مروری بر روزهای پرحاشیه بهارستان در سالی که گذشت؛

شکوفه های زیتون– فاطمه علی‎اصغری- سال ۹۷ یکی از پرکارترین روزهای مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از قوای سه‎‎گانه بود بود به گونه‎ای که اتفاقات مهمی چون استیضاح چند وزیر و طرح سوال از رئیس‎جمهور برای اولین بار در این دوره از مجلس شورای اسلامی مطرح شد و شاید بتوان گفت نمایندگان در سال ۹۷ بیشتر از اینکه در جهت ارائه طرح و بررسی لوایح در مجلس باشند بیشتر در حال تذکر دادن و مجادله با دولت بودند روندی که رویه مجلس را بیشتر به سمت بازی‎های سیاسی تغییر داد و به زعم برخی از افراد سبب شد تا مردم از عملکرد قوه‎مقننه در سال ۹۷ دل خوشی نداشته باشند.

در گزارشی اجمالی عملکرد مجلس شورای اسلامی در روزهای مختلف سال ۹۷ را مورد بررسی قرار دادیم و مصوبات و رویکردهایی را که از سوی نمایندگان مورد بررسی قرار گرفته است به اختصار توضیح دادیم.


نامه ۱۶۰ نماینده به «روحانی» برای عزل «سیف»


در اولین ماه‎های سال ۹۷ از مهم‎ترین رخدادهایی بود که نمایندگان مجلس بعد از تعطیلات نوروزی در دستور کار خود قرار دادند و از روحانی درخواست کردند تا باتوجه به اوضاع نابسامان بازار ارز و سیاست‎های بانکی در جهت تغییر سیف اقدامی جدی انجام دهد که این مهم با موافقت روحانی صورت گرفت و همتی چند وقت بعد جایگزین سیف در بانک مرکزی شد.


حمله به خودروی نماینده سبزوار مقابل مجلس 


از دیگر اتفاقات رخ داده در سال گذشته بود که در این حمله آسیبی به رمضانعلی سبحانی‌فر عضو کمیسیون صنایع نرسید. سبحانی‌فر با بیان اینکه این فرد مهاجم در حالت عادی نبوده، گفت که وی پس از این اقدام به سمت محوطه اطراف مجلس رفته و توسط نیروی انتظامی بازداشت و تحویل کلانتری بهارستان شده است.


رفع حصر


از دیگر رویکردهای که در مجلس دهم همواره دغدغه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود موضوع رفع حصر بود که بعضا برخی از نمایندگان از جمله پروانه سلحشوری، غلامرضا حیدری و عبدالرضا هاشم‎زایی در نطق‎های خود