیس مرکز فنی حرفه ای منجیل در گفتگو با شکوفه های زیتون اظهار داشت:

این مرکز یک سازمان دولتی و تحت نظارت وزارت کار و امور اجتماعی است و به عنوان تنها سازمانی که آموزش های غیررسمی را به صورت مهارت ارائه می کند فعالیت داریم. تاریخ تاسیس چنین آموزشگاهی به سال های پیش از انقلاب برمی گردد که در صندوق حمایت کارآفرینی کشور چند نهاد با یکدیگر ادغام شدند و بعد از انقلاب به عنوان سازمان فنی و حرفه ای کشور شکل گرفت. در سال ۱۳۸۵ این مرکز راه اندازی شد که زمین این مرکز نیز هدیه بیت رهبری و تنها مختص خواهران می باشد که تنها مرکز دولتی شهرستان رودبار است. آموزش ها در این مرکز به صورت دولتی انجام می شود، کلاس های تشکیل شده با نام آموزش در مراکز ثابت شناخته می شود. در خارج از ساختمان نیز تیمی سیار یا شعب شهری در شهرها یا روستاهای اطراف فعالیت می کنند که در برخی موارد تقاضایی در جهت تشکیل کلاس در منطقه ای صورت می گیرد که این تیم به محل مذکور اعزام می شوند. علاوه بر این آموزش در روستاها و دانشگاه ها نیز از دیگر برنامه ها می باشد. تلاش ما آموزش مهارت به افراد است. تمام افرادی که جویای اشتغال هستند حتی افراد تحصیل کرده که در دانشگاه ها واحدهای عمومی را گذرانده اند در این مرکز به یادگیری مباحث به صورت عملی می پردازند که شباهت بسیاری به محیط کار دارد. توجه این سازمان کارهای عملی است، ۲۵ درصد آموزش ها به صورت تئوری و ۷۵ درصد به صورت عملی می باشد. با توجه به کمبود محیط اشتغال برای خانم ها در شهرستان رودبار، حرفه هایی را تحت عنوان مشاغل خانگی به بانوان آموزش می دهیم تا در خانه کار کنند و دستاوردهایشان را از طریق فضای مجازی به فروش رسانند.

اساس کار ما آموزش است اما اخیراً رویکرد سازمان تغییر کرده است و به دنبال مهارت های منجر به اشتغال هستیم. به نوعی جزو کار گروه اشتغال هم محسوب می شویم. ارتباط تنگاتنگی بین اساتید و هنرآموزان وجود دارد به طوری که پس از اتمام کلاس ها در خصوص اشتغال به آن ها کمک می کنیم. طرحی به نام آموزش و رهگیری داریم که تا یکسال گزارش عملکرد کار کارآموز را باید به سازمان ارائه دهیم به طوری که اعلام می کنیم در یکسال آینده آیا این شخص جایی مشغول به کار شده است یا خیر؟ درآمد ماهیانه اش چه میزان است؟ و از این قبیل اطلاعات.

تا دو سال گذشته مدرکی تحت عنوان مشاغل خانگی صادر می کردیم و هنرجویان را به بانک ها جهت دریافت تسهیلات مشاغل خانگی معرفی می کردیم اما طی تصمیمات اخذ شده توسط مقامات بالاتر این مجوز از ما گرفته و به سازمان میراث فرهنگی و صنعت-معدن-تجارت منتقل شد اما برای گرفتن وام به مدرک اعطایی از سازمان ما نیاز دارند. مدارک این سازمان دارای کد بین المللی و قابل ترجمه می باشد. بسیاری از افرادی که قصد اقامت به خارج از کشور را دارند ابتدا در این سازمان اقدام به اخذ مدرک می کنند چرا که این گواهی در خارج از ایران بسیار کارآمدتر است.

سعی داریم به تدریس حرفه های جدید بپردازیم برای مثال سالها به آموزش بافندگی نمی پردازیم زیرا ممکن است اشباع شود و تقاضاهای جدیدتری روی کار بیاید. نکته قابل توجه به روز بودن مهارت های نهاد ما می باشد، سازمان هرسال تمام حرفه ها را بهنگام سازی می کند؛ متناسب با بازار روز و بازارکار حرفه ها را به روز می کنیم. در واقع نیازسنجی هنرآموزان را انجام می دهیم و برای آموزش دروس مد نظر آنها برنامه ریزی می کنیم. در حال حاضر پنج کارگاه آموزشی داریم که در دوره های یکساله در هرکدام از آنها هشت تا ۱۰ حرفه برگزار می شود که در مجموع بالغ بر ۴۰ تا ۵۰ حرفه می باشد در این راستا سعی داریم که رشته ها تکراری نباشد. در هر دوره آموزشی به طور میانگین ۱۵ کارآموز داریم. اساتید این نهاد سال ها تجربه کاری دارند و آموزشگاه از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار می باشد، کیفیت و نتیجه کار بیان گر این مهم است. تا هشت سال گذشته هیچگونه هزینه ای از کارآموزان جهت ثبت نام دریافت نمی شد اما اکنون با توجه به مصوبه ای که از سوی مجلس به تصویب رسید، مبلغ ۱۵ هزار تومان برای ثبت نام در سایت و پرداخت گواهی نامه مقرر شده است، هیچ گونه هزینه ای در خصوص شهریه کلاس ها اخذ نمی شود و حقوق تمام همکاران و اساتید را دولت پرداخت می کند.

برای ثبت نام داوطلب ابتدا نزد مشاور فرستاده می شوند تا علاقمندی شان سنجیده شود سپس به کلاس های مربوطه راهنمایی می شوند، کپی شناسنامه، کپی کارت ملی یک قطعه عکس و مبلغ ۱۵ هزار تومان مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام می باشد. بنده صداقت و پیگیری در کار را از نکات موفقیت کاریمان می دانم در مواقعی با گذشت چندین سال از کلاس ها، زمانی که هنرجو با مشکلی مواجه می شود استاد با روی خوش سعی در یاری وی دارد و تکمیل شدن دوره های آموزش یا قدیمی بودن آن را بهانه نمی کند، پیگیر هنرجو ها در جهت رفع و رجوع مشکلات آموزشی و اشتغال آن ها هستیم. موارد بسیاری داریم که با شرکت در یکی از کلاس ها و مشاهده تنوع کلاس ها علاقمند شده و تصمیم به شرکت در سایر کلاس ها گرفته اند.

در ایام مبارک دهه فجر نمایشگاه دستاوردهای بانوان برگزار می کنیم اما امسال استثناً این امر اجرایی نشد. در سال های قبل این نمایشگاه با حضور مسئولین افتتاح شد. سال گذشته یک کارگاه آموزشی یا استارت آپ تحت عنوان گذر مهارت در سینما رودبار برگزار شد که در عرض ۱۵ تا ۳۰ دقیقه یک مهارتی به مراجعه کنندگان آموزش داده می شد و یک گواهی حضور در دوره در همان لحظه برایشان صادر می شد.

آموزشگاه فنی و حرفه ای شامل دو بخش خصوصی و دولتی می باشد، در بخش خصوصی، مربیان و اساتید از سازمان ما مجوز گرفته و اقدام به برگزاری کلاس های خصوصی همچون خیاطی، آرایشی و … می کنند اما این کلاس ها مشابه کلاس های تشکیل شده در واحد دولتی نمی باشد. مشکلات اقتصادی از مشکلات اساسی ما است.

۱۵سال است که در این کار هستیم، در روستاهای انبوه، کلیشم، دفراز، جوبن، گنجه و حتی روستاهای دور افتاده سعی در تشکیل کلاس ها برای شناساندن این نهاد و دوره های مختلف آن به بانوان داریم. به دلیل زحماتی که متقبل هستیم و هزینه های صورت گرفته توسط دولت انتظار استقبال و شور و اشتیاق بیشتری داریم، بسیاری از کارهای ما وابسته به نهادهای دیگر است.

آدرس موسسه فنی و حرفه ای الزهرا: منجیل، خیابان منتظری، رو به روی کمیته امداد

تلفن تماس: ۳۴۶۴۵۷۵۸

آدرس کانال تلگرامی: a1fsa@


در شهرستان امکانات وجود دارد اما مردم روش های استفاده از آن را نمی دانند


فهیمه کریمی شاد دارای مدرک فوق لیسانس مدیریت تحول از هنرجویانی که مشغول به تدریس در واحد دولتی و خصوصی است در گفتگو با شکوفه های زیتون بیان داشت: از دیرباز آوازه این موسسه و کلاس های متنوع آن در شهرستان به گوش می رسید، با توجه به علاقه ام در زمینه هنری تصمیم به شرکت در این آموزشگاه را گرفتم و سال ۱۳۸۹ به ثبت نام در کارگاه هنرهای تجسمی درآمدم. به دلیل تنوع در کلاس ها نتوانستم پس از اتمام دوره آموزشی ام این مرکز را ترک کنم و به فعالیتم و حضورم در سایر کلاس ها ادامه دادم. استاد بسیار خوب و مهربان بنده اولین دلیل برای ماندنم در این آموزشگاه بود، آموزش های ایشان بسیار ساده بود طوری که تمام قشرها متوجه آن می شدند؛ حضور در کلاس های ایشان نیازمند داشتن سطح علمی نبود. ایشان از هیچ آموزشی دریغ نمی کنند.

همچنین این مرکز سیستم بسیار خوبی دارد زمانی که دانشجو بودم نیز در کلاس های آموزشگاه مشغول تحصیل بودم، موارد ذکر شده از مزایای این نهاد برای بانوان است. اکنون به عنوان مربی در بخش خلاقیت کودکان در این مرکز مشغول می باشم اما اگر رشته جدیدی اضافه شود حتماً به یادگیری آن خواهم پرداخت. در آموزشگاه شخصی خودم نیز نقاشی روی سفال و مهارت های دیگر را آموزش می دهم. در رشته های فنی برخی مهارت ها دوره ای است به طوری که یک دوره کلاس های دوخت چرم، یک دوره نقاشی روی سفال، یک دوره نقاشی و .. برگزار می شود. لذا به این دلیل تصمیم به تاسیس آموزشگاه گرفتم تا در تمام فصول به تدریس مهارت های متقاضی بپردازم. اکنون دو سال است که آموزشگاه شخصی خود را به نام آموزشگاه آرته در شهر منجیل راه اندازی کرده ام. در کنار آن سه ماه در فرهنگسرای شهید رجایی قزوین، سه ماه در کانون پرورش فکری منجیل و شش ماه در خانه هنر منجیل فعالیت داشتم. با وجود شرایط شهرستان توانستم رشد کنم، از تجربیات و آموخته هایم استفاده کنم و در نمایشگاه های مختلف تشکیل شده در قزوین شرکت کنم که مزایای بسیاری خوبی برای اینجانب داشت. در این شهرستان امکانات هست اما مردم روش های استفاده از آن را نمی دانند. یکی از موانعی که در این آموزشگاه دارم و گمان می کنم مشکل دیگر هنرآموزان نیز باشد تهیه مواد اولیه است. برای تهیه آن ها باید به مرکز استان یا استان دیگر دسترسی داشت. البته اساتید سعی در تهیه لوازم یا یک برنامه ریزی دقیق برای تهیه آنها در زمان تشکیل کلاس ها دارند اما اگر چیزی کم باشد دیگر نمی توان کاری کرد. در پایان از تمام پرسنل فنی و حرفه ای تشکر می کنم که باعث دلگرمی و انتقال انرژی مثبت می شوند.


در شغل های مختلف کمتر به بانوان بها داده می شود


فاطمه وهاب زاده از کارآفرینان مرکز فنی و حرفه ای الزهرا به شکوفه های زیتون گفت: قریب به سه سال است که در این آموزشگاه حضور دارم و به پیشنهاد یکی از دوستانم که در این مرکز عضو و به کار با چوب علاقمند شدم، اکنون به انجام کارهای منبت کاری و معرق کاری می پردازم و در بیرون از این آموزشگاه به کار نجاری مشغول هستم فنی کار بودن پدر بنده سبب علاقه ام به این حرفه شد. همزمان با ثبت نام در این آموزشگاه، کارگاه نجاری شخصی ام را نیز تاسیس کردم که این دو مکمل یکدیگر بودند. دو برادرم در کنار بنده مشغول به کار هستند، برای اخذ مجوز حضور یک مرد در کارگاه ضروری بود. حس خوبی نسبت به این کار دارم و بسیار به آن علاقه مند هستم. متاسفانه اعتماد به خانم ها در این زمینه محدود است، عده ای کارهای نجاریشان را به یک خانم واگذار نمی کنند اما دوستان و اطرافیانم با بنده همکاری های لازم را انجام داده اند. در صورت عدم اعتماد هزینه ای به کار تزریق نمی شود و توانایی خرید دستگاه و ادامه کار وجود ندارد؛ با گذشت زمان امیدوارم این مشکل برطرف شود. البته برای فروش محصولات هم با مشکلاتی روبه رو هستم.

فهیمه حسینی

این خبر را به اشتراک بگذارید :