۳ هزار ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار پروژه های افتتاح شده رئیس جمهور در دومین سفر به دیار میرزا

شکوفه های زیتون– پیشتر از این گیلانی ها، طی دو سفر میزبان رئیس جمهوری ایران بودند، حجت الاسلام و المسلمین روحانی در اواخر فروردین ماه سال ۹۴ در پانزدهمین سفر استانی خود میهمان گیلانی ها بود که در این سفر تصمیمات قابل توجهی برای پیشرفت و توسعه استان گرفته شد، رئیس جمهوری اوایل فروردین ماه سال ۹۶ نیز برای بهره برداری از چندین پروژه مهم عمرانی و صنعتی، به گیلان سفر کرد که گامی برای توسعه و پیشرفت این استان بود.

گیلانی ها در آستانه نوروز ۹۸ طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه میزبان رئیس جمهوری و دو سوم از اعضای هیئت دولت بودند، گیلانی ها به خوبی از کاروان تدبیر و امید استقبال کردند دکتر روحانی در فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت مورد استقبال آیت الله فلاحتی نمایند ولی فقیه و امام جمعه رشت، مصطفی سالاری استاندار گیلان، جمعی از مقامات دستگاه‌های اجرایی و نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

افتتاح و بهره برداری از چندین طرح و پروژه توسعه ای استانی و شرکت در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان و همچنین نشست شورای اداری استان گیلان از جمله برنامه های این سفر دو روزه دکتر روحانی بود. دکتر روحانی در فرودگاه رشت، مردم استان گیلان را مرزدار و میهمان‌نواز توصیف کرد و درباره اهداف سفر به این استان گفت: این سفر برای افتتاح پروژه‌های بسیار مهمی است که در سفر استانی قبلی به مردم استان وعده داده شده بود. دیدار با مردم گیلان در ورزشگاه تختی لاهیجان نخستین برنامه سفر دکتر حسن روحانی به گیلان بود که با استقبال بی نظیری همراه بود.

پس از ورود و آغاز سخرانی، روحانی به اینکه در شرایط بسیار حساس و مهمی قرارگرفته‌ایم اشاره کرد و افزود: ما در شرایط عادی نبوده بلکه در جنگ اقتصادی و روانی هستیم. ما باید به این باور برسیم که در یک میدان نبرد در برابر دشمن ایستادگی می‌کنیم و همه ملت ایران می‌دانند که در این مرحله عقب‌نشینی به معنای از دست دادن همه دستاوردهای تاریخی ملت ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی است.

روحانی با بیان اینکه پرچم‌دار نهضت مشروطه مردم آذربایجان و گیلان بودند گفت: مردم در نهضت مشروطه در برابر استکبار ایستاده‌اند و در انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس این استان همچون سایر استان ها در برابر دشمن ایستاد.

*مهمترین پروژه های اجرایی در سفر روحانی به گیلان

علاوه بر افتتاح پروژه راه آهن قزوین – رشت به عنوان سرلوحه همه پروژه های این سفر، رئیس جمهوری دستور افتتاح ۵۱ پروژه و آغازعملیات اجرایی ۹ پروژه اقتصادی و زیربنایی را در حوزه‌های کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری، گردشگری، نیرو و بهداشت و درمان، فرهنگی و ورزشی صادر کرد که از دستاوردهای این سفر به شمار می رود، افتتاح این پروژه ها در اشتغالزایی در گیلان و توسعه و پیشرفت اهمیت بسزایی دارد.

در سفر دو روز رئیس جمهوری به استان گیلان، فاز اول مرکز امداد هوایی، پایگاه امداد ونجات، هتل ۴ ستاره، ۳ واحد بوم گردی، یک پست اسکله مجتمع بندری کاسپین، چهار دستگاه مخزن نگهداری روغن و غلات، پروژه های مخابراتی، بیمارستان ۲۲۲ تختخوابی لاهیجان، بخش های اورژانس و زایمان در بیمارستان های سطح استان،۵۷ پروژه تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری، ۱۲۲ پروژه شبکه آبیاری و زهکشی، پرورش ماهیان خاویاری، کارخانه های جوجه کشی، دو طرح کشتارگاه های صنعتی طیور، طرح ورق کارتن سرو گیلان، مجتمع ذوب آهن در فک شمال، مجتمع کشت و صنعت سبز دشت، مجتمع فرهنگی-هنری تالار مرکزی رشت و استخرهای شنا با دستور رئیس جمهوری افتتاح شد.

همچنین با دستور رئیس جمهوری عملیات اجرایی دو پست اسکله بندری کاسپین، فاز یک توسعه زیرساخت های ارتباطی، طرح بازسازی و احیاء آب بندان های استان، تکمیل و آماده سازی زیرساخت آبزی پروری دریایی و آزاد راه منجیل – رودبار آغاز شد.

در جریان سفر کاروان تدبیر و امید به استان گیلان، ۱۴ تفاهم نامه با حضور رئیس جمهوری شامل پنج تفاهم نامه با عناوین تصویب و اجرای زیرساخت های ۵ ناحیه صنعتی در شهرستان های سیاهکل، لاهیجان، تالش، ماسال و رودسر، تصویب و اجرای یک شهرک صنعتی مرزی در آستارا، تامین منابع مالی طرح های نیازمند سرمایه ثابت و سرمایه در گردش و تعیین تکلیف واحدهای تملیکی تحت اختیار بانک های ملی، سپه و کشاورزی و توسعه همکاری ها در قالب پروژه های تحقیقاتی، آموزشی، امور تولید، امور بازاریابی و تبلیغات در حوزه های مختلف فرش دستباف بین استانداری گیلان و بانک‌های عامل و شرکت‌های خصوصی و دولتی در راستای توسعه متوازن و پایدار در سطح استان به امضاء رسید.

*اختصاص ۲۰ میلیارد تومانی دولت به طرح‌های ابریشم گیلان

رئیس جمهور در نشست خبری گیلان بیان داشت: گیلان استانی است که محصولات آن در کشور زبانزد است و چای را محصول استراتژیک استان دانست و اظهار کرد: هیچ چایی به پای چای ایرانی در طعم و عطر نمی‌رسد و دولت از این محصول حمایت می‌کند، در حوزه ابریشم نیز ما تعجب می‌کنیم چرا در گیلان دچار رکود شدیم و امیدواریم بحث نوغان مجدداً در گیلان رونق پیدا کند و با اصلاح نوغان بتوان با محصول بیشتری این حوزه را دنبال کنیم، ابریشم باید مجدداً در گیلان رونق پیدا کند.

* ۳ هزار ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار پروژه های افتتاح شده رئیس جمهور در گیلان

استاندار گیلان با بیان اینکه حضور دکتر روحانی در گیلان موجب شتاب در روند توسعه گیلان می‌شود، اعتبار پروژه‌های برنامه ریزی شده برای افتتاح در جریان این سفر را بالغ بر ۳ هزار و دویست میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: علاوه بر بهره برداری از این پروژه‌ها تصمیماتی هم در جهت تحول اقتصادی، اجتماعی و افزایش اشتغال در گیلان اتخاذ می‌شود.

دکتر مصطفی سالاری با اعلام اینکه در سفر قبل رئیس جمهوری به گیلان از ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار تصویب شده برای گیلان ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد بیشتر پرداخت شد که نزدیک به سه برابر بیشتر از رقم تعیین شده است، افزود: با توجه به نگاه و دیدگاه دکتر روحانی به گیلان تصور می‌شود که در این سفر نیز شاهد اتفاقی مبارک برای توسعه گیلان باشیم.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :