در نشست شورای اداری رودبار با حضور وزیر مطرح شد؛

شکوفه های زیتون– بعد از ظهر روز چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه، مهندس محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات در شهر رودبار حضور یافت و مورد استقبال سرپرست فرمانداری، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ائمه جمعه، اعضای شورای تأمین و جمعی از مدیران قرار گرفت و پس از اجرای آئین خوش آمدگویی توسط نوجوانان شهرستان با حضور در گلزار شهدای گمنام با آرمان‌های شهدا تجدید میثاق کرد و از نمای زیبای شهر رودبار به ‌اتفاق دیگر مسئولین عکسی به یادگار گرفت. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سفر خود به شهرستان رودبار در جلسه شورای اداری این شهرستان حضور پیدا کرد و ‌پای درد و دل مسئولین شهرستان نشست.

در جلسه شورای اداری شهرستان رودبار که بیش از سه ساعت به طول انجامید؛ ائمه جمعه شهرهای رودبار، منجیل، لوشان و رستم‌آباد هر کدام به بیان مشکلات و چالش‌های پیش روی شهرستان پرداختند که بعضاً برخی از این مشکلات و گلایه‌ها مشترک بود، ائمه جمعه شهرستان خواستار ساماندهی معادن شهرستان و برخورداری شهرستان از منافع معادن شدند.

*بسیاری از واحدهای تولیدی شهرستان راکد هستند / برخی از مشکلات شهرستان زیرساختی است

در ادامه سیدجلال سیدمحمدی سرپرست فرمانداری رودبار ضمن خوش آمدگویی به وزیر ارتباطات به مشکلات و تنگناهای موجود در کشور اشاره کرد و بیان داشت: با وجود مشکلات در جامعه، مردم غیرتمندانه از رئیس جمهورشان استقبال کردند. سیدمحمدی با اشاره به حضور وزیر ارتباطات در شهرستان رودبار اضافه کرد: امیدواریم حضور مهندس آذری جهرمی در دیار صلح و دوستی مایه خیر و برکت برای این شهرستان باشد.

وی به تشریح توانمندی ها و ظرفیت های شهرستان پرداخت و اظهار کرد: علیرغم دارا بودن ۷۰ درصد معادن در شهرستان رودبار متاسفانه از این معادن چیزی عاید شهرستان نمی شود. سرپرست فرمانداری رودبار از فعالیت بیش از ۲۰۰ واحد تولیدی در شهرستان خبر داد و گفت: بسیاری از شرکت های شهرستان راکد هستند و می بایست تدابیری برای احیای این صنایع اتخاذ شود.

سیدمحمدی با بیان اینکه رودبار خاستگاه زیتون کشور است گفت: وضعیت زیتون شهرستان می بایست ساماندهی شود زیرا همچنان باغات زیتون با مشکل آفت دست و پنجه نرم می کنند.

*رودبار هنوز در آوار زلزله سال ۶۹ به سر می برد

امام جمعه شهرستان رودبار در این نشست با بیان اینکه مشکلات شهرستان رودبار بسیار است اظهار کرد: رودبار هنوز در آوار زلزله سال ۶۹ به سر می برد. حجت الاسلام سیدحسن سیدمحمدی با بیان اینکه زلزله ۶۹ زیر ساخت های رودبار را نابود کرد گفت: تاکنون تغییرات زیربنایی برای حل مشکلات رودبار زیتون ایجاد نشده است. وی با اشاره به میوه مقدس زیتون اضافه کرد: ایجاد سازمان زیتون مطالبات اصلی مردم رودبار است. سیدمحمدی با اشاره به آفت مگس زیتون اضافه کرد: آفت مگس زیتون علاوه بر تخریب زیست‌محیطی، خسارات بسیاری به باغداران زیتون وارد نموده است.

امام جمعه شهرستان رودبار خواستار پیگیری و اتمام برخی پروژه های عمرانی شد و اظهار کرد: بسیاری از پروژه های عمرانی در شهرستان زمین‌ مانده است. وی با اشاره به مشکل آنتن دهی منطقه رستم آباد شمالی شهرستان رودبار افزود: حل مشکل آنتن دهی از مطالبات منطقه است. امام جمعه شهرستان رودبار با اشاره به اهمیت ساماندهی سفیدرود اظهار کرد: رودخانه سفیدرود از وضعیت نامناسبی برخوردار است و می بایست نسبت به آن اقدامات موثری صورت گیرد. 

*تکلیف جزیره منجیل را مشخص کنید

امام جمعه شهر منجیل نیز در این نشست با اشاره به بیانیه مقام معظم رهبری مبنی بر گام دوم انقلاب اظهار کرد: بکارگیری از ظرفیت جوانان در عرصه های مختلف اثر بخش است. حجت الاسلام خضری با بیان تاکید بر تهذیب نفس بیان کرد: در هر جایگاه و منصبی باید تهذیب نفس نمود. امام جمعه منجیل با اشاره به بلاتکلیفی جزیره منجیل اظهار کرد: تکلیف جزیره منجیل را مشخص کنید. خضری با اشاره به مشکلات عدیده شهری در منجیل گفت: شهرک ایثارگران منجیل دارد زیر بار مشکلات له می شود. وی خواستار رفع مشکل آب شرب شهر منجیل شد و افزود: سال هاست که مردم منجیل با مشکل آب شرب دست و پنجه نرم می کنند.

*فقط زیتون برای شهرستان رودبار مانده است/ تشنه ایم

امام جمعه شهر لوشان در این نشست با اشاره به مشکل آب شرب این شهر اظهار کرد: زلزله ۶۹ خسارت سنگینی به شهرستان وارد نمود و موجب نابودی زیرساخت ها شد. حجت الاسلام بابایی با بیان اینکه مشکل آب شرب لوشان حاد است گفت: شهرستان رودبار آب شرب شهرستان های دیگر را تأمین می کند اما خود تشنه است این مهم بی انصافی است.

امام جمعه لوشان با بیان اینکه بخش شدن قصه کهنه لوشان است گفت: این شهر بیش از پنج هزار نفر وارده از زنجان و قزوین دارد اما نمی تواند پاسخگوی مردم باشد. بابایی با بیان اینکه مسئولین در حق لوشان جفا کردند اظهار کرد: هزینه های میلیاردی صرف ساخت پایانه حمل و نقل شد اما چندین سال است که بلاتکلیف مانده است. وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و اشتغال افزود: از بیکارترین شهرستان ها، رودبار است. بابایی با بیان اینکه بازار شهرستان بیمار است اظهار کرد: در شب عید مردم بسیار گرفتار و دارای مشکلات مالی هستند.

*بخاطر پرداخت عوارضی جوانان بسیاری را در جاده قدیم از دست داده ایم

امام جمعه رستم آباد با اشاره به افتتاح راه آهن در گیلان اظهار کرد: افتتاح راه آهن روز تاریخی را برای گیلانیان رقم زد. حجت الاسلام حسین مالکی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد معادن برای شهرستان است گفت: تنها خاک های معادن به ریه های مردم شهرستان نشسته است. وی با بیان اینکه ایستگاه عوارضی، شهرستان را از استان جدا نموده است افزود: بخاطر پرداخت عوارضی جوانان بسیاری را در جاده قدیم از دست داده ایم. امام جمعه رستم آباد با اشاره به آسیب های فضای مجازی اظهار کرد: دست تلگرامیسم را در کشور قطع کنید و نسبت به تقویت پیام رسان های داخلی تلاش شود.

*مهمترین مشکل شهرستان بیکاری است

جمالی، نماینده رودبار در شورای اداری شهرستان با بیان اینکه در عرض چند دقیقه مشکلات شهرستان را می توان مطرح کرد اما وقتی به منصه عمل می رسد گره ها زیاد می شود گفت: بسیاری از مشکلات از گذشته به جا مانده است. منوچهر جمالی با اشاره به بخشی از مشکلات شهرستان اظهار کرد: مشکل معدن سنگرود، کفش و چرم گنجه و همچنین ایجاد سیکل ترکیبی در آینده نزدیک حل می شود.

وی با بیان اینکه اشتغال مشکل اول شهرستان است افزود: تلاش همه مسئولین برای رفع مشکل اشتغال و بهبود معیشت مردم باشد. نماینده رودبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رودبار دارای چهار سد آبگیری است گفت: سد در حال ساخت دیورش مشکل آب شرب شهرهای شهرستان را حل می کند. جمالی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش های مختلف اضافه کرد: افزایش ضریب برخورداری آب، راه و گاز روستایی در شهرستان چشمگیر بوده است. وی به تشریح دیگر اقدامات و فعالیت های عمرانی در شهرستان پرداخت و افزود: در حوزه ورزش نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است. نماینده رودبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکل انتقال عوارضی بزودی حل می شود گفت: ایستگاه عوارضی و ایست و بازرسی در حال ساخت می باشد.

جمالی با بیان اینکه لوشان و رستم آباد بزودی بخش می شوند اظهار کرد: اقدامات ارزشمندی برای ارتقای سیاسی لوشان و رستم آباد صورت گرفته است. وی خواستار ایجاد شغل دیجیتال در شهرستان رودبار از وزیر شد و افزود: ایجاد شغل دیجیتال مطالبه به حق مردم سرزمین زیتون است.

*اگر مشکلات با برنامه ارائه و پیگیری نشود به جایی نخواهید رسید

آذری جهرمی با اشاره به مشکلات شهرستان رودبار که توسط مسئولان شهرستان در این نشست مطرح شد، اظهار کرد: برخی از مشکلات زیرساختی است و باید برنامه‌ای برای حل آن وجود داشته باشد. وی با انتقاد از برخی مدیران که منتظر حل مشکلات از طرف دیگران هستند، افزود: بیشتر کارها با توان، نیرو و حرکت خود مدیران در شهرستان و استان انجام شدنی است. و مدیران استان و شهرستان نسبت به بررسی و پیگیری مشکلات جدی‌تر باشند، آسیب‌شناسی مشکلات می‌تواند راه‌حل مناسبی برای رفع آن باشد. آذری جهرمی به مشکل آب شهرستان رودبار که توسط حاضران مطرح شد، اشاره کرد و گفت: بعد از زلزله سال ۶۹ باید مدیران آب استان و شهرستان گزارش دهند که برنامه توسعه آنها به چه میزان پیش رفته و مشکلات و نارسایی‌ها از کجا بوده که بتوانیم موضوع را پیگیری کنیم. وی با تأکید به اینکه باید مشکلات به صورت مشخص و با برنامه مدون مستند شود، افزود: اگر مشکلات و مسائل شهرستان به صورت مدون و با برنامه ارائه نشود بعد از این جلسات، مشکلات ادامه پیدا می‌کند و با حضور وزیر بعدی نیز این مسائل مجدد مطرح می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به تولید ۲۱ هزار تنی زیتون و درآمد بیش از ۱۲۰ میلیاردی آن اشاره کرد و گفت: باید ثروت ایجاد شده از تولید منابع معدنی و فرآوری محصولات کشاورزی محاسبه شود تا بتوان برای اقتصاد شهرستان رودبار برنامه ریزی کرد و با پیگیری ها مشکلات را کاهش داد. وی به مدیران شهرستان رودبار تأکید کرد: گزارش مدونی درباره مشکلات مربوط به آب، کشاورزی، تأمین اجتماعی و معادن تهیه شود تا این موضوعات را بتوانیم از وزارتخانه ها و سازمان های مربوطه پیگیری و نتیجه را اعلام کنیم. نماینده هیئت دولت در رودبار با اشاره به بازار ارزشمند زیتون و وجود معادن اظهار کرد: ثروت ناشی از فروش زیتون و برداشت معادن به کجا می‌رود؟ و یا برای حل مشکلات شهرستان باید به کجا مراجعه کرد؟ وی با بیان اینکه زیتون رودبار در کشور حرفی برای گفتن دارد افزود: باید تلاش کنیم زیتون رودبار در بازار جهان حرف بزند و عرض ‌اندام کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه رودبار معبر استان گیلان است گفت: امیدواریم راه ‌اندازی راه‌آهن در گیلان بسیاری از مشکلات شهرستان را حل کند. جهرمی با بیان اینکه برای سرمایه‌های عظیم شهرستان باید برنامه‌ریزی اساسی صورت گیرد افزود: باید با ظرفیت شناسی و برنامه‌ریزی درست برای استعدادها، گامی محکم در خصوص رفع مشکلات شهرستان برداشته شود‌. وی از تقویت اینترنت و شبکه‌های مخابراتی در شهرستان رودبار خبر داد و افزود: تعدادی از روستاها از اینترنت برخوردار شدند و مابقی نیز در آینده نزدیک برخوردار می‌شوند. آذری جهرمی فضای مجازی و لزوم استفاده درست و صحیح از آن توسط کاربران را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: این فضا در حقیقت با تهدیدها و فرصت‌هایی که در درون آن وجود دارد یک میدان مبارزه و نبرد است بنابراین باید در این میدان سخت با تمام قوا به مقابله برخیزیم.

آذری جهرمی در ادامه سخنان خود در این جلسه به وضعیت ارتباطات در روستاهای شهرستان رودبار اشاره کرد و گفت: از اردیبهشت ماه سال جاری ۵۲ روستای شهرستان رودبار دارای ارتباط شدند که ۱۶ روستا بدون هیچگونه ارتباطی در ۲۲ بهمن امسال دارای ارتباطات تلفن همراه شدند و ۱۹ روستا نیز به ارتباطات نسل ۳ و ۴ دسترسی پیدا کردند و پوشش این مناطق از ۳۰ درصد به ۶۲ درصد افزایش یافت.

آذری جهرمی با تأکید به اینکه اعتقادی به قطع کردن فضای مجازی ندارد، تصریح کرد: همین عُلما و مراجع از طریق فضای مجازی با ۵۰۰ میلیون نفر مخاطب در کل دنیا در ارتباط هستند و اگر این فضا نبود امکان این ارتباط نیز وجود نداشت. وی با بیان اینکه استفاده از تفکر و دستاوردهای هشت میلیارد انسان ارزشمندتر از یک شبکه محلی است، افزود: باید در این میدان ابزار خود را داشته باشیم و محصول خود را به دنیا عرضه کنیم که البته این کار با تلاش و مرارت به دست می آید.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه مشکلات و مسائل این حوزه مانند خود آن بزرگ است، تصریح کرد: با همدلی و حمایت و خیرخواهی مراجع و علما که همیشه بوده است و تلاش جوانان برخی از خدمات ارائه شده است و در همین یک سال گذشته جوانان ایرانی بر اساس نیاز و توانمندی خود اقدامات ارزشمندی داشته اند. وی به تحریم آی پی‌های ایرانی توسط شرکت اپل در سال های ۸۷ و ۸۸ اشاره کرد و افزود: با این حال استفاده از گوشی‌های اپل فراگیرتر شد، اما امسال با ایجاد محدودیت توسط این شرکت بر اساس آمار مستند، استفاده از این گوشی ها کاهش یافت چرا که نیازمندی های افراد مانند خدمات بانکی، حمل و نقل و دیگر خدمات از طریق این گوشی ارائه نمی شود و مردم به دریافت آن خدمات نیازمندند. وزیر ارتباطات با بیان اینکه فضای مجازی فقط یک پیام رسان نیست، تأکید کرد: از آنچه که باید انجام دهیم، فرو گذار نخواهیم کرد.

*افتتاح همزمان ۴ پروژه گیلان در رودبار

پروژه های ارتباطاتی استان گیلان با دستور رییس جمهور از طریق ویدیو کنفرانس و در حضور محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مخابرات رودبار به طور همزمان افتتاح شد. وزیر ارتباطات که از طریق ویدیو کنفرانس در مخابرات رودبار با رییس جمهور در ارتباط بود، از بهره برداری ۴ پروژه آماده افتتاح با ۱۱ میلیارد سرمایه گذاری دولتی و ۱۵۴ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی خبر داد.

وزیر ارتباطات به یک پروژه مهم که از دهه فجر در دولت دوازدهم آغاز شد با عنوان «تار» ( توسعه ارتباطات روستایی) اشاره کرد. بر این اساس برای حرکت در مسیر توسعه زیرساخت های نسل ۵، علاوه بر ۲۳ هزار کیلومتر فیبر نوری که در این سال ها برای ارتباطات بین شهری دایر شده است، ۵ هزار کیلومتر برای توسعه ارتباطات روستایی در دولت دوازدهم به اجرا می رسد و گیلان به عنوان دومین استان عملیات اجرایی احداث فیبر نوری به طول ۲۰۵ کیلومتر شناخته می شود.

وی از برقراری ارتباط در ۵۲ روستای رودبار در سال آینده خبر داد و افزود: با حضور رئیس جمهور تجهیز ۲۰۰ کیلومتر فیبر نوری در استان گیلان آغاز می شود که ۷۳ درصد آن از شهرستان رودبار عبور می کند و به این وسیله بسیاری از مشکلات مربوط به دسترسی و ارتباطات برخی مناطق کاهش می یابد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به نصب شش خودپرداز توسط پست بانک در روستاهای رودبار اشاره کرد و گفت: تمام این پروژه‌ها از اردیبهشت ماه سالجاری آغاز شده و در سال آینده پایان می یابد. وی، راه اندازی ۲۵ سایت جدید و ۱۴۶ سایت توسعه ارتباطات روستایی توسط همراه اول را از دیگر پروژه ها عنوان کرد و افزود: پروژه راه اندازی ۲۵۲ سایت جدید توسط ایرانسل چهارمین پروژه ای است که به بهره برداری رسید. وی در بخش دیگر از سخنان خود به نگرانی و دغدغه علما و مراجع درباره فضای مجازی اشاره کرد و افزود: توسعه فضای مجازی که می تواند دارای فرصت های بسیار باشد، تهدیداتی هم دارد که دغدغه علما و مراجع به ما برای استفاده از فرصت ها کمک می کند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :