دکتر بختیار، مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار در گفتگوی اختصاصی:

هدف ما در پیرو منویات مقام معظم رهبری، یاری رساندن به محرومین و کاهش آلام مردم است

شکوفه های زیتون– دکتر صمد بختیار مدیر شبکه بهداشت و درمان رودبار در گفتگو با شکوفه های زیتون ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و ایام الله دهه مبارک فجر فاطمی طی سخنانی با برشمردن دستاوردهای نظام در زمینه بهداشت و درمان در چهل سال گذشته بیان داشت: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نظام شبکه های بهداشت و درمان در کشور پایه گذاری شد و به دنبال تشکیل آن و ساخت واکسن های مورد نیاز، شبکه بهداشت و درمان به یک برند در حوزه مبارزه با بیماری های عفونی تبدیل شد به گونه ای که اقدامات موثری برای مقابله با بیماری های عفونی همچون فلج اطفال، سیاه سرفه، آبله و بیماری هایی که اکنون دیگر فراموش شده اند، شکل گرفت.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار تصریح کرد: در سال های اخیر مسئولین تصمیم ساز و تصمیم گیر کشور با بررسی های به عمل آمده در طول این مدت و با توجه به آمار ۷۶ درصدی مرگ و میرها به علت بیماری های غیرعفونی همچون دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، چربی و فشارخون به این نتیجه رسیدند که در خصوص چالش های حوزه های بهداشت باید سیاست ها تغییر کند.

دکتر بختیار در خصوص فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر طرح تحول سلامت و اینکه مردم جز دغدغه بیماری نباید دغدغه دیگری داشته باشند، بیان داشت: مسئولین دلسوز و مجرب حوزه بهداشت و درمان برای اجرای منویات مقام معظم رهبری فعالیت خود را در این زمینه آغاز و با شعار وزیر محترم بهداشت در سال ۹۶ فعالیت در زمینه بهداشت برای مبارزه و پیشگیری از بیماری با جدیت در کشور در دستور کار قرار گرفت و ما نیز بعنوان سربازان حوزه بهداشت و درمان فعالیت خود را آغاز نمودیم.

دکتر بختیار با بیان اینکه اجرای این طرح با غربالگری آغاز شد گفت: با اجرای این مهم تمام مردم شهرستان مجهز به پرونده الکترونیک سلامت و پزشک خانواده شدند و طبق این طرح، جزئیات سلامت افراد در شاخص های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

وی از وظیفه بهداشت و رصد و کنترل زنان از زمان بارداری تا زایمان، پس از زایمان، زیر یکسال، کمتر از پنج سال، سنین مدرسه، نوجوانی، جوانی، میانسالی و سالمندی گفت و اظهار داشت: در حال حاضر ۵۲۷۶۰ نفر جمعیت بالای ۳۰ سال که در حوزه بیماری های میانسالی که شروع بیماریهای فشارخون، قلبی-عروقی و سرطانی است را خطرسنجی و غربالگری نموده ایم.

صمد بختیار به نظارت سازمان بهداشت جهانی (w.h.o) در این طرح اشاره کرد و ادامه داد: مردم باید بدانند در هر جایی که هستند یک پزشک خانواده و مراقب سلامت در کنار آنها است برای مثال در بخش رحمت آباد، اهالی روستاهایی که تحت پوشش مرکز بهداشت توتکابن هستند باید با پزشک و مراقب سلامت خود در ارتباط  باشند، ماهانه فشار خون و دیابت خود را کنترل کنند. همچنین خانم هایی که در سنین باروری هستند باید مراقبت های زمان بارداری را انجام دهند و تا ۴۲ روز پس از زایمان نیز بصورت هفتگی او را تحت نظر قرار می دهند.

دکتر صمد بختیار بیان داشت: شبکه بهداشت و درمان مظلوم واقع شده است، شش مرکز شبانه روزی در شهرستان داریم که کنترل این مراکز بسیار دشوار است همکارانی داریم که شب ها را بیدار مانده و در حال خدمت به مردم می باشند. دکتر بختیار افزود: همکاران ما بسیجی وار همچون سربازان گمنام مشغول فعالیت هستند که در انجام امور و وظایف کاری خود با برخی مشکلات مواجه می شوند مانند: رانده شدن ناظران از سوی مغازه داران، یا در هنگام پلمپ مغازه ای که معیارهای بهداشتی را رعایت نمی کند با دردسرهای بسیاری مواجه هستیم. وی ادامه داد: نمی خواهیم بیمار در جایی غیرتخصصی تصمیم بگیرد که برای درمان به کجا مراجعه کند، تقاضا داریم همگان بدانند که کارکنان بهداشت و درمان بسیجی وار در حوزه سلامت بصورت دائم آماده خدمت رسانی به مردم شهرستان می باشند که این مهم را در تمام روزهای سال به اثبات رسانده اند.

مرگ مادران باردار در شهرستان به صفر رسیده است

دکتر بختیار در خصوص معرفی سامانه یکپارچه بهداشت(سیب) و نظارت وزیر بهداشت بر آن بیان داشت: با وارد نمودن کد ملی هر شخص تمام اطلاعات از قبیل تعداد دفعات مراجعه به پزشک خانواده، پزشک متخصص، افزایش فشار خون بالای ۱۴ و سایر موارد نمایان می شود. این امر از نعمت های نظام است که بودجه های بسیاری صرف آن شده است. وی در ادامه به دهگردشی پزشکان در دورترین روستاها اشاره نمود و گفت: دیگر احتیاج مراجعه بیمار به بیمارستان در شهرها نیست زیرا با استفاده از این طرح سعی داریم بیماران را کنترل شده و هدفمند به بیمارستان منتقل کنیم بطوریکه شخصی که مسئول سامانه سیب و سامانه ارجاع الکترونیک است بیمار را برای درمان به بیمارستان و یا درمانگاه مورد نظر ارجاع می دهد و این بیمار با اولویت درمان می شود. وی تاکید نمود: اگر شخصی به پزشکان ما مراجعه کند بیماری اش مغفول نمی ماند و این طور نیست که کسی بیماری فشارخون داشته باشد و بهورز متوجه آن نشود زیرا بیش از ۸۰ درصد مناطق روستایی را بیماریابی کرده ایم.

دکتر صمد بختیار با تأکید بر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است تصریح کرد: دستورات مقام معظم رهبری برای ما بسیار حائز اهمیت است. بعنوان مدیر شبکه بهداشت و درمان، نگرانی های مردم را درک می کنم و بر همین اساس در حوزه های مختلف در تعامل با همکاران خود سعی نمودیم کمبودها را جبران نماییم که با توجه به نیاز مردم برای دریافت خدمات دندانپزشکی از همکار بسیجی خود جناب آقای دکتر مرشدی خواستیم در قالب یک طرح جهادی و بسیجی وار به روستاها رفته و بیماران را بصورت رایگان ویزیت نماید که مورد استقبال و رضایت مردم بخش های محروم قرار گرفته است.

بختیار در خصوص مزیت نهادینه شدن پزشک خانواده در بین مردم گفت: این مهم سبب آشنایی بیشتر خانواده ها با پزشک شده و دسترسی آسان به پزشک در صورت بروز مشکل از مزیت های آن است. وی با بیان اینکه شبکه بهداشت شهرستان در کنار مردم است اظهار داشت: به دستور مقام معظم رهبری نسبت به رفع مشکلات و کمبودهای کشور در زمینه بهداشت و تکمیل این طرح به همکاری تمام سازمان ها با وزارت بهداشت برای سلامتی مردم نیازمند هستیم. وی گفت: در بهترین شرایط، بهداشت و درمان می تواند تنها ۲۵ درصد مسئول سلامتی باشد و ۷۵ درصد مربوط به نهادهای دیگر و شخص مردم است. با توجه به پراکندگی منطقه و وجود روستاهای محروم همه نیروهای انقلابی باید در زمینه بهداشت و درمان به مردم خدمات ارائه نمایند که ماحصل آن شادی دل مردم و همان قرب الهی خداوند را در پی خواهد داشت.

دکتر بختیار در خصوص اجتماعی سازی سلامت تصریح کرد: در موافقت نامه ای وزیربهداشت و وزیرکشور بحث اجتماعی سازی سلامت مطرح شد که در آن رئیس جمهور به عنوان رئیس مجمع سلامت کشور، استاندار بعنوان رئیس مجمع سلامت استان و فرماندار به عنوان رئیس مجمع سلامت شهرستان و مدیر شبکه به عنوان دبیر انجمن سلامت حضور دارند. وی تصریح کرد:  این مجمع در هر روستا متشکل از ۱۰ نفر است که از سه عضو شورا، یک دهیار، یک بهورز و پنج معتمد و افراد مورد وثوق محل تشکیل شده است. وی همچنین در جهت جلسات برگزار شده ماهانه بیان داشت: در این جلسات مردم مشکلاتشان را در حوزه سلامت از صفر تا ۱۰۰ بیان می کنند و در جلسات شورای بهداشت و مجمع سلامت در حضور فرماندار مطرح می کنیم. این فرمول سیستماتیک به عنوان برنامه عملکرد اجرایی تصویب شده است، بطوریکه بخشدار از عملکرد بخش خود و دبیرش که پزشک درمانگاه آنجاست مطلع می شود.

صمد بختیار ادامه داد: در شهرها جمعیت ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر را تفکیک می کنیم، شهرداران به عنوان مسئولان و متولیان، بستری را به نام کانون های سلامت محله فراهم می کنند که اولین بار در مسجد شهرک ایثارگران برگزار شد. وی در خصوص این کانون ها گفت: این کانون ها در شهرها متشکل از  ۱۵ نفر از شورا، پزشک، مسئول درمانگاه و ۱۰ نفر از خانواده شهدا، بسیجیان، ائمه جمعه و جماعت و افراد مورد اعتماد مردم است. دکتر بختیار با بیان اینکه به روستایی بودن خود افتخار می کنم گفت: مشکلات و دردهای مردم را می شناسم و درک می کنم، عِرق بسیاری به این شهرستان دارم. بسیار دردآور است که نظاره گر پدری در روستاهای دور افتاده باشیم که نمی داند در صورت بیماری فرزندش چه باید بکند، اگر تمام افراد پزشک خانواده خود را بشناسند دیگر شاهد چنین شرایطی نخواهیم بود و مردم دغدغه ای در زمینه درمان نخواهند داشت. مدیر شبکه بهداشت و درمان رودبار با تشریح وضعیت بیمارستان های شهرستان اظهار داشت: هر سه بیمارستان شهرستان به سطحی رسیده اند که حتی دیگر بیماران قلبی و بیمارانی که نیاز به عمل جراحی دارند را به شهرهای دیگر اعزام نمی کنیم. وی افزود اکنون در سه بیمارستان شهرستان رودبار خدمات درمانی در بخش های اطفال، داخلی، جراحی، زنان و زایمان، رادیولوژی و بیهوشی به صورت کامل ارائه می شود. وی به تلاش برای حفظ کرامت انسانی مردم اشاره نمود و تصریح کرد: با تیم منسجمی که در شبکه بهداشت و درمان داریم برای این مهم تا پای جان تلاش می کنیم.

دکتر بختیار با بیان اینکه از مردم می خواهیم به ما اعتماد کنند گفت: همکاران ما در خانه های بهداشت، درمانگاه ها و بیمارستان ها آماده ارائه خدمات رسانی هستند. وی با تأکید بر اینکه برای رسیدن به خدا باید رضایت خلق خدا را جلب نمود خاطر نشان کرد: توقع تشکر و قدردانی نداریم چرا که هر تلاشی می کنیم وظیفه ماست و به این مهم افتخار می کنیم. وی در پایان سخنان خود با اشاره به سخنی امام حسین(ع) که فرمودند: «نیازمردم به شما، نعمت است» بیان داشت: با اینکه مدیر شبکه بهداشت و درمان هستم اما اکنون هر ماه ۹ شب را به عنوان پزشک کشیک در مراکز درمانی به مردمان خونگرم شهرستان خدمت می کنم که بسیار به این قضیه مفتخر هستم.


هدف و تلاش ما کار و خدمت به مردم است / ملاک سنجش رضایت مردم آمار سامانه وزارت بهداشت است

مهندس مجتبی نظری معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار طی سخنانی با تشریح آماری عملکرد شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار گفت: مادامی که به عنوان مسئول ادعای انجام کاری را داریم باید کارمان خروجی مطلوب و مشخصی داشته باشد، جمعیت شهرستان رودبار بالغ بر ۹۵ هزار نفر است و ما با ۱۳ مرکز درمانی، دو مرکز شبانه روزی، یک پزشک خانواده در تمام مراکز بهداشت، یک بهورز در تمام خانه های بهداشت، کارشناسان بهداشت خانواده، ماما و بهداشت عمومی مراقب سلامت در حال ارائه خدمات به مردم هستیم.

وی در ادامه بیان نمود: بیماری های غیر واگیردار ۷۶ درصد مرگ و میر در جامعه را سبب می شود که شهرستان رودبار مستثنی از این قضیه نیست. در سطح شهرستان ۵۲ هزار نفر افراد بالای ۳۰ سال داریم که انتظار می رود میزان شیوع فشار خون در این افراد ۳۷ درصد باشد که وظیفه ما شناسایی، مراقبت و درمان با حداقل هزینه است زیرا در غیر این صورت بیماران با عدم مراقبت از خود دچار آسیب های جبران ناپذیری می شوند. در نتیجه داشتن شیوه زندگی سالم و شناسایی زود هنگام افراد مبتلا می تواند به طول عمر انسان بیفزاید در این راستا از سال ۹۵ تاکنون در حدود ۲۲۵۱ بیمار دیابتی،۳۸۹۴ بیمار فشارخونی و ۴۴۹۵ بیمار مبتلا به چربی خون شناسایی شده است. مهندس نظری در خصوص طرح سلامت اظهار داشت: در قسمت شهری میزان شناسایی افراد مبتلا به فشار خون کمتر از یک درصد و چیزی حدود ۴۰۰ نفر بود اما اکنون این میزان به ۱۰ درصد در سطح شهر و ۲۸ درصد در سطح روستاها رسیده است که نشان از فواید این طرح به جهت شناسایی افراد بیمار می باشد.  وی در خصوص اقدامات کاهش تعداد بیماران بیان داشت: نخستین گام استقرار پزشکان به تناسب جمعیت است. طبق استاندارد وزارت بهداشت و درمان، باید به ازای هر ۴۰۰۰ نفر جمعیت یک پزشک خانواده داشت اما به علت کم جمعیت بودن برخی  از مراکز روستاها از جمله سیبن، کلیشم، پشتکلا، چهارمحل، شهرهای بره سر و جیرنده به ازای هر ۱۵۰۰ نفر یک پزشک خانواده داریم که همین موضوع سبب بهبود کیفیت درمانی و جلب رضایت مردم نیز می شود.

نظری در خصوص وظایف مراقب سلامت گفت: مراقب سلامت موظف به اجرای خطرسنجی از افراد بالای ۳۰ سال و انجام آزمایشات لازم از جمله چربی خون و دیابت است که تاکنون توانسته ایم ۴۵ درصد این جمعیت را خطرسنجی نماییم و در مقابل انتظار ارتقای ۴۵ درصدی شاخص ها را داریم که البته در حال انجام است.

پزشک خانواده گرهگشای مشکلات بخش سلامت و درمان می باشد

مهندس نظری با تشریح عملکرد سامانه کشوری سیب و ثبت شاخص عملکردهای شبکه بهداشت و درمان در آن گفت: وزارت بهداشت به منظور شناسنامه دار کردن وضعیت سلامت افراد از سال ۹۵ سامانه یکپارچه بهداشت(سیب) را راه اندازی کرده است. در این سامانه خدمات بهداشتی که توسط تیم سلامت اعم از پزشک، ماما، مراقب و بهورز برای جمعیت تحت پوشش انجام می شود ثبت می گردد. تعداد خدمات ثبت شده در سامانه از سال ۹۵ تاکنون ۲۰۰۴۵۰۹ خدمت می باشد و از تعداد ۹۰۱۴۶ نفر جمعیت ثبت نام شده در سامانه حدود ۶۸۳۲۸ نفر حداقل یکبار توسط تیم سلامت خدمت دریافت نموده اند. وی افزود: شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار در زمینه خدمات بهداشتی در خصوص بیماری های غیر واگیر در سطح استان، رتبه سوم را دارد. این آمار در شرایطی است که شهرستان رودبار با وسعت و پراکندگی بسیار و کمبود منابع انسانی روبرو است. وی در ادامه افزود: تنها شبکه بهداشتی هستیم که در مراکز بهداشتی و درمانی پزشک استخدامی نداریم و به ناچار از پزشکان خانواده جهت پوشش مراکز استفاده می کنیم در حالی که در شهرستان های دیگر ممکن است ۱۵ پزشک استخدامی وجود داشته باشد و علاوه بر آن پزشک خانواده نیز در آنجا مستقر است. با توجه به محدودیت هایی که روبرو هستیم، کسب رتبه سومی در سطح استان با توجه مشکلات فوق بسیار ارزشمند است. مجتبی نظری به سه سطح ارجاع موجود در حوزه بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: سطح یک شامل خانه و مراکز بهداشت و درمانی، سطح دو بیمارستان های شهرستان و سطح سه بیمارستان های تخصصی استان است. وی بیان داشت: حدود ۹۰ درصد پزشکان در ارجاع سطح یک فعالیت دارند. بطوریکه اگر بیماری را بهورز روستا به پزشک خانواده ارجاع می دهد، پزشک خانواده پیگیر آن می شود که این کار سبب جلوگیری از هزینه های اضافی نیز می گردد. در واقع اگر پزشک خانواده این اقدام را نکند بیمار سردرگم می شود و نمی داند به چه متخصصی مراجعه کند.

وی در ادامه ضمن تقدیر از تلاش های دکتر جمالی نماینده مردم رودبار و دکتر بختیار مدیرشبکه بهداشت و درمان با تشریح دیگر موفقیت های شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار پرداخت و بیان داشت: در حوزه مادر و کودک باید به اهمیت این موضوع اشاره کنیم، در سال ۹۷ شاهد هفت مورد مرگ مادر در گیلان بودیم که خوشبختانه در شهرستان رودبار چهار سال است که به لطف خدا و زحمات همکاران این اتفاق تلخ رخ نداده است. ساماندهی مادران باردار پرخطر در بیمارستانهای شهرستان در هنگام بحران برف یکی از مهمترین و با اهمیت ترین امور بهداشتی تلقی می گردد که توسط شبکه بهداشت طی چند سال اخیر صورت گرفته و از وقوع مرگ مادر  باردار پیشگیری کرده است.

مهندس نظری در خصوص ارائه آمارهای واقعی و غیرواقعی نیز گفت: همه باید در جریان باشیم که ملاک و معیار سنجش ما سامانه یکپارچه وزارت بهداشت و درمان به نام «سیب» است. وی با بیان اینکه وزارت بهداشت و درمان با استفاده از این مکانیزم اولین سازمانی است که اقدام به خودآزمایی می کند گفت: هر فردی که به مرکز بهداشت و درمان برای دریافت خدمات مراجعه می کند در پایان از او نظرسنجی می شود که آیا از خدمات ارائه شده راضی هست یا خیر؟ در صورت رضایت عدد یک و در غیر اینصورت عدد دو را به سامانه پیامک می کنند و این آمار در سامانه سیب ثبت می گردد. برای مثال مرکز بهداشت روستای چهارمحل با ۹۹ درصد رضایتمندی در صدر است. وی تصریح کرد: برخی از افراد هم اعلام عدم رضایت می کنند که در این مواقع بررسی می کنیم که نارضایتی او از چه عاملی است، یک شخص از شبکه بهداشت و درمان با همان فرد تماس می گیرد و علت نارضایتی وی را جویا می شود. وی خاطر نشان کرد: برخی از گله مندی ها در حوزه کاری بهداشت نیست و مربوط به نهادهای دیگر می شود. نظری با تأکید بر اینکه در نهایت هدف و تلاش ما کار و خدمت به مردم است گفت: سعی همکاران ما در حوزه شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار در دریافت بیشترین میزان رضایتمندی از جانب مردم است.

وی به ارائه آماری از تاریخ ۱/۱/۹۷ تا ۱۸/۱۱/۹۷ پرداخت و گفت: در طی این مدت خدمات ارائه شده در شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار به تعداد ۸۲۸۳۹۲  بوده که این خدمات شامل واکسیناسیون، فشارخون و … هستند. و البته تعداد مراجعه کنندگان به مرکز بهداشت ۱۱۵۸۵۵ نفر است. نظری به دیگر اقدامات شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار اشاره نمود و اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۷ تاکنون ۶۱۵۴ مورد بازرسی از اماکن و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی توسط تیم بهداشت محیط از سطح شهرستان انجام شده و همکاران محترم بهداشت محیط با بازرسی و برخورد با متخلفین نهایت تلاش خود را داشته اند.

فهیمه حسینی،مریم جهانی

این خبر را به اشتراک بگذارید :