شکوفه های زیتون– عزیزپور با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ایام دهه فجر در رابطه با پروژه های افتتاح شده این ایام گفت: در ایام الله مبارک دهه فجر اسلامی امسال افتتاح و آغاز به کار چندین طرح و پروژه در زمینه میراث فرهنگی را در برنامه خود داشته ایم که عبارت اند از:

افتتاح پروژه سنگفرش معابر روستای توریستی داماش به مساحت ۳۵۰ متر مربع با اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیون تومان با همکاری شورا و دهیاری روستا، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و میراث فرهنگی شهرستان رودبار که در آن ۲۵ اثر از ۳۵ اثر شناسایی شده از توانمندی های هنرمندان سطح شهرستان طی ایام الله دهه فجر هر روزه مورد بازدید مردم عزیزمان قرار گرفت، غرفه فروش و نمایشگاه دائمی صنایع دستی با حضور معاون محترم مدیر کل در پارک چمران و در ورودی شهر رودبار با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیون تومان توسط اداره کل میراث فرهنگی ساخته و افتتاح شد تا تولیدات هنرمندان شهرستان  از این طریق به فروش برسد و همچنین طرح واحدهای اقامتی بوم گردی شهرستان رودبار در روستای دارستان با تسهیلات بانکی بالغ بر ۲۵۰ میلیون تومان و ۱۵۰ میلیون تومان هزینه شخصی به صورت اشتغال پنج نفر مستقیم و ۱۰ نفر غیر مستقیم و همچنین چهار واحد اقامتی بوم گردی در بخش رحمت آباد و بلوکات با حضور مسئولین محترم افتتاح گردید که هر کدام به نوبه خود توانستند به صورت دائم و موقت فرصت های شغلی بسیاری ایجاد کنند.

عزیزپور در ادامه اظهار داشت: اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان رودبار در مجموع یک پروژه و ۱۱ طرح با هزینه ای معادل یک میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان را به بهره برداری رسانده است که در این راستا برای ۲۵ نفر فرصت شغلی دائم و ۴۰ نفر به صورت موقت داشته است.

وی همچنین به مهمترین اقدامات صورت گرفته در طی این مدت اشاره نمود و گفت: ساخت دو باب غرفه سنتی چوبی در پارک شهید چمران رودبار، جنب رستوران جهانگیری بعنوان نمایشگاه و فروشگاه دائمی دستاوردهای هنرمندان صنایع دستی شهرستان رودبار با مساعدت شهردار و اعضای شورای شهر رودبار، نصب و آماده سازی سرویس بهداشتی پیش ساخته در ورودی شهر لوشان با مساعدت شهردار و اعضای شورای شهر لوشان، انعقاد تفاهمنامه با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در خصوص بیمه هنرمندان صنایع دستی که در حال حاضر انجام می پذیرد و مورد استقبال هنرمندان صنایع دستی شهرستان قرار گرفته و پیگیری های مستمر و رفع مشکل درخصوص مناطقی که جهت اجرای پروژه گازرسانی در سطح شهرستان اجازه کنده کاری داده نمی شد از مهمترین اقدامات صورت گرفته در طول مدت دوران مسئولیت اینجانب می باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان رودبار در خصوص اشتغالزایی در زمینه بوم گردی توسط جوانان شهرستان نیز گفت: دولت محترم تدبیر و امید حامی طرح های مقرون به صرفه جهت اشتغال خصوصاً ساخت و مرمت واحد های بوم گردی در روستاها توسط افراد بومی و ساکن آن مناطق است. احیای خانه های سنتی که شاید از عمر آنها بیش از ۵۰ سال می گذرد و فراهم کردن شرایطی به مشابه همان دوران مانند پخت نان محلی، کاشت سبزیجات، تهیه شیر و تخم مرغ تازه که برای مهمان یا مسافر جاذبه های خاص خودش را دارد. در گذشته ای نه چندان دور مردم تمایل به استفاده از امکانات و شرایط لوکس برای اقامتگاه خود در سفرهایشان را داشتند اما هم اکنون این نگاه ها تغییر یافته و گردشگران تمایل دارند در خانه ای کاهگلی و به دور از هیاهوی شهر اقامت داشته باشند. در طرح های پیشین گردشگری نواقصی وجود داشت که در این طرح برطرف گردید. همچنین شرایطی فراهم شده تا بخش خصوصی به آسانی بتواند نسبت به راه اندازی این طرح اقدام کند.

عزیزپور در خصوص نحوه بهره مند شدن متقاضیان از تسهیلات طرح بوم گردی تصریح کرد: طرح های بوم گردی در ابتدا باید از طریق دهیاری، بخشداری و پس از مراحل اداری در بنیاد مسکن مورد بررسی قرار گیرد. وی خاطر نشان کرد: بنیاد مسکن بعنوان دبیر کارگروه بوم گردی طرح را مورد بررسی و سپس در کارگروه اشتغال شهرستان مطرح و در پایان برای تایید و دریافت مجوز به استان ارسال می کند. در مورد ساخت مراکز بوم گردی نیز به ازای هر متر مربع دو میلیون ۳۰۰ هزار تومان تسهیلات بانکی کم بهره ارائه می شود. وی افزود: خوشبختانه تا امروز متقاضیان خصوصاً در بخش های رحمت آباد و خورگام استقبال مطلوبی از طرح های بوم گردی داشته اند.

عزیزپور در ادامه در خصوص احیای صنایع دستی شهرستان رودبار اظهار داشت: شناسایی مشاغل خانگی خصوصاً در زمینه احیای صنایع دستی فراموش شده شهرستان رودبار مورد توجه اداره میراث فرهنگی می باشد. وی افزود: این در حالی است که روستاهای شهرستان در زمینه صنایع دستی از قبیل نمدبافی، گلیم بافی، چلنگری جاجیم بافی و اخیراً چادر بافی در روستای دیز کوه افرادی را داریم که مشغول به فعالیت هستند. وی تصریح کرد: اداره میراث فرهنگی و صنایع گردشگری شهرستان رودبار در هر روستایی که بیش از ۱۵ متقاضی جهت یادگیری مشاغل خانگی وجود داشته باشد مربیانی را برای آموزش در نظر می گیرد و سپس بعد از یادگیری و اخذ مجوز در زمینه تسهیلات حمایت های لازم را از آنان بعمل می آورد. وی یادآور شد: ۱۶۸ فقره تسهیلات مشاغل خانگی در غالب سامانه کارا در شهرستان انجام شده است.

عزیز پور در تشریح برنامه های اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان رودبار در ایام نوروز نیز اظهار داشت: برنامه شروع سال در کلبه میراث فرهنگی لوشان برگزار می گردد همینطور مسئولین به اولین مسافران استان گیلان هدایایی را به رسم یادبود اهدا می کنند. وی با بیان اینکه خوشایند شهرستان رودبار به عنوان شهر ورودی استان گیلان نیست که مردم برای ارائه خدمات خود در ابتدای شهر تابلو بدست باشند گفت: با توجه به در پیش بودن تعطیلات ایام نوروز طرح ساماندهی خانه مسافرها و اقامتگاه های بوم گردی و همچنین ارائه آموزش های مفید در این زمینه را بطور جد مدنظر داریم.

رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان رودبار در رابطه با برنامه های در دست اقدام این اداره گفت: در هماهنگی با مسئولین شهری ایجاد غرفه های فروش تولیدات و سوغات شهرستان رودبار در شهرهای توتکابن، رودبار، منجیل و لوشان را در دست اقدام داریم. وی یادآور شد: برای تعطیلات ایام نوروز برنامه هایی از قبیل سفره هفت سین، نوروز خوانی و چاپ بروشور ها جهت معرفی جاذبه های دیدنی و گردشگری شهرستان رودبار را در دست اجرا داریم.

وی در ادامه به برگزاری مراسم شب یلدا نیز اشاره نمود و بیان داشت: در سال گذشته مراسم شب یلدا به صورت اختصاصی در تالار افرند واقع در روستای شیرکوه برگزار شد اما در سال جاری با توجه به نگاه دولت کریمه تدبیر و امید در جهت گسترش خانه های بوم گردی و گردشگری مراسمی در روستای بالابراگور و اقامتگاه خوش نشین که در دهه فجر نیز افتتاح گردید، با حضور مسئولین، مردم عزیز شهرستان و هنرمندان صنایع دستی با اجرای مراسمات آیینی و باستانی شهرستان برگزار نمودیم.

وی با بیان اینکه شهرستان رودبار در صورت مهیا شدن امکانات رفاهی مورد نیاز، قابلیت های بسیاری را در زمینه گردشگری و بوم گردی دارد، اظهار داشت: امروزه این صنعت یکی از منابع مهم تولید، درآمد، اشتغال و ایجاد زیرساخت های ما برای رسیدن به توسعه پایدار است. وی گفت: شهرستان رودبار به دلیل جاذبه های طبیعی فراوان و فراهم نمودن امکانات و تسهیلات مناسب برای جذب گردشگر، می تواند بعنوان قطب گردشگری استان تبدیل شود.

وی از پیگیری ایجاد موزه دائمی باستان شناسی و مردم شناسی در اداره رودبار خبر داد و گفت: با تلاش و همت مدیرکل محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نماینده محترم مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی و فرماندار محترم اولین سایت موزه باستانشناسی فضای باز در استان گیلان در سال۹۸ در منطقه شهران و جنب مجتمع آتیه افتتاح می گردد. وی افزود: درخصوص سایت موزه مارلیک، راه دسترسی غار دربند رشی و نصب تابلوهای راهنمای گردشگر حد فاصل لوشان تا امامزاده هاشم اقدامات خوبی صورت گرفته است که بخشی از آن انجام و بخش دیگر آن نیز در آینده به ثمر خواهد نشست. وی همچنین به ایجاد جمعه بازار اشاره نمود و تصریح کرد: در این بازار سوغات و تولیدات مردم شهرستان عرضه خواهد شد که در هربخش دریک روستا با کمک بخشداران برنامه ریزی شده است که درسال ۹۸ اجرایی خواهد شد.

عزیزپور، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رودبار در ادامه سخنان خود ضمن تقدیر از تلاش های میرغضنفری، فرماندار سابق شهرستان رودبار، دکتر جمالی نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی، معاونین محترم فرمانداری، ائمه جمعه، بخشداران، مدیران و روسای ادارات، دهیاران و شوراها گفت: در کنار مسئولین شهرستان، استان و همچنین بخش خصوصی تمام تلاش خود را در جهت شکوفایی صنعت گردشگری و توریسم دیار صلح و دوستی به کار خواهیم گرفت.

فهیمه حسینی

این خبر را به اشتراک بگذارید :