شکوفه های زیتون-هفتم خرداد روز قانون و آغاز هفته مجلس است. انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی در فاصله یکسال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ برگزار شد و ملت در این انتخابات با شرکت حدود ۱۱ میلیون نفر به نمایندگان خود رأی دادند. بدین ترتیب با برگزاری مرحله دوم و انتخابات میان دوره‌ای مجموعا ۲۶۳ نماینده به مجلس راه یافتند. با انتخاب نمایندگان، اولین دوره مجلس شورای اسلامی در سالروز ولادت امیرالمؤمنین علی (ع) در سیزدهم رجب ۱۴۰۰ ه . ق برابر هفتم خرداد ۱۳۵۹ در میان شور و شوق عمومی وصف ناپذیری رسماً افتتاح شد. امام خمینی در پیام خود به مناسبت افتتاح مجلس فرمودند« شما دوستان محترم، نماینده ملتی هستید که جز به اسلام بزرگ و عدالت الهی اسلامی فکر نمی‌کند و انتخاب شما برای پیاده نمودن عدالت اسلامی است که در طول سلطنت ظالمانه و غاصبانه رژیم شاهنشاهی از آن محروم بودند.» مجلس در نظام اسلامی جایگاه بسیار مهمی دارد چنانکه حضرت امام (ره) آن را «‌خانه ملت » و «‌در رأس همه امور »‌ می‌دانستند. مجلس شورای اسلامی وظیفه و اختیار تصویب قوانین و برنامه‌های مورد نیاز کشور را در چارچوب احکام و ضوابط اسلام دارد. همچنین همه عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها ، قراردادها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسد. در بعد نظارتی نیز مجلس اختیارات زیادی دارد از جمله رأی اعتماد به دولت، حق سؤال و استیضاح از اعضای هیأت دولت و نیز تحقیق و تفحص از دستگاه‌های حکومتی از جمله مهمترین این اختیارات است.

اما پیشینه سیاسی شهرستان رودبار همواره گویای این حقیقت است که سرزمين زيتون در طول دوران پيشگام حضور در عرصه های سياسي کشور بوده و اهمیت خاصی براي اين موضوع قائل است. شهرستان رودبار پیش از انقلاب با فرستادن نمایندگانی در مجلس شورای ملی پيوسته در تصمیمات مهم کشور و قانون گذاری سهیم بوده است. سید محمود توسلی و منوچهر سلیمی دو تن از نمایندگان سرزمین صلح و دوستی در سال های قبل از انقلاب در مجلس شورای ملی بوده اند و سكان هدايت اقدامات سياسي اين شهرستان در دوران پيش از پيروزي انقلاب اسلامي را برعهده داشته اند. بعد از انقلاب نیز این روند ادامه یافت و مردم دیار صلح و دوستی با رفتن به پای صندوق های رأی با انتخاب نماینده مورد نظر و اصلح خویش در این میدان، نظام جمهوری اسلامی را همراهی کردند.

مسلم میرزاپور کلشتری

بعد از انقلاب پس از تأسيس مجلس شوراي اسلامي مسلم میرزاپور کلشتری که عنوان جوانترین نماینده حقوقی شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی را همواره با خود دارد در سال ۱۳۵۸ وارد عرصه سياست شد. وی که متولد سال ۱۳۳۲ در محله کلشتر رودبار است در انتخابات سال ۵۸ توانست از ۱۷۷۹۳ رای ماخوذه ۸۸۲۳ رای یا به عبارتی بیش از ۴۹ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

میرزاپور بار دیگر در دوره سوم انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز توانست توجه مردم شهرستان رودبار را به خود جلب نموده و آرای آنها را دريافت كند. وی در این دوره از مجموع ۵۲۲۳۸ رأی بیش از ۵۱ درصد آرا را به خود اختصاص داد. مسلم میرزاپور بعد از اتمام دوره نمایندگی در سمت‌هایی همانند: معاونت پارلمانی وزارت آموزش و پرورش، معاونت امور استان‌ها و مدیر کل رفاه سازمان صدا و سیما فعالیت کرد  مسلم میرزاپور در انتخابات شورای شهر تهران از سوی جبهه پیروان خط امام و رهبری نامزد ورود به شورای شهر بود که در آن موفقیتی بدست نیاورد.

سید ابوالحسن مخزن موسوی

سید ابوالحسن مخزن موسوی برادر شهید محمدتقی مخزن موسوی دومین نماینده مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی است. وی که در سال ۱۳۲۹ در رودبار متولد شده است توانست در دومین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۶۳ با کسب ۵۰ درصد آرا از ۴۳۱۳۷ رای ماخوذه بر روی یکی از صندلی های قهوه ای رنگ ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی به ریاست مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی تکیه زند. وي بار ديگر در دوره نهم انتخابات مجلس كانديد شد اما نتوانست براي دومين بار رأي مردم سرزمين زيتون را از آن خود كند.وی تا سال ۹۵ به مدت دو دوره ریاست دانشگاه بین الملی اهل بیت را بر عهده داشت.

فرامرز گلشنی

فرامرز گلشنی متولد سال ۱۳۳۱ در بخش رحمت آباد شهرستان رودبار در دوره چهارم انتخابات مجلس شورای اسلامی از طرف مردم این شهرستان راهی خانه ملت شد. وی در سال ۷۱ با مدرک تحصیلی کارشناسی مهندسی الکترونیک توانست بیش از ۵۹ درصد آرا از مجموع ۴۷۷۰۶ رای اخذ شده را به خود اختصاص دهد. گلشني در دوره ی بعدی انتخابات یعنی در سال ۷۵ نیز با کسب بیش از ۵۰ درصد آرا برای بار دوم منتخب مردم شهرستان رودبار شد. در نظرسنجي هاي بعمل آمده نيز رضايتمندي مردم شهرستان رودبار از دوره ي نمايندگي وي مشهود بوده است.

سلیم مرعشی

سلیم مرعشی نام یکی دیگر از نمایندگان ادوار گذشته شهرستان رودبار است که توانست در ششمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قدم در وادی سیاست گذاشته و نمایندگی مردم شهرستان رودبار را در این ميدان داشته باشد. وی که در سال ۱۳۳۹ در شهر منجیل متولد شد در انتخابات سال ۷۸ از مجموع ۷۳۲۵۰ رای ماخوذه توانست بیش از ۲۸ درصد آرا را به خود اختصاص دهد. تحصیلات در رشته ی پزشکی سبب عضویت او در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ششم بود. وی در سال ۸۴ بر اثر عارضه مغزی درگذشت.  مرحوم سلیم مرعشی معاونت وزارت تعاون در دولت سید محمد خاتمی، ریاست سازمان انتقال خون گیلان و ریاست کانون حمایت از بیماران هموفیلی استان گیلان را در کارنامه خود داشت.

عطالله حکیمی

عطالله حکیمی نام آشنای دیگر برای مردم دیار صلح و دوستی است. وی در سال ۱۳۴۲ به دنیا آمد. حکیمی دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی و در حال تحصیل در مقطع دکتری همین رشته است. تدریس در دانشگاه، نمایندگی مردم رودبار در مجلس هفتم و مجلس نهم شورای اسلامی با اخذ آرای بیش از ۴۳ درصدی در هر ۲ دوره از جمله سوابق اجرایی وی می باشد. حکیمی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در سال ۱۳۹۲، در ستاد حمایت از دکتر حسن روحانی حضور داشت اما در جریان بررسی رأی اعتماد به کابینه این دولت، در مخالفت با کُلیّت کابینه سخن گفت. در شهریور ماه ۱۳۹۲، تصدی استانداری گیلان از سوی وزارت کشور به حکیمی پیشنهاد شد و او نپذیرفت. او با ارسال نامه ای به دفتر خبرگزاری فارس در گیلان ضمن رد پیشنهاد تصدی استانداری گیلان، خود را خدمتگزار مردم در مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. او در نامه خود با قدردانی از پیشنهاد دولت، به مسئولیت خود در دفاع از نظام و ولایت و حقوق قانونی و شرعی مردم گیلان به ویژه مردم رودبار اشاره کرد.

صمد مرعشی

صمد مرعشی نماینده ی حوزه انتخابیه رودبار در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی بوده‌ است. وي متولد سال ١٣٤٣ و داراي مدرک تحصیلی کارشناسی مديريت دولتي است. مرعشي نيز همچون برادرش مسير مجلس شوراي اسلامي را در پيش گرفت و بر روي يكي از صندلي هاي سبز بهارستان به مدت چهار سال تکیه زد. وی در سال ۱۳۸۶ توانست از مجموع ۶۲۶۴۳ رأی مأخوذه بیش از ۴۲ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

منوچهر جمالی سوسفی

منوچهر جمالی سوسفی نماینده فعلی مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی، توانست با تکیه بر لیست ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان با کسب بیش از ۵۷ درصد آرا از مجموع ۴۹۶۷۶ رأی اخذ شده برای دهمین بار درب بهارستان را بر روی نماینده سرزمین صلح و دوستی باز کند. وی دارای اصالتی سوسفی از روستای چهارمحل شهرستان رودبار است، متولد سال ۱۳۴۴ بوده و دارای تحصیلات در رشته ی پزشکی می باشد. جمالی دارای سابقه فعالیت بعنوان رئیس بیمارستان ولیعصر (عج) رودبار، عضو سازمان نظام پزشکی کشور، عضو شورای اسلامی کلانشهر رشت را در کارنامه خود دارد.

*تا به امروز از شهر رودبار دو نماینده در سه دوره و به مدت ۱۲ سال (مسلم میرزاپور، سید ابوالحسن مخزن موسوی), از بخش های رحمت آباد و خورگام سه نماینده در پنج دوره و به مدت ۲۰ سال ( فرامرز گلشنی، عطالله حکیمی و منوچهر جمالی سوسفی) از شهر منجیل دو نماینده در دو دوره به مدت هشت سال (سلیم مرعشی، صمد مرعشی) به مجلس راه یافته اند.

*تنها نماینده ای که توانسته است در دو دوره ی متوالی به مجلس راه بیابد فرامرز گلشنی بوده است اما تا به امروز سه نماینده توانسته اند دو دوره نماینده ی مجلس باشند.(میرزاپور، گلشنی، حکیمی)

*طی ۱۰ دوره انتخابات شهرستان شش دوره به مرحله دوم کشیده شده است.

*میانگین کل آرا مأخوذه طی ۱۰ دوره ی انتخابات در شهرستان رودبار ۴۶۰۰۰ هزار رأی بوده است.

*بیشترین درصد آرای کسب شده توسط کاندیداها در دوره ی چهارم توسط فرامرز گلشنی با ۵۹ درصد کل آراء بوده است.

* آقایان صمد مرعشی و مرحوم سلیم مرعشی تنها نمایندگانی بوده اند که از یک خانواده به عنوان نماینده ی شهرستان انتخاب شده اند

*پایین ترین مدرک تحصیلی نمایندگان فوق دیپلم و بالاترین دکتری پزشکی بوده است.

*میانگین سنی تمام دوره ها ۳۱ سال است و جوانترین نماینده ی شهرستان رودبار مسلم میرزاپور بوده که در سن ۲۶ سالگی به نمایندگی رسیده است.

* منوچهر جمالی پس از سلیم مرعشی دومین نماینده شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی است که تحصیلات خود را در رشته پزشکی گذرانده است.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :