تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۸ ب.ظ
برخی از کسبه بازار زیتون رودبار در گفتگوی اختصاصی: اقتصاد رودبار در گرو فعالیت بازار زیتون است
شکوفه های زیتون– با آغاز ساخت چند کیلومتر باقیمانده از آزاد راه قزوین-رشت در محدوده شهر رودبار، دغدغه بازاریان و مردم این شهر دوچندان شده است، این بازار قلب تپنده اقتصاد شهر رودبار و حتی استان گیلان است. اکثر کسبه بازار زیتون رودبار پیگیر اخبار احداث آزادراه هستند، در سلسله گزارش ها و مصاحبه هایی […]

شکوفه های زیتون– با آغاز ساخت چند کیلومتر باقیمانده از آزاد راه قزوین-رشت در محدوده شهر رودبار، دغدغه بازاریان و مردم این شهر دوچندان شده است، این بازار قلب تپنده اقتصاد شهر رودبار و حتی استان گیلان است. اکثر کسبه بازار زیتون رودبار پیگیر اخبار احداث آزادراه هستند، در سلسله گزارش ها و مصاحبه هایی که در خصوص این مهم با بازاریان این شهر انجام شده است همگی به عبور آزادراه از داخل شهر رودبار تاکید دارند. در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون به سراغ چند تن دیگر از کسبه این شهر رفته ایم تا دغدغه این عزیزان را به گوش مسئولین برسانیم. با ما همراه باشید.


زیتون شناسنامه رودبار است


نصرت قاسمی از کسبه شهر رودبار با بیان اینکه عبور آزادراه در خارج از محدوده شهر رودبار سبب از بین رفتن سرمایه های این شهر می شود گفت: بازار زیتون رودبار بزرگترین بازار محصولات و فرآورده های زیتون در کشور است و نام زیتون در شناسنامه شهرستان رودبار ثبت شده و از این شهر جدا شدنی نیست، این بازار محل عرضه محصولات مهم استان گیلان و حتی کشور است که باید برای حفظ و پایداری آن نهایت تلاش خود را انجام دهیم.

وی گفت: جاده ترانزیتی شهر رودبار منبع حیات اقتصادی این شهرستان است، بازار بزرگ زیتون رودبار بیش از ۶۰۰ باب مغازه تشکیل شده است که معیشت بیش از سه هزار نفر را بصورت مستقیم و حدود ۱۵هزار نفر بصورت غیر مستقیم از سراسر استان را تامین می کند که با از بین رفتن آن تنها در شهر رودبار جمعیتی بالغ بر سه هزار نفر بیکار خواهند شد و با توجه به تعطیلی اکثر کارخانجات تولیدی و عدم فرصت شغلی در این شهرستان مجبور به مهاجرت به استان های دیگر می شوند.

قاسمی با اشاره به اهمیت وجود بازار زیتون در شهرستان رودبار و استان گیلان گفت: گردش مالی بازار زیتون شهر رودبار حجم بالایی دارد و این مهم سبب رونق اقتصادی برای کل استان می شود. بعنوان پیشنهاد می توان با کم کردن عرض پیاده رو ها و حذف بلوار به عرض جاده ها افزود. این امر سبب کاهش ترافیک در شهر رودبار شده و بازار زیتون نیز حفظ می شود. در بحث احداث آزادراه خواست اکثر مردم شهر رودبار، عبور آن از داخل این شهر است که امیدواریم مسئولین ذی ربط به خواسته مردم شهرستان رودبار توجه کنند.


شهرستان رودبار از نظر جاذبه های توریستی و اماکن تاریخی جزو شهرستان های غنی در استان و کشور است


قاسم قاسمی از مغازه داران شهر رودبار با بیان اینکه این جاده ترانزیتی و بازار زیتون رودبار است که تاکنون بار معیشتی مردم و اقتصاد این شهرستان را به دوش می کشد اظهار داشت: با عبور آزادراه اقصاد رودبار از بین خواهد رفت، بیکاری و مهاجرت افزایش پیدا کرده، جوانان و نیرو های این شهر برای یافتن شغل به استان دیگری می روند و جمعیت این شهرستان بیش از گذشته کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه عبور مسافران و گردشگران سبب رونق اقتصادی شهرستان می شود گفت: احداث جاده و عبور مسافران و گردشگران باعث رونق اقتصادی هر شهری می شود، چند سالی است که در شهر رودبار غیر از بازار زیتون بحث بوم گردی و توریست رونق یافته که این مهم از اثرات مسیر کنونی و عبور مسافران و گردشگران از داخل شهر رودبار است. در این خصوص می توان با ارائه تسهیلات به افراد واجد شرایط و فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز ایجاد اشتغال زایی و کسب درآمد کرد و هم باعث معرفی جاذبه های توریستی شهر رودبار به مسافران شد. خوشبختانه شهرستان رودبار از نظر جاذبه های توریستی و اماکن تاریخی جزو شهرستان های غنی در استان و کشور است.


اقتصاد رودبار در گرو فعالیت بازار زیتون است


شریف رضایی از زیتون فروشان با سابقه و قدیمی شهر رودبار با اشاره به پیگیری چند ساله اش در خصوص احداث آزادراه از داخل شهر رودبار گفت: پیگیری های بسیاری در این رابطه انجام شده و تقاضای عموم مردم شهر رودبار  از مسئولان، قبول درخواست آنها مبنی بر عبور آزادراه از داخل شهر بوده زیرا اقتصاد رودبار در گرو فعالیت بازار زیتون است. حتی در این بازار عمده محصولاتی از شهرهای استان گیلان و دیگر استان های کشور به فروش می رسد. عبور آزادراه خارج از شهر علاوه بر تحمیل بودجه و هزینه های سنگین بر اقتصاد کشور، رودبار را از جغرافیای اقتصادی ایران حذف خواهد کرد. شهر رودبار بر خلاف دیگر شهرهای شهرستان وسعت چندانی ندارد و از لحاظ تعداد کارخانجات و تولیدی های فعال در فقر بسر می برد. با تعطیلی بازار این شهر که تاثیر مستقیم بر معیشت و اقتصاد مردم دارد، تعداد بسیاری از نیروهای فعال در فروشگاه ها و مغازه ها بیکار خواهند شد و بدلیل نبود شغل مجبور به مهاجرت می شوند. این موضوع مهم به معنای زلزله دوم برای شهرستان رودبار است.

رضایی با اندک شمردن تعداد روزهای تعطیلی که در شهر رودبار ترافیک ایجاد می شود اظهار داشت: در روزهای تعطیل ترافیکی که در شهر رودبار وجود دارد قابل مقایسه با ترافیک صبحگاهی اتوبان تهران _ کرج نیست، در روزهای شلوغ حتی تراکم و ترافیک اتومبیل ها در محدوده مسیر امامزاده هاشم به رشت یا بلعکس بیشتر از رودبار است، خوشبختانه امسال در ایام پرتردد و تعطیل با تدابیر نیروی انتظامی و مسئولان مربوطه شاهد ترافیک روان در سطح شهر رودبار هستیم.

وی گفت: در سال های گذشته بازاریان رودبار با هزینه های شخصی و به کمک شهرداری و همکاری شورای اسلامی وقت اقدام به کاهش عرض پیاده رو و اضافه کردن یک لاین به جاده شدند، این امر سبب روان تر شدن بار ترافیکی داخل شهر رودبار شد. در طرح های ارائه شده پیشین که هزینه های به مراتب کمتری برای دولت دارد احداث آزادراه و عبور آن از داخل شهر رودبار تاکید شده است. همچنین می توان با ایجاد زیرگذر در ورودی یا خروجی شهر رودبار و احداث پل و دور برگردان کمک شایانی به وضعیت ترافیکی شهر رودبار کرد.

رضایی ضمن گلایه از عدم وجود هیئت امناء بازار زیتون در شهر رودبار اظهار داشت: بیشتر پیگیری هایی که تاکنون انجام شده بصورت خودجوش و از جانب کسبه بازار بوده است، متاسفانه اکنون که در زمان شروع و اجرای پروژه آزادراه قرار داریم در بازار رودبار هیئت امناء  وجود ندارد تا با مشورت کل بازاریان شهر رودبار دغدغه های آنها را به گوش مسئولان برساند. وجود هیئت امناء برای ارائه و راهکار جهت رفع مشکلات بازار بسیار مهم است. این کسبه رودباری گفت: بازار شهر رودبار معطوف به زیتون نیست و عبور آزادراه خارج از شهر رودبار زنجیر اتصال صنوف مختلف در این بازار را از یکدیگر جدا می کند. مجتمع خدماتی رفاهی پاییزان که برای فروش محصولات زیتون در نظر گرفته شده بود به حال خود رها شده است و ساختمان نیمه کاره آن درحال از بین رفتن است، مکان مناسب دیگری هم که برای احداث مجتمع بازار زیتون پیشنهاد نشده است. امیدواریم مسئولان مربوطه درخصوص احداث آزادراه و عبور آن از داخل شهر رودبار تصمیمات لازم را بگیرند و همچنین توجه ویژه ای نسبت به مردم مظلوم و محروم این شهرستان داشته باشند تا بتوانند باری از روی دوش آنها بردارند.


احداث آزادراه خارج از محدوده بازار چراغ رودبار را برای همیشه خاموش خواهد کرد


کریم ملک از کسبه قدیمی و یکی از بنیانگذاران صنف زیتون شهر رودبار با بیان اینکه بازار زیتون رودبار از اهمیت فراوانی در کشور برخوردار است اظهار داشت: شهر رودبار یکی از مهمترین بازارهای گردشگری، توریستی و فعال جهان را دارا می باشد، این بازار بصورت خودجوش از طریق بخش خصوصی اداره شده و با پرداخت عوارض و مالیات، اشتغالزایی برای حداقل ۱۰ هزار نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده و به نوعی بازوی محکمی برای دولت است، رودبار شهری است که چراغش همیشه روشن بوده و خاموشی و خواب درآن مفهومی ندارد و بیشتر مغازه ها بصورت شبانه روز به مشتریان و مسافران خدمات ارائه می کنند. اقتصاد قوی و مستقل شهر رودبار باعث شده تعداد زیادی از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری داخل شهر رودبار شعبه داشته باشند که این امر نیز به نفع مردم این شهرستان است. احداث آزادراه خارج از محدوده بازار این شهر چراغ رودبار را برای همیشه خاموش خواهد کرد. همچنین این تعداد نیروی ذکر شده برابر است با اشتغال زایی برای چند شرکت دولتی که بازاریان رودبار بدون هیچ چشم داشتی این فرصت را ایجاد نمودند. توقع مردم رودبار از مسئولین این است که به فکر عمران و آبادی شهرستان رودبار باشند.

وی به پیگیری ها و جلسات برگزار شده جهت عبور آزادراه از داخل شهر رودبار اشاره کرد و افزود: طرحی ارزشمند است که پس از اجرا کمک حال مردم باشد. در بحث عبور آزادراه نفع مردم رودبار مغفول مانده است. پیگیری ها و جلسات بسیاری درخصوص این مهم با مسئولان استانی و کشوری برگزار کردیم، حتی وعده هایی هم از طرف مسئولین ذی ربط ارائه شد اما متاسفانه با گذر زمان این قول ها از سمت مسئولین مربوطه به فراموشی سپرده شد. طرح گذر آزادراه خارج از شهر رودبار به از بین رفتن اقتصاد رودبار شتاب می دهد.

ملک با اشاره به زلزله مهیب سال ۱۳۶۹رودبار گفت: زلزله خرابی های بسیاری بوجود آورد، متاسفانه در ساخت مجدد ساختمان، کوچه و خیابان دقت لازم بعمل نیامد. اکنون بدلیل طرح های دارای ایرادی که از قبل اجرا شده اند جاده ترانزیتی شهر رودبار نیز بی نصیب نمانده این خود به دغدغه مهمی برای مردم این شهر تبدیل شده است، اگر در زمان ساخت و ساز شهری پس از زلزله اصول کار رعایت می شد نیازی به احداث آزادراه از بیرون شهر و نابودی اقتصاد و بازار رودبار نبود. با توجه به مشکلات کنونی بهتر نبود هزینه هایی که برای احداث جاده ساحلی انجام شد صرف احداث زیرگذر و دوربرگردان در ورودی و خروجی شهر رودبار می شد؟ علم روز دنیا برای حل مسائلی از این قبیل راه حل های بسیاری دارد، امیدواریم مسئولین در این خصوص بهره لازم از تکنولوژی و علم روز دنیا را ببرند تا مشکلات این شهرستان به حداقل برسد. این کسبه رودباری گفت: بنده احداث آزاد راه خارج از محدود بازار شهر رودبار را  پیش بینی می کردم بنابراین در سال ۱۳۸۸ و در اولین جشنواره زیتون شهرستان رودبار طرحی را به مسئولان وقت ارائه کردم، در طرح ارائه شده مقرر شده بود زمینی جهت احداث چندین مغازه برای اکثر مردم و بازاریان شهرستان در نزدیکی شهر رودبار تعیین و ساخته شود تا در صورت عبور آزادراه خارج از شهر رودبار بازار این شهر دچار آسیب نشود. اما متاسفانه این طرح نیز به فراموشی سپرده شد. طرح ها و ایده های خوبی برای عمران و آبادی شهر رودبار ارائه دادم از جمله پرداخت کمتر مالیات و واریز بیشتر عوارض شهرداری جهت پیشرفت روزافزون این شهر که طرح بطور کامل رد شد. کریم ملک به نبود هیئت امناء در بازار رودبار اشاره کرد و اظهار داشت: در سال های گذشته تعدادی از بازاریان رودبار به عنوان اعضای هیئت امناء بازار رودبار انتخاب شده بودند و حتی نظرات و ایده های خوبی ارائه می دادند، اما بدلیل عدم حمایت کافی منحل شد. وجود هیئت امناء سبب یکی شدن تصمیمات می شود و به راحتی می توان از این طریق دغدغه های کسبه را به گوش مسئولین رساند.

وی در پایان گفت: اگر آزادراه خارج از محدوده بازار رودبار عبور کند تکلیف بازاریان رودبار، تولید کنندگان، کشاورزان، نیروهای فعال و حتی خانواده شان که معیشت آنها در گرو فعالیت بازار زیتون است چه خواهد شد؟

جاهد امیری

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار