تاریخ انتشار: شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۱ ق.ظ
روستای کلیشم در آستانه فراموشی
شکوفه های زیتون-اشاره: روستایی در پس رشته کوه های البرز، در دل دشت های وسیع عمارلو، جايي كه آسمان و زمين، عشق و سادگي و حقيقت در هم آمیخته … نام کلیشم را بر خود دارد، همان که زندگي را سالیان سال است در بطن خود به جریان انداخته و آرامش و هوای تازه سهم […]

شکوفه های زیتون-اشاره: روستایی در پس رشته کوه های البرز، در دل دشت های وسیع عمارلو، جايي كه آسمان و زمين، عشق و سادگي و حقيقت در هم آمیخته … نام کلیشم را بر خود دارد، همان که زندگي را سالیان سال است در بطن خود به جریان انداخته و آرامش و هوای تازه سهم اوست و آن را همچون هدیه ای نظیف به میهمانانش پیشکش می کند.

زندگي در روستا رسم خوشايندي دارد. خانه هايي ساخته شده از خشت و گل با درب هاي چوبي و زنان و مردان مسنی که بر روی پله های آن نشسته اند و گاه به گاهی با قدم های آرام و آهنگین همچنان که با دست های پینه بسته از سال ها تلاش و زحمت، تکه چوبی را همچون عصا نگاه داشته اند و در باغچه های کوچک و کوچه های خاکی تصویری زیبا و شاعرانه به زندگی در ده می بخشند. اینجا روستا است و زندگي روستايي آرام و آهسته پيش مي رود. زندگي در روستا همچنان از شلوغی و هیاهوی شهر تهی است. هنوز هم شادی ها و غم های روستائیان بین یکدیگر تقسیم می شود… انسان هایی که در میان پهنه های وسیع کوه ها گوشه ای را برای خود گزیده اند همچنان تلاش می کنند و هیچگاه از کار دست بر نمی دارند و خستگی ناپذیری است که آنان را ممتاز نموده است.

آسایش و راحتی زندگی شهر نشینی همچنان نتوانسته جای قدم زدن در کوچه باغ های روستا را بگیرد. جمله ی؛ ای کاش من هم در روستا خانه ای داشتم آشنای زبان اهالی شهر است و از آرزو های خواستنی و همیشگی آنان… مگر می شود از سر و صدای تمام ناشدنی شهر خسته نشد؟! مگر می شود هوای قدم زدن در کنار جوی های آبی روستا و گل های وحشی دشت هایش به سر آدمی نزند؟! دریاچه خلشکوه و هوای مطبوع و خنکش خاصه برای اوست و متعلق است به نام کلیشم… و جای دیگری وجود ندارد… این را کلیشمی ها بهتر از هر کس دیگری می دانند…

دهستان کلیشم از توابع بخش عمارلو شهرستان رودبار استان گیلان است. نام عمارلو برگرفته از نام یکی از اقوام کرد است که حدود ۳۰۰ سال پیش توسط نادر شاه افشار برای دفاع از ایران در مقابل قوای روسی به این منطقه کوچانده شد. مردم کلیشم به زبان دیلمی سخن می گویند. نوع گویش آنها مخصوص این منطقه می باشد و شباهت زیادی با زبان مردم دیلمان دارد. در حقیقت ساكنان کلیشم ، دیلمان و جیرنده به همراه بسیاری از مردم ییلاقات کوهستان دیلم از زبان و فرهنگی مشترک برخوردارند. ریشه هایی از زبان تاتی نیز در سخنان این مردم دیده می شود.

جشنواره مالشوران در دریاچه طبیعی خلشکوه معروفترین مراسمی است که در کلیشم برگزار می گردد و علاقمنداني را از گوشه و كنار كشور به اين روستاي زيبا در ميان كوه های البرز مي كشاند. در اين مراسم بازی هاي محلي از جمله چوب بازی، قیش بازی، کشتی محلی، پشتی سواری، رقص کردی نیز انجام مي پذيرد علاوه بر اين عرضه محصولات و تولیدات کشاورزی و دامداری، جزئي هميشگي از برنامه ي اين جشنواره است.

طبق آمار نهایی سرشماری سال ۹۵ روستای کلیشم ۸۷۰ خانوار و ۲۲۳۲ نفر جمعیت دارد و در دوران دفاع مقدس تعداد ۳۰ شهید والامقام تقدیم انقلاب نموده است. شغل مردم این روستا اغلب دامداری است هر چند کشاورزی نیز رونق خوبی در کلیشم دارد. این روستا در دهه های قبل از رونق خوبی برخوردار بود بطوریکه بازار آن بعنوان مرکزی برای خرید اهالی روستاهای همجوار بود. وجود پالان دوزی، آهنگری، نمدمالی و … هر رهگذری را یاد هیاهوی از یاد رفته روستا می اندازد. این روستا دارای مشکلاتی است که کام ساکنان آن را تلخ کرده است. مشقاتی که لذت زندگی در این دهستان را به چالش کشیده است. این بار نیز همچون همیشه همراهمان باشید در سفر به دیار عمارلو تا در شنیدن مشکلات اهالی روستای کلیشم شهرستان رودبار شریک باشیم.

حمیدشفایی-جوادکاظمی-ربابه حسن پور

*وعده های مسئولین در قبال این روستا تاکنون نتیجه ای نداشته!

محمد قربانی کلیشمی يكي از اهالي روستاي كليشم در گفتگو با شكوفه هاي زيتون با اشاره به مشكلات بسيار زیاد اين روستا اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که با آن مواجه ایم، شكستگي هاي فراوان لوله آب شرب روستا است كه در اثر بي توجهي پيمانكاران گاز بوجود آمده است. پیمانکارانی که برای انجام عملیات لوله کشی گاز منازل در این روستا فعالیت داشتند در حین کار به بسیاری از انشعابات آب رسانی كليشم آسیب رساندند و بعد از شکستگی با نوار پلایمر آنها را ترمیم نموده اند. به عنوان مثال شکستگی یک لوله ۱۶۰ اینچ را با نوار بسته اند. متاسفانه دوری کلیشم از مرکز بخش و شهرستان سبب عدم نظارت بر اجرای کار پیمانکار شد و مشکلات ناشی از آن گریبان اهالی را گرفته و در جای جای روستا قابل مشاهده است.

قرباني در ادامه با اشاره به اينكه روستاي کلیشم مدت هاست با مشکل آبرسانی دست و پنجه نرم می کند گفت: اكثر ساکنان روستا هزینه نصب کنتور را پرداخت کرده اند اما به هر حال کسی باید بیاید و مسئولیت پیمانکاری این پروژه را بر عهده گیرد تا این مشکل در مدت زمان مشخص حل شود. چرا که از پاییز سال گذشته کنتور گذاری این روستا آغاز شده اما هنوز به پایان نرسیده است. اهالی روستای کلیشم برای داشتن آب شرب با مشکلات عدیده ای روبرو هستند که این مشقات در فصل تابستان دو چندان خواهد شد.

وي در ادامه به مشکلات مربوط به راه ها و معابر اصلي و فرعي روستا اشاره نمود و افزود: موضوع مهم ديگري كه مردم كليشم را آزار مي دهد مربوط به راه هاي ارتباطي داخل روستا است. پيمانكاران اداره گاز پس از پايان لوله كشي وضعيت را به همان شكل رها كرده و رفتند و هيچ نظارتي در اين مسئله وجود نداشت. وي اضافه كرد: اهالی کلیشم برای حل این مشکل در شورای روستا و بخشداری این منطقه پیگیری های بسیاری را انجام داده اند که متاسفانه نتیجه ای نداشته و وعده های مسئولین در قبال این روستا تاکنون بی نتیجه بوده است. قرباني با اشاره به اينكه روستای کلیشم در نیمه ی دوم سال با بارش برف و باران روبرو است افزود: زمان طلايي عمران و آبادانی روستا در فصول گرم سال است که امیدواریم مسئولین غفلت نکنند.

وي با اشاره به مشكلات اين روستا و روستاهاي اطراف در زمينه دريافت سيگنال هاي تلويزيوني عنوان كرد: دکل ارسال سیگنال به کلیشم بر روی کوهی در نزدیکی روستا قرار دارد که از یک طرف این کوه متعلق به محدوده شهرستان رودبار و سمت دیگر آن مربوط به شهرستان سیاهکل است. جاده ای که به این دکل منتهي می شود بین دو شهرستان بلاتکلیف مانده است و اداره راهداری در هيچكدام از شهرستان ها مسئولیت رسیدگی به وضعیت آن را بر عهده نمی گیرند. در نیمه دوم سال و همزمان با بارش نزولات آسمانی این مسیر غیرقبل تردد می شود و در مواقعی که بعلت بارندگی ها آنتن دهی تلفن همراه، اینترنت و سیگنال تلویزیون در روستای کلیشم و روستاهای اطراف ضعیف و یا قطع می گردد هیچگونه وسایل نقلیه ای نمی تواند به آنجا تردد نماید و مشکل بوجود آمده را برطرف کند.

قربانی به ساختمان مدرسه و خوابگاه این روستا اشاره نمود و عنوان کرد: ساختمان های مدرسه و خوابگاه در این روستا به صورت کامل با هزینه بسیاری ساخته شد و پس از مدتی با کم شدن تعداد دانش آموزان تعطیل شد. در حال حاضر از ساختمان مدرسه در امور دیگر و در زمینه اقتصادی استفاده می شود و ساختمان خوابگاه بلا استفاده باقی مانده و در حال تخریب شدن است.

وی در ادامه به سازه نیمه کاره سالن ورزشی روستای کلیشم اشاره کرد و افزود: در سال ۹۴ مبلغ ۲۵ میلیون تومان به سالن ورزشی روستای کلیشم بودجه تعلق گرفت که صرف چندین ردیف آجرکشی و احداث ستون شد. اما در ادامه روند ساخت آن متوقف گردیده و ساختمان به حال خود رها و در حال تخریب است بطوریکه وزش باد سبب تخریب سقف آن شده است. چرا باید این سرمایه بیت المال بلاتکیلف رها شود در حالی که جوانان روستا هیچ فضای ورزشی در اختیار ندارند و برای ورزش باید مسافت ۳۵ کیلومتری تا جیرنده را طی کنند.

محمد قربانی به موضوع جشنواره مالشوران اشاره کرد و بیان داشت: این جشنواره شهریور ماه هر سال برگزار می شود که به علت عدم برنامه ریزی مناسب نارضایتی دامداران را به همراه دارد. در این مراسم همه مسئولان شهرستان حضور پیدا می کنند و در روز برگزاری جشنواره وعده های فراوانی می دهند اما در عمل هیچگونه توجهی نمی شود. به همین دلیل دامداران این روستا تمایلی برای حضور در جشنواره مالشوران ندارند.

موضوع دیگری که سبب ناراحتی اهالی شده، ظاهرسازی های بعضی مسئولین است. به عنوان مثال روزی را که برای برگزاری جشنواره تعیین می کنیم شاهدیم دو روز قبل از آن مسئولین افرادی را برای رفع مشکلات در مسیرهای منتهی به محل برگزاری جشنواره می فرستند.

محمد قربانی در ادامه افزود: نظارت نیروی انتظامی در این روستا بسیار محدود است. متاسفانه شرایط فعلی این روستا به گونه ای است که اگر ساکنان با مشکلی روبرو شوند ابتدا باید با نیروی انتظامی جیرنده تماس گرفته و به آنها اطلاع دهند تا پس از هماهنگی آنها با نیروی انتظامی روستا، افراد بتوانند مشکلشان را با آنها در میان بگذارند. مردم روستای کلیشم با همراهی خیران اقدام به تجهیز این پاسگاه نمودند اما متاسفانه حدود دو الی سه ماه پیش تجهیزات این پاسگاه جمع آوری و به شهر جیرنده انتقال پیدا کرد که برایمان ناراحت کننده بود.

وی در ادامه بیان داشت: پیگیری های اهالی روستای کلیشم در سال های گذشته برای رفع مشکل کم آبی به ساخت یک منبع آب بتونی در بالادست روستا انجامید که به علت عدم کار کارشناسی و نبود آب شرب کافی برای پر کردن این مخزن، بدون هیچگونه استفاده ای به حال خود رها شده است در حالی که می توانستند با جانمایی بهتر بهره مناسبی از آن بگیرند. عدم نظارت بر اقدامات انجام شده در این روستا علت اصلی مشکلات بوجود آمده است.

وی در پایان به موضوع جمع آوری زباله های روستا و تخلیه آنها در ورودی روستای کلیشم اشاره کرد و افزود: در سال گذشته ۱۱ راس گاو به دلیل تغذیه از زباله های موجود در ورودی روستا تلف شدند لذا از مسئولین ذیربط می خواهیم نسبت به تغییر جانمایی محل دفع زباله و یا ساخت مکانی مناسب اقدام نمایند.

*در فصول سرد سال عبور از کوچه ها غیر ممکن است

زلیخا فتحی پور یکی از بانوان روستای کلیشم در گفتگو با خبرنگار شکوفه های زیتون بیان کرد: قطعی آب یکی از مشکلات اساسی این روستا است. به صورتی که در طول روز تنها چهار ساعت آب شرب داریم. شرایط کوچه های روستا نیز قابل استفاده برای ساکنان نیست و در فصول سرد و بارانی سال عبور و مرور غیر قابل انجام است.

*نظارتی وجود ندارد

یحیی رنجبر یکی از ساکنان روستای کلیشم از شرایط نامناسب زندگی در این روستا سخن می گوید: لوله های فاضلاب معابر فرعی این روستا بر اثر عدم نظارت و سهل انگاری پیمانکاران گاز شکسته شده و به حال خود رها شده است. این شرایط به گونه ای است که خودروهای شهرداری قادر به حرکت در کوچه های فرعی نیستند. وی افزود: بیشترین مشکلی که ما با آن مواجهیم عدم نظارت است.

*اقدامات در جهت نابودی اقتصاد روستا است نه در جهت بهبود اوضاع

حسین درویش زاده یکی از جوانان روستای کلیشم در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: محصولات کشاورزی روستای کلیشم اغلب گندم، جو، عدس، نخود و لوبیا است که به صورت دیمی کشت می شود اما کشاورزان این روستا به این دلیل که تنها از راه کشاورزی قادر به امرار معاش نیستند اجباراً در فصل های دیگر سال برای کار به سایر شهرها می روند در مقابل افراد از شهرهای دیگر  به کلیشم می آیند تا در روستا اقدام به اشتغال کنند که به دلیل سختگیری های دهیار و شورا دلسرد و منصرف می شوند.

درویش زاده اضافه کرد: دهیاری و شورای روستای کلیشم به شدت با کسانی که قصد ساخت طویله یا جایی برای نگهداری دام در روستا را دارند مقابله می کند. فردی که در روستا زندگی می کند به جز کشاورزی و دامداری کار دیگری نمی تواند انجام دهد.

اهالی روستا برای دریافت تسهیلات نیز با مشکلات بسیاری روبرو هستند چرا که در روستا کارمندی وجود ندارد که بتواند برای آنها ضمانت دریافت وام را انجام دهد. اما هر کدام از ساکنین دام هایی با ارزش زیاد دارند که متاسفانه بانک ها دفترچه دامشان را به عنوان ضمانت قبول نمی کند.

وی به تعطیلی بازار قصابان کلیشم به دلیل وضع قوانین جدید اشاره کرد و افزود: هزینه های انتقال دام به کشتارگاه جیرنده و بازگشت آن به کلیشم سبب بالا رفتن هزینه ها برای قصابان و در نتیجه افزایش بهای گوشت می شود که صرفه لازم را برای آن افراد ندارد. این مهم سبب تعطیلی بازار قصابی در کلیشم شده است.

در گذشته قصابی در کلیشم رونق خوبی داشت و حتی مسافران و گردشگران را به این روستا می کشاند اما در حال حاضر این کار ممکن نیست و از این جهت اهالی این روستا با مشکلات عدیده ای روبرو شدند و همان اتفاقی که در روستای چهار محل افتاد گریبانگیر کلیشم نیز شد. متاسفانه تصمیمات و اقدامات در جهت از بین رفتن اقتصاد روستاییان است نه در جهت بهبود اوضاع آنان.

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: سال گذشته منبع آبی با حضور مسئولین در فاصله نسبتاً زیاد در پایین دست روستای کلیشم جهت تامین آب شرب اهالی افتتاح و به بهره برداری رسید اما متاسفانه پس از مدتی به علت نقص فنی از کار افتاد و آب درون این منبع سرریز می شود که مورد استفاده دام ها قرار می گیرد. مدت ها از این مشکل می گذرد و علیرغم گذشت مدت زمان زیاد متاسفانه هنوز هیچگونه اقدامی در راستای رفع این مشکل صورت نگرفته است. امیدواریم با توجه به در پیش بودن فصل گرما و مشکل کم آبی مسئولین فکر چاره باشند.

*در راه ساخت سالن ورزشی کلیشم دو تن از جوانان جان خود را از دست دادند

نبی نورانی از ساکنان روستای کلیشم به موضوع نیمه کاره ماندن ساخت سالن ورزشی این روستا اشاره کرد و اظهار داشت: همزمان با آغاز طرح و کلنگ زنی سالن مذکور چندین طرح شبیه به آن در مناطق مختلف شهرستان آغاز شد و امروز شاهدیم همه ی آنها تکمیل شده و به بهره برداری رسیده است. مرحوم آیت محمدی و مرحوم محمدجواد درویش زاده دو نفر از کسانی هستند که در راه ساخت این پروژه جان خود را در اثر سانحه تلخ تصادف حدود دو سال قبل از دست دادند.

*در کمتر از یک ماه ۲۰ راس گوساله به دلایل نامشخص در این روستا تلف شده است

حسن شیرمحمدی یکی دیگر از اهالی روستای کلیشم به موضوع نبود امکانات دامپزشکی مناسب و نداشتن اطلاعات کافی دامداران در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: در بازه زمانی ۲۰ روزه گذشته در این روستا حدود ۲۰ رأس گاو به دلایل نامشخص از بین رفته و تلف شده است. ما نیازمند آموزش های مناسب برای دامداران هستیم نه اینکه به صورت ناگهانی در روستا حاضر شوند نشست برگزار کنند و بروند. به نظر می رسد این اقدامات به صورت نمایشی و برای ارائه گزارش کار است.

شرایط در زمینه آموزش و رسیدگی های دامپزشکی به گونه ای است که در این روستا دامداری که با دام بیمار مواجه می شود مجبور است به شهری مانند رستم آباد مراجعه کند و با بیش از یک میلیون تومان دامپزشک را به روستا بیاورد و در پایان نیز مشخص نیست که دامش درمان شود یا خیر.

* ۱۱ پیمانکار برای گاز کشی به روستای کلیشم آمده اند

علی جعفری مسئول پایگاه بسیج روستای کلیشم در گفتگو با شکوفه های زیتون بیان داشت: بیش از یک دهه است که موضوع سالن ورزشی روستای کلیشم مطرح است اما تا به امروز نتیجه ای نداشته است. در دوره میرغضنفری از سوی فرمانداری شهرستان رودبار اعلام شد که توانایی ساخت و اتمام این سالن وجود ندارد اما آمادگی واگذاری آن به بخش خصوصی و یا بخش های دیگر را داریم. در مقابل آموزش و پرورش نیز اعلام نمود که آماده واگذاری این پروژه است اما عملاً اراده ای برای انجام این کار را از خود نشان نداد مطمعناً مسئولان خود در جریان این مشکلات هستند. سالن مذکور سالهاست که به حال خود رها شده است و سقفی که برای آن تعبیه شده بود نیز از بین رفته است.

همچنین ساکنان روستا اعلام کردند در صورت واگذاری مسئولیت آن به مردم، اهالی کلیشم با همراهی یکدیگر هزینه های ساخت این سالن را برعهده گرفته و آن را می سازند. با توجه به فاصله ی زیاد کلیشم با سایر روستاها، در حال حاضر این مشکل یکی از مشکلات اساسی جوانان این روستا است. جوانان این روستا عاشق ورزش هستند اما حتی یک زمین خاکی هم وجود ندارند.

وی افزود: در حال حاضر سپاه ناحیه رودبار برای تکمیل این پروژه اعلام آمادگی کرده است اما شرط بر این دارد که بعد از تکمیل این سالن آن را به پایگاه بسیج روستا اهدا کند که آموزش و پرورش در این میان با این خواسته مخالف است و تمایل دارد این کار را به نام خود ثبت کند .

در این روستا بیش از ۲۰۰ کشاورز فعالیت می کردند که در نتیجه مدیریت نامناسب مسئولین در حال حاضر این تعداد به ۲۰ کشاورز تقلیل یافته است. ما در این روستا سه جاده دسترسی بین مزارع داریم که متراژ آنها قریب به ۳۰ کیلومتر است که کشاورزان هزاران بار از مسئولین درخواست رسیدگی به این جاده ها را داشته اند اما نتیجه ای ندارد…

معضل دیگر هم مربوط به حوزه برق است. از پرسنل برق جیرنده تشکر می کنیم که در جهت رفع مشکلات محدوده کلیشم تا جیرنده تلاش می کنند اما به صورت دائمی در هفته بارها قطعی برق داریم نوسانات برق مردم این روستا را آزار می دهد.

در این روستا ۱۱ گروه پیمانکار برای اقدامات لوله کشی و گازرسانی منازل اعزام شد. متاسفانه بعد از مدتی پس از بررسی اهالی مشخص شد بین قیمتی که پیمانکار به ساکنان اعلام کرده بود و قیمت های واقعی و مصوب این کار فاصله و اختلافی بیش از یک میلیون تومان بوده است. بعضی از اهالی روستا دام های خود را برای این کار فروخته اند تا گاز کشی خود را انجام دهند و این اقدامات حق مردم زحمت کش روستا نیست.

سال گذشته از اتحادیه گاز رودبار آقای بندسی با من تماس گرفتند و پیمانکاری را برای انجام اقدامات گازکشی به ما معرفی کردند و خواستند تا شرایطی را برای کار این شخص در روستا مهیا کنیم ما نیز همین کار را انجام دادیم. شخص مورد نظر را برای دریافت تاییدیه نزد آقای بندسی در رودبار فرستادیم و ایشان هم اینکار را انجام دادند و پیمانکار مورد نظر در روستای کلیشم ۱۱ پروژه را به بدترین نحو با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب انجام داد و رفت پس از آن ما ماندیم با پروژه هایی که تایید نمی شود..! متاسفانه پس از مراجعه به آقای بندسی پاسخی که دریافت کردیم این بود که به من ربطی ندارد و شما خودتان اقدام به اینکار کردید و مسئولیت آن با خودتان است در حالی که ایشان خود پیمانکار را معرفی نموده بود.

سال گذشته مراسم بزرگداشتی با عنوان یادواره ی شهدا به پاس رشادت های ۳۰ شهید روستای کلیشم که با حضور حجت الاسلام فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان با شرکت جمعی از مسئولین شهرستان رودبار برگزار شد اما متاسفانه پس از انتقادهای حجت الاسلام جهانی رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در گیلان از مسئولان شهرستان به دلیل عدم رسیدگی و بی توجهی آنها به مشکلات این روستا در کمال ناباوری شاهد ناراحتی مسئولین و ترک مراسم از سوی آنها بودیم.

*سخت گیری ها در روستا سبب عقب ماندگی در اشتغالزایی می شود

حمید یعقوب زاده از جوانان روستای کلیشم که اقدام به ایجاد اشتغال در این روستا نموده است در گفتگو با شکوفه های زیتون از مشکلاتی که در این مسیر با آن مواجه بوده است گفت: با انگیزه زندگی در کنار خانواده و اشتغال در روستا از تهران به کلیشم بازگشتم و اقدام به خرید هشت بز «سانن» با مبلغی حدود ۴۰ میلیون تومان در سال ۹۷ کردم. بعد از ساخت بنایی جهت نگهداری این دام ها با مخالفت و مقابله دهیاری و اعضای شورای روستا به دلیل تعرض به حریم کوچه مواجه شدم در صورتی که سایر منازل اطراف ما نیز در همین حدود اقدام به دیوار کشی کرده اند و حتی علمک گاز نیز برای آنها نصب شده است. متاسفانه اجرای سلیقه قوانین و برخورد دوگانه با مردم از سوی مسئولین سبب می شود تا کسانی که برای ایجاد شغل و فعالیت های سودآور وارد روستاها می شوند عقب نشینی کرده و به شهر بازگردند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار