تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۸ ق.ظ
کشمکش دولت و کشاورزان بر سر اراضی زراعی
شکوفه های زیتون– کشاورزی و دامداری جزو مشاغلی هستند که بدلیل سختی کار توان، علاقه و تعهد را می طلبد. در شهرستان رودبار کشاورزان و دامدارانی هستند که با وجود کمبود تجهیزات و امکانات به تولید محصول از طریق کشاورزی و دامداری مشغول هستند. کمبودهایی که در صورت مرتفع شدن آن کشاورزی و دامداری را […]

شکوفه های زیتون– کشاورزی و دامداری جزو مشاغلی هستند که بدلیل سختی کار توان، علاقه و تعهد را می طلبد. در شهرستان رودبار کشاورزان و دامدارانی هستند که با وجود کمبود تجهیزات و امکانات به تولید محصول از طریق کشاورزی و دامداری مشغول هستند. کمبودهایی که در صورت مرتفع شدن آن کشاورزی و دامداری را در این شهرستان به جایگاه اصلی خود خواهد رساند. در این شماره از هفته نامه شکوفه های زیتون سراغ برادران جهانی و رجبی دهیار در روستای دارستان که به کشاورزی و دامداری مشغول هستند رفتیم تا از نزدیک شاهد مشکلات و دغدغه های آنها باشیم. با ما همراه باشید.


۱۳۰هکتار از اراضی کشاورزی روستای دارستان به اراضی ملی تبدیل شده است


مجید جهانی با بیان اینکه شغل کشاورزی از پدران ما به ارث رسیده است و خودمان نیز بدلیل علاقه به این کار مشغول هستیم اظهار داشت: کشاورزی در خانواده ما بصورت مورثی بوده و بدلیل علاقه ای که به این کار وجود دارد، بنده به همراه برادرم فعالیت کشاورزی را از ۱۲ سال پیش در روستای دارستان آغاز کردیم و مدت ۵ سال است که در کنار کشاورزی به شغل دامداری و دامپروری بصورت حرفه ای مشغول هستیم و در این راه سختی های بسیاری متحمل شده ایم. اما به واسطه علاقه به کار کشاورزی و دامداری تمامی این سختی ها را به جان خریدیم و اکنون بدنبال ترویج و تشویق کشاورزان و دامدارن به این شغل هستیم. کمبودها و مشکلات فراوانی در این زمینه برای کشاورزان وجود دارد که در صورت رفع آن کشاورزی و دامداری رونق گرفته و تولید محصول دو برابر خواهد شد.

این کشاورز رودباری با اشاره به هزینه های سنگین خرید تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی گفت: قیمت ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی بسیار افزایش یافته است بطوری که کشاورزان برای خرید یک دستگاه تراکتور باید مبلغی در حدود ۹۰ میلیون تومان پرداخت کنند که این رقم بغیر از استهلاک ماشین آلات است. با توجه به اینکه اکثر کشاورزان توان پرداخت هزینه های بالای تجهیزات و ماشین آلات را ندارند از این شغل دلسرد شده و برای یافتن شغلی دیگر به شهرها مهاجرت می کنند. در روستای دارستان بدلیل اشتیاق کشاورزان به کاشت محصولات کشاورزی و کمبود تجهیزات و ماشین آلات جهت کاشت، برداشت، خرمن و… بر آن شدیم تا با خرید تجهیزات بروز کار را برای کشاورزان آسان کنیم.

جهانی به زمین های حاصلخیز تحت تملک منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: سال های ۱۳۷۴و۱۳۸۶ در پی ابلاغیه دولت مبنی بر تعیین تکلیف اراضی ملی و منابع طبیعی با زمین های دارای سند و بدلیل عدم اطلاع رسانی و آگاهی اهالی این منطقه از این ابلاغیه، متاسفانه افراد روستای دارستان که صاحب زمین و ملک بودند بیشتر زمین های حاصلخیز خود را با این طرح از دست دادند. کشاورزان این روستا با توجه به دارا بودن ۱۵۰ هکتار از زمین های حاصلخیز کشاورزی، بیشتر از ۲۰ هکتار نمی توانند در زمین های خود کشت انجام دهند و ۱۳۰ هکتار از زمین های دارای سند و پلاک ثبتی کشاورزان و افراد روستا به اراضی ملی تبدیل شده است بطوریکه حق چرای دام را هم در این مناطق ندارند. این موضوع یکی از مشکلات و دغدغه های مهم کشاورزان و دامداران روستای دارستان است که امیدواریم با پیگیری ها و مساعدت مسئولین ذی ربط بتوانیم مجددا بخشی از این زمین های حاصلخیز را به کار کشاورزی اختصاص دهیم. در بخش دامداری نیز بدلیل بافت مسکونی داخل روستا و جلوگیری از آلودگی هایی که از طریق دام ایجاد می شود، اداره منابع طیبعی می تواند زمین هایی را جهت کار دامداری و دام پروری اختصاص دهد.وی افزود:  فرآیند اخذ وام برای کشاورزان بسیار طولانی است، این در حالی است که کشاورزان بسته به نوع وام دریافتی پس از اخذ، بدلیل سود بالای آن برای بازپرداخت با مشکل مواجه می شوند و نمی توانند اقساط آن را پرداخت نمایند.بعنوان مثال بنده تقریبا دوبرابر مبلغی که برای خرید دستگاه خرمن کوب هزینه کردم را بعنوان سود اقساط پرداخت نمودم. همچنین با درخواست ها و پیگیرهای مکرر موفق به اخذ وام برای فعالیت در پروژه دامداری شدم اما مبلغی که برای اینکار دریافت کردم کمتر از برآوردهای انجام شده جهت اجرای این پروژه بود در صورتیکه مبلغ تخصیص یافته طبق کارشناسی های انجام شده از سوی بانک برای احداث گاوداری با ۱۰ راس گاو پیش بینی شده بود که در نهایت با وام دریافتی توانستم مکانی کوچک را برای نگهداری دام احداث نمایم و همچنین چهار راس گوساله خریداری کنم. این مشکلات کشاورزان و دامداران را دلسرد می کند، اگر می خواهیم صنعت دامداری و کشاورزی احیا شود باید موانع و مشکلات مربوط به این بخش را مرتفع کنیم. ارائه تسهیلات با سود کم و تخصیص زمین کشاورزی جهت کاشت محصول یکی از این راهکارها است که کشاورز را تشویق به ماندن و برگشت به روستا می کند. جهانی در پایان سخنان خود گفت: منطقه ییلاقی دارستان مستعد کشاورزی است و کشاورزان این روستا در صورت حمایت و تشویق مسئولین حرف های بسیاری برای گفتن خواهند داشت.


کشاورزان به حال خود رها شده اند


ابوالفضل جهانی با بیان اینکه شهرستان رودبار از نظر آب و هوا، معادن، خاک حاصلخیز جزء غنی ترین مناطق در استان و ایران است گفت:  رودبار تنها شهرستانی است که از نظر آب هوا چهار فصل بوده و می توان انواع محصولات را کشت کرد، از نظر منابع خدادادی، مناطق بکر و معادن در رتبه اول استان قرار داریم و به نوعی صادر کننده شن و ماسه و سنگ هستیم اما متاسفانه از نظر فرصت شغلی در رتبه های انتهایی استان قرار داریم. رودبار از نظر وسعت بزرگترین شهرستان استان بوده و دارای زمین های حاصلخیزی برای کار کشاورزی و دامداری است. یکی از راه های ایجاد شغل، کشاورزی و دامداری در روستا است که با ترویج و رونق آن می توان شاهد مهاجرت معکوس جوانان به روستاهای شهرستان بود. اداره منابع طبیعی در این زمینه کمک شایانی می تواند انجام دهد و با اجاره زمین های تحت تملک فرصت های شغلی برای جوانان فراهم آورد. وی با بیان اینکه ما کشاورزان بذر و کود را به قیمت آزاد خریداری می کنیم اظهار داشت: کود و بذر مورد نیاز برای کاشت زمین های خود را بصورت آزاد خریداری می کنیم و این موضوع هزینه های بسیاری را به ما کشاورزان تحمیل می کند. امیدواریم در شهر رودبار مکانی بعنوان خزانه با انواع بذر و کود در اختیار کشاورزان قرار دهند تا آنها هر ساله بتوانند با ارائه بذر مورد نیاز سالانه خود مشکلی جهت تهیه آن نداشته باشند.همچنین جهاد کشاورزی سهمیه ای که برای کشاورزان روستاهای اطراف شهر رودبار نظیر دارستان، تکلیم، دوگاهه و… در نظر می گیرد کم است. این در حالی است که کشاورزان این مناطق بسیار مستعد به کار کشاورزی هستند. این کشاورز در ادامه به بحث استخر آب کشاورزی نیمه کاره روستا اشاره کرد و افزود: تکمیل و آبگیری این استخر باعث آبیاری باغات و زمین های این روستا شده و این مهم از تنش های آبی احتمالی جلوگیری می کند. جهانی گفت: هدف ما تشویق کشاورزان و دامداران و ترویج کشاورزی و دامداری است، تعدادی از جوانان این روستا با امکانات بسیار اندک و به سختی به دامداری مشغول هستند، کشاورزان این روستا نیز با توجه به تجهیزات محدود کار کشت محصولات را انجام می دهند.  این مهم بیانگر این موضوع است که کشاورزان و دامداران این منطقه به شغل خود علاقه بسیاری دارند و منتظر حمایت هستند. مسئولین با رفع موانع و مشکلات و ارائه تسهیلات و وام های کم بهره آنها را برای رونق کشاورزی و دامداری یاری دهند.


استخر آب شرب روستای دارستان به همت اهالی محل احداث شده و آماده بهره برداری است


آرمان رجبی دهیار روستای دارستان در گفتگو با خبرنگار شکوفه های زیتون با بیان اینکه کار احداث استخر آب کشاورزی ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است بیان داشت: برای جلوگیری از تنش های آبی در روستا و آبیاری اصولی باغات، جهاد کشاورزی اقدام به احداث استخر کشاورزی نمود که ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در آینده نزدیک تکمیل خواهد شد. وی گفت: استخر آب شرب نیز به همت اهالی محل احداث شده و آماده بهره برداری است. رجبی گریزی هم به وضعیت نامطلوب برق در دارستان زد و افزود: روستای توریستی دارستان یکی از مناطق بکر شهرستان رودبار است و سالانه پذیرای میهمانان زیادی از اقصی نقاط کشور می باشد، کمبود هایی در زمینه های مختلف در این روستا دیده می شود که برق یکی از آنها است، شبکه کابل برق این روستا بسیار قدیمی بوده و جوابگوی اهالی این روستا نیست که امیدواریم با پیگیری و مساعدت مسئولین مربوطه این مشکل مرتفع شود. دهیار روستای دارستان با بیان اینکه بیشتر اراضی قابل کشت این روستا تحت تملک منابع طبیعی است گفت: کشاورزان این منطقه در انتظار قانون و ابلاغیه جدید از سوی دولت هستند تا بتوانند در زمین هایی که در تملک منابع طبیعی است کار کشاورزی انجام دهند. امیدواریم دولت محترم و اداره منابع طبیعی همکاری لازم جهت رفع این مشکل را داشته باشند.

جاهد امیری

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار