شکوفه های زیتونسیدابراهیم رئیسی حکم ریاست قوه قضائیه را از رئیس دفتر مقام معظم رهبری دریافت کرد و گفت:

?امیدوارم اعتماد مقام معظم رهبری موجب شرمندگی بنده خدمت ایشان، قضات محترم، مردم شریف و نیروهای حزب اللهی نشود

?در فاصله سه ساله‌ام از قوه قضاییه هم در دوره خدمت در آستان قدس و هم در انتخابات، فرصتی داشتم که بیش از گذشته با مشکلات زندگی مردم آشنا شوم.

?تمام تلاشم آن است که از ظرفیت فعلی قوه قضاییه در جهت کاهش آلام مردم و احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت بهره بگیرم.

?حکم مقام معظم رهبری را منشور هشت ماده‌ای در این دوره می‌دانم.

?مردم در اجرای عدالت نگرانند و خواست مردم آن است که در سطوح مختلف اجرای عدالت را بیش از گذشته ببینند و اساس تحول قضایی در این دوره بر بستر گام دوم انقلاب، همین موضوع است و نیازمند همکاری همه قوا هستیم.

?اگر بخواهیم بر یک اصل تفاهم کنیم این است که نزدیک‌ترین محور به اجرای عدالت، اجرای قانون است و هیچکس حق دور زدن قانون را ندارد.

?امروز همچنان مساله اطاله دادرسی و ورودی پرونده ‌ها زیبنده نظام قضایی و نظام اسلامی ما نیست. در این رابطه پیشگیری را هر سه قوه بر عهده دارند. هیچ دستگاهی را در کشور نمی‌شناسم مگر اینکه وظیفه پیشگیری از جرم را دارد. تمامی اقدامات باید با نگاه پیشگیرانه باشد.

?قوانین باید در مسیر حبس‌زدایی، جرم‌زدایی و قضازدایی باشد. از رئیس مجلس و نمایندگان می‌خواهم که در این زمینه توجه جدی داشته باشند.

?رهبر انقلاب عفو گسترده‌ای دادند اما بدون قوانین مناسب، در مدت کوتاهی وضعیت زندان‌ها به گذشته بازخواهدگشت.

?استفاده از نیروهای جوان، کارآمد و انقلابی را دنبال خواهم کرد.

?در مقابل تعداد معدودی که بخواهند در دستگاه قضایی فساد ایجاد کنند، خواهیم ایستاد و سلامت قوه قضاییه را تضمین می‌کنم.

?نمی‌توانیم در مقابل تجاوز به آب، خاک، جنگل، محیط زیست و سلامت غذایی مردم و سایر حقوقشان بی‌تفاوت باشیم. در مقابل تجاوز به حقوق عامه ساکت نخواهیم نشست.

?ان‌شاءالله مردم ما را «خادم عادل» بدانند.

?حقوق همه از جمله متهمان باید مورد توجه جدی قرار گیرد. به همه همکاران تاکید می‌کنم تکریم همه مراجعان به دستگاه قضایی جزء اصول باشد و از دستگاه‌های اداری کشور نیز تکریم ارباب رجوع را مطالبه خواهیم کرد.

?نظارت از نظر ما مچ‌گیری نیست بلکه تداوم اعتماد به مدیران و تضمین سلامت دستگاه‌هاست. بنای تقویت نظارت درون‌دستگاهی را برای اتقان آرا نیز داریم.

?از هر سرمایه‌گذاری و کارآفرینی حمایت خواهیم کرد. مدیر صحیح‌العمل قاطع با جسارت شجاع بداند که مورد حمایت خواهد بود.

?هر چه از مبارزه با فساد بخواهیم بگوییم بهترین راهبرد، پیام هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری است.

?جنس پرونده‌های فساد یکی است. این یعنی ساختارهای ما اشکال دارد. باید ساختارهای فسادزا اصلاح شود.

?در بروز فساد همیشه نباید فرد متهم را تعقیب کنیم. قصورها و عدم پیش‌بینی‌های لازم نیز قابل پیگیری است.

?قوه قضاییه در شرایط اقتصادی فعلی در کنار دولت و مجلس خواهد بود.

?در برابر آنچه مدعیان حقوق بشر بیان می‌کنند خصوصا در قالب سازمان‌های بین‌المللی، خودشان در جایگاه متهم هستند. لیست بلندی از نقض حقوق بشر در کارنامه آنهاست.

?در رابطه با احکام نورانی اسلام، مساله مهم تنویر افکار عمومی است. در این چهل ساله در این زمینه نقص داشته‌ایم.

?امروز به برکت انقلاب و خون شهیدان و ایثارگران و مدیریت مثال‌زدنی رهبر معظم انقلاب و حضور همه نیروهای مسلح، کشور ما از امن‌ترین کشورهاست اما تهدید وجود دارد. ما موضوع امنیت را از مهم‌ترین مسائل می‌دانیم. در برابر جرایم خشن، سازمان یافته و هر گونه اخلال در امنیت به هیچ عنوان کوتاه نخواهیم آمد.

?جامعه نخبگانی به ما کمک کنند. نگاه نخبگان، حوزه، دانشگاه و حزب‌الله را می‌خواهیم.

?آستانه تحمل را باید در برابر نقدهای منصفانه بالا برد و از آن استقبال کرد. نقدها و نگاه‌های اصلاحی منصفانه را باید به چشم فرصت نگاه کنیم.

?شرط همه این تحولات، اخلاص است.

 

آملی لاریجانی:

?به حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی تبریک می‌گویم که با حکم رهبر انقلاب، به اصل خود بازگشتند. امیدوارم با درایت، تدبیر، صبر، صبر و صبر این بار سنگین را به دوش بکشند.

?اگر همراهی رهبر انقلاب و الطاف بی‌دریغشان نبود، تلاش‌ها در قوه قضاییه نمی‌توانست به اهداف والای خود برسد.

?رسیدگی به بیش از ۱۷ میلیون پرونده کار آسانی نیست. افتخار می‌کنم که با وجود افزایش ورودی پرونده‌ها، قضات و کارکنان اجازه انباشت پرونده را نداده‌اند و به اندازه ورودی، خروجی داشته‌ایم.

?تعداد قضات ما با برخی کشورها قابل مقایسه نیست. در برخی کشورها گاهی هر دو روز یک پرونده رسیدگی می‌شود اما اینجا هر قاضی روزی ۵ پرونده رسیدگی می‌کند. این یعنی نیازمند جذب نیروی انسانی هستیم.

?دشمن بیرونی و برخی جاهلان درونی به سیاه‌نمایی علیه دستگاه قضایی دامن زده‌اند. برخی مدعی شدند مردم قطع امید کرده‌اند از دستگاه قضایی. عجیب است که شاهد آن را کثرت پرونده‌ها می‌دانند! این استدلال، مغالطه است.

?یکی از افتخارات بزرگ دستگاه قضایی در این دوره، نوسازی قوه قضاییه بود. در زمان ورود بنده ۷۰۰۰ قاضی داشتیم. امروز با اینکه ۲۶۰۰ قاضی از دستگاه قضایی خارج شده‌اند، قریب ۱۲۰۰۰ قاضی داریم. این در حالی است که جذب قاضی روند بسیار دشواری دارد.

?به ضرس قاطع می‌گویم با تمام تنگناهای بودجه‌ای که باید گلایه آن را به آقای جهانگیری داشته باشیم، در عرصه به کارگیری فناوری‌های نوین بسیار پیشرو هستیم.

?در جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مسئولان قضایی سراسر کشور برای حل مشکل کارخانه‌ها با دستگاه‌های اجرایی همکاری می‌کنند تا چرخ تولید بچرخد و اشتغال دچار اختلال نشود.

?تبیین نظری «حقوق عامه» از مهم‌ترین کارهایی بود که در این دوره انجام دادیم و دستورالعملی در این زمینه آماده شد.

?نظارت‌ها بر دستگاه قضایی بسیار اثرگذار بوده است.

?سازمان بازرسی کل کشور برای نظارت بهتر بر دستگاه‌های اجرایی نیازمند نیرو است.

?تعداد بازرسی‌های نوبه‌ای پنهان خود در دستگاه قضایی را توسعه دادیم.

?برخی از فساد سیستماتیک در دستگاه قضایی سخن می‌گفتند که القای نادرستی بود. مهم این بود که عزم ما همواره مقابله با فساد بوده است.

?برخی قضات ما با ۴۰ سال سابقه، هنوز خانه ملکی ندارند و اینها موجب مباهات قوه قضاییه هستند.

?یکی از مناشیء وقوع جرایم، فضای مجازی است. هیچوقت مخالف استفاده با این فضا نبوده‌ایم. بنده بیش از روسای سایر قوا از این فضا استفاده می‌کنم. اما معتقدیم این فضا باید مدیریت شود.

?تقریبا همه اطلاعات دنیا به دست آمریکا می‌رسد. کشوری که قدرت مالی و نظامی دارد، قدرت اطلاعاتی برای خود ساخته است. عقل اقتضا می‌کند، کشوری که بنیانش انقلاب اسلامی است، نباید تمام اطلاعات خود را در اختیار آمریکا قرار دهد.

?نباید فضا را برای هجمه دشمن باز بگذاریم. دشمن در پستوی خانه‌های ما نفوذ کرده است. اینکه ساعت‌های متمادی یک جوان ما به جای کار و فعالیت در فضای مجازی است، یعنی نیازمند مدیریت این فضا هستیم.

?نقد دستگاه قضایی منصفانه باشد.

?باید آقای رئیسی کمر همت را ببندد و آماده این تیرها باشد. دشمن بیرونی و جاهل درونی، شایعه می‌سازند. گفتند دختر رئیس قوه قضاییه جاسوس است. دختر من جایی می‌رفت می‌گفتند «از زندان آزاد شدی؟» مسئولی که قسم خورده بود قانون اساسی را اجرا کند گفت «دختر من جاسوس نیست، ۶۳ حساب هم ندارم».

?گفتم کسی را که تهمت و افترا بزند حلال نخواهم کرد. «کل شیء فعلوه فی‌الزبر و کل صغیر و کبیر مستتر». چرا ما وظیفه خود را در جلسه‌ای که اینگونه افترا می‌زنند، انجام نمی‌دهیم؟ مدیران، این باب را ببندند.

?روزها و شب‌هایی را در بیقراری سیر کردم برای دفاع از استقلال قوه قضاییه و قاضی. افتخار می‌کنم که در طول این دوره به هیچ قاضی الزامی نکردم. چقدر تهمت زدند به بنده که «بیدادگاه و دادگاه فرمایشی رئیس قوه قضاییه». /ایسنا

این خبر را به اشتراک بگذارید :