تاریخ انتشار: شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۰ ق.ظ
ارزیابی حسی، بهترین روش تعیین کیفیت روغن زیتون در دنیاست
شکوفه های زیتون-نشست خبری اصحاب رسانه با فتح اله کشاورز معاون آموزشی و مسئول گروه آموزش برنامه ریزی و توسعه کشاورزی استان گیلان، پریسا شاهین رخسار معاون پژوهش، فناوري و انتقال يافته هاي مركز تحقيقات استان گیلان، زهرا یوسفی رئیس ایستگاه تحقیقات زیتون شهرستان رودبار برگزار شد. حمید شفایی-جواد کاظمی *ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار باسابقه […]

شکوفه های زیتون-نشست خبری اصحاب رسانه با فتح اله کشاورز معاون آموزشی و مسئول گروه آموزش برنامه ریزی و توسعه کشاورزی استان گیلان، پریسا شاهین رخسار معاون پژوهش، فناوري و انتقال يافته هاي مركز تحقيقات استان گیلان، زهرا یوسفی رئیس ایستگاه تحقیقات زیتون شهرستان رودبار برگزار شد.

حمید شفایی-جواد کاظمی

*ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار باسابقه ترین ایستگاه کشور است

در این جلسه زهرا یوسفی رئیس ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار با بیان اینکه این ایستگاه در سال ۱۳۴۳ در زمینی به مساحت هفت هکتار احداث شده گفت: ابتدا زمینی به مساحت هفت هکتار از باغداران و کشاورزان شهر رودبار خریداری شد که یک هکتار آن برای ساخت منازل سازمانی و ساختمان اداری و مابقی آن جهت کاشت انواع نهال زیتون جهت بررسی و تحقیقات میوه زیتون استفاده گردید که در این بین با ساخت راه آهن قزوین-رشت نیز یک هکتار از اراضی ایستگاه تحقیقات از بین رفت. همچنین در کل کشور تعداد شش ایستگاه تحقیقات زیتون وجود دارد که ایستگاه رودبار قدیمی ترین و با سابقه ترین در بین آنهاست و محققان بسیاری را به کشور معرفی کرده است.

رئیس ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار با اشاره به وجود ۲۳ نوع درخت زیتون در رودبار گفت: این درختان از ارقام اصلی ایرانی و خارجی هستند. پژوهش و تحقیقات زیادی در زمینه شناسایی انواع ارقام زیتون انجام شده بطور مثال بیش از ۶۰ پروژه مصوب سازمان اراضی کشاورزی و ۷۰ پروژه نیز با همکاری دانشگاه های مختلف شهرستان رودبار انجام شده است.

یوسفی گفت: سیاست های کلی و کاری ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار از طریق سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی کشور اعمال می شود و با برنامه ریزی های انجام شده در آینده نزدیک شاهد فعالیت ایستگاه تحقیقات زیتون در حوزه بین المللی نیز خواهیم بود.

وی به طرح توسعه زیتون در کشور اشاره کرد و افزود: در سال ۱۳۷۲ که طرح توسعه زیتون در کشور آغاز شد ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار به دلیل دارا بودن ارقام اصلی و زود بازده زیتون داخلی و خارجی تامین کننده نهال و قلمه ۲۶ استان کشور تا به امروز بوده است. ارزیابی حسی روغن زیتون جهت بررسی کیفیت آن نیز توسط تیم ۱۲ نفره ارزیاب ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار که آموزش دیده کشور اسپانیا هستند انجام می شود. این نوع ارزیابی روغن زیتون بهترین روش جهت تعیین کیفیت روغن زیتون حال حاضر در دنیا است.

این مقام مسئول با اشاره به مهم بودن ارزیابی حسی روغن زیتون در دنیا گفت: این علم در دنیا ۴۰ سال سابقه داشته اما در کشور ما ۱۵ ساله است اما بسیاری از تولیدکنندگان داخلی روغن زیتون از این شیوه و روش آگاهی ندارند و در نقاط محدودی از کشور از آن استفاده می شود. ارزیابی حسی روغن زیتون در دنیا اجباری است و تمام معاملات روغن زیتون باید بر اساس آن انجام شود اما  در کشور ما به دلیل کمبود امکانات و نیروی ارزیاب حسی این کار تا به امروز اجباری نشده است. متولی اجباری کردن این فرایند، معاونت غذا و دارو و سازمان استاندارد است که امیدواریم با رایزنی های انجام شده به این مهم دست یابیم.

یوسفی  با بیان اینکه از زمان آغاز به کار آزمایشگاه ایستگاه تحقیقات زیتون تمام تلاش خود را جهت اجباری کردن ارزیابی حسی بکار بسته ایم اظهار داشت: با اجباری شدن این کار تمام کارخانجات روغنکشی و تولیدکنندگان روغن زیتون مجبور هستند حداکثر استاندارد را در کیفیت روغن تولیدی رعایت کنند.

وی همچنین به برگزاری جشنواره زیتون درشهرستان رودبار اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی هایی با محوریت مرکز تحقیقات زیتون جهت برگزاری جشنواره زیتون در شهر رودبار انجام شده و به زودی شاهد انجام آن خواهیم بود.

یوسفی با اشاره به عدم تمدید قرارداد دکتر شریفی در آزمایشگاه ایستگاه تحقیقات زیتون گفت: این مرکز آزمایشگاهی زیر نظر دولت بوده و حق تغییر نام آزمایشگاه  و واگذاری امتیاز آن به غیر میسر نیست که مهم ترین دلیل عدم تمدید قرارداد وی با ایستگاه تحقیقات همین مورد بود.

*باید با برنامه ریزی دقیق و جامع جایگاه زیتون ایران در منطقه و میان رقبا را ارتقاء بخشیم

فتح الله کشاورز معاون آموزشی و مسئول گروه آموزش برنامه ریزی و توسعه کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه وظیفه آموزش ارتقاء دانش و مهارت جامعه بهره برداران است گفت: زیتون یکی از محصولات مهم و استراتژیک استان گیلان بوده و هشت هزار و ۸۰۰ هکتار باغات زیتون و سه هزار بهره بردار اهمیت این موضوع را دوچندان می کند. در بحث آموزش باید طوری عمل کنیم که راندمان و کیفیت محصول به بهترین نحو ارتقاء یابد و این امر سبب رضایت باغدار،کشاورز، تولید کننده و مشتری می شود

وی با اشاره به روند رو به رشد صنعت زیتون در کشور گفت: در جلسه ای که با حضور مهندس پریچهر مسئول و مجری طرح زیتون کشور، دست اندرکاران و تولید کنندگان زیتون ایران در استان تهران برگزار شد به این نتیجه رسیدیم که مجموع آموزش و تحقیقات پژوهشی که در خصوص زیتون انجام می شود در نهایت منفعتش باید به باغدار و کشاورز برسد.

وی با بیان اینکه زیتون ایران در دنیا رقبای سنتی و سر سختی دارد گفت: ما اگر در بحث تحقیقاتی، پژوهشی و آموزشی پیشرفتی نداشته باشیم طبیعتاً از دیگر رقبا عقب می مانیم. باید با برنامه ریزی دقیق و جامع جایگاه زیتون ایران در منطقه و میان رقبا را ارتقاء بخشیم.

وی افزود: ارتباط کاملی بین تحقیقات، ترویج و آموزش وجود دارد. در بهمن سال گذشته آموزش هایی بمدت ۱۰ روز در ایستگاه تحقیقات زیتون صورت گرفت و تمامی مواردی که یک کشاورز و باغدار باید بدانند را پوشش داد و به اطلاع این عزیزان رساند که یکی از این موارد جوان سازی درخت زیتون از طریق روش های مدرن هرس درخت بود.

وی با بیان این که برگزاری دوره در شهر انزلی با استقبال خوبی روبرو شد اظهار داشت: بدلیل وجود امکانات مطلوب در منطقه آزاد انزلی و بهره مندی فراگیرها از این امکانات تصمیم نهایی بر این شد که این دوره سه روزه امسال در شهر انزلی برگزار شود که رضایتمندی خوبی را به همراه داشت. اما بنا به درخواست فرماندار شهرستان رودبار دوره بعدی که زمان آن احتمالا مهرماه سال جاری است در رودبار خواستگاه زیتون برگزار خواهد شد که از خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان رودبار درخواست می کنیم در این زمینه یاری گر ما باشند.

مسئول گروه آموزش برنامه ریزی و توسعه کشاورزی استان گیلان تعامل و همفکری مسئولین و اصحاب رسانه را کلید موفقیت پیشرفت دانست و افزود: علیرغم شائبه، دیدگاه ها و نقطه نظرات مختلف که می شنویم، باید بگویم هر حرکتی که صورت گرفته و سخنی که گفته شده از سر دلسوزی و حسن نیت بوده و امیدواریم از تمامی ظرفیت های شهرستان و استان علی الخصوص اصحاب محترم رسانه جهت پیش برد اهداف استفاده نماییم.

*ترویج یک نوع مطالبه گری است

پریسا شاهین رخسار معاون پژوهش، فناوري و انتقال يافته هاي مركز تحقيقات استان با اشاره به اینکه یکی از مهمترین ایستگاه های تحقیقات زیتون در شهر رودبار قرار دارد اظهار داشت: بیشتر قلمه ها و نهال های ایستگاه های دیگر از این مکان تهیه شده است به همین خاطر رودبار همیشه به عنوان شهر زیتون شناخته می شود.

وی با بیان اینکه گیلان تنها استانی است که هشت مرکز تحقیقاتی زیتون دارد گفت: این مسئله باعث شده تحقیقات بنیادی که انجام می شود خروجی مطلوب و مورد نظر را نداشته باشد.

شاهین رخسار به پروژه های تحقیقاتی انجام شده در ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار اشاره کرد و بیان داشت: پروژه های تحقیقاتی بسیار زیادی در این ایستگاه تحقیقات انجام شده که ۵۰ درصد آن مربوط به آفات و بیماری های مربوط به درخت و میوه زیتون بوده است.

این مقام مسئول آفت مگس زیتون را دغدغه و مشکل اصلی باغداران و کشاورزان شهرستان رودبار دانست و گفت: درتحقیقات میدانی که صورت گرفت مشکل اصلی باغداران، کشاورزان و تولیدکنندگان آفت مگس زیتون بوده که برای این موضوع مهم، بحث ها و برنامه ریزی های جامعی صورت گرفت و نتیجه گرفتیم که از ترکیبات مسی برای از بین بردن آفت مگس زیتون استفاده کنیم، این ترکیب در سه دوره و در دُز یک در هزار بر روی درختان محلول پاشی می شود و تاثیر بسزایی برای از بین بردن آفت مگس زیتون دارد.

معاون پژوهش، فناوري و انتقال يافته هاي مركز تحقيقات استان با اشاره به خاصیت محلول مسی تولید شده و تولید نوعی کود معدنی با خاصیت بالا گفت: حسن این محلول این است که خواص شیمیایی نداشته و بدلیل شباهت آن به کود حالت تغذیه ای برای درختان دارد و حافظ و سازگار با محیط زیست نیز می باشد. در کار تحقیقاتی دیگری که با شرکت های تولیدی داخلی صورت گرفت به کود معدنی دست یافتیم که خواص بسیاری دارد این کود که از ترکیبات سیلیکات آلومینیوم است و بصورت محلول پاشی در سه مرحله انجام می شود. طبق تحقیقات انجام شده کارایی این دو محصول بیشتر از کارت زرد ها و تله های است که بر روی درختان نصب می شوند.

وی درخصوص پیشنهاد اطلاع رسانی ایستگاه تحقیقات زیتون گفت: در بحث اطلاع رسانی، طراحی بروشور، دفترچه راهنما و بنر را در دستورکار قرار می دهیم اما با توجه به محدودیت هایی که با آن مواجه هستیم نصب بنر فقط در ایستگاه تحقیقات زیتون امکان پذیر است.

شاهین رخسار  با بیان اینکه در بحث معرفی محصول زیتون ما متولی امر نیستیم و اجازه انجام این کار را هم نداریم تصریح کرد: معرفی محصول زیتون بر عهده مدیریت جهاد کشاورزی بوده و این نهاد است که وظیفه معرفی و تبلیغ محصولات زیتون را بر عهده دارد. ما از طریق سایت، چاپ بروشور و دفترچه، کارهای تحقیقاتی انجام شده را به اطلاع باغداران و کشاورزان می رسانیم که این عزیزان می توانند با مطالعه آنها نسبت به راهنمایی هایی که در آن  قید شده اقدام به اصلاح مزارع و باغات زیتون خود کنند

وی گفت: ترویج یک نوع مطالبه گری است، محققان و پژوهشگران که رابط بین ترویج و تحقیقات هستند با حضور در مزارع و باغات زیتون از نزدیک شاهد وضعیت کشاورزان بوده و مشکلات آنها را شناسایی می کنند و با نیاز سنجی راه حل مورد نظر را با تحقیقات به کشاورزان، باغداران و تولیدکنندگان ارائه می دهند.

شاهین رخسار در پایان در خصوص نتایج گذشته دوره های بین المللی و درون کشوری ارزیابی حسی روغن زیتون اظهار داشت: این جشنواره مورد استقبال قرار گرفت بطوریکه مشاور وزیر بهمراه رئیس موسسه آموزش و ترویج در مراسم اختتامیه حضور یافتند که این امر از دستاوردهای مهم ایستگاه تحقیقات زیتون شهرستان رودبار است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار