تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۵ ق.ظ
شریعتی نامی آشنا
بسم الله الرحمن الرحیم شکوفه های زیتون– اگر تنهاترین تنها شوم باز خدا است او جانشین همه نداشتن هاست. «دکتر شریعتی» شریعتی نامی آشنا برای نسل انقلاب که ناخواسته ما را به آرمان های آن پیوند می زند. و احیاء خاطرات می شود از تلخ و شیرینش. بعد از پیروزی انقلاب فضای سیاسی جامعه بسیار […]

بسم الله الرحمن الرحیم

شکوفه های زیتون– اگر تنهاترین تنها شوم باز خدا است او جانشین همه نداشتن هاست. «دکتر شریعتی»
شریعتی نامی آشنا برای نسل انقلاب که ناخواسته ما را به آرمان های آن پیوند می زند. و احیاء خاطرات می شود از تلخ و شیرینش. بعد از پیروزی انقلاب فضای سیاسی جامعه بسیار ملتهب بود رویارویی احزاب و سازمانها و قدرت نمایی شان همه نگاه ها را خیره می کرد. و جوانان در رقابت نفس گیر خواب آرام نداشتند. و هر کس به دنبال بهترین ها بود. برای رسیدن به مدینه فاضله خود! چندین سازمان و تشکیلات با متُد پیشرفته، و روش بسیار نوین و جذاب تلاش می کردند تا سُکان محوریت را تصاحب کنند. با ارائه نشریه و حجم عظیمی از کتاب و نوار و داشتن سخنران و متخصص در این امر فرصت را از دیگران می ربودند.
در این رویا رویی در فضای آموزشی مدرسه بچه های مذهبی کم می آوردند، آنان خانواده پیامبر را از ما بهتر می شناختند و نقطه ضعف هایی ارائه می دادند که دادن جواب مشکل بود. این راهکارشان پیشرفت داشت و گروه گروه جوانان در تیر رس شان، و در دام دلربایی شان اسیر!
ولی دیری نپائید که کتابهای شهید مطهری و زنده یاد دکتر شریعتی معجزه آفریدند. تعصب و جهالت رخت بر بست اسلام را آنچه که بود به همگانشان دادند و نوری روشن بر دیده ها جاری ساختند و آن شناخت قرآن خدا بود شناخت خردمندی نهج البلاغه علی که مصلحت اندیشان آن را کنار گذاشته بودند در حد خواندن فاتحه! شریعتی و عزیزانی امثال آن ما را با خانوادۀ پیامبر خدا پیوند زدند خانه ای که تلالو نور قرآن خداست. و شخصیت و قداست و کرامتشان را به رُخ جهانیان کشید و در معرض دید همگان گذاشت تا آنجایی که همه سلاحهای آماده پرتاب بر زمین افتاده و قد علم کردن در برای کتاب ارائه شده توسط آنان برای هی کسی سخت گردید. او علی(ع) را این گونه معرفی می کند. می فرماید او بر خلاف حکیمان دیگر، و بر خلاف نوابغ و اندیشمندان دیگر. که اگر نابغه اند مرد کار نیستند. و اگر مرد کارند مرد اندیشه فهم نیستند. و اگر هر دو هستند مرد شمشیر و جهاد نیستند و اگر هر سه هستند مرد پارسایی و پاکدامنی نیستند و اگر هر چهار هستند مرد عشق و احساس و لطافت روح نیستند. و اگر همه هستند خدا را نمی شناسند و خود را در ایمانشان گم نمی کنند و خودشان هستند.
او مردی است در همه ابعاد انسانی هم چون یک کارگر! با همان پنجه هایی که قرآن، آن سطرهای عظیم خدایی را بر کاغذ می نگارد پنجه در خاک فرو می برد. چاه می کَند. قنات حفر می کند و در شور زار آب بر می آورد درست یک کارگر اما نه در خدمت این و آن، در دل قنات ناگهان فریاد می زند بالایم بکشید. و چون بالای قناتش می آورند. سر و رویش را گل پاشانده است. آب فواره می کشد و در آن بیابان سوزان مدینه نهر جاری می شود. بنی هاشم خوشحال می شوند. اما او نفس نگردانده می گوید مرده بر وارثان من که از آب قطره ای سهم ندارند به مردم وقف نموده است. شریعتی به زیبایی ریشه مکاتب دیگر را در مقابل اسلام خشکاند و عظمت خانواده پیامبر را به زیبایی ترسیم کرد. و روزنه امید به نور بر همگان گشود تا کرامت و عزت انسانها حفظ شود. که این زیبایی کارش بود.
اگر همه ثروت داشتند! دل ها سکه ها را بیش از خدا نمی پرستیدند؟ و یک نفر در خیابان خواب گندم نمی دید؟ تا دیگری از سر جوانمردی! بی ارزش ترین سکه هایشان را نثارش کنند. اما بی گمان صفا و سادگی می مُرد. «زنده یاد دکتر شریعتی»
تشکر و سپاس از شما خوبان
جفرود فتحی پور خرشکی

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار