شکوفه های زیتون- استان گلستان و مازندران، شاهد عجیب‌ترین بارندگی چند دهه گذشته بودند؛ گفته می‌شود که حجم بارندگی یک‌سال به یکباره بر سر مردم این دو استان به خصوص استان گلستان سرریز شده‌است. حاصل این بارندگی شدید، سرریز چند سد بزرگ در استان گلستان بود که سیل جاری شده از سه تای آن‌ها راهی شهر گنبد کاووس و چند روستای اطراف‌اش شد و سیل دوتای دیگر به خصوص سد وشمگیر، به آق‌قلا رسید. در این بین وضعیت آق‌قلا و روستاهای اطراف آن بحران‌ترین نقطه سیل در استان گلستان بود.

هرچند سیل در مناطق کوهستانی هم اتفاق افتاد و به خصوص دسترسی‌های محلی را در جاده‌های روستایی، به ۱۰‌ها روستا در شرق استان گلستان به خصوص روستاهای مینودشت بست و برای مدت چند روز اهالی آن روستا‌ها را از برق و آب و آذوقه محروم کرد؛ اما سیل شمال استان گلستان حکایت دیگری‌است. سیلی که همچنان نگران‌کننده است.

سیل با عبور از روی سد به سمت جنوب استان حرکت می‌کند اما بر اساس تپوگرافی و مسیر رودخانه‌ها باید تغییر مسیر می‌داد و با کمترین آسیب به شهر آق‌قلا به سمت خلیج گرگان حرکت می‌کرد. اما به دیواری بلندی برخورد می‌کند که همان مسیر راه‌آهن بندر ترکمن به اینچه برون است؛ پس دوباره به سمت شهر آق‌قلا باز می‌گردد و آن را غرق می‌کند.


بخشی از خط آهن شمال آق‌قلا برای تسریع در روند خروج سیلاب از شهر توسط سپاه نینوای استان گلستان با مواد انفجاری تخریب شد


بنا بر درخواست استانداری گلستان و بر اساس مصوبه شورای تامین استان، قسمتی از ریل راه آهن شمال آق‌قلا برای هدایت سیلاب از شهر به سمت دشت و مزارع توسط سپاه نینوا گلستان تخریب شد.

این تخریب توسط مواد انفجاری صورت گرفت که شنیده شدن صدای مهیب انفجار در شهر آق‌قلا و روستاهای اطراف علامت سوالی را برای شهروندان و نیروهای امدادی حاضر در محل ایجاد کرد. گفتنی است، با این اقدام سپاه و انفجار خط آهن، سرعت خروج سیلاب از شهر بیشتر شده است./فارس، عصرایران

این خبر را به اشتراک بگذارید :